Постанова № 43550544, 31.03.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2015
Номер справи
804/3944/15
Номер документу
43550544
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2015 р. Справа № 804/3944/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ніколайчук С.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Криворізького міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМС-Україна" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

12.03.15р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Криворізького міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМС-Україна" про стягнення з ТОВ «ОМС-Україна» на користь Криворізького міського центру зайнятості (р/р 37173001002770 в УДКУ Дніпропетровської області, ОКПО 21908407,МФО 805012) кошти у сумі 3267 (три тисячі двісті шістдесят сім) гривень 44 копійки.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2015р. було відкрито провадження за цим позовом та призначено справу до судового розгляду на 31.03.15р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Товариством з обмеженою відповідальністю "ОМС-Україна" був звільнений гр.ОСОБА_1 , який за подальшою реалізацією своїх прав на працю звернувся до Криворізького міського центру зайнятості, де йому надано статус безробітнього з виплатою допомоги по безробіттю як застрахованій особі залежно від стажу. Позивач стверджував, що у зв'язку з внесенням посадовими особами відповідача недостовірних даних в довідку від 12 червня 2014 року про середню заробітну плату гр. ОСОБА_1, Криворізьким міським центром зайнятості була зайво виплачена допомога по безробіттю на загальну суму 3267грн. На теперішній час сума коштів в розмірі 3267грн. відповідачем добровільно не сплачена. З огляду на викладене, позивач просить стягнути з відповідача 3267грн. зайво виплаченого забезпечення.

Ухвалою суду від 16.03.15р. відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 31.03.15р.

Позивач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином відповідно до вимог КАС України, що підтверджується матеріалами справи, 30.03.15р. представник позивача надав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином відповідно до вимог КАС України, що підтверджується матеріалами справи, заперечень проти позову, заяв, клопотань до суду не надав.

За таких обставин суд, керуючись положеннями ч. 6 ст.128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу без участі сторін в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив таке.

Наказом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМС-Україна" від 28.05.14р. №38-к з 01 червня 2014 року звільнено гр. ОСОБА_1 з посади начальника відділу закупок в ТОВ «ОМС-України».

Відповідачем видано гр. ОСОБА_1 довідку від 12 червня 2014 року №127 про середню заробітну плату (дохід) (для розрахунку виплат на випадок безробіття), згідно з якою надана інформація про місяці розрахункового періоду, кількість календарних днів у розрахунковому періоді, нарахована заробітна плата, з якої сплачувались страхові внески за розрахунковий період, заробітна плата, що враховується для розрахунку середньої заробітної плати та страхові внески, сплачені застрахованою особою до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, а саме включено період з грудня 2013 року по травень 2014 року.

Як вбачається із наданої довідки, сума сплачених страхових внесків застрахованою особою до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття протягом грудня 2013 року по травень 2014 року склала 1304,27грн.

24 червня 2014р. гр. ОСОБА_1 звернувся до Криворізького міського центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року №5067-VI та «;Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III.

Згідно з даними персональної картки та відповідно до статті 2 Закону України «Про зайнятість населення», гр. ОСОБА_1 з 24 червня 2014 року надано статус безробітного.

На підставі наказу Криворізького міського центру зайнятості гр.ОСОБА_1 призначено допомогу по безробіттю у розмірі 60% від середньої заробітної плати (доходу).

Відповідно до статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації від 13.02.2009 року № 60/62 та постановою правління Пенсійного Фонду України від 13.02.2009 року № 7-1, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року №232/16248, центрами зайнятості проводяться розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення.

Для проведення зазначених розслідувань центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України, шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, ведення особистого селянського господарства, отримання пенсії.

Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, ДПА України та ПФУ, як центральними органами виконавчої влади. Даний обмін інформацією здійснюється з метою перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та визначення розміру матеріального забезпечення.

Керуючись викладеним, Тернівським районним центром зайнятості м. Кривий Ріг, в зв'язку із виявленням розбіжностей між даними, зазначеними у довідці про середню заробітну плату та даними ПФУ (лист Криворідького міського центру зайнятості від 29.10.14р. №06-17/4000), проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про зайнятість наслення»

Результати розслідування оформлені актом від 14 листопада 2014 року №195 (далі - акт розслідування).

За наслідками перевірки позивач дійшов висновку, що до даних довідки про середню заробітну плату від 12.06.14р. №127 за травень 2014 року бухгалтером помилково включено компенсацію невикористаної щорічної відпустки у розмірі 7456,26грн. та індексація заробітної плати 20,71грн. Середньоденна заробітна плата для розрахунку виплат на випадок безробіття складає 162,32грн.

Крім того, під час розслідування відповідачем була надана нова довідка про середню заробітну плату (дохід) (для розрахунку виплат на випадок безробіття) від 18 листопада 2014 року №000000048, у якій відображено фактично нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески у сумі 1035,10грн.

Дані вказаної довідки свідчать про те, що за період грудень 2013р. по травень 2014 року, страхові внески до Фонду не перераховувались у сумі вказані у довідці від 12.06.14р., а розмір середньоденної (середньогодинної) заробітної плати зменшився до 162,32грн, порівняно з довідкою від 12 червня 2014 року, де середньоденна заробітна плата (дохід) вказана у розмірі 205,54грн.

Таким чином, було встановлено, що інформація про середню заробітну плату, відображена у довідці від 12.06.14р. №127 не відповідає даним бухгалтерського обліку підприємства та даним реєстрів Пенсійного фонду, оскільки у довідці вказані недостовірні відомості про виплачену заробітну плату і сплачені страхові внески з грудня 2013р. по травень 2014 року, що в подальшому призвело до необґрунтованих виплат допомоги по безробіттю гр.ОСОБА_1

На підставі акту розслідування, Криворізьким міським центром зайнятості здійснено перерахунок розміру допомоги по безробіттю, яка надмірно виплачена гр.ОСОБА_1, у зв'язку із недостовірності довідки про доходи від 12.06.14р. №127, виданої Товариством з обмеженою відповідальністю "ОМС-Україна".

Наказом від 24 грудня 2014 року №414 відповідача, на підставі статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» зобов'язано виплатити кошти у розмірі 3267,44грн., що надмірно виплачені гр.ОСОБА_1

Лист - претензію №07-07/4640 від 24 грудня 2014 року з пропозицією повернути кошти у розмірі 3267,44грн. направлено відповідачу, однак станом на момент звернення до суду, кошти відповідачем у добровільному порядку повернуті не були, у зв'язку із чим, позивач звернувся до суду.

Спірні правовідносини врегульовуються Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року №16/98-ВР (з урахуванням відповідних змін; далі - Основи законодавства №16/98), Законами України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III (з урахуванням відповідних змін; далі - Закон України №1533), «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року №5067-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон України №5067) та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття.

Згідно зі статтею 1 Основ законодавства №16/98 загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом (далі - роботодавець), громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Одним із видів соціальних послуг та матеріального забезпечення за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням відповідно до статті 25 Основ законодавства №16/98 є допомога по безробіттю.

Стаття 26 Основ законодавства №16/98 визначає, що допомога по безробіттю належить до страхових випадків, з настанням яких надаються матеріальне забезпечення та соціальні послуги.

Законом України №5067 визначено, що зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

У статті 2 Закону України №5067 передбачено, що безробітними визнаються особи віком від 15 до 70 років, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готові та здатні приступити до роботи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року №219 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних (далі - Порядок №219).

Пунктом 11 Порядку №219 передбачено, що за відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистою заявою з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу, і оформляється наказом центру зайнятості, номер і дата якого зазначаються у картці. З наказом про надання чи ненадання статусу безробітного, визначення розміру і строку виплати допомоги по безробіттю чи припинення виплати такої допомоги громадянин повинний ознайомитися під розписку в картці обліку прийнятих рішень центру зайнятості.

Відповідно до пункту 12 Порядку №219 для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву з зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, що визначені у частині 3 статті 1 Закону України №5067, і не отримує пенсію на пільгових умовах, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер.

Статтею 23 Закону України №1533 передбачений порядок визначення розміру допомоги по безробіттю, за частиною 6 якої порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі - одноразової її виплати, для організації безробітним підприємницької діяльності, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, за погодженням з правлінням Фонду.

Згідно з пунктом 1.3 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року №307, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року за №915/5136 (далі - Порядок №307), допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи.

Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні центри зайнятості (пункт 2 статті 12 Закону України №1533).

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 35 Закону №1533 роботодавець, зокрема, зобов'язаний подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про розмір заробітної плати та використання робочого часу працівників.

Зі змісту статей 7 та 16 Закону №1533 вбачається, що виплата допомоги по безробіттю здійснюється саме за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Відповідно до пункту 6.2 Порядку №307 допомога по безробіттю призначається на підставі особистої заяви безробітного, довідки (довідок) про середню заробітну плату (дохід) за останнім місцем (декількома місцями) роботи чи служби, трудової книжки, військового квитка, копії цивільно-правового договору, за пред'явленням, у разі наявності, свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.

Відповідно до статті 12 Закону України №1533 виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Згідно з частиною 3 статті 35 Закону №1533 достовірність зазначених у документах даних перевіряється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції. У разі подання недостовірних відомостей, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.

Відповідно до абзацу 2 пункту 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації від 13.02.2009 року № 60/62 та постановою правління Пенсійного Фонду України від 13.02.2009 року № 7-1, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року №232/16248, якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів повертаються роботодавцем.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем у ході розслідування, з метою підтвердження розміру середньої заробітної плати гр.ОСОБА_1 подано до Фонду довідку від 18.11.14п., що містить інші відомості про розмір середньої заробітної плати та суми сплачених страхових внесків, ніж у довідці від 12.06.14р., на підставі якої позивачем розраховано та призначено допомогу по безробіттю.

Так, розбіжності стосуються, зокрема, сум заробітної плати та страхових внесків за період з грудня 2013р. по травень 2014 року, а також середньоденної заробітної плати (доходу).

Суд також звертає увагу, що між довідкою від 12 червня 2014 року і 18 листопада 2014 року існує також розбіжність у розмірі середньоденної (середньогодинної) заробітної плати (доходу) - 205,54грн. і 162,32 грн. відповідно.

Відповідач щодо факту видачі нової довідки від 18.11.14р. №000000048 і достовірності її відомостей, підстав та обставин, що призвели до вказаних розбіжностей пояснень до суду не надав.

Доказів, які б підтверджували достовірність відомостей про середню заробітну плату та суми сплачених страхових внесків, що містяться у довідці від 12.06.14р. №127 не надав та не повідомив про причини неможливості надати такі докази.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується висновок про невідповідність інформації про середню заробітну плату, наведену у довідці від 12.06.14р. №127 з фактичним розміром виплаченої заробітної плати та сплачених страхових внесків, що призвело до необґрунтованої виплати матеріального забезпечення безробітній у розмірі 3267,44 грн.

Станом на час розгляду даної справи в суді сторонами не надано доказів про добровільне виконання відповідачем вимог Криворізького міського центру зайнятості щодо сплати надмірно виплаченої допомоги по безробіттю.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач суду не надав.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, враховуючи, що судом не було встановлено підстав для визнання протиправним дій відповідача, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 70, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Криворізького міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМС-Україна" про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМС-Україна" (ЄДРПОУ 36010275) на користь Криворізького міського центру зайнятості (р/р 37173001002770 в УДКУ Дніпропетровської області, ОКПО 21908407,МФО 805012) надміру виплачені кошти як допомоги по безробіттю у сумі 3267(три тисячі двісті шістдесят сім) гривень 44 копійки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 31.03.2015р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді С.В. Ніколайчук С.В. Ніколайчук О.В. Бринза