Постанова № 43603825, 09.04.2015, Зіньківський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
09.04.2015
Номер справи
530/528/15-п
Номер документу
43603825
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 530/528/15-п

3/530/144/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2015 року

09.04.2015 року суддя Зіньківського районного суду Должко С.Р., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, директор ТОВ СП Агро-Ка Полтава, індив. номер НОМЕР_1, українця, громадянина України, зареєстрованого ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, за ст. 163-1 ч.1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

В Зіньківський районний суд Полтавської області надійшов адміністративний протокол із Зіньківського відділення Гадяцької МДПІ де вказано, що при перевірці ТОВ СП Агро-Ка Полтава, виявлено порушення ведення податкового обліку, яке привело до заниження залишку суми ПДВ -144265,17 грн., в т.ч. за 2012 рік - 81533,81 грн., 2014 рік 62731,36 грн. Тим самим порушено п.п.209.15.1 п.209.15; п.209.2 ст.209 Податкового Кодексу україни №2755-У1 від 02.12.2010 р. із внесеними змінами та доповненнями.

Відповідно до витягу із Акта № 236-16-07-22-14/35193242 від 26.03.2015 р. "Про результати документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю СП Агро-Ка Полтава»», код ЄДРПОУ 35193242 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 року по 31.12.2014 poкy валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 року по 31.12.2014 (надалі Товариство) було встановлено наступні порушення:

- п.209.2 п.п.209.15.1 п.209.15 ст.209 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-V1 із внесеними змінами та доповненнями, Постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року №11 "Про затвердження Порядку акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів" сума податку на додану вартість, що акумулюється на спеціальному рахунку, не підлягає вилученню до державного бюджету і використовується с/г підприємством;

в частині використання коштів зі спеціального рахунку не для виробничих факторів у сумі 144265,17 грн. в т.ч. за вересень м-ць 2012р. на суму 20783,10 грн.; за жовтень м-ць 2012р. на суму 15764,48грн.; за листопад м-ць 2012р. на суму 24986,23грн.; за серпень м- ць 2014р. на суму 62731,36грн..

ОСОБА_1 суду пояснив, що ТОВ «СП «АГРО-КА ПОЛТАВА» 26.03.2015 року отримало від Гадяцької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області (надалі також - «Гадяцька ОДПІ») Акт про результати виїзної планової перевірки ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО «АГРО-КА ПОЛТАВА», код ЄДРПОУ: 35193242 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 року по 31.12.2014 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 року по 31.12.2014 року (далі - «Акт перевірки»).

ТОВ «СП «АГРО-КА ПОЛТАВА» (надалі також - «Товариство») не погоджується із викладеними у вказаному Акті перевірки висновками щодо порушення Товариством п. 164.5 ст. 164, п. 209.2, пп. 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. із змінами і доповненнями (надалі також - «ПК України») з наступних підстав.

1) Щодо висновків Гадяцької ОДПІ про порушення Товариством п, 164.5 ст. 164 ПК України, в результаті чого були занижено податкові зобовязання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 64 783,97 грп.

В Акті перевірки Гадяцька ОДПІ дійшла помилкових висновків стосовно порушень, допущених Товариством при нарахуванні податку з доходів з фізичних осіб з виплаченої орендної плати в негрошовій формі, продукцією Товариства, а саме при визначенні бази оподаткування таких доходів. В Акті перевірки помилково вказано, що податок на доходи фізичних осіб в розмірі 15% нараховувався на всі виплати, не дивлячись на те чи виплачувались вони в грошовій чи в негрошовій формах.

Згідно п. 164.5 ПК України, під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:

К = 100: (100-Сп), де

К - коефіцієнт;

Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

Саме за таким принципом і була визначена Товариством база оподаткування, з якої і було сплачено податки з доходів фізичних осіб з виплаченої орендної плати у негрошовій формі в повному обсязі за відповідною ставкою, в т.ч. по роках:

2012 рік:

Видано доходу у негрошовій формі, згідно додатку № 1 до Акта перевірки №236-16-07-22- 14/35193242 від 26.03.2015 р. - 620 969,67 грн.

Визначаємо базу для оподаткування податком з доходів з фізичних осіб, шляхом застосування коефіцієнта, встановленого п. 164.5 ПК України :

620 969,67*100/(100-15%) = 730 552,55 грн.

Визначаємо суму ПДФО на доходи, отримані у негрошовій формі:

730 552,55*15% = 109 582,88 грн.

2013 рік:

Видано доходу у негрошовій формі, згідно додатку № 1 до Акта перевірки №236-16-07-22- 14/35193242 від 26.03.2015 р. - 961 311,72 грн.

Визначаємо базу для оподаткування податком з доходів з фізичних осіб, шляхом застосування коефіцієнта, встановленого п. 164.5 ПК України:

961 311,72*100/(100-15%)= 1 130 954,96 грн.

Визначаємо суму ПДФО на доходи, отримані у негрошовій формі:

1 130 954,96*15% = 169 643,24 грн.

2014 рік:

Видано доходу в негрошовій формі, згідно додатку №1 до Акта перевірки №236-16-07-22- 14/35193242 від 26.03.2015 р. - 871 139,10 грн.

Визначаємо базу для оподаткування податком з доходів з фізичних осіб, шляхом застосування коефіцієнта, встановленого п. 164.5 ПК України:

871 139,10*100/(100-15%) = 1 024 869,53 грн.

Визначаємо суму ПДФО на доходи, отримані у негрошовій формі:

024 869,53*15% = 153 730,43 грн.

Водночас, алгоритм визначення бази оподаткування та нарахування суми податку з доходів фізичних осіб з виплаченої орендної плати в не грошовій формі, який запропонований Гадяцькою ОДПІ в Акті перевірки, передбачає подвійне застосування згаданого коефіцієнта, а саме: розмір доходу перевіряючими було двічі помножено на коефіцієнт згідно п. 164.5 ПК України, що не передбачено ПК України, а на отриману таким чином суму був нарахований податок з доходів фізичних осіб.

Іншими словами, під час визначення перевіряючими бази оподаткування та нарахування суми податку з доходів фізичних осіб з виплаченої орендної плати в негрошовій формі, до розміру доходу, наданого фізичним особам у не грошовій формі, неправомірно були включені суми податку з доходів фізичних осіб, який підлягає нарахуванню і сплаті до бюджету, які не являються доходами у негрошовій формі, а отже і коефіцієнт згідно п. 164.5 ПК України до них застосовуватися не повинен.

З огляду на викладене, Товариство не погоджується з висновками Гадяцької ОДПІ щодо вказаних порушень, оскільки база оподаткування податком з доходів фізичних осіб виплаченої Товариством орендної плати в не грошовій формі, Товариством визначена у відповідності до п. 164.5 ПК України.

Крім того, на сайті Хмільницької ОДПІ розміщено он-лайн консультацію «Виплата орендної плати за земельну частку (пай) натурою та оподаткування ПДФО», яка надана фахівцями ДПА у Донецькій області на чергуванні он-лайн «Черговий по країні» (http://odpi- hm.at.ua/news/viplata orendnoii plati za zemelnu chastku pai naturoiu ta opodatkuvannia pdfo/2 011-08-3l-263). В даній консультації на числовому прикладі дано розяснення щодо практичного застосування коефіцієнту, який встановлений п. 164.5 ПК України. Також, на числовому прикладі дано розяснення щодо практичного застосування коефіцієнту, який встановлений п. 164.5 ПК України, в листі Державної податкової адміністрації України від 03.02.2011 р. № 2346/6/17-0715, № 2918/7/17-0717 (додається). І вказана он-лайн консультація і лист ДПА України підтверджують правильність застосованої Товариством методики розрахунку бази оподаткування та суми податку з доходів фізичних осіб, які надані їм у негрошовій формі.

Щодо висновків Гадяцької ОДПІ про порушення Товариством п. 209.2, пп. 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 ПК України внаслідок:

перерахування Товариством коштів зі спецрахунку ПДВ (№26042311835501 в AT «УкрСиббанк») як попередньої оплати за електроенергію згідно платіжних доручень підприємству Зіньківська філія «Полтаваобленерго», код ЄДРПОУ 25717012, на загальну суму 79 013,81 грн.;

перерахування Товариством коштів зі спецрахунку ПДВ (№26042311835501 в AT «УкрСиббанк») як попередньої оплати за природний газ згідно рах. №51 від 20.08.2014 р. та платіжного доручення підприємству Зіньківське УЕГГ ПАТ «Полтавагаз», код ЄДРПОУ 24829973, на суму 62 731,36 грн.;

перерахування Товариством коштів зі спецрахунку ПДВ (№26042311835501 в AT «УкрСиббанк») відповідно до платіжного доручення №2390 від 28.09.2012 р. за послуги інформатизації (абонентське обслуговування) по рахунку №1086192 від 20.09.2012 р. підприємству ТОВ «Ліга закон», код ЄДРПОУ 35256291, в сумі 2 520,00 грн.

Гадяцька ОДПІ дійшла помилкового висновку в Акті перевірки стосовно перерахування зі спецрахунку попередньої оплати сум за комунальні послуги (електроенергію та газ) - а саме, що покриття цих витрат повинно здійснюватись з поточних рахунків Товариства, оскільки Товариство фактично витрати на вартість виробничих факторів не несе.

Згідно із даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, видами діяльності Товариства визначено: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; 01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід.

Згідно із положеннями статті 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність субєктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

При цьому, слід вказати, що господарсько-виробничі відносини - це відносини, що виникають безпосередньо у процесі здійснення суспільного виробництва, спрямованого на виготовлення та реалізацію продукції, на виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Під виробництвом розуміється діяльність, повязана з випуском продукції, яка включає всі стадії технологічного процесу, а також реалізацію продукції власного виробництва (ст.1 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»).

Діяльність повязана з випуском та реалізацією власної продукції нерозривно повязана з використанням енергоносіїв, а саме, - електроенергії та природного газу, що є невідємною складовою виробничого процесу, однією з виробничих цілей підприємства.

Забезпечення ж господарської діяльності, повязаної з випуском та реалізацією власної продукції, здійснюється, зокрема, і через впровадження та функціонування інформаційної, облікової, бухгалтерської, юридичної та ін. систем. Перерахована підприємству ТОВ «Ліга закон» сума 2 520,00 грн. за своїм призначенням прямо повязана із здійсненням Товариством діяльності з виготовлення та реалізації продукції, а, отже, використання цих коштів у виробничих факторах є обґрунтованим.

Оскільки розрахунки з постачальниками в частині відшкодування сум ПДВ, сплачених (нарахованих) на вартість виробничих факторів, були проведені Товариством в повному розмірі, Товариство, на підставі п. 209.2 ст. 209 ПК України, яким передбачено, що згідно із спеціальним режимом оподаткування сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей, правомірно спрямувало кошти із спеціального рахунку на оплату за електроенергію, природний газ та послуги інформатизації.

З огляду на викладене, Товариство не погоджується з висновками Гадяцької ОДПІ щодо вказаних порушень, оскільки в пп. 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 ПК України перераховано тільки виключний перелік виробничих факторів, за рахунок яких може бути сформовано податковий кредит, а не визначено на які виключні виробничі цілі підприємство має право використати кошти за наявності залишку суми податку на спеціальному рахунку.

У пп. 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 ПК України визначено виключно за які саме товари та послуги підприємство має право відшкодувати сплачену постачальнику суму податку із спеціального рахунку.

Виробничі фактори, за рахунок яких сформовано податковий кредит, визначені в пп. 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 Податкового кодексу України, який не підлягає розширеному тлумаченню.

Отже, виробничі цілі - такі, що повязані з випуском продукції, а також реалізацією продукції власного виробництва. Виробничі цілі не можна ототожнювати лише з витратами на виробничі фактори.

Що стосується сплати за електроенергію та природний газ у вигляді попередньої оплати, то такі умови оплати передбачені діючими у відповідний період часу договорами між Товариством та Зіньківською філією «Полтаваобленерго», Зіньківським УЕГГ ПАТ «Полтавагаз», порушувати які Товариство не мало права.

Оскільки п. 209.2 ст. 209 Податкового кодексу України не передбачає наявність факту поставки (передачі) товарів як умови використання коштів спецрахунку для інших виробничих цілей, то у випадку укладення угод з умовами попередньої оплати у Товариства наявне право на використання коштів спецрахунку для оплати таких угод.

Також, положеннями п. 209.2 ст. 209 Податкового кодексу України під визначенням «для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей», мається на увазі зміст господарської операції, а не момент передачі товарів чи послуг, а тому Товариство правомірно сплатило за електроенергію та природний газ у вигляді попередньої оплати зі свого спеціального рахунку.

Таким чином, кошти із спеціального рахунку на оплату за електроенергію, природний газ та послуги інформатизації, зазначені в Акті перевірки, використані Товариством на виробничі цілі, які повязані з випуском продукції, а також реалізацією продукції власного виробництва, і таке використання є обґрунтованим та не може вважатися порушенням чинного податкового законодавства.

При складанні Акта перевірки службовими особами Гадяцької ОДПІ не було враховано презумпцію правомірності рішень платника податку як одну із основних засад податкового законодавства України. Чинне законодавство не дає визначення такому терміну як виробничі цілі, що призводить до ситуації за якою права та обовязки платника податків встановлені п.209.2 ст.209 ПК України можна трактувати множинно. У такому випадку необхідно враховувати презумпцію правомірності рішень платника податку як одну із основних засад податкового законодавства України, що викладена в п. 4.1.4 ст.4 ПК України та застосовується в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обовязків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Таким чином, ОСОБА_1 вказує, що висновки Акта перевірки щодо використання коштів зі спеціального рахунка не для виробничих факторів у сумі 144 265,17 грн., в т.ч.:

за вересень 2012 р. - 20 783,10 гри.; за жовтень 2012 р. - 35 764,48 грн.; за листопад 2012 р. - 24 986,23 грн.; за серпень 2014 р. - 62 731,36 грн.,

та висновки Акта перевірки щодо заниження податкових зобовязань з податку на доходи з фізичних осіб в сумі 64 783,97 грн. необгрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства України.

ОСОБА_1 також вказав, що виставлено 08.04.2015 р. форму «Р», податкове повідомлення - рішення не вступило в силу, а тому він має право оскаржити його у встановлений законодавством порядку.

В матеріалах справи про адміністративне правопорушення, які надійшли на адресу суду, відсутні будь-які фактичні дані, які б підтверджували вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

Встановлено, що правопорушення, які ставляться у провину ОСОБА_1 не носять триваючого характеру та були вчиненні у строк, а саме серпень місяць 2014 року, що передує трьом місяцям до надходження справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163 -1 КУпАП до Зіньківського районного суду Полтавської області.

Встановлено, що в силу вимог ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до КУпАП чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.

Із наведеного слідує, що строки визначені ч. 2 ст. 38 КУпАП для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП минули.

За зазначених вище обставини приходжу до висновку, що провадження у справі № 530/528/15-п про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст..ст. 33-35, ч. 2 ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 283, 284, 285,289, 294 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 не визнавати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП в звязку із не вступом податкового повідомлення в силу.

Провадження у справі 530/528/15-п про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163 1 КУпАП - закрити.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Полтавської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Написано власноручно.

Суддя Зіньківського

районного суду Полтавської області ОСОБА_2