ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 квітня 2015 року 10:49 № 826/20510/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів:
головуючого судді Аблова Є.В.,
судді Амельохіна В.В.,
судді Шулежко В.П.,
при секретарі Мальчик І.Ю.,
за участю:
представника позивача: Яцкевич Т.Л.,
представника відповідача-1: Любчик Ю.О.,
представника третьої особи - Малюк Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом закритого акціонерного товариства «Пивоварня Москва-Ефес» до Служби безпеки України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Дочірнього підприємства «ДРІНКС Україна», Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Києві про визнання незаконними дій, скасування наказу,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Служби безпеки України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору Дочірнього підприємства «ДРІНКС Україна», Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Києві, відповідно до якого, з урахуванням заяви про зміну (уточнення) позовних вимог просить суд:
- визнати незаконними дії Служби безпеки України щодо винесення подання вих. від 31.10.2014р. №8/1/2-16102 ДСК, вх. від 05.11.2014 року №05/2074ДСК, на підставі якого Міністерством економічного розвитку і торгівлі України було винесено Наказ від 25.11.2014 року №1385 про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб'єктів господарської діяльності (п.9 додатку до наказу - ЗАТ «Пивоварня Москва-Ефес»);
- скасувати Наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 25.11.2014 року №1385 в частині застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб'єктів господарської діяльності (п.9 додатку до наказу - ЗАТ «Пивоварня Москва-Ефес».
Адміністративний позов мотивовано безпідставністю та протиправністю винесення подання №8/1/2-16102ДСК, на підставі якого прийнято Наказ про застосування спеціальної санкції від 25.11.2014р. №1385, оскільки відсутні правові підстави для застосування до позивача спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення діяльності.
В судовому засіданні, представник позивача, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача-1 - Служби безпеки України, в судовому засіданні, проти позову заперечував, посилаючись на його безпідставність, оскільки, СБУ є державним правоохоронним органом спеціального призначення, на якого покладається обов'язок щодо здійснення заходів, пов'язаних з охороною державних інтересів у сфері зовнішньоекономічної діяльності. В свою чергу, за порушення Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» чинним законодавством передбачено застосування спеціальних санкцій, серед яких тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Вказана санкція застосовується центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням, зокрема правоохоронних органів. Таким чином, у зв'язку з встановленням порушення позивачем вимог маркування та етикетування товару імпортованого на територію України протягом 2013 року, з метою недопущення створення загрози національним інтересам України, відповідачем прийнято подання про застосування спеціальної санкції.
Представник відповідача-2 - Міністерства економічного розвитку і торгівлі України в судове засідання, не з'явився, про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином. Відповідно до наявних, в матеріалах справи, заперечень на адміністративний позов, відповідач позов не визнає та вважає його безпідставним, посилаючись на відсутність правових підстав для незастосування спеціальної санкції до позивача.
Представник третьої особи - Дочірнього підприємство «ДРІНКС Україна», в судовому засіданні, просив задовольнити адміністративний позов повністю.
Представник третьої особи - Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Києві, в судове засідання, не з'явився, хоча про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представника позивача, представників відповідачів, представника третьої особи, суд дійшов наступних висновків:
Листом від 31.10.2014р. №8/1/2-16102, яким оформлено подання Служби безпеки України щодо застосування спеціальної санкції до суб'єкта ЗЕД, визначено, що з метою недопущення створення загроз інтересам України, на підставі ч.2 ст.37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» СБУ просить за порушення ст.17 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та ст.40 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» застосувати спеціальні санкції до компанії-нерезидента ЗАТ «Пивоварня Москва-Ефес» у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, а до дочірнього підприємства «Дрінкс Україна» - у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності.
Головним управлінням контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки при здійсненні заходів, спрямованих на захист інтересів держави у зовнішньоекономічній сфері, отримано інформацію від Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Києві (Листом від 18.08.14р. №07-14-12/159), у відповідності до якого, ДП «Дрінкс Україна» протягом 2013р. імпортувало на територію України харчових продукт (пиво солодове) від компанії-нерезидента ЗАО «Пивоварня Москва-Ефес» на суму понад 552 тис. грн., що не відповідає вимогам чинного законодавства України в частині нанесення маркування, а також відповідності технічним регламентам України.
Окрім того, зазначено, що імпортований товар (пиво Голд Майн Бир») не має відповідного маркування, а етикування не відповідають вимогам ст.15, 19 Закону України «Про захист прав споживачів», ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а також п.17 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006р. №833 та п.п.11, 13 Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 11.07.2003 №185 та п.4 та 6 Технічного регламенту щодо правил маркування харчових продуктів, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.10.2010р. №487.
Таким чином, вказаними підприємствами порушено п.40 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» в частині дотримання законодавчо визначених вимог маркування товарів та відповідності технічним регламентам.
Міністерством економічного розвитку і торгівлі України відповідно до ст.37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» на підставі подань Служби Безпеки України, зокрема і подання від 31.10.2014р. №8/1/2-16102ДСК прийнято наказ від 25.11.2014р. №1385, яким за порушення статті 40 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» у 40-денний строк з дня набрання чинності цим наказом застосувати спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб'єктів господарської діяльності, зазначених у додатку до цього наказу серед яких ЗАТ «Пивоварня Москва-Ефес».
В свою чергу, позивач посилається на незаконність дій СБУ щодо винесення подання та протиправність наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, обґрунтовуючи наступним.
Позивач посилається на те, що передумовою здійснення відповідачем-1 зазначеного Подання було винесення 29.10.2014 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів у м. Києві Постанови про накладення стягнень № 000079. Підставою винесення цієї Постанови була проведена у квітні 2014 року перевірка стану дотримання законодавства про захист прав споживачів у ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» (ф/м/в/д: м. Київ, вул. Горького (Антоновича), 176; м/з ю/о: м. Київ, пр-т Московський, 15-А), за результатами якої був оформлений акт № 000167 від 08.04.2014 року, згідно з яким, зокрема, встановлено факт допущення до продажу та реалізації харчових продуктів, а саме пива під знаком для товарів та послуг «Голд Майн Бір» (Світле) (виробником якого є Позивач), етикетування яких не відповідає вимогам ст. 38 ЗУ «Про безпечність та якість харчових продуктів» та ст. 15 ЗУ «Про захист прав споживачів» (у маркуванні зазначеного харчового продукту жодна інформація не зазначена українською мовою).
19.11.2010 року між Позивачем, як постачальником, та ДП "ДРІНКС УКРАЇНА", місцезнаходження 16600, Чернігівська обл., місто Ніжин, вул. Борзнянський шлях, будинок 68, код за ЄДРПОУ 24268368 (резидент), як покупцем, було укладено зовнішньоекономічний контракт № 804/M/UA-2011, згідно з яким Позивач зобов'язався поставляти Третій особі продукцію (пиво), а Третя особа приймати її та оплачувати згідно з умовами контракту. Зокрема, за цим контрактом здійснювалася поставка пива під знаком для товарів та послуг «Голд Майн Бір» (Світле), з приводу маркування якого Відповідачем було здійснене спірне Подання.
Пиво під знаком для товарів та послуг «Голд Майн Бір», що знаходилося в продажі у ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет», та відносно якого складений акт №000167 від 08.04.2014 року щодо порушення вимог законодавства про захист прав споживачів, об'єктивно не поставлялось Третьою особою у торгівельну мережу. Саме тому, вина ДП"ДРІНКС УКРАЇНА" у порушенні вимог щодо маркування та етикетування харчових продуктів відсутня.
Етикетування та маркування всієї продукції, що поставлялася за зовнішньоекономічним контрактом № 804/M/UA-2011 від 19/11/2010 року, відбувалося з урахуванням вимог чинного законодавства України, а будь-яких інших угод, предметом яких є поставка пива під знаком для товарів та послуг «Голд Майн Бір» (Світле) між Позивачем та Третьою особою не укладалося.
Аналізуючи вищевикладені обставини, суд приймає до уваги наступне.
Стаття 37 Закону України від 16.04.1991, № 959-XII "Про зовнішньоекономічну діяльність" передбачає застосування спеціальних санкцій, а саме: за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:
- накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;
- застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;
- тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
У разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.
Застосування санкцій, зазначених у цій статті, може бути оскаржено в суді.
Відповідно до положень ч.1 ст.1 Закону України від 25.03.1992, № 2229-XII "Про Службу безпеки України, Служба безпеки України - державний правоохоронний орган спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України.
Згідно п.2 ст.24 Закону України від 25.03.1992, № 2229-XII "Про Службу безпеки України", Служба безпеки України відповідно до своїх основних завдань зобов'язана: здійснювати заходи контррозвідувального забезпечення дипломатичних представництв, консульських та інших державних установ, а також заходи, пов'язані з охороною державних інтересів у сфері зовнішньополітичної та зовнішньоекономічної діяльності, безпекою громадян України за кордоном.
Контррозвідувальна діяльність - спеціальний вид діяльності у сфері забезпечення державної безпеки, яка здійснюється з використанням системи контррозвідувальних, пошукових, режимних, адміністративно-правових заходів, спрямованих на попередження, своєчасне виявлення і запобігання зовнішнім та внутрішнім загрозам безпеці України, розвідувальним, терористичним та іншим протиправним посяганням спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на інтереси України. (ст.1 Закону України , від 26.12.2002, № 374-IV "Про контррозвідувальну діяльність").
Відповідно до змісту ст.5 Закону України від 26.12.2002, №374-IV «Про контррозвідувальну діяльність», спеціально уповноваженим органом державної влади у сфері контррозвідувальної діяльності є Служба безпеки України.
Частиною 2 ст.6 від 26.12.2002, № 374-IV "Про контррозвідувальну діяльність" передбачено, що підставами для проведення контррозвідувальної діяльності є виконання визначених законом завдань щодо: контррозвідувального забезпечення економічного, інформаційного, науково-технічного потенціалу, оборонно-промислового і транспортного комплексів та їх об'єктів, національної системи зв'язку, Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, військово-технічного співробітництва, дотримання міжнародних режимів нерозповсюдження, а також закордонних дипломатичних установ України і безпеки громадян України за кордоном.
Відповідно до положень ст.8 Закону України від 19.06.2003, № 964-IV "Про основи національної безпеки України" основними напрямами державної політики з питань національної безпеки України в економічній сфері є забезпечення продовольчої безпеки; захист внутрішнього ринку від недоброякісного імпорту - поставок продукції, яка може завдавати шкоди національним виробникам, здоров'ю людей та навколишньому природному середовищу.
Порядок взаємодії Міністерства економіки України та Служби безпеки України з питань застосування спеціальних санкцій затверджено наказом Міністерства економіки України, Служби безпеки України від 8 листопада 2006 р. N 339/712 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 р. за N 1234/13108.
Пунктами 2.1, 2.3 зазначеного Порядку встановлено, що СБУ на підставі відповідних матеріалів, які свідчать про порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язаних із ним законів України, готуються подання до Мінекономіки про застосування спеціальних санкцій.
Вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, визначається СБУ в залежності від змісту правопорушення згідно із вимогами статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Таким чином, суд не вбачає в оскаржуваних діях Служби безпеки України щодо винесення Подання вих. Від 31.10.2014р. №8/1/2-16102 ДСК, вх. від 05.11.2014 року №05/2074ДСК, ознак протиправності, оскільки, з урахуванням вищенаведених норм, вказаний орган діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.
Як вбачається матеріалів справи, підставою для винесення вище вказаного подання про застосування спеціальних санкцій, став лист Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Києві від 18.08.14р. №07-14-12/1591, яким СБУ повідомлено про те, що у відповідності з Положенням про інспекції з питань захисту прав споживачів в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, передано для вжиття відповідних заходів інформацію щодо встановлених в процесі здійснених інспекцією заходів контролю порушень маркування на упаковках низки товарів виробництва РФ (перелік додається), що не відповідають вимогам законодавства України.
Разом з тим, Головним управлінням контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки при здійсненні заходів, спрямованих на захист інтересів держави у зовнішньоекономічній сфері, встановлено, що ДП «Дрінкс Україна» протягом 2013р. імпортувало на територію України харчових продукт (пиво солодове) від компанії-нерезидента ЗАТ «Пивоварня Москва-Ефес».
Окрім того, імпортований товар (пиво Голд Майн Бір») не має відповідного маркування, а етикування не відповідають вимогам ст.15, 19 Закону України «Про захист прав споживачів», ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а також п.17 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006р. №833 та п.п.11,13 Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 11.07.2003 №185 та п.4 та 6 Технічного регламенту щодо правил маркування харчових продуктів, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.10.2010р. №487, що свідчить про порушення п.40 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» в частині дотримання законодавчо визначених вимогам маркування товарів та відповідності технічним регламентам.
Відповідно до ст.40 Закону України від 23.12.1997, № 771/97-ВР "Про безпечність та якість харчових продуктів" забороняється імпорт харчових продуктів, які є небезпечними, непридатними до споживання, неправильно маркованими або такими, що не відповідають технічним регламентам або санітарним заходам.
Відповідно до пункту 1.1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17 квітня 2000 року №52 (далі по тексту - Положення), спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
Як визначає пункт 1.2 Положення, санкції застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності щодо українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності означає позбавлення права займатися всіма видами зовнішньоекономічної діяльності, передбаченими статтею 4 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", за винятком: завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, при яких з боку українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності були перераховані кошти до застосування цієї санкції; завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями за продукцію, що була відправлена за межі України українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або відправлена в Україну іноземними суб'єктами господарської діяльності до застосування цієї санкції.
Для завершення таких операцій українському суб'єктові зовнішньоекономічної діяльності слід у встановленому порядку отримати разову (індивідуальну) ліцензію Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. (п.3.1 Положення №52).
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення Міністерством економічного розвитку і торгівлі України. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності переводяться Міністерством економічного розвитку і торгівлі України на індивідуальний режим ліцензування. (п.3.2 Положення №52).
Наведені норми законодавства вказують, що Мінекономрозвитку України має право застосовувати до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України спеціальні санкції, у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, на підставі відповідного подання уповноважених органів, яке містить визначені законом реквізити.
При цьому Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" надає право уповноваженим органам вносити подання про застосування спеціальної санкції у разі виявлення порушень законодавства з боку суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності.
Таким чином, виявивши порушення вимог законодавства суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, уповноважені органи, мають право звертатись із поданням про застосування спеціальних санкцій; у свою чергу Мінекономрозвитку України, отримавши відповідне подання, яке відповідає вимогам Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", не має підстав для не розгляду чи відхилення такого подання.
Аналогічну правову позицію висловив і Вищий адміністративний суд України, зокрема в постанові від 28 лютого 2013 року №К/9991/1264/12 та ухвалах від 25 квітня 2013 року №К/9991/96647/11 та від 17 жовтня 2013 року К/9991/2690/11.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів встановила, що подання вих. від 31.10.2014р. №8/1/2-16102 ДСК, вх. від 05.11.2014 року №05/2074ДСК "Щодо застосування спеціальних санкцій" відповідає вимогам частини третьої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та містить наступні дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
З огляду на викладене, враховуючи наявність належним чином оформленого подання Служби безпеки України, суд приходить до висновку, що оскаржуваний наказ прийнятий на підставі та у межах повноважень, визначених Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Водночас суд звертає увагу на те, що у разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання вимог законодавства, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України, він може скористатись правом досудового вирішення спору та виходити до Мінекономрозвитку України з клопотанням про скасування дії спеціальної санкцій, як передбачено Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Так, згідно з частиною дванадцятою та тринадцятою статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" у разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачі по справі, як суб'єкти владних повноважень, виконали покладений на них обов'язок щодо доказування правомірності вчинених дій та прийнятого оскаржуваного рішення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову закритого акціонерного товариства «Пивоварня Москва-Ефес» - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилаються особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 06.04.2015р.
Головуючий Суддя Є.В. Аблов
Суддя В.В. Амельохін
Суддя В.П. Шулежко