КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 760/2275/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Шереметьєва Л.А.
Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 квітня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Грищенко Т.М.,
суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,
при секретарі Киш С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, згідно ч.1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 11 березня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у відмові перерахунку пенсії у зв'язку із збільшення грошового забезпечення військовослужбовців з 01 квітня 2012 р.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 25.05.2012 р. № 21/3/2-1663/3434 наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України та здійснити відповідні виплати з 01 квітня 2012 р.
Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 11 березня 2015 року у позові ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи та на порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове і прийняти нову постанову, якою задовольнити його позовні вимоги.
Перевіривши повноту встановлення місцевим загальним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є особою, звільненою зі служби в Службі безпеки України, перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
23 квітня 2012 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 1 цієї постанови установлено з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.
За приписами пункту 2 названої постанови Службу Безпеки України зобов'язано після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та додатків 15, 26, 31, 32, 36 і 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» станом на 1 квітня 2012 р. у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393».
На виконання наведених вимог фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України видано довідку № 21/3/2-1653/3434 від 25.05.2012 р. «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно із постановою КМУ від 23.04.2012 р. № 355» за змістом якої підтверджується збільшення розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Із матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Головним управлінням здійснено підвищення пенсії ОСОБА_2 у відсоткову відношенні до її розміру.
При цьому, збільшення розміру пенсії у зв'язку із зміною розміру складових грошового забезпечення відповідно до довідки від 25.05.2012 р. відповідачем не провадилось.
У грудні 2014 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві із заявою про перерахунок пенсії.
Листом № 1107/12/р-2412 від 21.01.2015 р. відповідач відмовив у перерахунку з тих підстав, що такий перерахунок проводиться лише на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
Частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 p. № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Тобто, наведена норма частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок лише з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством
Разом з тим, пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Тобто, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й керівнику Служби Безпеки України, визначати розміри посадових окладів.
Відповідно ж до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд попередньої інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Разом з тим, враховуючи строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України, та дату подачі позовної заяви, судова колегія приходить до висновку, що адміністративний позов в частині позовних вимог за період з 01.04.2012 року по 01.08.2014 року підлягає залишенню без розгляду.
Таким чином, оскільки ухвалене у справі судове рішення не відповідає вимогам статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо законності та обґрунтованості, то воно підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 41, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 11 березня 2015 року скасувати та прийняти нову постанову.
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 02 серпня 2014 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до довідки фінансово-економічного управління Служби Безпеки України від 25.05.2012 р. № 21/3/2-1653/3434 та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Адміністративний позов в частині позовних вимог за період з 01.04.2012 року по 01.08.2014 року залишити без розгляду.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.М.Грищенко
Судді І.О.Лічевецький
В.П.Мельничук
Головуючий суддя Грищенко Т.М.
Судді: Лічевецький І.О.
Мельничук В.П.