5.2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Про залишення позовної заяви без руху
10 квітня 2015 рокуЛуганськ№ 812/13/15
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ковальова Т.І., перевіривши матеріали за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрхімпоставка» до Миколаївської митниці Державної фіскальної служби про визнання незаконними дій щодо відбору зразків товару, -
ВСТАНОВИВ:
08 квітня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрхімпоставка» звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Миколаївської митниці Державної фіскальної служби. У своїх позовних вимогах позивач просить суд: визнати незаконними дії відповідача щодо відбору зразків (проб) товару; до моменту прийняття судом ухвали за цим позовом призупинити чинність документів (висновків,досліджень, рішень з класифікації, тощо) та вважати їх як такі, що оформлені на підставі дій, які є предметом оскарження.
Платіжним дорученням № 240 від 06 квітня 2015 року позивачем згідно положень Закону України «Про судовий збір» за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру сплачено судовий збір у розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати, а саме 73,08 грн.
Згідно з ч.4 ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Відповідно до ч.4 ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Отже, Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено можливості заявлення такої позовної вимоги, як призупинення чинності документу, який є предметом оскарження, а тому позивачу слід привести свої позовні вимоги у відповідність до ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України та відповідно надати до суду уточнений адміністративний позов.
З другої позовної вимоги позивача вбачається, що фактично позивач має на меті заявлення клопотання про забезпечення позову, при цьому окремо такого клопотання не надано та судового збору не сплачено. Тому, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу наступне.
Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Частиною 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір».
Згідно із частиною 1 статті 3 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» установлено на 2015 рік мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 1218 гривень.
За подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову судовий збір справляється за ставкою 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, тобто у сумі 121,80 грн., що передбачено п.7 ч.3 ст. 4 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» та відповідно Законом України «Про державний бюджет».
Згідно з ч.ч.1,3,4 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що суд у порядку забезпечення адміністративного позову може зупинити дію саме рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються, при цьому позивач просить суд визнати незаконними дії суб'єкта владних повноважень, а щодо забезпечення, то до моменту прийняття судом ухвали за цим позовом призупинити чинність документів (висновків,досліджень, рішень з класифікації, тощо) та вважати їх як такі, що оформлені на підставі дій, які є предметом оскарження. Тобто, позивач не оскаржує рішення, дію яких просить суд призупинити.
До того ж, друга позовна вимога викладена не чітко та не є зрозумілою у повному обсязі для суду.
Якщо позивач має на меті подання клопотання про забезпечення позову - надати до суду належним чином оформлену заяву про забезпечення позову відповідно до ст.117 Кодексу адміністративного судочинства України та сплатити судовий збір у сумі 121,80 грн. згідно норм Закону України «Про судовий збір».
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 105, 106, 108, 117 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрхімпоставка» до Миколаївської митниці Державної фіскальної служби про визнання незаконними дій щодо відбору зразків товару, - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків до 27 квітня 2015 року, шляхом надання суду позовної заяви, яка відповідає вимогам ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, з конкретизованими позовними вимогами.
У разі подання клопотання про забезпечення позову - надати до суду належним чином оформлену заяву про забезпечення позову відповідно до ст.117 Кодексу адміністративного судочинства України та документ про сплату судового збору у сумі 121,80 грн. згідно норм Закону України «Про судовий збір».
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк адміністративний позов вважати неподаним та повернути позивачеві зі всіма доданим до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
СуддяТ.І. Ковальова