Справа №592/3027/15-а
Провадження №2-а/592/130/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2015 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Хитров Б.В., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
Встановив:
Позивачка звернувся до суду з вищезазначеним позовом, уточнила його, мотивує свої вимоги тим, що Головним управлінням пенсійного фонду України в Сумській області було проведено перерахунок пенсії з самовільним зменшенням розміру грошового забезпечення в ході проведення перерахунку пенсії після збільшення однієї з складових грошового забезпечення (самовільно змінено порядок перерахунку пенсій, установлених пенсійним законодавством України). Підставою для нарахування та перерахування пенсій є розмір грошового забезпечення військовослужбовця, який визначено наказом Міністра Оборони України № 260 від 11.06.2008 року. Крім того, постановою Пленуму Верховного Суду України №4 від 2005 року встановлено, що при зміні посадового окладу визначаються всі надбавки (складові грошового забезпечення) розміри яких залежать від розміру посадового окладу. Однак працівники ГУПФУ в Сумській області провели ревізію розміру грошового забезпечення військовослужбовця (чоловіка позивачки) і на свій розсуд зменшили його розмір, а відповідно і розмір пенсії. Тому позивачка просить визнати неправомірними дії ГУПФУ в Сумській області, що до зменшення грошового забезпечення її чоловіка; зобов'язати ГУПФУ в Сумській області провести перерахунок моєї пенсії з 01.01.2015 року у строгій відповідності з грошовим забезпеченням мого чоловіка» встановленим МО (з визначенням всіх відсоткових надбавок, включаючи і премію 90%) і виплатити створену заборгованість (матеріальну шкоду).
Головне Управління пенсійного Фонду України в Сумській області надало 15.04.2014 р. (вх..№12101 від 15.04.2015 р.) письмове заперечення в якому вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
По-перше, головне управління не наділене повноваженнями визначати грошове забезпечення та встановлювати надбавки, а лише здійснює нарахування та виплату пенсії.
ОСОБА_1 пенсія по втраті годувальника згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначена з 03.08.2010 р.
З моменту призначення пенсії ОСОБА_1 головне управління здійснювало перерахунок та підвищення пенсії позивача у відповідності до вимог законодавства.
На виконання постанови КМУ № 318 від 21.04.2010 р. Сумський обласний військовий комісаріат надіслав головному управлінню довідку від 20.06.2011 р. ФБ № 49378 із зазначенням наступної суми грошового забезпечення - 3180,88 грн.
Головне управління на виконання постанови КМУ № 318 та ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» провело перерахунок пенсії з грошового забезпечення 3180,88 X 40% = 1272,35 грн. - основний розмір пенсії та 196,00 грн. - дружина померлого інваліда війни. Всього розмір пенсії 1468,35 грн.
Вдруге Сумський обласний військовий комісаріат надіслав до головного управління довідку від 17.05.2012 р. ФБ № 49378 на виконання постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 р. для проведення головним управлінням підвищення розміру пенсії, а не для проведення перерахунку, яка містила наступну суму грошового забезпечення - 4040,88 грн.
Головне управління, керуючись постановою КМУ № 355, провело поетапне підвищення розмірів пенсії з 01.07.2012 р. у розмірі 11 %, з 01.09.2012 р. - до 23%, з 01.01.2013 р. - до 35 %. При цьому основні розміри перерахованих пенсій не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.
Підвищення було проведено згідно довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом, яка була застосована для порівняння розмірів пенсій при проведенні розрахунку підвищення.
Таким чином, головне управління здійснює нарахування та виплати пенсій за наявності довідок, наданих Сумським обласним військовим комісаріатом.
Тож посилання позивача, що після передачі функцій призначення, нарахування і виплати пенсій, призначених за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до головного управління, відповідач змешує розмір грошового забезпечення, не відповідає дійсності, оскільки при перерахунку пенсій за постановою КМУ № 318 проведено перерахунок пенсії з врахуванням надбавки за особливі умови служби 30%, а при проведенні підвищення на умовах постанови КМУ № 355 - проведено осучаснення розміру пенсії позивача на умовах, визначених в самій постанові.
По-друге, позивач в тексті позову посилається на довідку МОУ, натомість в додатках до позову відсутні довідки вказаного відомства, а документи, на які посилається позивача, є листами відповідями Сумського обласного військового комісаріату на її зверненя.
По-третє, зобов'язання головного управління провести перерахунок пенсії з урахуванням премії 90% фактично передбачає проведення перерахунку пенсії з урахуванням премії у розмірі, що значно перевищує розмір премії, взятої для обрахунку пенсії відповідно до норм чинного законодавства та суперечить сформованій Верховним судом України практики з цього питання.
Оскільки характер та умови преміювання згідно наказів Міністра оборони України не є додатковим видом грошового забезпечення, що дає підстави для перерахунку пенсії відповідно до ч. З ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Крім того, з питання врахування премій при перерахунку пенсій Верховним Судом України висловлена однозначна позиція. Так, наприклад, в постанові Верховного Суду України від 26.02.2013 р., визначено, що накази Міністра оборони України про встановлення премій на відповідні роки не можуть бути підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст. 63 Закону № 2262, оскільки такі премії мають тимчасовий характер.
По-четверте, необґрунтованою є вимога зобов'язати головне управління провести перерахунок пенсії з 01.01.2015, оскільки позивач не зазначає жодних підстав для проведення такого перерахунку. Оскільки вимога зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області «провести перерахунок моєї пенсії з 01.01.2015 у строгій відповідності з грошовим забезпеченням, встановленим МО» не конкретизована.
Тому вважає, що пенсійні права ОСОБА_1 діями головного управління пенсійного Фонду порушені не були.
В письмовому клопотанні Головне управління пенсійного Фонду України в Сумській області просить призначити справу до розгляду за загальними правилами КАС України за участю представника Головного управління пенсійного Фонду України в Сумській області. Суд вважає вказане клопотання не обґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до вимог ч.4 ст. 183-2 КАС України лише в разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу. Відомості, які б свідчили про наявність вказаних обставин суд вважає відсутніми.
Суд, дослідивши матеріали справи, копії документів по справі приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що позивачка є пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумської області та з 03.08.2010 р. отримує пенсію по втраті годувальника згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З моменту призначення пенсії ОСОБА_1 головне управління здійснювало перерахунок та підвищення пенсії позивача у відповідності до вимог законодавства.
Так на виконання постанови КМУ № 318 від 21.04.2010 р. Сумський обласний військовий комісаріат надіслав головному управлінню довідку від 20.06.2011 р. ФБ № 49378 із зазначенням наступної суми грошового забезпечення - 3180,88 грн.
Головне управління на виконання постанови КМУ № 318 та ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» провело перерахунок пенсії з грошового забезпечення 3180,88 X 40% = 1272,35 грн. - основний розмір пенсії та 196,00 грн. - дружина померлого інваліда війни. Всього розмір пенсії 1468,35 грн.
Вдруге Сумський обласний військовий комісаріат надіслав до головного управління довідку від 17.05.2012 р. ФБ № 49378 на виконання постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 р. для проведення головним управлінням підвищення розміру пенсії, а не для проведення перерахунку, яка містила наступну суму грошового забезпечення - 4040,88 грн.
Головне управління, керуючись постановою КМУ № 355, провело поетапне підвищення розмірів пенсії з 01.07.2012 р. у розмірі 11 %, з 01.09.2012 р. - до 23%, з 01.01.2013 р. - до 35 %. При цьому основні розміри перерахованих пенсій не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.
Підвищення було проведено згідно довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом, яка була застосована для порівняння розмірів пенсій при проведенні розрахунку підвищення.
Таким чином, головне управління здійснює нарахування та виплати пенсій за наявності довідок, наданих Сумським обласним військовим комісаріатом.
Виходячи з вищевикладеного вбачається, що відповідачем проведено всі відповідні перерахунки пенсії позивачки.
Що стосується вимоги позивачки про проведення перерахунку пенсії у строгій відповідності з грошовим забезпеченням її чоловіка встановленим М, тобто з визначенням всіх відсоткових надбавок, включаючи і премію 90%, то вказані вимоги є необґрунтованими, оскільки Постановою № 1294, зокрема, Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. Однак аналіз наведених норм свідчить про те, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 4 листопада 2014 року (№ 21-248а14).
Тому, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 9, 98-100, 158-163, 256 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», постановою КМУ № 318 від 21.04.2010 р., постановою КМУ № 355 від 23.04.2012 р., постановою Верховного Суду України від 04 листопада 2014 року (№ 21-248а14), суд -
Постановив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення. Для осіб, які не приймали участі у судовому засіданні, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду.
Для суб'єкта владних повноважень десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Б.В. Хитров