ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
02 квітня 2015 року
справа № 808/4813/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.
суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.
секретар судового засідання: Троянов А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2014 року у справі №808/4813/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Великі справи” до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання протиправними дій,-
ВСТАНОВИВ :
25 липня 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю „Великі справи” (далі ТОВ „Великі справи”) звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі – ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя), у якому просило визнати протиправними дії відповідача щодо позбавлення позивача права на формування податкового кредиту та податкових зобов’язань по операціях з ПНВП „Техніка” за серпень 2012 року; ПП„ Екоскан Сервіс” за вересень 2012 року, за жовтень 2012 року, які були вчинені внаслідок проведення зустрічної звірки згідно Акту №163/22-12/37778610 від 22 березня 2013 року „Про результати зустрічної звірки ТОВ „Великі справи” щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала відносини з платником податків з ПНВП „Техніка” за період серпень 2012 року, ПП „Екоскан Сервіс” за період вересень, жовтень 2012 року”. Зобов’язати ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя поновити ТОВ „Великі справи” право на формування податкового кредиту та податкових зобов’язань по операціях з ПНВП „Техніка” за серпень 2012 року на суму ПДВ – 55730,92 грн, ПП „Екоскан Сервіс” за вересень 2012 року на суму ПДВ – 8224,28 грн, за жовтень 2012 року на суму ПДВ – 43127,05 грн. Зобов’язати ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя відновити показники податкової звітності ТОВ „Великі справи” за період серпень, вересень, жовтень 2012 року у базі даних АІС та картці платника податків, які були внесені за результатами зустрічної звірки.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2014 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ „Великі справи” 20 липня 2011 року зареєстроване Виконавчим комітетом Запорізької міської ради за №111031070002030000 та 21 липня 2011 року взято на податковий облік в у ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя за №70550.
ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя на адресу ТОВ „Великі справи” направлено запити за №303/10/22-12 від 16 січня 2013 року, 1537/10/22-12 від 14 лютого 2013 року „Про надання пояснень та документальних підтверджень”, а саме надати пояснення та документальне підтвердження стосовно господарських відносин при придбанні товарів, робіт (послуг) з ПНВП „Техніка” за серпень 2012 року та ПП „Екоскан Сервіс” за вересень, жовтень 2012 року.
Листами за № 0802/1, № 0802/21 від 08 лютого 2013 року та за № 060313-1 від 06 березня 2013 року ТОВ „Великі справи” надано до ДПІ у Жовтневому районі запитувані документи та пояснення, що підтверджували господарські відносини з вказаними контрагентами.
Старшим державним податковим ревізором-інспектором сектору спеціальних перевірок відділу податкового контролю, відповідно до пункту 73.3, пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України проведено зустрічну звірку ТОВ „Великі справи” щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правовідносини з платником податків ПНВП „Техніка” за період серпень 2012 року та ПП „Екоскан сервіс” за період вересень, жовтень 2012 року.
За результатами перевірки ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя складено акт №163/22-12/37778610 від 22 березня 2013 року „Про результати зустрічної звірки ТОВ „Великі справи”, яка мала правові відносини з платником податків з ПНВП „Техніка” за період серпень 2012 року, ПП „Екоскан Сервіс” за період вересень, жовтень 2012 року, відповідно до висновків якого встановлено у ТОВ „Великі справи” відсутнє право на формування податкового кредиту по операціях з ПНВП „Техніка” за серпень 2012 року на суму ПДВ - 55 730,92 грн., ПП „Екоскан Сервіс” за вересень 2012 року на суму ПДВ - 8224,28 грн., за жовтень 2012 року на суму ПДВ - 43 127,05 грн. у розумінні пунктів 198.1, 198.3 статті 198 Податкового кодексу України.
Таким чином, у ТОВ „Великі справи” відсутні об'єкти, які підпадають під визначення пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, а отже відсутній факт поставки товарів на ТОВ „Вторма - Запоріжжя” на суму ПДВ - 55 730,92 грн., у серпні 2012 року, на ТОВ „Вторма - Запоріжжя” на суму ПДВ - 8224,28 грн. у вересні 2012 року, на ПАТ „Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат” на суму ПДВ - 16 881,12 грн. у жовтні 2012 року, ТОВ „Пластеко” на суму ПДВ - 14 458,63 грн. у жовтні 2012 року, ТОВ „Промтехторг” на суму ПДВ - 13 283,34 грн. у жовтні 2012 року.
ТОВ „Великі справи” , не погоджуючись з висновками, викладеними у зазначеному акті, направило до ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя заперечення на складений акт №300413/1 від 30 квітня 2013 року.
14 травня 2013 року, у день розгляду заперечень позивача ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя, ТОВ „Великі справи” було надано доповнення до заперечення, у якому просив скасувати акт від 22 березня 2013 року або спростувати висновки, викладені в ньому, про що письмово повідомити позивача.
Контрагент позивача ТОВ „Промтехторг” листом за № 2701/1 від 27 січня 2014 року повідомило ТОВ „Великі справи” про наявність розбіжностей по податковому кредиту та податковим зобов'язанням між вищевказаними підприємствами, що в свою чергу є наслідком позбавлення позивача права на формування податкового кредиту та податкових зобов'язань по операціях з іншими контрагентами.
03 лютого 2014 року ТОВ „Великі справи” звернувся до ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя із запитом за № 030214/2 про надання інформації щодо розбіжностей податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів у податковій звітності за період з 01 серпня 2012 року по 31 грудня 2013 року.
Надаючи відповідь на вказаний запит, відповідач листом від 07 лютого 2014 року за №1276/10/08-26-22-11 просив надати пояснення та документальне підтвердження щодо формування податкового кредиту, а також віднесення до складу валових витрат та валового доходу за 2012 рік сум по реалізації та придбанню товарів (робіт, послуг) з постачальниками та покупцями.
Разом з тим, 14 лютого 2014 року ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя знову просить надати пояснення та документальне підтвердження щодо факту виникнення податкового зобов'язання та податкового кредиту за період з 01 серпня 2012 року по 31 грудня 2013 року.
27 лютого 2014 року ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя листом за вих.№2140/10/8-26-153 повідомлено позивача про відсутність у ТОВ „Великі справи” права на формування податкового кредиту по операціях з ПНВП „Техніка” та ПП „Екоскан Сервіс”, права на який був позбавлений позивач на підставі акту складеного за результатами зустрічної звірки, проведеної 22 березня 2013 року.
Позивач вказує на те, що вищевказаним листом ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя повідомлено ТОВ „Великі справи”, що аналіз наданих позивачем документів та отриманих матеріалів перевірок контрагентів - постачальників та контрагентів – покупців ТОВ „Великі справи”від 25 лютого 2014 року триває.
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового Кодексу України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Пунктами 1, 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Відповідно до пункту 12 „Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом”, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року за №1245 (далі - Порядок № 1245) однією з підстав для направлення суб'єкту інформаційних відносин запиту органом державної податкової служби є проведення зустрічної звірки.
Згідно з пунктом 1 Порядку №1232 зустрічна звірка полягає у зіставлені даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювались між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Пунктом 2 Порядку №1232, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Пункт 6 Порядку №1232 передбачає, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Відповідно до пунктп 7 Порядку №1232 за результатами зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби.
Разом з тим, Наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року № 236 затверджено „Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок” (далі – Методичні рекомендації).
Пунктом 3.2 Методичних рекомендацій передбачено, що з метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання за наявності інформації, зазначеної у запиті органу державної податкової служби - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати зустрічної звірки відповідно до пункту 4.6 Методичних рекомендацій.
Пунктом 4.5. Методичних рекомендацій передбачено, що при отриманні від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження відповідальний підрозділ проводить зустрічну звірку суб'єкта господарювання протягом 3 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої інформації та її документального підтвердження.
Пункт 4.6 Методичних рекомендації зазначає, що за результатами зустрічної звірки складається довідка про результати проведення зустрічної звірки у двох примірниках та реєструється в Журналі реєстрації довідок/актів не пізніше останнього робочого дня терміну, відведеного для проведення зустрічної звірки відповідно до п.3.2 або 4.5. цих рекомендацій.
Довідка підписується та вручається суб'єкту господарювання у порядку, передбаченому пунктом 7 Порядку №1232 не пізніше наступного робочого дня від дати її складання.
Отже, відповідно до вказаних норм, зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, в той час як функція податкового органу щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства реалізується шляхом проведення перевірок платників податків в порядку, визначеному Податковим кодексом України. Результатом здійснення зустрічної звірки може бути виключно довідка, а сама по собі зустрічна звірка не є перевіркою, а відтак за результатами проведення зустрічної звірки посадові особи податкової інспекції не мають законних підстав для позбавлення права на податковий кредит та внесення змін до будь - якого програмного забезпечення відносно платника податку або до його картки обліку платника податку.
Відповідно до статей 77, 78, 86 Податкового кодексу України, а також „Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 22 грудня 2010 року за №984 виключно результатом документальної перевірки може бути акт, складений у разі виявлення порушень суб'єктом господарювання податкового, валютного або іншого законодавства. При цьому, внаслідок складання акту перевірки посадові особи державної податкової служби зобов'язані у передбачений законом строк винести повідомлення - рішення та вжити відповідні заходи щодо порушника податкового законодавства.
Так як, своїм листом від 27 лютого 2014 року за №2140810/8-26-153 податковий орган повідомив позивача, що за результатами зустрічної звірки, результати якої викладені в акті від 22 березня 2013 року №163/22-12/37778610 у ТОВ „Великі справи” відсутнє право на формування податкового кредиту по операціях з ПНВП „Техніка” за серпень 2012 року на суму ПДВ - 55 730,92 грн., ПП „Екоскан Сервіс” за вересень 2012 року на суму ПДВ - 8224,28 грн., за жовтень 2012 року на суму ПДВ - 43 127,05 грн. в розумінні пунктів 198.1, 198.3 статті 198 Податкового кодексу України, що в свою чергу призвело до негативних наслідків, в результаті, яких позивач втрачає можливість подальшої співпраці з контрагентами, то твердженння відповідача стосовно того, що висновки зустрічної звірки як і сама зустрічна звірка не є актом перевірки та не є рішенням суб’єкта владних повноважень, а відтак не породжує для платника податків настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на його права, обов’язки та законні інтереси, не можуть бути визнані судом як обґрунтована підстава законності вчинення дій ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя.
Отже, ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя за результатами зустрічної звірки сформував документ, який не передбачений нормами податкового законодавства, а тому не має законних підстав для позбавлення позивача права на формування податкового кредиту та податкових зобов'язань.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області – залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2014 року у справі № 808/4813/14 – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров