Рішення № 43614960, 06.04.2015, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
06.04.2015
Номер справи
904/217/15
Номер документу
43614960
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

06.04.15р. Справа № 904/217/15

За позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м. Дніпропетровськ

до Управління соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації, смт. Кринички Дніпропетровської області

про стягнення збитків у сумі 134 803,19 грн.

Суддя Крижний О.М.

Представники:

від позивача: Овчинніков Б.С., довіреність № 29 від 01.01.2015 року, представник

від відповідача: Мінько А.Ю., довіреність № 1431 від 19.05.2014 року від 19.05.2014 року, представник

СУТЬ СПОРУ:

Державне підприємство "Придніпровська залізниця" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області із позовом, у якому просить стягнути з Управління соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації збитки за пільгове перевезення пасажирів за 9 місяців 2014 року у сумі 134 803,19 грн.

Позовні вимоги мотивовані наданням Державним підприємством "Придніпровська залізниця" послуг з пільгового перевезення окремих категорій громадян, та відсутністю компенсаційних виплат зі сторони відповідача, внаслідок чого у відповідача утворилася заборгованість у сумі 134 803,19 грн.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, у відзиві на позов зазначає, що згідно кошторису на початок 2014 року планові призначення на пільговий проїзд Державним підприємством "Придніпровська залізниця" окремим категоріям громадян становили 107580,00 грн., проте, відповідач вже має заборгованість перед позивачем за 2013 рік у сумі 169 078,06 грн., тому відповідач повинен був використовувати асигнування 2014 року задля погашення заборгованості. Прохання відповідача про збільшення асигнувань задоволені не були, тому відповідач не має можливості перераховувати позивачу передбачені договором кошти.

Розгляд справи був відкладений з 05.02.2015 року на 26.02.2015 року, з 26.02.2015 року на 04.03.2015 року, з 04.03.2015 року на 26.03.2015 року, з 27.03.2015 року на 02.04.20.15 року та з 02.04.2015 року на 06.04.2015 року. Під час розгляду справи оголошувалася перерва з 26.03.2015 року на 27.03.2015 року.

У судовому засіданні 06.04.2015 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Придніпровська залізниця" здійснило пільгове перевезення окремих категорій громадян за 9 місяців 2014 року, а саме: за січень 2014 року у розмірі 14959,75 грн., за лютий 2014 року у розмірі 14 959,75 грн., за березень 2014 року 15 893,96 грн., за квітень у розмірі 13 648,69 грн., за травень у розмірі 16 285,86 грн., за червень 2014 року у розмірі 15 692,35 грн., за липень у розмірі 15 165,49 грн., за серпень 2014 року у розмірі 13892,43 грн., за вересень 2014 року у розмірі 17 217,76 грн., загалом на суму 134803,19 грн.

На підтвердження наведеного факту позивач надав до суду акти звіряння розрахунків та облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджетів.

Позивач посилається на неоплату відповідачем компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих громадян у загальний сумі 134 803,19 грн., що і є причиною виникнення спору.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, у відзиві на позов зазначає, що згідно кошторису на початок 2014 року планові призначення на пільговий проїзд Державним підприємством "Придніпровська залізниця" окремим категоріям громадян становили 107580,00 грн., проте, відповідач вже має заборгованість перед позивачем за 2013 рік у сумі 169 078,06 грн., тому відповідач повинен був використовувати асигнування 2014 року задля погашення заборгованості. Прохання відповідача про збільшення асигнувань задоволені не були, тому відповідач не має можливості перераховувати позивачу передбачені договором кошти.

Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності залізничного транспорту загального користування, його роль в економіці і соціальній сфері України, регламентує його відносини з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, іншими видами транспорту, пасажирами, відправниками та одержувачами вантажів, багажу, вантажобагажу і пошти з урахуванням специфіки функціонування цього виду транспорту як єдиного виробничо-технологічного комплексу визначені Законом України "Про залізничний транспорт".

Положеннями ч. 5 ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Відповідно до підпункту "б" п.4 ч.1 статті 89, ч.ч.1, 5 ст.102 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, зокрема, здійснюються компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, зокрема, щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, визначається Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256.

Згідно з п.3 вказаного Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Відповідно до п.п.1, 4, 7.27 Положення про Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради, затвердженого рішенням міської ради №72 від 18.02.2011 (зі змінами), управління є виконавчим органом Запорізької міської ради, що утворюється Запорізькою міською радою і в межах міста забезпечує виконання покладених на Управління завдань. Управління виступає головним розпорядником бюджетних коштів; Управління відповідно до визначених повноважень здійснює компенсаційні виплати за пільгове перевезення окремих категорій громадян транспортом загального користування відповідно до Законодавства України.

Пунктом 2 Порядку №256 визначено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.

Перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм. Києва та Севастополя (п.4 Порядку №256).

Передбачені підпунктом "б" пункту 4 частини 1 статті 89 Бюджетного кодексу України видатки належать до бюджетних зобов'язань, які у пункті 7 статті 2 Бюджетного кодексу України визначені як будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.

Розпорядники бюджетних коштів, згідно з приписами частини 1 статті 48 Бюджетного кодексу України, беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, за якими розпорядником бюджетних коштів взято зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), є недійсними. За такими операціями не виникають бюджетні зобов'язання та не утворюється бюджетна заборгованість (ч.3 ст.48 Бюджетного кодексу України).

За приписами ч.1 ст.49 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі: 1) наявності відповідного бюджетного зобов'язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету; 2) наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі); 3) наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань (ч.2 ст.49 Бюджетного кодексу України).

Рішенням Дніпропетровської обласної ради № 522-25/IV від 31.01.2014 року "Про обласний бюджет на 2014 рік" Криничанському району затверджено субвенцію на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот), на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян у сумі 251 200, 00 грн., про що зазначено в Додатку №4 " Показники міжбюджетних трансферів між обласним бюджетом та іншими бюджетами на 2014 рік".

Рішенням Криничанської районної ради № 7/26/VI від 03.02.2014 року "Про районний бюджет на 2014 рік" затверджено субвенцію на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот), на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян у сумі 251 200,00 грн. Із вказаної суми компенсаційні витрати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті становить 107580,00 грн.

Вказана сума була розподілена помісячно. Відповідно до наданого відповідачем до суду Витягу з помісячного розпису асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів)/з помісячного розпису спеціального фонду (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків)/ з помісячного розпису повернення кредитів до загального фонду місцевих бюджетів/надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів на 2014 рік асигнування на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян складають: у січні 0,00 грн., у лютому 0,00 грн., у березні 0,00 грн., у квітні 9 450,00 грн., у травні 9 450,00 грн., у червні 9 450,00 грн., у липні 9 450,00 грн., у серпні 10 145,00 грн., у вересні 10 450,00 грн. Таким чином, за 9 місяців (січень-вересень) 2014 року асигнування становлять 58395,00 грн.

Господарський суд звертає увагу, що згідно п. 4 Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Відповідно до наведених вище даних Витягу з помісячного розпису асигнувань загального фонду місцевих бюджетів на 2014 рік, фактичне фінансування, яке було здійснене з державного бюджету відповідачу у вигляді асигнувань на компенсацію виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, за період з січня по вересень 2014 року складає 58 395,00 грн.

Таким чином, вимоги про стягнення з відповідача збитків за пільгове перевезення пасажирів за період з січня по вересень 2014 року підлягають задоволенню частково у сумі 58 395,00 грн.

Вказані висновки суду підтверджуються і положеннями договору, укладеного сторонами після надання послуг - 03.10.2014 року.

Так, 03.10.2014 року між Державним підприємством "Придніпровська залізниця" (перевізник) та Управлінням соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації (платник) був укладений договір про надання пільгового проїзду Державним підприємством "Придніпровська залізниця" окремим категоріям громадян, та компенсаційних виплат за наданий пільговий проїзд № 1/14 ПР/ДН-2-141009НЮ (далі - Договір) за умовами п. 1.1. якого предметом цього Договору є відносини сторін щодо компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян залізничним транспортом у приміському сполученні, які мають відповідні пільги, встановлені законодавством України, пільгового проїзду у залізничному транспорті, за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам компенсаційних виплат, передбачених Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік, або з урахуванням статті 46 Бюджетного кодексу України, та чинних постанов Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. 3.1. Договору в редакції протоколу розбіжностей: ціна Договору згідно ст. 48 Бюджетного кодексу України встановлюється на певний період кожного року тільки в межах річних бюджетних асигнувань.

03.10.2014 року позивач та відповідач уклали додаткову угоду до Договору, за умовами п. 1. якої запланована сума на фінансування пільг населенню, що відшкодовується з Державного бюджету на 2014 рік складає: 107 580,00 грн. Таким чином, між позивачем та відповідачем, на підставі додаткової угоди до Договору була погоджена річна сума асигнувань у розмірі 107 580,00 грн.

Додаткова угода передбачає також помісячний розподіл сум, однак за поясненнями і позивача і відповідача у судовому засіданні, сторони мали на увазі не помісячний розподіл компенсації за проїзд у кожному місяці, а передбачає по-суті строки оплати компенсації за 2014 рік. І вся річна сума розподілена на 3 місяці (жовтень-грудень) лише тому, що договір укладено 03 жовтня 2014 року, а до цього часу компенсаційних виплат не проводилося.

Таким чином, вказані умови договору підтверджують висновок суду про необхідність стягнення за січень-вересень 2014 року лише сум у розмірі, що передбачалися помісячними бюджетними асигнуваннями. Залишок річних бюджетних асигнувань, що призначається на жовтень-грудень 2014 року знаходиться поза межами позовних вимог і може бути стягнуто шляхом подання іншого позову.

При цьому, не є обґрунтованими заперечення відповідача про наявність заборгованості перед позивачем за 2013 рік у сумі 169 078,06 грн., які відповідач планує сплачувати з асигнувань 2014 року, оскільки погашення заборгованості за попередні періоди повинно відбуватися з асигнувань за відповідний період.

Також суд звертає увагу на наступне. Правовідносини між сторонами можуть розглядатися з урахуванням положень ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини (далі - Конвенція).

При цьому, з точки зору Європейського суду з прав людини, державне підприємство (яким є позивач) створюється державою для виконання функцій держави, у тому числі соціальних - щодо надання послуг з пільгового перевезення окремих категорій громадян. У даному аспекті відповідає вимогам Конвенції та чинного законодавства України право держави самостійно визначати обсяг фінансування (у тому числі обмеженого) саме державних, створених державою чи її органами, підприємств. Державою враховуються можливі збитки створених нею підприємств при наданні соціальних послуг та передбачається їх покриття з різних джерел, не обов'язково шляхом прямих субвенцій за пільгове перевезення пасажирів.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, і з відповідача підлягають стягненню компенсаційні виплати за пільгове перевезення окремих категорій громадян за період з січня по вересень 2014 року у сумі 58 395,00 грн.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню судовий збір пропорційно розміру задоволених позовних вимог у розмірі 1 167,90 грн.

Керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації (52300, Дніпропетровська область, смт. Кринички, вул. Центральна, 10, ідентифікаційний код 03192431) на користь Державного підприємства "Придніпровська залізниця" (49038, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 108, ідентифікаційний код 01073828) компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян за період з січня по вересень 2014 року у розмірі 58 395,00 грн. та судовий збір у розмірі 1 167,90 грн., про що видати наказ.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено - 10.04.2015 року.

Суддя О.М. Крижний