Постанова № 43610424, 15.04.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2015
Номер справи
806/53/15
Номер документу
43610424
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2015 року Житомир справа № 806/53/15

категорія 3.7

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сичової О.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області до ОСОБА_1 про стягнення 112350,30 грн.,-

встановив:

Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом, в якому просило стягнути з ОСОБА_1 в дохід Державного бюджету України грошові кошти в розмірі 112350,30 грн., що еквівалентно 6976,95 євро. В обґрунтування вимог зазначає, що 29 липня 2014 року у пункті габаритно-вагового контролю а/дМ-12 Стрий-Кіровоград-Знамянка 716 км.+405 км. проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля RENAULT модель PREMIUM, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки KRONE модель 22Р20, реєстраційний номер НОМЕР_2, за результатом якого складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт №002096 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 29.07.2014 року, на підставі яких проведено розрахунок №91 від 29.07.2014 року, яким нараховано плату за проїзд в розмірі 6976,95 євро.

Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не прибув. Надав до суду заперечення та заяву про розгляд справи без його участі.

Оскільки немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, але прибули не всі сторони, які беруть участь у справі, суд відповідно до частини ч.6 ст.128 КАС України розглядає дану справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з огляду на наступне.

29 липня 2014 року на підставі направлення на перевірку від 28.07.2014 року №020921, інспекторами Управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області, проведено рейдову перевірку дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт на а/д М-12 Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знамянка 703, 716 км.

За результатами перевірки вантажного автомобіля RENAULT модель PREMIUM, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки KRONE модель 22Р20, реєстраційний номер НОМЕР_2, який належить ОСОБА_1, був складений акт №058203 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом від 29.07.2014 року, яким зафіксовано порушення вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: надання послуг з перевезення вантажу на договірних умовах із перевищенням вагових обмежень без оформлення дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними органами.

В ході зазначеної перевірки проведено зважування даного транспортного засобу та встановлено його масу 52,850 т., про що складено довідку про результатів здійснення габаритно-вагового контролю на автомобільній дорозі М-12, Стрий - Тернопіль-Кіровоград-Знамянка 716 км. +405 км.

За результатами зважування складено Акт №002096 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів ввід 29.07.2014 року, згідно якого повна допустима маса мала становити 38 т., тоді як фактична вага автомобіля становить 52,850 т.

До вищевказаного акту було зроблено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №91 від 19.07.2014 року, згідно якого нараховано до сплати 6976,95 євро за перевищення нормативних параметрів.

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну - масу 38 тон, здійснюється за спеціальними правилами.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч.2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994 перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно з пунктами 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до п. 31.1 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції.

Пунктом 3 вказаної постанови передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

На підставі викладеного Управлінням Укртрансінспекції у Кровоградській області була нарахована відповідачу плата за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 6976,95 євро відповідно до розрахунку №91 від 29.07.2014 року.

Суд зазначає, що згідно підпункту 37 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті" № 299 від 17.07.2014, Укртрансінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Однак, чинним законодавством не передбачене право жодного державного органу, в тому числі Укртрансінспекції на примусове стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування у випадку не сплати їх в добровільному порядку.

Крім того, суд зазначає, що за перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень без оформлення дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України Управлінням Укртрансінспекції у Житомирській області на відповідача постановою №027075 від 09.09.2014 року накладено адміністративно-господарські санкції в сумі 1700,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного необхідно відмовити.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674, визначено, що розмір судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру до адміністративного суду становить 2% розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати (1827,00 грн.) та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат (4872,00 грн.).

Під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10% розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Управлінням Укртрансінспекції в Кіровоградській області за подання вказаного позову сплачено судовий збір в сумі 224,70 грн. (112350,30 грн.х2%х10%).

Зважаючи на відмову в задоволені заявлених позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з позивача частину несплаченого судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру в розмірі 2022,30 грн. (2247,00 грн. - 224,70 грн.).

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, 122, 158-163 КАС України, суд,

постановив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Стягнути з Управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області (ідентифікаційний код 38268734) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2022,30 грн.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Сичова