Справа № 240/179/15-ц
Провадження № 2/240/106/15
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2015 року Олександрівський районний суд Донецької області
у складі: головуючого судді - Кулікова В.В.,
при секретарі - Пліскачовій Н.В.
за участю: прокурорів - Трофімчук Ю.С., Пятун Н.М.
представника відповідача - Горбач Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданнія в залі суду смт. Олександрівка цивільну справу за позовом Прокурора Олександрівського району Донецької області в інтересах ОСОБА_2 до Олександрівського професійного аграрного ліцею, третя особа - Департамент освіти і науки Донецької облдержадміністрації про стягнення недорахованої та невиплаченої стипендії,
ВСТАНОВИВ:
17 березня 2015 року прокурор Олександрівського району звернувся до суду в інтересах ОСОБА_2 з позовом до Олександрівського професійного аграрного ліцею про стягнення з відповідача на користь ОСОБА_2 за рахунок коштів державного бюджету 24962,55 грн. недорахованої та невиплаченої стипендії за період навчання з вересня 2012 року по грудень 2014 року включно.
Необхідність представництва інтересів ОСОБА_2 прокурор обґрунтував його неспроможністю через матеріальний стан та відсутність правових знань самостійно захистити своє порушене право, надавши на підтвердження цих обставин заяву ОСОБА_2 та інформацію про отримані ним доходи (а.с. 6).
В обґрунтування свого позову прокурор зазначив, що до прокуратури Олександрівського району надійшло звернення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з питання представництва його інтересів у суді щодо виплати заборгованості по стипендії.
Вказує, що при проведенні перевірки прокуратурою було встановлено, що ОСОБА_2 з 01.09.2012 року навчається в Олександрівському професійному аграрному ліцею та щомісячно отримує стипендію у розмірі 275 грн., при цьому його батько - ОСОБА_3 на день вступу сина до ліцею мав стаж підземних робіт 25 років і ОСОБА_2 відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мав право на гарантовану виплату за рахунок коштів державного бюджету стипендії в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб. Відповідно до вимог ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік" визначено прожитковий мінімум для працездатних осіб, який з 01.01.2012 року по 31.03.2012 року становив 1073 грн., з 01.04.2012 р. по 30.06.2012 року - 1094 грн., з 01.07.2012 р. по 30.09.2012 р. - 1102 грн., з 01.10.2012 р. по 30.11.2012 р. - 1118 грн., з 01.12.12.р. по 31.12.2012 р. - 1134 грн.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2013 р. по 31.11.2013 р. становив 1147 грн., з 01.12.2013 р. по 31.12.2013 р. - 1218 грн.. Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2014 р. по 31.12.2014 року становив 1218 грн.. Прокурор вважає, що внаслідок неправомірних дій відповідача ОСОБА_2 отримував стипендію в неповному розмірі, в зв'язку з чим недоотримана сума стипендії становить 24962,55 грн.
В судовому засідання прокурор підтримав свої позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог,зазначивши, що Професійний аграрний ліцей є неприбутковим закладом і порядок його фінансування визначається Бюджетним кодексом України, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», іншими законодавчими актами України та фінансується учбовий заклад за рахунок бюджетних асигнувань. ОСОБА_2 навчається за спеціальністю тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва; слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування, водій автотранспортних засобів категорії "С". Перелік осіб, що мають право на забезпечення соціальної стипендії передбачений п.6 постанови КМ України № 882 від 12.07.2004 року і в ньому відсутня спеціальність, за якою навчається ОСОБА_2. Зазначена постанова є діючою і в неї не внесені зміни відповідно вимог ст.5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Також, в особовій справі учня ОСОБА_2 за період навчання з 2012 року відсутні відомості, які свідчать, що він є особою, яка підпадає під дію ст.. 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» і адміністрації ліцею невідомо було про наявність дітей даної категорії.
Залучений до участі в справі в якості Ш особи на боці відповідача - представник Департаменту освіти і науки Донецької облдержадміністрації просить розглянути справу без їх участі, роз"яснивши, що ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» не передбачені механізм та порядок проведення виплат за рахунок коштів державного бюджету стипендії в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, професійно-технічні заклади у своїй діяльності керувалися нормами спеціальних законів у сфері освіти та професійно-технічної освіти.
Вислухавши пояснення сторін, пояснення Ш особи , оцінивши надані ними письмові докази, суд за своїм внутрішнім переконанням вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом в судовому засідані встановлено, що відповідно до наказу МОН України від 3.09.2014 року за № 429-4 та контракту, укладеному Міністерством освіти та науки України з ОСОБА_4 від 27.08.2014 року, ОСОБА_4 призначений на посаду директора Олександрівського професійного аграрного ліцею строком на 4 роки (а.с. 16-17).
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.4-5), наказом директора Олександрівського професійного аграрного ліцею за № 1-ЗУДЗ від 27.08.2012 року був зарахований з 01.09.2012 року до складу учнів, прийнятих на навчання за державним замовленням на базі базової загальної середньої освіти у групу №11 за професією «тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва; слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування; водій автотранспортних засобів категорії "С" з терміном навчання 3 роки (а.с.7) та відповідно до довідки відповідача від 13.03.2015 року за № 280, отримував стипендію в розмірі: з вересня 2012 року по березень 2014 року включно по 275,00 грн.; в квітні 2014 року - 278,85 грн., в травні 2014 року - 284,90 грн., в червні 2014 року - 294,53 грн., в липні 2015 року - серпні 2014 року - по 305,53 грн., у вересні - жовтні 2014 року - по 309,93 грн., у листопаді 2014 року - 321, 20 грн., у грудні 2014 року - 328,90 грн.. (а.с.6).
За данними Кошториса на 2014 рік Олекандрівського професійного аграрного ліцею, в розділі Видатки та надання кредитів, зазначені видатки в формі «заробітна плата» в розмірі 2011100 грн. - загального фонду, в розмірі 240500 грн. - спеціального фонду, загалом - 2251600 грн., на 2013 рік зазначені видатки в формі «заробітна плата» в розмірі 1827700,00 грн. - загального фонду, в розмірі 193200,00 грн. - спеціального фонду, загалом - 2 020900,00 грн., на 2012 рік Олекандрівського професійного аграрного ліцею, в розділі Видатки та надання кредитів, зазначені видатки в формі «заробітна плата» в розмірі 1859800 грн. - загального фонду, в розмірі 166400 грн. - спеціального фонду, загалом - 2026200 грн.
Відповідно до довідки ВСП «Шахтоуправління «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» від 10.03.2015 року за № 15 стаж роботи на підземних роботах з повним робочим днем у шахті згідно ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у ОСОБА_3 становить 25 років (а.с.8)..
ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_2 та мешкає з ним за адресою у АДРЕСА_1 (а.с.9).
16 березня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до прокурора Олександрівського району з заявою щодо правильності визначення йому стипендії та представництва інтересів у суді (а.с.3).
Відповідно до ст. 121 Конституції України однією із функцій органів прокуратури є представництво інтересів громадянина в суді у випадках встановлених законом.
Положеннями ст. 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що дітям, батьки яких мають стаж підземної роботи не менш як 15 років, дітям шахтарів, які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві, шахтарів-інвалідів 1-ої та 2-ої групи, гарантується виплата стипендії за рахунок коштів державного бюджету в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, що не суперечить також ст.3 Закону України «Про вищу освіту», згідно з якою держава гарантує особам, які навчаються у вищих навчальних закладах, пільги та соціальні гарантії у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік" визначено прожитковий мінімум для працездатних осіб, який з 01.01.2012 року по 31.03.2012 року становив 1073 грн., з 01.04.2012 р. по 30.06.2012 року - 1094 грн., з 01.07.2012 р. по 30.09.2012 р. - 1102 грн., з 01.10.2012 р. по 30.11.2012 р. - 1118 грн., з 01.12.12.р. по 31.12.2012 р. - 1134 грн.. Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2013 р. по 31.11.2013 р. становив 1147 грн., з 01.12.2013 р. по 31.12.2013 р. - 1218 грн.. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2014 р. по 31.12.2014 року становив 1218 грн..
Відповідно до зазначених вимог закону ОСОБА_2, станом з 01.09.2012 р. по 31.12.2014 року, в межах позовних вимог, був неповнолітньою дитиною, батько якої мав стаж підземної роботи не менше 15 років та йому була гарантована виплата стипендії за рахунок коштів державного бюджету в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
Натомість ОСОБА_2 отримував стипендію в розмірі 275 грн. - 328,90 грн., що значно нижче від розміру гарантованого законом, чим були порушені його майнові права, способом захисту яких є стягнення з відповідача на його користь за рахунок державного бюджету грошової суми недорахованої та невиплаченої стипендії за період з вересня 2012 року по грудень 2014 року в загальній сумі 24962,55 грн., з розрахунку:
вересень 2012 року - 1102 грн. - 275 грн. = 827;
жовтень-листопад 2012 року - 1118 грн. - 275 грн. = 843 грн. х2 міс. = 1686,00 грн.;
грудень 2012 року - 1134 - 275 грн. = 859 грн.
січень-листопад 2013 року - 1147 грн. - 275 грн. = 872 грн. х 11 міс. = 9592,00 грн.;
грудень 2013 року - 1218 грн. - 275 грн. = 943 грн.;
січень-квітень 2014 року - 1218 грн. - 275 грн. = 943 грн. х 4 міс. = 3772,00 грн.;
травень 2014 року - 1218-284, 90 грн. = 933,10 грн.;
червень 2014 року - 1218 грн. - 294,53 грн. = 923,47 грн.;
липень-серпень 2014 року - 1218 грн. - 305,53 грн. = 912,47 грн. х 2 міс.= 1824,94 грн.;
вересень-жовтень 2014 року - 1218 грн. - 309,93 грн. = 908,07 грн. х 2 міс.= 1816,14
листопад 2014 року - 1218 грн. - 321,20 грн. = 896 грн. 80 коп.;
грудень 2014 року - 1218 грн. - 328,90 грн. = 889,10 грн.
Суд приймає доводи прокурора про наявність підстав звернення прокурора до суду в інтересах ОСОБА_2, оскільки останній на час звернення до суду є неповнолітнім.
Натомість, суд відхиляє доводи відповідача про необґрунтованість позовних вимог з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 року за № 882 «Питання стипендіального забезпечення», в якійвідсутня спеціальність , за якою навчається ОСОБА_2 та в яку не внесені зміни відповідно вимог ст.5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки ч. 3 ст10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечить цьому Закону. Оскільки вимоги постанови КМУ № 882 суперечать вимогам ст. 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд відповідно до ч. 4 ст. 9 ЦПК України застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.
Суд також відхиляє посилання відповідача на Закон України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» на ЗУ «Про Державний бюджет України на 2013 рік" та на ЗУ «Про Державний бюджет України на 2014 рік", якими не передбачені виплати відповідно до вимог ст.5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки цими Законами дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не зупинялася і Кабінету Міністрів України не делегувалося право визначати розміри передбачених ним видатків, а тому відсутність бюджетного фінансування на ці видатки не може бути підставою для відмови у позові.
Суд на підставі ст. 11 ЦПК України розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь держави, відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України в сумі 249 грн. 63 коп.
На підставі зазначеного, Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», та керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 60, 88, 212 - 215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Прокурора Олександрівського району Донецької області в інтересах ОСОБА_2 до Олександрівського професійного аграрного ліцею, третя особа - Департамент освіти і науки Донецької облдержадміністрації про стягнення недорахованої та невиплаченої стипендії задовольнити повністю.
Стягнути з Олександрівського професійного аграрного ліцею,розташованого у смт. Олександрівка, вул. Івана Франка, 3, Олександрівського району Донецької області, ЄДРПОУ 02542455, р/р 35427201017176 ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 834016 ОКПО 02542455, на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився у м. Білозерське м. Добропілля Донецької області, зареєстрований у АДРЕСА_2, проживає у АДРЕСА_1 за рахунок коштів державного бюджету недораховану та невиплачену стипендію за період з вересня 2012 року по грудень 2014 року включно в сумі 24962 (двадцять чотири тисячі дев"ятсот шістдесят дві) гривні 55 коп..
Стягнути з Олександрівського професійного аграрного ліцею, ЄДРПОУ 02542455 на користь держави судовий збір в розмірі 249 (двісті сорок дев"ять) гривень 63 коп..
Рішення суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
Апеляційна скарга може бути подана до апеляційного суду Запорізької області через Олександрівський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя В.В. Куліков