ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2015 р. Справа № 820/19542/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
представника позивача Кізілова О.В.
представника відповідача Юсупової М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдторгопт" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.03.2015р. по справі № 820/19542/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдторгопт" до Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
04 грудня 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Трейдторгопт" (далі - позивач, ТОВ "Трейдторгопт") звернувся до суду з позовом до Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області (далі - відповідач, Західна ОДПІ м. Харкова), в якому з врахуванням уточнень, просив:
- визнати незаконним та скасувати рішення ГУ Міндоходів у Харківській області від 26.11.2014 р. № 7902/10/20 - 40 - 22 - 12 - 18 "Про проведення документальної позапланової перевірки" підприємства ТОВ "Трейдторгопт";
- визнати незаконним та скасувати наказ Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області від 09.12.2014 року № 2808 "Про проведення документальної позапланової перевірки" підприємства ТОВ "Трейдторгопт".
03 березня 2015 року постановою Харківського окружного адміністративного суду у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдторгопт" до Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання незаконним та скасування рішення - відмовлено.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Трейдторгопт", не погодившись із рішенням суду, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, ненадання належної правової оцінки обставинам, що мають значення для справи, подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити. Зазначає, що у відповідності до абз. 2 п.п.78.1.12 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, рішення про проведення перевірки підприємства позивача мало прийматись контролюючим органом вищого рівня, а не Західною ОДПІ м. Харкова. Рішення Головного управління Міндоходів у Харківській області від 26 листопада 2014 року №7902/10/20-40-22-12-18 не можна вважати наказом про проведення перевірки у розумінні п.п.78.1.12 п.78.1 ст.78 ПК України, оскільки в ньому міститься рішення про зобов'язання Західної ОДПІ м. Харкова провести таку перевірку ТОВ "Трейдторгопт".
Західна об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області письмових заперечень на апеляційну скаргу не подала.
Сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не прибули, своїх представників не направили, що у відповідності до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що Західною ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Трейдторгопт" за результатами якої складено акт від 30.09.2014р. №3178/20-33-22-01-07/38876615.
Головним управлінням Міндоходів у Харківській області в порядку контролю за діями посадових осіб нижчого рівня здійснено аналіз акту документальної виїзної перевірки ТОВ "Трейдторгопт" з питань господарських взаємовідносин з платниками податків за січень - липень 2014 року №3178/20-33-22-01-07/38876615.
26 листопада 2014 року ГУ Міндоходів у Харківській області прийнято рішення №23722/10/20-40-22-12-16 про призначення позапланової перевірки ТОВ "Трейдторгопт", яке разом з листом ГУ Міндоходів у Харківській області від 07.11.2014 №22377/7/20-40-22-12-11 про проведення службового розслідування було направлено Західній ОДПІ м. Харкова.
На підставі отриманого рішення ГУ Міндоходів у Харківській області від 26.11.2014р. №23722/7/20-40-22-12-16 про призначення позапланової перевірки та листа ГУ Міндоходів у Харківській області від 07.11.2014 №22377/7/20-40-22-12-11 про проведення службового розслідування, Західною ОДПІ м. Харкова винесено наказ від 14.11.2014р. №2524 про проведення службового розслідування, а також прийнято наказ від 15.12.2014р. №2850 про внесення змін та доповнень до Наказу Західної ОДПІ М. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області від 14.11.2014р. №2524 про створення комісії для проведення службового розслідування.
09 грудня 2014 року на підставі п.п. 78.1.12 п.78 ст.78 ПК України п.п. 78.1.12 п.78 ст.78 ПК України відповідачем було прийнято наказ №2808 про проведення документальної виїзної перевірки ТОВ "Трейдторгопт" податковий номер 38876615.
Позивач не допустив працівників суб'єкта владних повноважень до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Трейдторгопт", про що складено акт від 09.12.2014 р. №1597/20-33-22-03-07/38876615.
Відмовляючи в задоволенні позову ТОВ "Трейдторгопт", суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуваний наказ від 09.12.2014 року №2808 було винесено Західною ОДПІ м. Харкова на підставі рішення контролюючого органу вищого рівня, процедура прийняття рішення про проведення документальної позапланової виїзної перевірки була дотримана, рішення прийняті в належній формі.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Статтею 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75 ст. 75 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Згідно із пп. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, як контролюючим органом вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається контролюючим органом вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення
Згідно з п.78.4 ст.78 зазначеного Кодексу, про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Крім того, згідно з п.п.1.2.1 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених Наказом Державної фіскальної служби України 31 липня 2014 року N 22, рішення про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки приймається керівником органу державної фіскальної служби відповідно до пункту 77.4 статті 77, пункту 78.4 статті 78, пункту 79.2 статті 79 та пункту 80.2 статті 80 розділу II Кодексу із зазначенням суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться, мети, виду перевірки, підстав для проведення перевірки, дати початку та тривалості перевірки тощо, яке з урахуванням вимог Кодексу оформлюється наказом: 1.2.1.2. Територіальних органів державної фіскальної служби в областях, м. Києві, регіонального підрозділу Центрального офісу - для проведення документальних планових та позапланових або фактичних перевірок платників податків із залученням працівників органів державної фіскальної служби відповідного регіону.
При цьому до проведення документальних планових та позапланових або фактичних перевірок платників податків, що проводяться за рішенням керівника органу державної фіскальної служби, на обліку в якому перебувають такі платники податків, працівники органів державної фіскальної служби цього регіону можуть залучатися за письмовим дозволом (погодженням) керівника територіального органу державної фіскальної служби в областях, м. Києві.
Таким чином, приймаючи до уваги зазначені норми Податкового кодексу України та наказу Державної фіскальної служби України 31 липня 2014 року N 22, колегія суддів дійшла висновку, що право на ініціювання проведення документальної позапланової перевірки відповідно до п.п.78.1.12 п.78.1 ст.78 Кодексу належить саме контролюючому органу вищого рівня, при цьому відповідний наказ повинен бути прийнятий саме керівником зазначеного вищестоящого органу.
Таким чином, в даному випадку наказ на проведення перевірки міг мати місце лише тоді, коли б його було прийнято контролюючим органом вищого рівня, в даному випадку - Головним управлінням Міндоходів у Харківській області. Повноважень для призначення документальної виїзної позапланової перевірки ТОВ "Трейдторгопт" в порядку пп. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України Західна ОДПІ м. Харкова не мала.
Натомість, позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ "Трейдторгопт" було призначено саме Західною ОДПІ м. Харкова на підставі листа ГУ Міндоходів у Харківській області від 26.11.2014 року №23722/7/20-40-22-12-16. Згідно змісту зазначеного листа (а.с.7), фактично рішення про проведення документальної перевірки підприємства позивача прийнято не було, натомість в.о. начальника Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області було зобов'язано провести документальну позапланову перевірку ТОВ "Трейдторгопт".
З огляду на вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що підстав для відмови у задоволенні позовних вимог ТОВ "Трейдторгопт" про визнати незаконним та скасування рішення ГУ Міндоходів у Харківській області від 26 листопада 2014 року №7902/10/20-40-22-12-18 та наказу Західної ОДПІ м. Харкова від 09.12.2014 року №2808 суд першої інстанції не мав.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вбачає підстави для скасування постанови суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову ТОВ "Трейдторгопт".
Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдторгопт" - задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.03.2015р. по справі № 820/19542/14 - скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдторгопт" - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління Міндоходів у Харківській області від 26 листопада 2014 року №7902/10/20-40-22-12-18 "Про проведення документальної позапланової перевірки" Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдопторг".
Визнати незаконним та скасувати наказ Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області від 09.12.2014 року №2808 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдопторг".
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А. Повний текст постанови виготовлений 10.04.2015 р.
Помічник судді Цюпак О.П.