Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
08 квітня 2015 р. № 820/1355/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
за участю секретаря судового засідання Звягіна Я.І.,
представників сторін:
позивача - Мухітдінова Р.Д.,
відповідача - Щербак Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Луганського національного аграрного університету до державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням уточнень, просить суд:визнати протиправним та скасувати рішення №0001071703 від 15.01.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне переррахування) єдиного внеску, в якому позивачу були нараховані штраф у розмірі 113768,88 грн. (10%) та пеня у розмірі 29521,09 грн. (0,1 % від суми недоїмки), в сумі 143289,97 грн., за період з 21.12.2013 року до 31.01.2014 року, видане державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що контролюючим органом винесено рішення №0001071703 від 15.01.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. На думку позивача спірне рішення прийняте відповідачем незаконно, оскільки у володінні контролюючого органу відсутні жодні документи щодо стану розрахунків позивача з працівниками, виплати заробітної плати, на суми якої нараховується єдиний внесок, а тому рішення №0001071703 від 15.01.2015 року протиправним і підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги адміністративного позову та просив його задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення, позиція яких повністю збігається з викладеною у судовому засіданні, де зазначив, що у період з 21.12.2013 року по 31.01.2014 року позивачем порушено строки сплати єдиного внеску, у зв'язку із чим контролюючим органом нараховано штраф у розмірі 10 % своєчасно несплаченої суми та пеня, а тому представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.12.2013 року по 31.01.2014 року №0001071703 від 15.01.2015 року (а.с. 7).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Частиною 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Статтею 6 Закону України "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платник єдиного внеску, зокрема, зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Положеннями ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Порядок винесення вимоги про сплату єдиного внеску врегульований Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства доходів і зборів в Україні від 09.09.2013 року за №455, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 19.09.2013 року № 1622/24154 (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 6.3 Інструкції №455 від 09.09.2013 року, органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки, зокрема, у випадку, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.
Отже, державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області правомірно та у відповідності до положень діючого законодавства винесено рішення №0001071703 від 15.01.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне переррахування) єдиного внеску, в якому позивачу були нараховані штраф у розмірі 113768,88 грн. (10%) та пеня у розмірі 29521,09 грн. (0,1 % від суми недоїмки), в сумі 143289,97 грн., за період з 21.12.2013 року до 31.01.2014 року.
Суд зауважує, що не бере до уваги посилання представника позивача про те, що звіт про нарахування єдиного внеску за листопад 2013 року, звітність про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (форма Д-4 (місячна)) на надавались, через наступне.
Відповідно до п. 4 Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року №233, податкові документи в електронному вигляді з обов'язковими реквізитами (у тому числі з електронним цифровим підписом платника податків (його посадових осіб)), подані відповідно до цієї Інструкції, згідно із законодавством є оригіналами, мають юридичну силу, повинні зберігатися та можуть використовуватися під час судового або досудового вирішення спорів.
У судове засідання відповідачем надано звіт про нарахування єдиного внеску за листопад 2013 року, звітність про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (форма Д-4 (місячна)) (а.с. 62-68) наданий позивачем засобами електронного зв'язку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відсутність таких звітів в реєстрі звітів про нарахування єдиного внеску виключає можливість контролюючого органу подачі їх до суду, а отже, позивачем звітність за листопад 2013 року подана до органів доходів і зборів саме засобами електронного зв'язку.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд знаходить позов таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 94, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Луганського національного аграрного університету до державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішення - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 14 квітня 2015 року.
Суддя М.О. Лук'яненко