ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
15 квітня 2015 рокум. ПолтаваСправа № 816/1204/15-а
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Ясиновський І.Г., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах фермерського господарства "Славута" до Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області, голови Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області Федорченка Сергія Геннадійовича, заступника голови Семенівської районної державної адміністрації Недюхи Миколи Васильовича, Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам у Семенівському районі Семенівської районної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет позову: Державна інспекція сільського господарства в Полтавській області, Приватне сільськогосподарське підприємство "Дружба" про визнання дій та бездіяльності неправомірними, а також зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
14 квітня 2015 року ОСОБА_1 в інтересах фермерського господарства "Славута" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області, голови Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області Федорченка Сергія Геннадійовича, заступника голови Семенівської районної державної адміністрації Недюхи Миколи Васильовича, Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам у Семенівському районі Семенівської районної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет позову: Державна інспекція сільського господарства в Полтавській області, Приватне сільськогосподарське підприємство "Дружба" про:
- визнання неправомірними дій Семенівської районної державної адміністрації та його голови Федоченка Сергія Геннадійовича в частині видання розпорядження від 19 червня 2014 року № 291 "Про створення комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам у Семенівському районі" за звернення суб'єкта господарювання (засновника Приватного сільськогосподарського підприємства "Дружба");
- визнання неправомірними дій комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам у Семенівському районі Семенівської районної державної адміністрації в частині проведення 29 липня 2014 року засідання комісії не легітимним складом (не тим складом, який був затверджений розпорядженням голови Семенівської районної державної адміністрації від 19 червня 2014 року № 291 "Про створення комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам у Семенівському районі");
- визнання неправомірною бездіяльності комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам у Семенівському районі Семенівської районної державної адміністрації в частині не повідомлення Фермерське господарство "Славута" про дату, час та місце засідання комісії;
- визнання неправомірними дій заступника голови Семенівської районної державної адміністрації Недюхи Миколи Васильовича, в частині головування ним 29 липня 2014 року в комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам у Семенівському районі Семенівської районної державної адміністрації та підписання Акту від 29 липня 2014 року розрахунку і визначення збитків, при відсутності на те повноважень;
- визнання неправомірними дій голови Семенівської районної державної адміністрації Федорченка Сергія Геннадійовича в частині затвердження ним Акту розрахунку і визначення збитків від 29 липня 2014 року, складеного комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам у Семенівському районі, лише підписом, а не розпорядженням;
- зобов'язання Семенівської районної державної адміністрації повторно внести на розгляд комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам у Семенівському районі питання за зверненням засновника Приватного сільськогосподарського підприємства "Дружба" щодо самовільного зайняття Фермерським господарством "Славута" земельних ділянок, землевласником чи землекористувачем яких є Приватне сільськогосподарське підприємство "Дружба".
У відповідності до пункту 3 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.
Згідно із частин 4 та 5 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання; якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Згідно з вимогами пункту 4 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
Зі змісту наведених норм вбачається законодавче закріплення обов'язку суду на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі встановити, зокрема, наявність у особи, яка підписала та подала позовну заяву, в даному випадку представника позивача, повноважень на ведення справи, та в разі встановлення відсутності таких повноважень, - постановити ухвалу про повернення позовної заяви.
Відповідно до статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Частинами 1-3 статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. Представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 48 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність. Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.
Частиною 7 статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Частиною 1 та 3 статті 58 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Довіреності від імені органу, підприємства, установи, організації видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те законом, положенням, статутом особи і засвідчуються печаткою цього органу, підприємства, установи, організації. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.
Як встановлено з адміністративного позову останній подано від імені ОСОБА_1 та ним підписано.
При цьому, суд зауважує, що відповідно до змісту позову останній поданий в інтересах та захисту інтересів фермерського господарства "Славута".
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
За таких обставин належним позивачем є фермерське господарство "Славута", на представництво інтересів та представництво прав яких наділений повноваженнями ОСОБА_1 згідно довіреності від 28 січня 2015 року, що долучена до матеріалів позову.
Також, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві, зокрема, зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Частиною 4, 5 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Частиною 2 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Крім того, суд зауважує, що згідно із частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією України чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Так, даним позовом в якості відповідачів, крім інших, визначено голову Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області Федорченка Сергія Геннадійовича, заступника голови Семенівської районної державної адміністрації Недюхи Миколи Васильовича, Комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам у Семенівському районі Семенівської районної державної адміністрації.
Поняття суб'єкта владних повноважень визначено у пункті 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно із яким суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Натомість суду не надано доказів на підтвердження, що перелічені особи є суб'єктами владних повноважень у розумінні викладених положень норм Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України подання позовної заяви без додержання вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення заяви без руху.
Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах фермерського господарства "Славута" до Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області, голови Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області Федорченка Сергія Геннадійовича, заступника голови Семенівської районної державної адміністрації Недюхи Миколи Васильовича, Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам у Семенівському районі Семенівської районної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет позову: Державна інспекція сільського господарства в Полтавській області, Приватне сільськогосподарське підприємство "Дружба" про визнання дій та бездіяльності неправомірними, а також зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Позивачеві надати строк для усунення недоліків до 05 травня 2015 року та роз'яснити, що в разі неусунення недоліків позовної заяви, вона буде повернута.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду уточнень до позовної заяви в частині визначення належного позивача, а також визначення переліку відповідачів як суб'єктів владних повноважень та направлених до них вимог, разом з копія позовної заяви та доданих документів для направлення таким відповідачам.
Копію ухвали направити особі, що звернулася з позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.Г. Ясиновський