ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/845/15-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Довгопол М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Кулик-Куличок О.Л.,
представника позивача - Приходько О.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Лохвицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
16 березня 2015 року Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лохвицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0002291500 та №0002301500 від 09 грудня 2014 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що висновки Лохвицької ОДПІ в акті перевірки №115/16-17-15/403742696 від 28.11.2014 щодо несвоєчасної сплати узгоджених грошових зобов'язань по платі за користування надрами, зокрема, для видобування нафти на суму 188 135 грн 83 коп. та для видобування природного газу на суму 5592 грн, є безпідставними. Вказував, що граничним строком подання податкового розрахунку з плати за користування надрами за серпень 2014 року було 22.09.2014 (понеділок), оскільки 20-21.09.2014 - вихідні дні (субота та неділя), тому узгоджені податкові зобов'язання з плати за користування надрами, визначені платником податків у податковому розрахунку з плати за користування надрами за серпень 2014 року, підлягали сплаті протягом 10 днів, наступних за останнім днем строку подання податкового розрахунку, тобто, не пізніше 02.10.2014. За таких обставин, позивач вважає, що узгоджені грошові зобов'язання з плати за користування надрами, визначені ним в податковому розрахунку з плати за користування надрами для видобування нафти та за користування надрами для видобування природного газу за серпень 2014 року, сплачено ним 01.10.2014 своєчасно.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, подав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи без участі його представника /а.с. 105/.
У письмових запереченнях просив відмовити в задоволенні позовних вимог, мотивуючи свою позицію тим, що податкові повідомлення - рішення №0002301500 та №0002291500 від 09.12.2014 прийняті з урахуванням приписів Податкового кодексу України, з огляду на те, що позивачем сплачено самостійно визначені узгоджені зобов'язання з плати за користування надрами за серпень 2014 року по строку сплати 30.09.2014 з порушенням граничного строку сплати на 1 календарний день - 01.10.2014. Зазначав, що законодавцем передбачено можливість перенесення граничного терміну подачі податкової декларації, однак не встановлено можливості перенесення граничного строку для сплати податкових зобов'язань /а.с. 59 - 60/.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" (ідентифікаційний код 00135390) як юридична особа має філію - Нафтогазовидобувне управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (надалі - НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "укрнафта" (без права юридичної особи) /а.с.22/
28.11.2014 Лохвицькою ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта", відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору №5/56 СД від 21.12.2000 про спільну діяльність з освоєння та розробки нафтогазоконденсатних родовищ, з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по платі за користування надрами для видобування нафти та природного газу.
За результатами перевірки складено акт №115/16-17-15/403742696 від 28.11.2014, в якому зафіксовано несвоєчасну сплату плати за користування надрами для видобування нафти за серпень 2014 по терміну сплати 30.09.2014 в сумі 188135 грн 83 коп із затримкою 1 календарний день та для видобування природного газу за серпень 2014 по терміну сплати 30.09.2014 в сумі 5592 грн із затримкою на 1 календарний день, чим порушено п.263.12.1 п.263.12 ст. 263, п.57.1 ст 57 Податкового кодексу України /а.с.7/
На акт перевірки №115/16-17-15/403742696 від 28.11.2014 позивачем подано заперечення, які Лохвицькою ОДПІ не враховано з огляду на пропущення строку їх подання /а.с. 109-112/.
На підставі вказаного акта перевірки Лохвицькою ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 09.12.2014:
- №0002304500, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 559 грн 20 коп. /а.с.8/
- №0002291500, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10 % у сумі 18 813 гри 59 коп. /а.с.10/
Податкові повідомлення - рішення №0002304500 та №0002291500 від 09.12.2014 позивачем оскаржено в адміністративному порядку /а.с.66-69/
Рішенням Головного управління Міндоходів у Полтавській області №10/16-31-10-04-11 від 12.02.2015 та рішенням Державної фіскальної служби України №4264/6/99-99-10-01-02-25 від 02.03.2015 скарги позивача залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення - без змін /а.с. 70-73/
Позивач не погодився із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, у зв'язку з чим оскаржив їх до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.49.1, п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент подання платником податків податкової звітності) податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 49.4 ст.49 Податкового кодексу України платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно із пп. 263.1.4 п. 263.1 ст. 263 цього Кодексу платником плати за користування надрами для видобування корисних копалин під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи є уповноважена особа - один з учасників такого договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи, на якого згідно з умовами договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи покладено обов'язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету з єдиного поточного рахунку спільної діяльності (далі - уповноважена особа), та за умови, що один з учасників договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи має відповідний спеціальний дозвіл.
Платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків, визначеного розділом II цього Кодексу, та за формою, встановленою відповідно до статті 46 цього Кодексу, подають за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, а при видобуванні вуглеводневої сировини, що дорівнює календарному місяцю, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до контролюючого органу: - за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; - за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України (пп.263.11.1 п.263.11 ст.263 Податкового кодексу України).
Згідно з пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Пунктом 49.20 ст.49 Податкового кодексу України встановлено, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Таким чином, граничний строк подання податкової декларації (в тому числі податкового розрахунку з плати за користування надрами) може зміститись у випадку, якщо останній день такого строку припадає на вихідний день.
Як слідує з матеріалів справи та не заперечувалося представниками сторін, платником податків в установлений строк - 22.09.2014 засобами електронного зв'язку направлено контролюючому органу податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за серпень 2014 року з доданими до нього розрахунками №1, №2, №3, №4 податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти і природного газу /а.с. 14 - 18/.
Наявна у матеріалах справи квитанція №2 свідчить про те, що вказана податкова звітність була доставлена до Лохвицької ОДПІ засобами електронного зв'язку 22.09.2014 о 14 год 57 хв /а.с. 18/.
Суд зауважує, що подаючи 22.09.2014 податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за серпень 2014 року з доданими до нього розрахунками №1, №2, №3, №4 платник податків правомірно керувався положеннями пункту 49.20 ст.49 Податкового кодексу України, виходячи з того, що останній день подання платником податків вказаної податкової звітності припадав на 20.09.2014, який був вихідним днем (субота), а відтак останнім днем строку подання податкової звітності вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем, тобто 22.09.2014 (понеділок).
Судовим розглядом встановлено, що платником податків у податковому розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за серпень 2014 року самостійно визначено податкові зобов'язання по платі за користування надрами для видобування нафти за серпень 2014 року у розмірі 188135 грн 83 коп. та плати за користування надрами для видобування природного газу за серпень 2014 року у сумі 5592 грн /а.с. 12 -17/.
Як свідчать наявні у матеріалах справи платіжні доручення №133 та №132 від 01.10.2014, оплата самостійно визначених платником податків податкових зобов'язань по платі за користування надрами для видобування природного газу та за користування надрами для видобування нафти за серпень 2014 року у загальному розмірі 193727 грн 83 коп. (5592 грн + 188135 грн 83 коп) проведена банком 01.10.2014 /а.с. 19-20/.
Контролюючий орган стверджує, що граничним терміном сплати самостійно визначених платником податків податкових зобов'язань по платі за користування надрами для видобування нафти за серпень 2014 року у загальному розмірі 193727 грн 83 коп. є 30.09.2014, оскільки відлік 10 календарних днів, що передбачені для самостійної сплати податкового зобов'язання, необхідно відраховувати з останнього дня граничного строку для подання відповідної податкової звітності, а саме - з 20.09.2014.
Суд не погоджується з даною позицією контролюючого органу, виходячи з наступного.
Так, згідно з п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Крім того, спеціальною нормою - пп.263.12.1 п.263.12 ст.263 Податкового кодексу України визначено, що платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачують податкові зобов'язання у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ними контролюючому органу.
Тобто, сплата узгодженого податкового зобов'язання починає свій перебіг з наступного дня за днем, який є граничним днем подання податкової декларації.
Якщо відповідно до п.49.20 ст.49 Податкового кодексу України зміщується граничний строк подання декларації, то зазначене має своїм наслідком зміщення початку перебігу строку для сплати податкового зобов'язання. При цьому, має місце не зміна строків сплати податкового зобов'язання, змінюється лише початкова дата відліку таких строків з прив'язкою до дня, який, з урахуванням положень п.49.18, п.49.20 ст. 49 Податкового кодексу України, є граничним строком подання податкової звітності.
Оскільки граничним строком подання платником податків податкової звітності з плати за користування надрами для видобування природного газу та за користування надрами для видобування нафти за серпень 2014 року було 22.09.2014 (понеділок, перший операційний /банківський/ день, що настав за вихідним днем 20.09.2014), то саме від вказаної дати мають відраховуватися 10 календарних днів, що передбачені для самостійної сплати визначених платником податків податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування природного газу та за користування надрами для видобування нафти за серпень 2014 року у загальному розмірі 193727 грн 83 коп. Отже, суд дійшов висновку, що граничний термін сплати вказаного узгодженого податкового зобов'язання за серпень 2014 року припадає на 02.10.2014 (22.09.2014 + 10 календарних днів).
Матеріалами справи підтверджено, що оплата самостійно визначених платником податків податкових зобов'язань по платі за користування надрами за серпень 2014 року в розмірі 193727 грн 83 коп. проведена 01.10.2014, тобто з дотриманням граничного терміну сплати вказаних узгоджених податкових зобов'язань.
Відтак, в ході судового розгляду справи не знайшло своє підтвердження допущення платником податків порушень податкового законодавства, визначених актом перевірки №115/16-17-15/403742696 від 28.11.2014, на підставі висновків якого відповідачем прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 09.12.2014 №0002301500 та №0002291500.
За приписами частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач в ході судового розгляду справи правомірності прийнятих податкових повідомлень-рішень від 09.12.2014 №0002301500 та №0002291500 не довів, а відтак позовні вимоги ПАТ "Укрнафта" підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.
У зв'язку з цим, з Державного бюджету України на користь ПАТ "Укрнафта" підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 182,70 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Лохвицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Лохвицькоїї об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області № 0002301500 від 09 грудня 2014 року та № 0002291500 від 09 грудня 2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (ідентифікаційний код 00135390) судові витрати в сумі 182 грн. 70 коп. (сто вісімдесят дві гривні сімдесят копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 14 квітня 2015 року.
Суддя М.В. Довгопол