УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2015 р.Справа № 820/18572/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Любчич Л.В.
Суддів: Сіренко О.І. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
позивача - ОСОБА_1
представника Харківської ОДА - Осипової Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 27.02.2015р. по справі № 820/18572/14
за позовом ОСОБА_1
до Харківської обласної державної адміністрації , Люботинської міської ради Харківської області , Харківської районної державної адміністрації Харківської області третя особа Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.02.2015 р. закрито провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( далі - позивач, ОСОБА_1) до Харківської обласної державної адміністрації (далі - Харківської ОДА, відповідач - 1), Люботинської міської ради (далі - Люботинської міськради, відповідач 2), Харківської районної Державної адміністрації Харківської області (далі - Харківська РДА), третя особа - Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області в яком позивач просила, з урахуванням уточнень, визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Харківської ОДА Балути І.М. від 03.06.2014р №251 «Про надання в постійне користування земельної ділянки виробничому управлінню комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області на території Харківського району в частині 2-го розпорядження №251; визнати незаконними дії Люботинської міськради щодо завезення ТПВ на ділянку площею 12 га, що включає Сміттєзвалище «Вороній Яр» (паспорт МВВ від 10.2003р. реєстр№50) ділянку, зазначену в розпорядженні №251 площею 5га (кадастровий номер 6311200000:01:067:0314), а також 5,4 га прилеглої засміченої території та знаходиться за адресою м. Люботин, вул. Леніна,112; заборонити Відповідачам 1,2,3 використовувати ділянку площею 12 га, що включає Сміттєзвалище «Вороній Яр» (паспорт МВВ від 10.2003р. реєстр№50), ділянку, зазначену в розпорядженні №251 площею 5га (кадастровий номер 6311200000:01:067:0314), а також 5,4 га прилеглої засміченої території, які знаходяться за адресою м. Люботин вул.. Леніна 112 для складування ТПВ та будь яких інших відходів ; зобов'язати Відповідачів 1, 2 звільнити від твердих побутових відходів ділянку площею 12 га, що включає Сміттєзвалище «Вороній Яр» (паспорт МВВ від 10.2003р. реєстр№50), ділянку, зазначену в розпорядженні №251 площею 5га (кадастровий номер 6311200000:01:067:0314), а також 5,4 га прилеглої засміченої території, засипану ТПВ, які знаходяться за адресою м. Люботин вул.. Леніна 112; зобов'язати Відповідачів 1, 2 здійснити захоронення ТПВ з послідуючою рекультивацією з дотриманням природоохоронних норм на ділянці площею 12 га, що включає Сміттєзвалище «Вороній Яр» (паспорт МВВ від 10.2003р. реєстр№50), ділянку, зазначену в розпорядженні №251 площею 5га (кадастровий номер 6311200000:01:067:0314), а також 5,4 га прилеглої засміченої території, що знаходяться за адресою м. Люботин вул. Леніна 112; зобов'язати Відповідача 2 виконувати охорону ділянки площею 12 га, що включає Сміттєзвалище «Вороній Яр» (паспорт МВВ від 10.2003р. реєстр№50), ділянку, зазначену в розпорядженні №251 площею 5га (кадастровий номер 6311200000:01:067:0314), а також 5,4 га прилеглої засміченої території, які знаходяться за адресою м. Люботин вул. Леніна 112 до закінчення робіт по захороненню ТПВ та рекультивації даної ділянки; заборонити будування та розміщення нових будь-яких комплексів зі складання та переробці ТПВ на спірній ділянці, що включає Сміттєзвалище «Вороній Яр» (паспорт МВВ від 10.2003р. реєстр№50), ділянку, зазначену в розпорядженні №251 площею 5га (кадастровий номер 6311200000:01:067:0314), а також засмічену прилеглу територію, які знаходяться за адресою м. Люботин вул. Леніна 112; стягнути з Відповідача 2 судові витрати в сумі 250 грн.; визнати незаконним та скасувати Розпорядження голови ХОДА Балути І.М. №595 від 07.11.2014 р. «Про затвердження робочого проекту будівництва»; визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Харківської РДА Шпараги Ю. І. №204 від 12.05.2014р. «Про затвердження детального плану території»; стягнути з Відповідача 1 - Харківську ОДА відшкодування моральної шкоди на користь позивача у розмірі 50 000 грн.
Не погодившись з даною ухвалою суду позивач подала апеляційну скаргу в якій, просила скасувати ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 27.02.2015 р. та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначила, що до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій. Звернення з даним позовом викликано тим, що відповідачі знехтували конституційним правом позивача на екологічне природне середовище. Відповідачі знехтували громадською думкою і не провели громадських слухань з питань розміщення комплексу по переробці відходів. Вважає, що висновок суду щодо непідсудності даної справи адміністративному суду є хибним.
В запереченні на апеляційну скаргу представник Харківської ОДА та представник Люботинської міськради просили залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції без змін.
Представники Люботинської міськради, Харківської РДА,ь виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Відповідно до положень ч.4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі - КАС України) розгляд справи проведено без участі представників Люботинської міськради, Харківської РДА, виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, представника Харківської обласної держадміністрації, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, дослідивши письмові докази по справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Закриваючи провадження по справі суд першої інстанції виходив з того, що дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Колегія суддів з даним висновком суду погоджується виходячи з наступного.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Під час судового розгляду встановлено, що відповідно рішення XXX сесії VI скликання Люботинської міськради Харківської області від 20.01.2006 р. обов'язки щодо охорони та обслуговування звалища твердих побутових відходів в м. Люботині покладено на Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області, в штаті якого передбачено посади сторожів та бульдозеристів. Одним з видів діяльності підприємствам збирання безпечних відходів, що підтверджується витягом з ЄДРПОУ. Звалище твердих побутових відходів функціонує відповідно до Паспорту місця видалення відходів (МВВ), зареєстрованого у жовтні 2003 року в реєстрі місць видалення відходів, реєстраційний № 50. Розміщення твердих побутових відходів на сміттєзвалищі здійснюється на підставі Дозволу на розміщення відходів у 2014 р. № ХХ арк133 від 30.04.2013 p., виданого Державним управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області Виробничому управлінню комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюються на підставі Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 6311200000-17 від 21.05.2009 p., виданого Виробничому управлінню комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області Державний управлінням охорони навколишнього природного середовища в Харківській області Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області є платником екологічного податку, як підприємство, що обслуговує місце розміщення стаціонарних джерел забруднення та спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів (копія податкової декларації екологічного податку додається).
Відповідно до розпорядження голови Харківської ОДА від 03.07.2014 р. № 251 Виробничому управлінню комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області було надано в постійне користування земельну ділянку площею 5,0 га (кадастровий номер 6311200000:01:067:0314) для будівництва комплексу по управлінню комунальними відходами. На підставі вище зазначеного рішення Виробничим управлінням комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області було отримано Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а саме на спірну земельну ділянку.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС).
Статтею 80 Земельного Кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
За змістом ст.ст. 2 та 5 ЗК України рада при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним суб'єктом земельних відносин.
Враховуючи те, що розпорядження голови Харківської ОДА №251 від 03.06.2014 р. «Про надання в постійне користування земельної ділянки виробничому управлінню комунального господарства Люботинської міської ради» є реалізованим, тобто таким що вичерпав свою дію, то подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Аналогічна правова позиція була висловлена в постанові Верховного Суду України від 11.11.2014 року по справі № 21-493а14, що в силу положень ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для судів України.
Стосовно інших позовних вимог колегія суддів вважає, що їх розгляд не підлягає в порядку адміністративного судочинства, оскільки вони стосуються прав та обов'язків , які виникають під час користування земельною ділянкою рівноправними користувачами.
Доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає необґрунтованими з вище зазначених підстав.
Відповідно до ч.2 ст. 157 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої п.1 ч.1 цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Відповідно до ст.. 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Враховуючи вище зазначене колегія суддів роз'яснює позивачу про право на звернення з аналогічними позовними вимогами в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на вищезазначене, ухвала суду першої інстанції постановлена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2015 року по справі № 820/18572/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Любчич Л.В.Судді Сіренко О.І. Спаскін О.А. Повний текст ухвали виготовлений 14.04.2015 р.