Постанова № 43551347, 19.03.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2015
Номер справи
820/19412/14
Номер документу
43551347
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

19.03.2015 р. № 820/19412/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.

за участю: представників позивача - Земськової К.А., Бочаріної Є.Г.,

розглянувши у місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів у Харківській області до Публічного акціонерного товариства "РОСС" про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Інспекція з питань захисту прав споживачів у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "РОСС", в якому просить суд стягнути з Публічного акціонерного товариства "РОСС" до Державного бюджету України (УДКСУ у Ленінському районі м. Харкова, код 37999696, МФО 851011, р/р 31113106700006, символ звітності 106, код бюджетної класифікації 21081100) кошти в розмірі 8500 грн. згідно з постановою Держспоживінспекції у Харківській області про накладення штрафних санкцій від 24.04.2014 року №12-44.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам законодавства про ринковий нагляд, керуючись вимогами Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Харківській області відповідно до листа Держспоживінспекції України від 02.04.2014 № 1960-2-7/6, на виконання наказу від 09.04.2014 р. № 65, а також на підставі направлення на проведення перевірки від 14.04.2014 р. № 0081, проведена перевірка ПАТ "РОСС" з питань перевірки характеристик продукції (газові котли) відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 856. За результатами перевірки відповідача за адресою: м. Харків, вул. Котлова, 129, встановлено порушення вищезазначених вимог законодавства, а саме на табличках з технічними даними на апаратах опалювальних газових котлів: модель АОГВэ зав. № 27321, дата виготовлення 09.09.2013 , модель АОГВэ зав. № 36936, дата виготовлення 30.09.2013, модель АОГВэ зав. № 31376, дата виготовлення 09.2013, поряд із знаком відповідності та ідентифікаційним номером органу з оцінки відповідності, не зазначено двох останніх цифр року, в якому підтверджена його відповідність. За результатами перевірки складено акт перевірки характеристик продукції від 16.04.2014 р. № 054 та протокол про виявлені порушення вимог законодавства від 16.04.2014 р. №013. На підставі встановлених порушень законодавства, відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», винесено постанову від 24.04.2014 № 12-44, якою накладено на відповідача штраф у розмірі 8500,00 грн. Постанову направлено відповідачу листом від 28.04.2014 року № 1711/01/05 та отримано уповноваженою особою 15.05.2014 року.

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача Казакової Т.В. через канцелярію суду надійшли письмові заперечення, в яких представник відповідача зазначив, що перевірка була здійснена без додержання норм чинного законодавства, тобто формально, без виїзду на територію підприємства та без залучення та повідомлення уповноважених осіб ПАТ «РОСС». Протокол від 16.04.2014р. №013 та постанова про накладення штрафних санкцій від 24.04.2014р. №12-44 винесені без проведення належної перевірки, без урахування всіх обставин, внаслідок чого були зроблені невірні висновки. При цьому, як вбачається з акту та протоколу про виявлені порушення, Інспекція з питань захисту прав споживачів, всупереч нормам законодавства не надавала строк для приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами.

Представник відповідача Казакова Т.В. у судове засідання 04.02.2015 року прибула, заперечувала проти позовних вимог, посилаючись на викладені в письмових запереченнях обставини.

В судове засідання представник відповідача 19.03.2015 року не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неприбуття суду не повідомив, заяви про розгляд справи без участі не надав.

Представники позивача Земськова К.А., Бочаріна Є.Г. в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі, просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та письмових поясненнях.

Вислухавши пояснення представників позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "РОСС" зареєстроване як юридична особа 20.01.1995 року (а.с.21).

Правовідносини між сторонами врегульовано Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Законом України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

З листа в.о. начальника Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим Ісламової Т.В. від 14.02.2014року №03-12/2/409 встановлено, що Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим були виявлені порушення при маркуванні продукції, яку виготовлено ПАТ "РОСС". Про наявність порушення було повідомлено Голові Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів Орєхову С.М.

З оперативного сповіщення про продукцію, що не відповідає встановленим вимогам та/або не відповідає загальній вимозі щодо безпечності від 14.02.2014 року (а.с.9) вбачається, що при проведені перевірки Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим у ФОП ОСОБА_6 виявлені порушення, а саме: продукції апарати опалювальні газові з водяним контуром: АОГВэ зав. № 27321, дата виготовлення 09.09.2013р., виробник ТМ "РОСС Харків"; АОГВэ зав. № 36936, дата виготовлення 30.09.2013р., виробник ТМ "РОСС Харків"; АОГВэ зав. № 31376, дата виготовлення 09.2013, виробник ТМ "РОСС Харків" не відповідають вимогам ТР приладів, що працюють на газоподібному паливі, п. 27 постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року, на табличці з технічними даними на приладі нанесено національний знак відповідності та ідентифікаційний номер органу з оцінки відповідності без зазначення двох останніх цифр року, в якому підтверджена його відповідність.

Відповідно до листа першого заступником голови Держспоживінспекції України Вільчинського В.А. від 02.04.2014 № 1960-2-7/6 (а.с.8), надано згоду Інспекції з питань захисту прав споживачів в Харківській області на проведення позапланової перевірки характеристик продукції ПАТ "РОСС" (вул. Котлова,129, м. Харків).

Судом встановлено, що на підставі листа Держспоживінспекції України від 02.04.2014 № 1960-2-7/6, на виконання наказу від 09.04.2014 р. № 65 (а.с.69), а також на підставі направлення на проведення перевірки від 14.04.2014 р. № 0081 (а.с.10) позивачем проведена перевірка ПАТ «РОСС з питань перевірки характеристик продукції (газові котли) відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 856.

Також в судовому засіданні встановлено з пояснень представника позивача Бочаріної Є.Г., що є головним спеціалістом відділу ринкового нагляду, та яка приймала участь у перевірці відповідача, 15.04.2014 року відбувся вихід на перевірку за адресою ПАТ "РОСС". На прохідній підприємства знаходився охоронець, який повідомив, що підприємство не працює. Перевіряючі попросили охоронця передати керівництву ПАТ "РОСС", щоб посадова особа ПАТ "РОСС" зв'язалися з позивачем. При цьому 16.04.2014 року до Інспекції прибув Погалов О.О., який є заступником директора ПАТ "РОСС" (а.с.11), який надав копії декларацій та інші документами. За цим документами і було фактично здійснено перевірку.

За результатами перевірки посадовими особами Інспекції з питань захисту прав споживачів у Харківській області виявлені порушення, а саме: апарати опалювальні газові з водяним контуром АОГВэ ТМ "РОСС Харків", моделей АОГВэ 18-1г-1- Б-В11, ТУУ29,7; АОГВэ 12,5 -1г-1-Б-В11, ТУУ29,7; АОГВэ 10,5-1г-1- Б-В11, ТУУ29,7, дата виготовлення 2013 року, виробник ПАТ "РОСС" м. Харків, вул. Котлова,129 - не відповідає вимогам технічного регламенту, а саме: в частині маркування на табличці з технічними даними поряд із знаком національної відповідності та ідентифікаційним номером органу з оцінки відповідності не зазначено двох останніх цифр року, в якому підтверджена його відповідність (а.с.10,11).

На підставі зазначеного посадовими особами Інспекції з питань захисту прав споживачів у Харківській області складено акт від 16.04.2014 року №054 (а.с.13-12), до якого додано свідоцтво про державну реєстрацію платника податку, лист ПАТ "РОСС", декларації, а також в зазначеному акті мається відмітка про те, що уповноважена особа ПАТ "РОСС" Погалов О.О. від підпису в акті відмовився.

Також посадовою особою позивача складено протокол про виявлені порушення вимог ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та ст. 15 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" від 16.04.2014 року №013 (а.с.17).

Судом встановлено, що на підставі зазначеного протоколу в.о. начальником Інспекції з питань захисту прав споживачів у Харківській області Голєніщевим К.Ю. винесено постанову від 24.04.2014 року №12-44 (а.с.19), якою на відповідача накладено штраф у розмірі 8500 грн.

Постанову було направлено на адресу відповідача, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення 15.05.2014 (зворотна а.с.20) та не заперечується сторонами у справі.

Відповідно до п.1 Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. №465/2011, Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів (Держспоживінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі України. Держспоживінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", державний ринковий нагляд за додержанням виробниками та розповсюджувачами продукції загальної вимоги щодо безпечності продукції забезпечується шляхом здійснення державного ринкового нагляду, а також державного контролю продукції при її ввезенні на митну територію України.

Відповідно до п.1, п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», посадові особи, які здійснюють контроль продукції, мають право: проводити у випадках і порядку, визначених цим Законом, документальні перевірки та вибіркові обстеження зразків продукції; вимагати від декларантів надання документів і матеріалів, необхідних для здійснення контролю продукції, перевіряти їх та одержувати копії документів і матеріалів, що свідчать про факти порушення законодавства.

Згідно п. 1 ч.1 ст. 25 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», органи ринкового нагляду проводять перевірки характеристик продукції у її виробників якщо за результатами перевірки характеристик продукції у її розповсюджувача є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам внаслідок дій чи бездіяльності виробника такої продукції.

Пунктом 27 Технічного регламенту приладів, що працюють на газоподібному паливі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. N 856, на прилад, відповідність якого підтверджена в установленому порядку, виробником або його уповноваженим представником наноситься національний знак відповідності, який розміщується на табличці з технічними даними після ідентифікаційного номеру призначеного органу з оцінки відповідності із зазначенням двох останніх цифр року, в якому підтверджена його відповідність. Забороняється наносити на прилад позначення, які можуть бути помилково сприйняті як національний знак відповідності.

Враховуючи викладене, в судовому засіданні підтверджено факт наявності порушень відповідачем у вигляді невідповідності деяких моделей опалювальних апаратів вимогам технічного регламенту в частині маркування на табличці з технічними даними поряд із знаком національної відповідності та ідентифікаційним номером органу з оцінки відповідності не зазначено двох останніх цифр року, в якому підтверджена його відповідність, що підтверджується наявними в матеріалах справи фотокопіями газових котлів.

Згідно п.1 ч.2 ст. 15 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" до виробника застосовуються штрафні санкції у разі введення ним в обіг небезпечної нехарчової продукції - у розмірі від тисячі п'ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на нього вже було накладено штраф, - у розмірі від двох тисяч п'ятисот до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадовими особами органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складається протокол, який разом із поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, передається посадовим особам, уповноваженим розглядати такі справи.

Рішення керівника чи заступника керівника органу ринкового нагляду про накладення штрафу оформляється постановою.

Суб'єкт господарювання має сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення.

У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Рішення про накладення штрафу в справах про порушення, передбачені цією статтею, може бути оскаржено відповідно до цього Закону.

Згідно п.2 ч.2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі: введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення Національного знака відповідності на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п'ятисот (тобто 8500 грн.) до тисячі п'ятисот (тобто 25500 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, до відповідача позивачем було застосовано штрафні санкції у мінімальному розмірі - 8500 грн.

На підставі викладеного вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 8500 грн., суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Інспекції з питань захисту прав споживачів у Харківській області до Публічного акціонерного товариства "РОСС" про стягнення штрафу - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "РОСС" (код ЄДРПОУ 00223237, поштовий індекс 61017, м. Харків, вул. Котлова, буд. 129) на користь Державного бюджету України (УДКСУ у Ленінському районі м. Харкова, код 37999696, МФО 851011, р/р 31113106700006, символ звітності 106, код бюджетної класифікації 21081100) штрафні санкції у розмірі 8500 грн. (вісім тисяч п'ятсот гривень).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 26.03.2015 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.