Постанова № 43563955, 03.04.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2015
Номер справи
813/887/15
Номер документу
43563955
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 квітня 2015 року № 813/887/15

Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Костецького Н.В.

суддів: Хоми О.П., Лейко-Журомської М.В.

секретаря судового засідання Приймака С.І.

представника позивача Козак В.-Р. В.

представника відповідача Лешика І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Магік» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Магік» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України у якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить суд визнати протиправними дії Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області щодо відмови у реєстрації декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «Магік» про початок виконання будівельних робіт реконструкції з добудовою незавершеного будівництва адміністративного - побутового корпусу бази виробничо - технічної комплектації Товариства з обмеженою відповідальністю «Магік» по вул. Сонячна, 1 а, с.Милятичі, Пустомитівського району, Львівської області, від 30.01.2015 року (вх..№5-763).

Протокольною ухвалою суду, відповідно до п. 1 ст. 52 КАС України, за клопотанням позивача, було замінено первинного відповідача Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області на належного відповідача Державну архітектурно-будівельну інспекцію України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ТзОВ «Магік» у відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Постанови Кабінету Міністрів України №466 від 13.04.2011 року надано до Інспекції ДАБК у Львівській області для реєстрації декларацію про початок будівельних робіт, яку було повернуто без реєстрації із зазначенням її недоліків. При неодноразовому подані декларацій про початок будівельних робіт Інспекцією такі поверталися, на доопрацювання. Вважає такі дії протиправними, оскільки порушують Порядок виконання підготовчих і будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 та Закону України «Про довільну систему у сфері господарської діяльності», а подані декларації про початок проведення будівельних робіт оформлені відповідно до вимог законодавства, відтак Інспекція не мала встановлених законом підстав для відмови у її реєстрації.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог, з підстав, викладених у позовній заяві. Просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив у повному обсязі з підстав, викладених в поданих суду письмових запереченнях. Додатково пояснив, що Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області діяв виключно у межах норм чинного законодавства України при повернення на доопрацювання декларацій позивача та у спосіб передбачений чинним законодавством України. Просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що ТзОВ «Магік» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Львівської міської ради 31.01.2012р., що підтверджується довідкою №567795 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій Україні, код ЄДРПОУ - 23265899, що зареєстроване за адресою: м.Львів, вул.Нечуя-Левицького, 13/6(а.с.33).

30.01.2015 року позивач звернувся до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області через управління «Дозвільний офіс» Львівської міської ради (а.с.8) для реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт(вх.№5-763 від 30.01.2015 року) «Реконструкція з добудовою незавершеного будівництва адміністративного - побутового корпусу бази виробничо - технічної комплектації Товариства з обмеженою відповідальністю «Магік»(а.с.9-13).

05.02.2015 року листом №1013-6-212 Інспекцією повернуто Товариству декларацію про початок виконання будівельних робіт № ЛВ 093143451024 оскільки декларація подана (оформлена) позивачем з порушенням установлених вимог, а саме: 1) інформація про найменування об'єкта будівництва не відповідає вимогам Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів , затвердженого наказом Мінрегіонбуду України від 16.05.20111 року №45, п.8 якого встановлено, що назва об'єкта будівництва за проектною документацією має відповідати завданню на проектування, не змінюватися на всіх стадіях проектування та відображати вид будівництва та його місце розташування; 2) відсутня повнота даних в інформації про затвердження проектної документації; 3) відсутня повнота даних у основних показниках об'єкту будівництва відповідно до зазначеного коду згідно з Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000 (а.с.7).

Як встановлено судом позивач повторно звернувся до відповідача з декларацією про початок виконання будівельних робіт від 23.03.2015 року та вказана декларація зареєстрована відповідачем 30.03.2015 року.

Не погоджуючись із відмовою у реєстрації декларації від 05.02.2015 року про початок виконання будівельних робіт, позивач звернувся до суду.

Перевіряючи правомірність оскаржуваних дій суб'єкта владних повноважень, суд звертає увагу на наступне.

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють спірні правовідносини є Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011р. №3038-VI з наступними змінами та доповненнями у відповідній редакції (далі по тексту - Закон України від 17.02.2011р. №3038-VI), Порядок виконання підготовчих робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466 (далі по тексту - Порядок №466) та Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №461 (далі по тексту - Порядок №461).

Відповідно до статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Згідно з частиною 1 статті 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Згідно зі статтею 32 Закону України від 17.02.2011р. №3038-VI усі об'єкти будівництва поділяються на I, II, III, IV і V категорії складності. Категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до державних будівельних норм та стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва. Віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.

Замовник, відповідно до частини 1 статті 34 названого Закону, має право виконувати будівельні роботи після:

1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - органи державного архітектурно-будівельного контролю), - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування;

2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності;

3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Статтею 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I-III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.

Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.

Питання виконання будівельних робіт регулюється Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також Порядком виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. № 466 (далі - Порядок № 466).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 466 будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

Згідно з п.п. 8, 9, 10, 11 Порядку № 466, визначено, що реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Декларація приймається у дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта.

Реєстрацію декларації щодо об'єкта, проект якого затверджено Кабінетом Міністрів України, який розміщено на території кількох регіонів або вплив (відповідно до проектної документації) від діяльності якого після прийняття в експлуатацію буде поширюватися на два і більше регіони (Автономна Республіка Крилі, області, мм. Київ та Севастополь), здійснює Держархбудінспекція, а декларації щодо іншого об'єкта - її територіальний орган за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі.

Держархбудінспекція інспекція може доручити розгляд та реєстрацію декларацій її територіальному органові в порядку, визначеному Мінрегіоном.

Замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 2.

Один примірник після проведення реєстрації повертається замовнику, другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала.

Замовник згідно із законом відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації.

Інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та вносить їх до єдиного реєстру.

У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її замовнику з обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації.

Крім того, в п. 16 Порядку № 466 зазначено, що замовник несе згідно із законом відповідальність за виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.

На підставі ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядком № 466, Інспекція здійснила перевірку повноти даних зазначених у декларації та у зв'язку з відсутністю підстав для повернення такої декларації на доопрацювання зареєструвала подану Товариства з обмеженою відповідальністю «Магік» декларацію про початок виконання будівельних робіт реконструкції з добудовою незавершеного будівництва адміністративного - побутового корпусу бази виробничо - технічної комплектації Товариства з обмеженою відповідальністю «Магік» по вул. Сонячна, 1 а, с.Милятичі, Пустомитівського району, Львівської області.

Суд звертає увагу, що при перевірці декларації про початок виконання будівельних робіт орган державного архітектурно-будівельного контролю перевіряє лише повноту даних наведених у декларації, а встановлення недостовірних даних у декларації перевіряють посадові особи, шляхом проведення позапланових перевірок.

Згідно матеріалів справи, Департамент ДАБІ у Львівській області листом № 1013-6-212 від 05.02.2015р. повертав на доопрацювання подану позивачем на реєстрацію декларацію у зв'язку із відсутністю повноти даних а саме: інформація про найменування об'єкту будівництва не відповідала вимогам Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіобуду України від 16.05.2011р. № 45, а саме не вказано місце розташування.

Як вбачається із зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт від 30.03.2015р. позивачем усунуто вказаний недолік, а саме вказано адресу місця знаходження об'єкту вул Сонячна, 1а в с. Милятичі, Пустомитівського р-ну, Львівської області чого не було вказано у декларації, яка була повернута на доопрацювання 05.02.2015р.

Відповідно до п.8 Наказу № 45 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 1 червня 2011 р. за № 651/19389) «Про затвердження Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів» - Назва об'єкта будівництва за проектною документацією має відповідати завданню на проектування, не змінюватися на всіх стадіях проектування та відображати вид будівництва (нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація, капітальний ремонт) та його місце розташування.

Крім цього повернення декларації на доопрацювання відбувалося у зв'язку з відсутньою повноти даних в інформації про затвердження проектної документації.

Як вбачається із зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт від 30.03.2015р. позивачем усунуто вказаний недолік, а саме вказано прізвище, імя, по батькові генерального директора позивача, який видав (підписав) наказ № 83 від 03.12.2014р., чого не було вказано у декларації, яка була повернута на доопрацювання 05.02.2015р.

Враховуючи передбачену законодавством необхідність зазначення замовником всієї повноти даних у деклараціях які подаються на реєстрацію, Департамент ДАБІ у Львівській області діяв у межах норм чинного законодавства України при поверненні на доопрацювання декларації позивача,що фактично підтверджується позивачем оскільки такий усунув вказані недоліки у декларації від 23.03.2015 року та отримав зареєстровану декларацію.

За таких обставин, системно проаналізувавши норми законодавства та встановлені обставини, Інспекція здійснила реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт «реконструкції з добудовою незавершеного будівництва адміністративного - побутового корпусу бази виробничо - технічної комплектації Товариства з обмеженою відповідальністю «Магік» по вул. Сонячна, 1 а, с.Милятичі, Пустомитівського району, Львівської області» на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачених Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, позовна вимога щодо визнання протиправними дій Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області щодо відмови у реєстрації декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «Магік» про початок виконання будівельних робіт реконструкції з добудовою незавершеного будівництва адміністративного - побутового корпусу бази виробничо - технічної комплектації Товариства з обмеженою відповідальністю «Магік» по вул. Сонячна, 1 а, с.Милятичі, Пустомитівського району, Львівської області, від 30.01.2015 року (вх..№5-763) є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, згідно з яким вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Право на судовий захист передбачено статтею 55 Конституції України: права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

При цьому, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Для того, щоб особі було надано судовий захист, суд повинен встановити, що особа дійсно має право, свободу чи інтерес, про захист яких вона просить, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.

Таким чином, захисту підлягають порушені права позивача, а не можливість їх порушення у майбутньому.

Статтею 69 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно зі статтею 70 вказаного Кодексу належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час судового розгляду справи відповідач довів суду, що відмовляючи у реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт він діяв у порядку, у межах повноважень та у спосіб, передбачені законодавством. У свою чергу доводи представника позивача не знайшли свого підтвердження та спростовані фактичними обставинами та доказами, встановленими судом.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Щодо судових витрат, то відповідно до ст. 94 КАС України, то в даному випадку немає підстав для повернення позивачу судового збору сплаченого за подання даного позову.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18-19, 28, 69-71, 72, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Повий текст постанови виготовлено 09 квітня 2015 року.

Головуючий суддя Костецький Н.В.

Суддя Хома О.П.

Суддя Лейко-Журомська М.В.