Постанова № 43551005, 01.04.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2015
Номер справи
2а-5033/12/1370
Номер документу
43551005
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 квітня 2015 року № 2а-5033/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ланкевича А.З.

секретар судового засідання Фуртак А.В.

за участі представників:

позивача Мочурад І.І.

відповідача Трофимчук О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Львівського обласного центру зайнятості до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» про стягнення штрафних санкцій,

встановив :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача штрафні санкції в сумі 36919,73 грн., застосованих до відповідача на підставі рішення №6 від 24.04.2012 року. Як пояснив позивач, зазначене рішення прийнято за наслідками перевірки ЛМКП «Львівтеплоенерго» на предмет дотримання законодавства про зайнятість населення. Результати цієї перевірки оформлено актом №25 від 18.04.2012 року, в якому зазначено про порушення відповідачем вимог п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення». Рішення № 6 від 24.04.2012 року позивач оскаржив в судовому порядку, проте постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015 року у задоволення позовних вимог ЛМКП «Львівтеплоенерго» було відмовлено. Таким чином, рішення про застосування штрафних санкцій залишено в силі і штрафні санкції, застосовані на підставі цього рішення, підлягають стягненню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки не погоджується з правомірністю застосування до ЛМКП «Львівтеплоенерго» штрафних санкцій. Як зазначила представник відповідача в судовому засіданні, про вивільнення працівника на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України Львівський міський центр зайнятості було належно і своєчасно повідомлено, тому порушення, про які зазначено в акті перевірки від 18.04.2013 року, безпідставні, а прийняте на підставі цього акта рішення №6 від 24.04.2012 року є неправомірним. Також представник повідомила, що на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015 року відповідач подав касаційну скаргу, за якою ухвалою ВАС України від 16.03.2015 року відкрито касаційне провадження. На думку представника відповідача, до прийняття рішення суду касаційної інстанції немає підстав для стягнення штрафних санкцій на підставі рішення № 6 від 24.04.2012 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку

18 квітня 2012 року Інспекція з контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Львівського обласного центру зайнятості провела перевірку на предмет дотримання у ЛМКП «Львівтеплоенерго» вимог законодавства про зайнятість населення, за наслідками якої складено акт № 25 від 18.04.2012 року. Відповідно до цього акта, під час перевірки встановлено, що на підставі наказу від 29.12.2011 року № 759-к у зв'язку зі скороченням чисельності працівників згідно з п. 1 ст. 40 КЗпП України з 01.07.2012 року звільнено із займаної посади лікаря-стоматолога відділу соціального забезпечення працівників Павлишин О.В. Проте, всупереч вимог п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» керівництво ЛМКП «Львівтеплоенерго» не подало державній службі зайнятості інформацію за формою №4-ПН (факт) «Звіт про фактичне вивільнення працівників», затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року №420.

На підставі акта №25 від 18.04.2012 року Інспекція по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення прийняла рішення №6 від 24.04.2012 року про накладення на ЛМКП «Львівтеплоенерго» штрафних санкцій в розмірі річної заробітної плати вивільненого працівника, що становить 36919,73 грн.

У вимозі від 25.04.2012 року (до якої було долучено згадане рішення), надісланій директору ЛМКП «Львівтеплоенерго», Львівський обласний центр зайнятості повідомив про необхідність виконати рішення № 6 від 24.04.2012 року та у місячний термін сплати суму штрафу. У зв'язку з тим, що відповідач у встановлений йому строк не сплатив штрафних санкцій, застосованих згідно з рішенням № 6 від 24.04.2012 року, Львівський обласний центр зайнятості звернувся до суду з позовом про їх стягнення.

Відповідач, не погоджуючись з правомірністю застосування до нього штрафних санкцій, під час судового розгляду даної адміністративної справи він звернувся до суду з позовом про визнання протиправним і скасування рішення №6 від 24.04.2012 року. До набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі за цим позовом ЛМКП «Львівтеплоенерго», провадження у справі №2а-5033/12/1370 було зупинено.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.09.2013 року по справі №2а-4630/12/1370 позовні вимоги ЛМКП «Львівтеплоенерго» задоволено та скасовано рішення №6 від 24.04.2012 року про накладення штрафних санкцій в сумі 36919,73 грн. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015 року скасовано згадану вище постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.09.2013 року та прийнято нову, якою у задоволення позовних вимог ЛМКП «Львівтеплоенерго» про скасування рішення №6 від 24.04.2012 року відмовлено.

Згідно з частиною 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року № 803-XII (чинного станом на дату виникнення правовідносин, пов'язаних зі звільненням працівника ЛМКП «Львівтеплоенерго» у зв'язку зі скороченням чисельності працівників на підставі наказу №759-к від 29.12.2011 року) при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів. У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.

Згідно з пунктом 6 Положення «Про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення» від 24.06.1991 року № 47 (чинної станом на дату виникнення спірних правовідносин) Інспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, проводить перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями, у тому числі, щодо подання державній службі зайнятості інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), про всіх прийнятих працівників, про наступне вивільнення працівників та фактично вивільнених працівників. Відповідно до підп. «г» п. 8 цього Положення Інспекція має право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України «Про зайнятість населення» і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.

Контроль за дотриманням підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності законодавства про зайнятість населення, відповідно до пункту 4 Положення «Про державну службу зайнятості», затвердженого постановою Кабміну від 24.06.1991 року № 47, покладено на державну службу зайнятості. Відповідно до пункту 8 цього Положення, державна служба зайнятості має право стягувати відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» штрафи з підприємств, установ, організації, незалежно від форми власності у разі неподання або порушення строків подання державній службі зайнятості письмового повідомлення про наступне вивільнення працівників, як це передбачено пунктом 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення».

Даний позов заявлено у зв'язку з невиконанням відповідачем рішення Інспекції з контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Львівського обласного центру зайнятості № 6 від 24.04.2012 року про накладення штрафних санкцій в сумі 36919,73 грн. Питання про правомірність цього рішення було предметом судового розгляду в іншій адміністративній справі. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015 року у задоволенні позовних вимог ЛМКП «Львівтеплоенерго» про скасування рішення № 6 від 24.04.2012 року відмовлено. Зазначена постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України, набрала законної сили з моменту проголошення.

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, правомірність прийняття рішення №6 від 24.04.2012 року про накладення на ЛМКП «Львівтеплоенерго» штрафних санкцій встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили. Відповідно, при вирішенні даного спору суд дає оцінку лише тим обставинам, які свідчать про наявність підстав для стягнення штрафних санкцій в сумі 36919,73 грн.

Суд встановив, що станом на дату судового розгляду справи рішення Інспекції з контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Львівського обласного центру зайнятості № 6 від 24.04.2012 року в судовому порядку не скасоване, отже є чинним та обов'язковим до виконання. Штрафні санкції, застосовані на підставі цього рішення, в сумі 36919,73 грн. відповідач станом на дату судового розгляду справи не сплатив. Зважаючи на наведене вище, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Щодо судових витрат, то відповідно до ст. 94 КАС України підстав для їх розподілу немає.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

позов задовольнити повністю.

Стягнути з Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» (м. Львів, вул. Данила Апостола, 1, код ЄДРПОУ 05506460) на користь Львівського обласного центру зайнятості (м. Львів, вул. Бортнянського, 11а; код ЄДРПОУ 03491180) штрафні санкції в сумі 36919 (тридцять шість тисяч дев'ятсот дев'ятнадцять) гривень 73 копійки.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.