УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2015 року Справа № 2938/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Матковська З.М.
судді Запотічний І.І.
секретар судового засідання Коцур В.К.
за участю
представника позивача - Лошак В.О.
представника відповідача - Мельник С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2012р. по справі № 0370/3889/12 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрол-Гарант» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
23.11.2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Петрол-Гарант» (ТзОВ «Петрол-Гарант») звернулося в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби (Луцька ОДПІ Волинської області ДПС) про визнання нечинним (скасування) податкового повідомлення-рішення Луцької ОДПІ Волинської області ДПС від 09 листопада 2012 року №0011531601. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Луцькою ОДПІ Волинської області ДПС було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТзОВ «Петрол-Гарант» за серпень 2012 року. За результатами вищезазначеної перевірки інспекцією складений акт від 22 жовтня 2012 року №5418/15-211/36541339, в якому зроблено висновок, що товариство порушило пункт 4.6.7 розділу V «Порядок заповнення податкової декларації» Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 25 листопада 2011 №1492, а саме у податковій декларації з ПДВ за серпень 2012 року значення рядка 24 позивачем зазначено у сумі 6 728 631 грн., однак за даними перевірки рядок 24 має становити 1 073 454 грн. Інспекція посилається на те, що у висновку акту документальної позапланової виїзної перевірки №1890/22-6/36541339 від 13 червня 2012 року зазначено, що ТзОВ «Петрол-Гарант» порушено пункт 4.6.6 розділу V «Порядок заповнення податкової декларації» вищезгаданого порядку, а саме завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 декларації) в січня 2012 року на 5 655 177 грн. Заперечення до акту документальної позапланової виїзної перевірки №1890/22-6/36541339 від 13 червня 2012 року товариством не подавалося. Дане порушення виникло в результаті того, що ТзОВ «Петрол-Гарант» неправомірно, на думку податкового органу, в серпні 2009 року до складу податкового кредиту з податку на додану вартість згідно реєстру отриманих податкових накладних включено податковий кредит по операціям з ТзОВ «Мавекс». Вищезазначене порушення встановлено актом документальної виїзної позапланової перевірки з питань правильності визначення від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з ПДВ, що декларувалося в серпні 2009 року від 07 грудня 2009 року №442/23-099/36541339, актами документальних невиїзних (камеральних) перевірок від 22 січня 2010 року №294/15-115/36541339, від 21 лютого 2010 року №791/15-115/36541339, від 12 березня 2010 року №1374/15-115/36541339, від 15 квітня 2010 року №2013/15-115/36541339, від 18 червня 2010 року №13462/15-115/36541339, від 13 липня 2010 року №4128/15-115/36541339, від 19 серпня 2010 року №4882/15-115/36541339, від 20 вересня 2010 року №6107/15-115/36541339, від 19 жовтня 2010 року №7316/15-115/36541339, від 18 листопада 2010 року №150/15-115/36541339, від 19 листопада 2010 року №8208/15-115/36541339, від 13 грудня 2010 року №9346/15-115/36541339. Вищезазначеними актами, на підставі підпункту 7.7.1 пункту 7.7 Закону України «Про податок на додану вартість» (із змінами та доповненнями), зменшувалася сума, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Податкові повідомлення-рішення форми «Р» №0020171601/0 від 13 липня 2010 року на суму 25 471,95 грн. та №0020181601/0 від 19 серпня 2010 року на суму 18630,00 грн. узгоджені 10 лютого 2011 року та товариством не оскаржувалися. Відтак, Луцькою ОДПІ Волинської області ДПС в акті перевірки від 22 жовтня 2012 року №5418/15-211/36541339 зроблено висновок, що позивач завищив залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 декларації) в січні 2012 року на 5 655 177 грн., в зв'язку з чим значення рядку 24 декларації з ПДВ за серпень 2012 року має становити 1 075 454 грн. Позивач з результатами вищевикладених перевірок не погоджується, вважає податкове повідомлення-рішення від 22 жовтня 2012 року №5418/15-211/36541339 протиправним та вказує, що підприємством правомірно у серпні 2009 року сформовано податковий кредит з операцій по отриманню від ТзОВ «Мавекс» основних засобів як внесок до статутного фонду ТзОВ «Петрол-Гарант». Посилається на те, що передача основних засобів підтверджується актом прийому-передачі №1 від 21 серпня 2009 року та зареєстрованими змінами та доповненнями до статуту ТзОВ «Петрол-Гарант». Разом з тим вказує, що від ТзОВ «Мавекс» отримав податкові накладні, на підставі яких правомірно, на його думку, сформував податковий кредит за серпень 2009 року. На підставі вищевикладеного Товариство з обмеженою відповідальністю «Петрол-Гарант» просить суд визнати нечинним (скасувати) податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 09 листопада 2012 року №00115311601.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2012 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби від 09 листопада 2012 року №0011531601.
Не погодившись із викладеними у вищевказаній постанові суду першої інстанції висновками, відповідач подав апеляційну скаргу і просить скасувати постанову суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм діючого законодавства, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків суду обставинам справи. Просить прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.
Представник позивача заперечив доводи апеляційної скарги, вважає, що суд першої інстанції прийняв законне і обґрунтоване рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Судом встановлено, що 22 жовтня 2012 року старшим державним податковим інспектором відділу адміністрування податку на додану вартість управління обліку юридичних осіб Луцької ОДПІ Волинської області ДПС на підставі пункту 200.10 статті 200 Податкового кодексу України (ПК України), в порядку статті 76 ПК України проведено камеральну перевірку податкової звітності ТзОВ «Петрол-Гарант» з податку на додану вартість за серпень 2012 року. Вказана перевірка оформлена актом про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість від 22 жовтня 2012 року №5418/15-211/36541339. Відповідачем зроблено висновок, що товариство порушило пункт 4.6.7 розділу V «Порядок заповнення податкової декларації» Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 25 листопада 2011 №1492 (Порядок) та неправомірно завищило залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 декларації) в січні 2012 року на 5 655 177 грн., в зв'язку з чим значення рядку 24 декларації з ПДВ за серпень 2012 року має становити 1 075 454 грн. Вказаний акт мотивований результатами перевірок оформлених актами від 13 червня 2012 року №1890/22-6/36541339, від 22 січня 2010 року №294/15-115/36541339, від 21 лютого 2010 року №791/15-115/36541339, від 12 березня 2010 року №1374/15-115/36541339, від 15 квітня 2010 року №2013/15-115/36541339, від 18 червня 2010 року №13462/15-115/36541339, від 13 липня 2010 року №4128/15-115/36541339, від 19 серпня 2010 року №4882/15-115/36541339, від 20 вересня 2010 року №6107/15-115/36541339, від 19 жовтня 2010 року №7316/15-115/36541339, від 18 листопада 2010 року №150/15-115/36541339, від 19 листопада 2010 року №8208/15-115/36541339, від 13 грудня 2010 року №9346/15-115/36541339, від 07 грудня 2009 року №442/23-099/36541339. Відповідно до акту від 22 жовтня 2012 року №5418/15-211/36541339 Луцькою ОДПІ Волинської області ДПС винесено податкове повідомлення-рішення за формою «В4» від 09 листопада 2012 року №0011531601, яким ТзОВ «Петрол-Гарант» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за серпень 2012 року на 5 655 177 грн.
Також судом встановлено, що рішенням загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Мавекс», яке оформлено протоколом від 06 липня 2009 року №06-07-09, вирішено передати в статутний фонд ТзОВ «Петрол-Гарант» наступне майно: автозаправні станції загальною вартістю 34 866 839,24 грн., земельні ділянки загальною вартістю 3 018 137,82 грн., майно, що знаходиться на АЗС загальною вартістю 1 322 367,98 грн. Протоколом №2 загальних зборів учасників ТзОВ «Петрол-Гарант» від 21 серпня 2009 року вирішено збільшити статутний фонд ТзОВ «Петрол-Гарант» за рахунок додаткового майнового внеску ТзОВ «Мавекс» у розмірі 39 207 344,99 грн. Разом з тим, 21 серпня 2009 року у місті Луцьку між ТзОВ «Мавекс» та ТзОВ «Петрол-Гарант» складений акт прийому-передачі №1, яким ТзОВ «Мавекс» передало, а ТзОВ «Петрол-Гарант» прийняло основні засоби на суму 34 866 839,24 грн. в тому числі ПДВ 5 811 139,87 грн. Як вбачається зі змісту вищезазначеного акту, всі передані основні засоби є нерухомим майном (автозаправні станції, нафтобази, офіси), які розміщені у Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській та Одеській областях. ТзОВ «Мавекс» видані ТзОВ «Петрол-Гарант» податкові накладні №548 на суму 1 010 030,77 грн., №549 на суму 663 883,32 грн., №550 на суму 476 011,88 грн., №551 на суму 907 469,52 грн., №552 на суму 1 187 618,09 грн., №553 на суму 900 463,01 грн., №555 на суму 1 285 084,49 грн., №556 на суму 898 036,37 грн., №557 на суму 826 662,05 грн., №558 на суму 931 392,40 грн., №559 на суму 997 180,61 грн., №560 на суму 830 543,47 грн., №561 на суму 893 237,75 грн., №562 на суму 815 878,93 грн., №563 на суму 1 312 059,07 грн., №564 на суму 1 120 920,70 грн., №565 на суму 1 212 912,01 грн., №566 на суму 1 307 733,79 грн., №567 на суму 1 182 771,46 грн., №568 на суму 1 082 919,35 грн., №570 на суму 160 305,44 грн., №569 на суму 403 264,86 грн., №657 на суму 194 444,05 грн., №554 на суму 1 884 604,90 грн., №582 на суму 925 080,83 грн., №571 на суму 123 502,15 грн., №583 на суму 212 232,53 грн., №585 на суму 245 768,68 грн., №586 на суму 742 918,00 грн., №587 на суму 734 576,12 грн., №588 на суму 491 999,94 грн., №589 на суму 1 147 347,32 грн., №590 на суму 897 922,39 грн., №591 на суму 873 480,35 грн., №592 на суму 1 048 354,33 грн., №593 на суму 1 012 013,38 грн., №594 на суму 828 624,71 грн., №595 на суму 794 452,58 грн., №596 на суму 778 579,82 грн., №597 на суму 1 040 217,26 грн., №598 на суму 1 377 895,62 грн., №599 на суму 1 088 440,16 грн., №600 на суму 275 260,46 грн., №649 на суму 19 136,81 грн., №653 на суму 80 953,85 грн., №650 на суму 64 209,11 грн., №651 на суму 153 263,41 грн., №652 на суму 56 013,35 грн., №654 на суму 28 255,19 грн., №584 на суму 359 050,42 грн., а всього на загальну суму 36 138 387,56 грн. Державним реєстратором Виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області зареєстровані зміни та доповнення до статуту ТзОВ «Петрол-Гарант» (номер запису 1988050001005108). Вищезазначеними змінами збільшено статутний капітал товариства до 39 269 844,99 грн. за рахунок майнового внеску ТзОВ «Мавекс».
З оборотно-сальдових відомостей за серпень 2009 року вбачається, що на бухгалтерському рахунку 10.1 «Земельні ділянки» ТзОВ «Петрол-Гарант» він обліковує земельні ділянки загальною вартістю 3 018 137,82 грн. (т.1 а.с.91-92). На бухгалтерському рахунку 10.3 «Будівлі та споруди» товариство обліковує нерухоме майно загальною вартістю 28 720 839,60 грн. ТзОВ «Петрол-Гарант» отримало правовстановлюючі документи на нерухоме майно, яке передано йому актом прийому-передачі №1 від 21 серпня 2009 року та провело державну реєстрацію права власності на нього, що підтверджується відповідними свідоцтвами органів місцевого самоврядування та витягами органів БТІ.
Разом з тим судом першої інстанції встановлено, що з 23 листопада 2009 року по 02 грудня 2009 року на підставі направлення від 23 листопада 2009 року №000565 виданого ДПА у Волинській області, згідно з пунктом 9 частини шостої статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», підпункту 7.7.5 пункту 7.5 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та відповідно до наказу ДПА у Волинській області від 18 листопада 2008 року №1084, проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Петрол-Гарант» з питань правильності визначення сум податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ в серпні 2009 року. Результати вищезазначеної перевірки оформлені актом від 07 грудня 2009 року №442/23-99/36541339. Вказаною перевіркою зроблено висновок про порушення ТзОВ «Петрол-Гарант» пункту 7.5 статті 7, підпункту 7.2.6 пункту 7.2 статті 7, підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» внаслідок чого підприємством завищено податковий кредит з податку на додану вартість за серпень 2009 року в сумі 5 811 139,87 та завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до податкового кредиту наступного податкового періоду у вересні 2009 року на 5 811 140 грн.
Аналізуючи правомірність формування ТзОВ «Петрол-Гарант» у серпні 2009 року податкового кредиту з операції по придбанню від ТзОВ «Мавекс» основних фондів як внеску до статутного фонду колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з п.п. 1.4 та 1.7 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03 квітня 1994 року №168/97-ВР (Закон №168/97-ВР), поставка товарів це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу. Податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом. Згідно з положенням підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону №168/97-ВР, об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України, в тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення заборгованості заставодавця, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у користування лізингоотримувачу (орендарю).
Відповідно до положень підпункту 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону №168/97-ВР, податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача та є підставою для нарахування податкового кредиту.
Підпунктом 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону №168/97-ВР визначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Згідно з правилами підпункту 7.2.3 пункту 7.2 статті 7 Закону №168/97-ВР, податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг).
Відповідно до підпункту 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 Закону №168/97-ВР, датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається: дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Підпунктом 7.3.1 пункту 7.3 статті 7 Закону №168/97-ВР визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. Правилами пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Крім того, згідно з положеннями підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що ТзОВ «Петрол-Гарант» належним чином оформив операцію з придбання від ТзОВ «Мавекс» основних засобів шляхом внесення їх до статутного фонду у серпні 2009 року, провів державну реєстрацію придбаних основних засобів, довів правомірність формування ним податкового кредиту у серпні 2009 року з вищезазначеної операції, правомірно відобразив відповідні суми податкового кредиту у податковій звітності за період з серпня 2009 по жовтень 2012 року, не заявляв вищезазначені суми до бюджетного відшкодування, а відповідачем, Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Волинської області Державної податкової служби, не доведено винесення ним податкового повідомлення-рішення від 09 листопада 2012 року №0011531601 на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, а тому апеляційну скаргу слід відхилити.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2012р. по справі № 0370/3889/12 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Запотічний І.І.
Матковська З.М.