ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" квітня 2015 р. Справа № 809/1278/15
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Лучко О.О., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сектору медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області про зобов"язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до сектору медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області про зобов'язання відповідача розглянути всі його звернення та стягнути на його користь судові витрати по справі в розмірі 73,08грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення норм Закону України «Про звернення громадян» не розглянулись наступні заяви позивача від 03.11.2014р.: заява з проханням письмового вибачення; заява з проханням публічного вибачення; заява з проханням обґрунтування нетабелювання робочого часу; заява з проханням обґрунтування відмови у прийнятті та реєстрації заяв; заява з проханням обґрунтування не розгляду заяв більше 30 днів; заява з проханням обґрунтування невиплати зарплати та здійснення виплат.
31.03.2015 року відповідно до п.1 ч.1 ст.183-2 КАС України по даній справі відкрито скорочене провадження.
02.04.2015 року позивач на адресу суду подав заяву про зміну позовних вимог, в якій просить суд стягнути з відповідача судові витрати по справі в розмірі 85,08грн.
Сектор медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області 03.04.2015 року отримав копію ухвали суду про відкриття скороченого провадження в даній адміністративній справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів.
Заперечення проти позову або заява про визнання позову від відповідача не надходили.
Відповідно до п.2 ч.5. ст.183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Оцінивши письмові докази та інші матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України - без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі - прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 03.11.2014 року рекомендованим листом №760183222514 направив до сектору медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області наступні заяви: заяву з проханням письмового вибачення; заяву з проханням публічного вибачення; заяву з проханням обґрунтування нетабелювання робочого часу; заяву з проханням обґрунтування відмови у прийнятті та реєстрації заяв; заяву з проханням обґрунтування не розгляду заяв більше 30 днів; заяву з проханням обґрунтування невиплати зарплати та здійснення виплат. Дані заяви станом на день подання позову відповідачем не розглянуті.
Листом №13/147 від 06.04.2015 року відповідач на виконання ухвали суду повідомив, що рекомендований лист №760183222514 від гр.ОСОБА_1 в сектор медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області не поступав, що підтверджується записами в журналі реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян (а.с.26-29).
Однак, з наданого позивачем листа ДППЗ «Укрпошта» Івано-Франківської дирекції №221 від 01.04.2015р. вбачається, що зазначений вище рекомендований лист вручений 04.11.2014р. за адресою: вул.Сахарова 11, м.Івано-Франківськ, на ім'я начальника СМЗ УМВС Гуцуляк І.М. уповноваженій особі-секретарю Гиря (а.с. 22).
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулює Закон України «Про звернення громадян» N 393/96 від 02.10.1996р. (далі - Закон). Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Відповідно до ст.1 даного Закону громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно із ст.3 зазначеного Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Порядок звернення громадян передбачений ст.5 цього Закону, відповідно до якої звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Згідно із ч.1 ст.7 згаданого Закону звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями (ч.3 ст.7 Закону).
Абзацом 7 ст.9 Закону визначено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
Згідно із ч.1 ст.15 цього Закону органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
На обгрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну. Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку (ч.2, ч.3 ст.20 Закону).
Відповідно до ст.40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно, в порушення зазначених вище вимог не розглянуті заяви позивача від 03.11.2014р., а саме: заява з проханням письмового вибачення; заяву з проханням публічного вибачення; заява з проханням обґрунтування нетабелювання робочого часу; заява з проханням обґрунтування відмови у прийнятті та реєстрації заяв; заява з проханням обґрунтування не розгляду заяв більше 30 днів; заява з проханням обґрунтування невиплати зарплати та здійснення виплат.
Враховуючи наведене позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Згідно із п.2 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про, зокрема, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Відтак, позивачу слід повернути 85,08грн., з яких - 73,08грн. судового збору та 12,00грн. - витрати на отримання довідки від 01.04.2015р. з ДППЗ «Укрпошта» Івано-Франківської дирекції.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати сектор медичного забезпечення УМВС України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 08734204, вул.Академіка Сахарова, буд.11, м.Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018) розглянути відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» №393/96 від 02.10.1996р. шість заяв ОСОБА_1 від 03.11.2014 року, а саме: заяву з проханням письмового вибачення; заяву з проханням публічного вибачення; заяву з проханням обґрунтування нетабелювання робочого часу; заяву з проханням обґрунтування відмови у прийнятті та реєстрації заяв; заяву з проханням обґрунтування не розгляду заяв більше 30 днів; заяву з проханням обґрунтування невиплати зарплати та здійснення виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (проживає АДРЕСА_1) з Державного бюджету України судові витрати в розмірі 85,08грн. (вісімдесят п'ять гривень вісім копійок).
Відповідно до ч.9 ст.183-2 КАС України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Відповідно до ст.183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя: Лучко О.О.