16.04.2015
Справа 696/570/14-ц
2/696/197/15
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2015 року м. Камянка
Камянський районний суд Черкаської області у складі
головуючої судді Шкреби В.В.,
при секретарі Серцовій Р.О.,
за участі
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Камянка клопотання ОСОБА_2 про закриття цивільної справи за позовом Управління Пенсійного фонду України в Камянському районі Черкаської області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
встановив:
В проваджені Камянського районного суду Черкаської області перебуває цивільна справа за позовом Управління Пенсійного фонду України в Камянському районі Черкаської області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.
Ухвалою Камянського районного суду Черкаської області від 02.04.2015 року задоволено заяву про відвід головуючому судді Чебану М.М.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу справ в суді, вказану справу передано судді Шкребі В.В., який ухвалою від 08.04.2015 року прийняв її до свого провадження та призначив її до судового розгляду на 15.04.2015 року.
16.04.2015 року до Камянського районного суду Черкаської області надійшло клопотання відповідача ОСОБА_2 про закриття провадження по цивільній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Камянському районі Черкаської області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, так як, на його думку, справа має слухатись в порядку господарського судочинства, і по ній вже наявні судові рішення суду господарської юрисдикції.
В судовому засіданні ОСОБА_2 підтримав заявлене клопотання та просив його задовольнити.
Представник позивач ОСОБА_3в судовому засіданні заперечувала проти закриття провадження по справі, оскільки вважає, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про можливість його часткового задоволення з наступних підстав.
Посилання відповідача ОСОБА_2 про те, що цивільна справа підлягає закриттю з підстав набрання законної сили рішення господарського суду Черкаської області від 23 грудня 2003 року, яке було ухвалене з приводу спору між тими самим сторонами, про той самий предмет із тих самих підстав не обґрунтованими, бо ухвала Камянського районного суду Черкаської області від 20 травня 2014 року про закриття цивільної справи з цих підстав скасована ухвалою апеляційного суду Черкаської області від 23 червня 2014 року через порушення норм матеріального та процесуального права.
Між тим, пунктом 5 частини 2статті 16 КАС Українивизначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановленихКонституцієюта законами України.
Пленум Вищого Адміністративного суду України в постанові від 20 травня 2013 року N 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» роз'яснив, що відповідно до частини першоїстатті 58 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(далі - Закон N 1058-IV) Пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Кошти Пенсійного фонду відповідно до статті 73 згаданогоЗаконувикористовуються на виплату пенсій, передбачених цимЗаконом, надання соціальних послуг, передбачених цимЗаконом, фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду, оплату послуг з виплати та доставки пенсій, формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 1.1 розділу 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року N 8-2, управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Серед основних завдань управління, відповідно до пункту 2.1 згаданого Положення, зокрема, є: облік платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Як вбачається з пункту 2.2 цього Положення, управління відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, контролює дотримання платниками єдиного внеску вимог законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску надходження страхових внесків, єдиного внеску та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, єдиного внеску, призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій (підпункт 5).
Згідно ст.15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцієюта законами України.
Згідно до п.1 ч.2 ст.18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно ст. 104 КАС адміністративний позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.
Отже, відповідно до покладених завдань і функцій, Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у цій сфері правовідносин, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до пункту 1 частини 1ст. 205 ЦПК Українисуд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Суд вважає за можливе закрити провадження по справі, так як спір повинен вирішуватись в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ч. 1ст. 205 ЦПК України,
ухвалив:
Клопотання ОСОБА_2 про закриття цивільної справи за позовом Управління Пенсійного фонду України в Камянському районі Черкаської області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити частково.
Закрити провадження у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Камянському районі Черкаської області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості як таке, що не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-ятиденний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги.
Суддя: