КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2015 року справа № П/811/897/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю “Будремлюкс-С”
до
Кіровоградської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області
про
визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Будремлюкс-С” звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кіровоградської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області оформлену листом від 25.12.2014 р. № 1882/10/11-08-18 щодо відмови у прийнятті податкової звітності податкову декларацію ТОВ “Будремлюкс-С” з податку на додану вартість за листопад 2014 року з додатком №5 “Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів” та реєстром отриманих та виданих податкових накладних;
- вважати податкову звітність податкову декларацію ТОВ “Будремлюкс-С” з податку на додану вартість за листопад 2014 року з додатком №5 “Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів” та реєстром отриманих та виданих податкових накладних такою, що прийнята Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області 22.12.2014 р.
- визнати протиправною відмову Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області оформлену листом від 23.01.2015 р. № 1946/10/11-23-11-02 щодо невизнання як податкової звітності податкову декларацію ТОВ “Будремлюкс-С” з податку на додану вартість за грудень 2014 року з додатком №5 “Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів” та реєстром отриманих та виданих податкових накладних.
- вважати податкову звітність податкову декларацію ТОВ “Будремлюкс-С” з податку на додану вартість за грудень 2014 року з додатком №5 “Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів” та реєстром отриманих та виданих податкових накладних такою, що прийнята Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області 20.01.2015 р.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 22.12.2014 р. відповідачу подано податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року з додатком №5. Листом від 25.12.2014 р. №1882/10/11-08-18 податковий орган повідомив, що податкову звітність не прийнято у зв’язку з порушенням порядку її заповнення та подання. На думку податкової служби в декларації не вказано найменування контролюючого органу до якого подається звітність, чим порушено абзац 8 п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України.
17.01.2015 р. ТОВ «Будремлюкс-С» повторно подано засобами поштового зв’язку до Кіровоградської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року з додатком №5. Листом від 20.01.2015 р. № 49/10/11-08-18 податковий орган повідомив, що податкову звітність не прийнято у зв’язку з порушенням порядку її заповнення та подання. На думку податкової при заповненні декларації не вказано дату подання звітності, чим порушено абзац 9 п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України.
Крім того, 20.01.2015 р. ТОВ «Будремлюкс-С» подано засобами поштового зв’язку до Кіровоградської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад та грудень 2014 року з додатками №5 та реєстрами отриманих та виданих податкових накладних. Листом від 23.01.2015 р. № 1946/10/11-23-11-02 податковий орган повідомив, що подані декларації не вважаються податковою звітністю і не підлягають реєстрації, оскільки подані на паперових носіях, а не в електронній формі.
Відповідачем подано письмові заперечення на позов, вимоги не визнаються в повному обсязі та зазначається, що прийняття оскаржуваних рішень обумовлено порушенням податкового законодавства, що виявлені під час перевірки поданих декларацій позивача, а тому рішення є законними, а дії правомірним.
Позивач надав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі відповідно до адміністративного позову (а.с.44).
Відповідачі в судове засіданні не з’явилися подавши до суду заяву про розгляд справи без їх участі (а.с.41).
Відповідно до ч. 6 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України – особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи те, що всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності, здійснення подальшого розгляду справи можливо у порядку письмового провадження.
Дослідивши подані документи і матеріали, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Будремлюкс-С» зареєстровано Кіровоградською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області як платник податку на додану вартість, про що видано свідоцтво № 200109487.
22.12.2014 року ТОВ «Будремлюкс-С» засобами поштового зв’язку до Кіровоградської ОДПІ подано податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року з додатком №5 «Розшифровка податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» та реєстром отриманих та виданих податкових накладних (а.с.17-26).
Згідно поштової накладної вказана вище податкова звітність надійшла до податкового органу 22.12.2014 р (а.с.27).
Листом від 25.12.2014 р. №1882/10/11-08-18 податковий орган відмовив у прийнятті декларації посилаючись на порушення порядку її заповнення та подання (а.с.33).
Відповідачем у листі зазначено, що платником податку при заповненні декларації не вказано найменування контролюючого органу до якого подається звітність, чим порушено абзац 8 п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України (а.с.33).
17.01.2015 р. ТОВ «Будремлюкс-С» повторно засобами поштового зв’язку подано до Кіровоградської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року з додатком №5 «Розшифровка податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» та реєстром отриманих та виданих податкових накладних (а.с.30).
Згідно поштової накладної вказана вище податкова звітність надійшла до податкового органу 17.01.2015 р. (а.с.31).
Листом від 20.01.2015 р. №49/10/11-08-18 податковий орган відмовив у прийнятті декларації посилаючись на порушення порядку її заповнення та подання.
Відповідачем у листі зазначено, що платником податку при заповненні декларації не вказано дату подання звітності, чим порушено абзац 9 п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України (а.с.34).
20.01.2015 р. ТОВ «Будремлюкс-С» засобами поштового зв’язку подано до Кіровоградської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад та грудень 2014 року з додатками №5 «Розшифровка податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» та реєстрами отриманих та виданих податкових накладних (а.с.28, 32).
Згідно поштової накладної вказана вище податкова звітність надійшла до податкового органу 20.01.2015 р. (а.с.29).
Так, листом від 23.01.2015 р. №1946/10/11-23-11-02 податковий орган повідомив товариство, що подані декларації не вважаються податковою звітністю і не підлягають реєстрації, оскільки подані на паперових носіях, а не в електронній формі (а.с.32).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Пунктом 49.1 та п. 49.3 ст. 49 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Положеннями п. 49.8 ст. 49 ПК України встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно з п. 48.1, п. 48.3, п. 48.4, 48.7 ст. 48 ПК України, податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
- найменування контролюючого органу, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків;
- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
- відмітка про звітування за спеціальним режимом;
- код виду економічної діяльності (КВЕД);
- код органу місцевого самоврядування за КОПТУУ;
- індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.
Як передбачено абзацем 1 п. 49.9 ст. 49 ПК України, за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
Відповідно п. 49.11 ст. 49 ПК України, у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
Судом досліджено податкову декларацію з податку на додану вартість ТОВ «Будремлюкс-С» за листопад 2014 р. на предмет дотримання вимог пунктів 48.3 та 48.4 ст. 48 ПК України та не встановлено порушень вказаних положень ПК України.
Суд критично оцінює посилання Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів в листах від 25.12.2014 р. №1882/10/11-08-18 та від 20.01.2015 р. №49/10/11-08-18 на порушення позивачем абзаців 8, 9 п. 48.3 ст. 48 ПК України, що стало підставою для невизнання поданої позивачем до контролюючого органу звітності як податкової.
Судом встановлено, що в поданій ТОВ «Будремлюкс-С» податковій декларації за листопад 2014 р., позивачем у відповідних графах декларації зазначено вірне найменування контролюючого органу, до якого подається звітність «КІРОВОГРАДСЬКА ОБ’ЄДНАННА ДПІ», а датою її подання є 22.12.2014 р. (а.с.27).
Твердження відповідача стосовно того, що відсутнє найменування контролюючого органу, до якого подається звітність та дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми) не відповідає дійсності та є безпідставним.
Зазначені обставини не можуть бути наслідком відмову у прийнятті податкової декларації платника податків в розумінні п. 49.11 ст. 49 ПК України.
В поданій ТОВ «Будремлюкс-С» податковій декларації за листопад 2014 р., позивачем вказано вірне найменування контролюючого органу, до якого подається звітність, яке відповідає дійсності. З податкової декларації ТОВ «Будремлюкс-С» за листопад 2014 р. чітко вбачається та можливо встановити, до якого контролюючого органу подається податкова звітність та дата подання декларації.
Судом встановлено, що декларація оформлена відповідно до приписів чинного законодавства, містить обов'язкові реквізити, підпис уповноваженої особи та печатку підприємства.
Щодо відмови прийняття в письмовому вигляді податкової декларації за грудень 2014 року оформленої листом від 23.01.2015 р. №1946/10/11-23-11-02, суд зазначає наступне.
Так, з 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 р. №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України» яким пункт 49.4 доповнено абзацом другим такого змісту: "Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі до контролюючого органу всіма платниками цього податку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством".
Згідно з вимогами вказаного Закону, починаючи з першого звітного періоду 2015 року (січень, І квартал), звітність з ПДВ подається в електронній формі до контролюючого органу всіма платниками податків на додану вартість з дотриманням вимоги, реєстрації електронного підпису у порядку, визначеному пунктом 49.4 Податкового кодексу.
Останнім звітним періодом, за який декларації з ПДВ можуть бути подані на паперових носіях, є IV квартал 2014 р. в т.ч. листопад - грудень 2014 р.
Таким чином, відповідач безпідставно надав Закону України від 28.12.2014 р. № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України» зворотної дії у часі, застосувавши його до періоду набрання ним чинності та не визнав подану на паперових носіях податкову звітність з ПДВ за листопад-грудень 2014 р.
Більш того, суд зауважує, що Кіровоградська ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області є територіальним органом Державної фіскальної служби України (далі - ДФС).
Державна фіскальна служба України здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Разом з тим, Державна фіскальна служба України в роз’ясненні від 04.12.2014 р. адресоване Головним управлінням ДФС в областях, м. Києві, МГУ ДФС - ЦО з обслуговування великих платників зазначила, що з 01.01.2015 р. база оподаткування визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг за винятком контрольованих операцій, але не може бути нижчою ціни придбання товарів (для самостійно виготовлених — не нижче їх собівартості) або балансової вартості необоротних активів.
Стосовно подання податкових декларацій з ПДВ у паперовій формі, податківці зауважила, що останнім звітним періодом, за який податкові декларації з ПДВ можуть бути подані на паперових носіях, є грудень 2014 року (граничний строк подання 20.01.2015 р.) IV квартал 2014 року (граничний строк подання 09.02.2015 р.).
Вищезазначений лист, відповідно до листа Державної фіскальної служби України від 19.01.2015 року №1403/7/99-99-19-03-01-17 адресованого Головним управлінням ДФС в областях, м. Києві, Міжрегіональному головному управлінню ДФС - Центральному офісу з обслуговування великих платників скасовано. Даним листом визначено, що подання податкової звітності з ПДВ за звітні (податкові) періоди грудень 2014 року/IV квартал 2014 року здійснюватиметься за формою і в порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 №966 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14.10.2014 за №1267/26044.
В свою чергу, наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 №966 затверджено форму податкової декларації з податку на додану вартість яка подається в письмовому вигляді платником податків контролюючому органу.
Відтак, позиція відповідача про невідповідність поданих декларацій з ПДВ за листопад-грудень 2014 р. вимогам Податкового кодексу України є безпідставними і суперечить діючому законодавству.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено правомірності оскаржуваних дій, в той час як докази, якими позивач обґрунтовував свої вимоги, є законними, допустимими, обґрунтованими, такими, що відповідають дійсним обставинам справи.
Відповідно до інформаційного листа Вищого адміністративного суду України від 15.06.2012 №1503/12/13-12 резолютивна частина постанови адміністративного суду про задоволення позовних вимог у справі, предметом оскарження в якій є протиправність відмови податкового органу у прийнятті податкової декларації має містити висновок про визнання протиправною відмову податкового органу прийняти податкову декларацію, а податкової декларації такою, що подана платником податків у день її фактичного отримання органом державної податкової служби (із зазначенням дати).
Враховуючи вищевикладене, податкова декларація з податку на додану вартість за листопад та грудень 2014 року з додатком №5 «Розшифровка податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» та реєстром отриманих та виданих податкових накладних визнається прийнятою та зареєстрованою у день її фактичного отримання органом державної податкової служби.
За таких обставин суд приходить до висновку, що дії Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області щодо неприйняття податкових декларацій ТОВ «Будремлюкс-С» за листопад, грудень 2014 р. є протиправними та такими, що суперечать діючим нормам законодавства, у зв'язку з чим суд доходить висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, суд також вважає за необхідне присудити з Державного бюджету України на користь ПП «Будремлюкс-С» судові витрати у розмірі 73,08 грн.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ТОВ «Будремлюкс-С» - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області оформлену листом від 25.12.2014 р. № 1882/10/11-08-18 щодо відмови у прийнятті податкової звітності податкову декларацію ТОВ “Будремлюкс-С” з податку на додану вартість за листопад 2014 року з додатком №5 “Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів” та реєстром отриманих та виданих податкових накладних;
Визнати податкову звітність податкову декларацію ТОВ “Будремлюкс-С” з податку на додану вартість за листопад 2014 року з додатком №5 “Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів” та реєстром отриманих та виданих податкових накладних такою, що прийнята Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області 22.12.2014 р.
Визнати протиправною відмову Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області оформлену листом від 23.01.2015 р. № 1946/10/11-23-11-02 щодо невизнання як податкової звітності податкову декларацію ТОВ “Будремлюкс-С” з податку на додану вартість за грудень 2014 року з додатком №5 “Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів” та реєстром отриманих та виданих податкових накладних.
Визнати податкову звітність податкову декларацію ТОВ “Будремлюкс-С” з податку на додану вартість за грудень 2014 року з додатком №5 “Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів” та реєстром отриманих та виданих податкових накладних такою, що прийнята Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області 20.01.2015 р.
3.Зобов’язати Державну казначейську службу у Кіровоградській області стягнути на користь Приватного підприємства «Будремлюкс-С» (код ЄДРПОУ - 37097100) судові витрати в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. із Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України – протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції
Суддя Р.В. Жук