Постанова № 43551354, 02.04.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2015
Номер справи
820/991/15
Номер документу
43551354
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3, код 34390710 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

"02" квітня 2015 р. Справа № 820/991/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Чиркіної А.А.,

за участю: представника позивача Миронової С.В.,

представника відповідача Мосійчук Р.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІНІЯ КРІПЛЕННЯ" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІНІЯ КРІПЛЕННЯ" (далі позивач або ТОВ "ЛІНІЯ КРІПЛЕННЯ") звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області (далі відповідач або Основ'янська ОДПІ м.Харкова), у якому просить суд визнати протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІНІЯ КРІПЛЕННЯ", за результатами якої складено довідку №5632/20-38-22-01-04/38493350 від 24 грудня 2014р. "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Лінія Кріплення", податковий номер 38493350, щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ТОВ "ГОЛДЕН-МАРК", податковий номер 39010241, їх реальності та повноти відображення в обліку за період серпень 2014р.".

Позовні вимоги обґрунтовуються наступним.

Представник позивача повідомив, що отриманий від відповідача запит про надання інформації та документального підтвердження містить посилання на п.6 ст.73.3 Податкового кодексу України як на підставу надіслання запиту.

Представник позивача стверджує, що із запитом щодо проведення зустрічної звірки відповідач до позивача не звертався.

Представник позивача посилається на те, що за відсутності направлення (вручення) позивачу запиту з підставою - п.п.73.5. ст.73 ПК України для проведення зустрічної звірки ТОВ "ЛІНІЯ КРІПЛЕННЯ" та недотримання відповідачем визначених Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, який затверджено постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2010 №1232, обов'язкових умов для проведення такої звірки відповідач не мав права проводити зустрічну звірку.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

У судовому засіданні та поданих до суду письмових запереченнях представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що оскаржувані дії з проведення зустрічної звірки вчинені відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Відповідно до п. 73.5 ст.73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначено Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010р. N1232 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Відповідно до п.2.2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року N236, необхідність проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання визначається посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в податкових деклараціях, автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України (АІС ДПА України, Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту, Єдиний реєстр податкових накладних тощо), а також аналізу податкової інформації та документів, отриманих із внутрішніх (у т. ч. від підрозділів податкової міліції тощо) або зовнішніх джерел (у т. ч. від платників податків), які свідчать (можуть свідчити) про порушення такими платниками податків податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС.

Згідно з п.4 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Відповідно до п.6 Порядку у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Пунктом 7 Порядку встановлено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Відповідно до п. 73.3 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з підстав, зазначених у п.73.3 Податкового кодексу України,:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;

4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;

5) у разі проведення зустрічної звірки;

6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

До відповідача з ДПІ у Святошинському районі у м.Києві надійшов лист від 22.09.2014, за наслідками розгляду якого Основ'янською ОДПІ м.Харкова було направлено до ТОВ "ЛІНІЯ КРІПЛЕННЯ" запит №16497/10/20-38-15-01-20 від 28.10.2014 (а.с.11-13), у якому Основ'янська ОДПІ м.Харкова на виконання завдання Державної фіскальної служби України щодо відпрацювання платників, які мають завищення податкового кредиту та заниження податкових зобов'язань із контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями, у зв'язку із встановленням сумнівності у факті здійснення операцій, просила надати пояснення та їх документальне підтвердження (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися) для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податковій декларації (розрахунках, звітах тощо) за серпень 2014 року результатів операцій по господарських відносинах із контрагентом-постачальником ТОВ «ГОЛДЕН-МАРК» з питань, вказаних у запиті.

Запит №16497/10/20-38-15-01-20 від 28.10.2014 отриманий уповноваженою особою позивача 30.10.2014 (а.с.13).

Листом від 10.11.2014 №10/11-3 (а.с.14) на запит №16497/10/20-38-15-01-20 від 28.10.2014 ТОВ "ЛІНІЯ КРІПЛЕННЯ" надала пояснення та відповідні документи.

Основ'янською ОДПІ м.Харкова 22.12.2014 проведено зустрічну звірку ТОВ "ЛІНІЯ КРІПЛЕННЯ", податковий номер 38493350, щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ТОВ «Голден-Марк», податковий номер 39010241, їх реальності та повноти відображення в обліку за період серпень 2014р., за результатами якої складено довідку №5632/20-38-22-01-04/38493350 від 24.12.2014 (а.с.15-52).

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що дії з проведення спірної зустрічної звірки вчинено відповідачем з дотриманням податкового законодавства України.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що отриманий від відповідача запит про надання інформації та документального підтвердження містить посилання на п.6 ст.73.3 Податкового кодексу України як на підставу надіслання запиту.

З урахуванням встановлених обставин цієї адміністративної справи суд зазначає, що вказана обставина, на яку представник позивача посилається в обґрунтування позовних вимог, не свідчить про протиправність дій відповідача з проведення спірної зустрічної звірки.

Як наслідок, суд вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, позовні вимоги про визнання протиправними дій Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІНІЯ КРІПЛЕННЯ", за результатами якої складено довідку №5632/20-38-22-01-04/38493350 від 24 грудня 2014р. "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Лінія Кріплення", податковий номер 38493350, щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ТОВ "ГОЛДЕН-МАРК", податковий номер 39010241, їх реальності та повноти відображення в обліку за період серпень 2014р.".

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІНІЯ КРІПЛЕННЯ" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 07.04.2015.

Суддя Р.В. Мельников