Ухвала суду № 43566067, 09.04.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2015
Номер справи
808/5912/14
Номер документу
43566067
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

09 квітня 2015 рокусправа № 808/5912/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Нагорної Л.М.

суддів: Мельника В.В. Юхименка О.В.

за участю секретаря судового засідання: Лащенка Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року у справі № 808/5912/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Білтекс-ТД" до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

У вересні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Білтекс-ТД" (далі - Позивач) звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - Відповідач), в якому просило:

- визнати протиправними дії Відповідача щодо проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Елтекс.", за результатами якої складено Акт №79/08-25-22-012/37812896 від 13.08.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Елтекс." (код ЄДРПОУ 37812896) з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати податку на додану вартість при взаємовідносинах з ТОВ "Компанія Металзбут" (код ЄДРПОУ 37442787) за березень-травень 2014 року";

- визнати протиправними дії Відповідача щодо проведення коригування показників податкової звітності додатку №5 до податкової декларації з ПДВ ТОВ "Елтекс." (код ЄДРПОУ 37812896) за березень-травень 2014 року у Автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок", що було здійснене на підставі Акту №79/08-25-22-012/37812896 від 13.08.2014;

- зобов'язати відповідача Відновити показники додатку №5 до податкової декларації з ПДВ ТОВ "Елтекс." (код ЄДРПОУ 37812896) за березень-травень 2014 року у Автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок", що було здійснене на підставі Акту №79/08-25-22-012/37812896 від 13.08.2014.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зустрічну звірку було проведено в порушення вимог п.73.5 ст.73 ПК України та Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1232, адже податковим органом не направлявся на адресу Позивача обов'язковий запит про подання інформації та її документального підтвердження. Зазначають, що відповідно до чинного законодавства під час зустрічної звірки уповноважені особи контролюючого органу мають право перевіряти лише вид, обсяг і якість операцій, які здійснювалися між контрагентами, а не робити свої висновки, виходячи з результатів камеральної перевірки контрагентів по ланцюгу постачання. При цьому зазначають, що при складенні акту про неможливість проведення зустрічної звірки податковий орган не наділений повноваженнями для викладення у ньому висновків про підтвердження чи не підтвердження господарських операцій з контрагентами. Вважають, що самостійна зміна Відповідачем показників податкового кредиту та податкових зобов'язань ТОВ "Білтекс-ТД" без прийняття податкового повідомлення-рішення за результатами дій по проведенню звірки є неправомірною. (а.с.2-6)

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Білтекс-ТД" до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено у повному обсязі.

Рішення суду обґрунтовано тим, що податковим органом було порушено порядок проведення зустрічної звірки в частині направлення обов'язкового запиту про надання інформації та за відсутності інформації щодо проведення перевірок контрагентів Позивача, в межах яких могла бути проведена зустрічна звірка ТОВ "Білтекс-ТД". Дії податкового органу щодо самостійної зміни в електронних базах даних "Автоматизована система співставлення Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України "Податковий блок" податкового кредиту та податкових зобов'язань Позивача на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки, без дослідження відповідних первинних документів та внаслідок безпідставного проведення зустрічної звірки можуть призвести до погіршення ділової репутації Позивача, як належного платника податків, відмови його контрагентів від подальших господарських відносин, у зв'язку з чим такі дії є протиправними. (а.с.150-154)

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ДПІ в Заводському районі м. Запоріжжя подала апеляційну скаргу, відповідно до якої, посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що у податкового органу були наявними підстави для проведення зустрічної звірки з огляду на результати проведеного аналізу податкової інформації та документів, отриманих із внутрішніх або зовнішніх джерел, які свідчать про можливі порушення платником податків податкового та іншого законодавства. Зазначають, що внесення або зміна інформації щодо платника податків в інформаційних системах самі по собі не зумовлюють для платника податків будь-яких юридичних наслідків. (а.с.159-161)

Заперечень на апеляційну скаргу до суду не надходило.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення в межах апеляційної скарги.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Державна реєстрація ТОВ "Білтекс-ТД" була проведена 26.08.2011, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а згідно з протоколом загальних зборів від 20.06.2014 змінено назву підприємства(первинне найменування Позивача - ТОВ "Елтекс") (а.с.130,133)

Згідно преамбули статуту позивача в редакції 2014 року - Позивач є правонаступником ТОВ "Елтекс" (а.с.112)

Уповноваженими працівниками ДПІ в Заводському районі м. Запоріжжя проводилась зустрічна звірка ТОВ "Елтекс", за наслідками якої складено акт «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Елтекс» з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати до бюджетів податку на прибуток та податку на додану вартість при взаємовідносинах з ТОВ «Компанія Металозбут» за березень-травень 2014 року» № 79/08-25-22-012/37812896 від 13 серпня 2014 року. (а.с.18-48).

Зустрічну звірку неможливо було провести у зв'язку не встановленням місцезнаходження платника податків. (а.с.18)

Згідно із зазначеним Актом відповідач дійшов висновку, що не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із контрагентами, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, встановлено відсутність об'єктів оподаткування та неможливість реального здійснення платником податків операцій по ланцюгу постачальник - ТОВ "Елтекс" - покупці з придбання товарів у постачальників за травень 2014 року (по операціях за березень 2014 року) та подальшої реалізації. Встановлено відсутність операцій, що підпадають під визначення ст. 185 ПК України за травень 2014 року.

Листами від 09.10.2014 №4688/10/08-25-22-016 та від 04.11.2014 №5040/10/08-25-22-016 Відповідач повідомив Позивача про те, що на підставі вказаного Акту податковим органом було здійснено коригування в АІС "Податковий блок" показників податкової звітності ТОВ "Елтекс", що відображені в податковій декларації з ПДВ за березень-травень 2014 року, а саме зменшено суму податкового кредиту по взаємовідносинах з ТОВ «Компанія Металозбут» за березень 2014 року. (а.с.148,149)

Незгода Позивача з діями Відповідача щодо проведення зустрічної звірки та коригування показників податкової звітності ТОВ "Білтекс-ТД" за березень 2014 року шляхом внесення змін до інформаційної бази даних АІС "Податковий блок" на підставі Акту про неможливість проведення зустрічної звірки № 79/08-25-22-012/37812896 від 13 серпня 2014 року і є предметом судового спору.

Задовольняючи позовні вимоги ТОВ "Білтекс-ТД", суд першої інстанції виходив з того, що податковим органом було порушено порядок проведення зустрічної звірки в частині направлення обов'язкового запиту про надання інформації та відсутності інформації щодо проведення перевірок контрагентів Позивача, в межах яких могла бути проведена зустрічна звірка ТОВ "Білтекс-ТД". Дії податкового органу щодо самостійної зміни в електронних базах даних "Автоматизована система співставлення Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України "Податковий блок" податкового кредиту та податкових зобов'язань Позивача на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки, без дослідження відповідних первинних документів та внаслідок безпідставного проведення зустрічної звірки можуть призвести до погіршення ділової репутації Позивача, як належного платника податків, відмови його контрагентів від подальших господарських відносин, у зв'язку з чим такі дії є протиправними.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.

Пунктом 73.5 статей 73 Податкового кодексу України визначено, зокрема, що органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Відповідно до п. 6 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232 (надалі Порядок), проведенню зустрічної звірки має передувати направлення платнику завіреного печаткою органу державної податкової служби запиту про надання інформації та її документального підтвердження рекомендованим листом з повідомленням про вручення. За приписами цього пункту Порядку орган державної податкової служби має повноваження на проведення зустрічної звірки лише у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження протягом місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання такого запиту.

Як зазначає Позивач та не спростовано податковим органом, будь-яких запитів про проведення зустрічної звірки ТОВ «Елтекс» до їх підприємства не надходило, як і відсутні документи, які підтверджували неможливість вручення відповідного запиту посадовим особам підприємства.

Відповідно до пп. 4.4 п. 4 «Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок», затверджених наказом ДПА України №236 від 22.04.2011, визначено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від підписання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає заходів, передбачених актами ДПС України.

У додатку №3 наказу №236 затверджено зразок форми акту про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.

Отже, актом про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання лише засвідчується факт неможливості її проведення без встановлення висновків стосовно документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Оскільки податковим органом не досліджувались первинні документи, які відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій, фіксують факти здійснення господарських операцій та повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а також дані розрахункових документів, котрі згідно з Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» опосередковують рух коштів у безготівковій формі, можна зробити висновок про протиправність дій відповідача щодо зазначення відповідачем у акті № 79/08-25-22-012/37812896 від 13 серпня 2014 року про встановлення факту неможливості реального вчинення позивачем господарських операцій за перевіряємий період.

Враховуючи вищенаведені правові норми, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності дій Відповідача по проведенню зустрічної звірки ТОВ "Білтекс-ТД".

З огляду на приписи податкового законодавства, усі докази, добуті з порушенням порядку їх отримання, не мають юридичної значимості та не можуть бути застосовані у подальшому.

Відносно корегування показників податкового кредиту та податкових зобов'язань Позивача в електронних базах даних, колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.

Будь-які юридичні наслідки (застосовані наслідки), що безпосередньо випливають з результатів перевірки, можуть бути предметом оскарження в адміністративному суді.

Відповідно до статті 63 Податкового кодексу України - облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Згідно зі статтею 66 Податкового кодексу України податковому органу надано право вносити зміни до облікових даних платника податків на підставі інформації органів державної реєстрації; інформації банків та інших фінансових установ про відкриття (закриття) рахунків платників податків; документально підтвердженої інформації, що надається платниками податків; інформації суб'єктів інформаційного обміну, уповноважених вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно платника податків; рішення суду, що набрало законної сили; даних перевірок платників податків.

Пунктами 183.1, 183.12, 183.15 статті 183 Податкового кодексу України визначено, що будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника податку, подає, до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву. Центральний орган державної податкової служби веде реєстр платників податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих як платники податку. У разі зміни платником податку місцезнаходження (місця проживання) або його переведення на обслуговування до іншого органу державної податкової служби зняття такого платника з обліку в одному органі державної податкової служби і взяття на облік в іншому здійснюється в порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби.

Аналіз вищенаведених правових норм свідчить про те, що відповідні зміни до інформаційних баз щодо податкової звітності платника податків можуть вноситися лише на підставі документально підтвердженої інформації.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що коригування Автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок", що було здійснене на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки №79/08-25-22-012/37812896 від 13.08.2014 (а.с.148,149), який з огляду на порушення порядку та процедури її проведення не має юридичної значимості та не може бути застосований податковим органом з метою відображення даних податкової звітності платника податків.

У зв'язку з вищенаведеним колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог про протиправність дій Відповідача відносно корегування показників податкової звітності ТОВ "Білтекс-ТД" за березень 2014 року шляхом внесення змін до інформаційної бази даних АІС "Податковий блок" на підставі Акту про неможливість проведення зустрічної звірки № 79/08-25-22-012/37812896 від 13 серпня 2014 року та зобов'язання відновити вказані показники.

У межах доводів апеляційної скарги підстави для скасування чи зміни судового рішення відсутні.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -

ухвалив:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року у справі № 808/5912/14 - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, передбачені статтею 212 КАС України.

Повний текст ухвали складено 10 квітня 2015 року.

Головуючий: Л.М. Нагорна

Суддя: В.В. Мельник

Суддя: О.В. Юхименко