Справа №592/1607/15-а
Провадження №2-а/592/85/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2015 року м.Суми
Ковпаківський райсуд м. Суми в особі судді Кондратенка М.В. при секретарі Мечик Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області про скасування постанови про накладення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
Позичвач свої вимоги обгрунтовує тим, що постановою Ковпаківського районного суду м.Суми від 15.09.2010 р. позовні вимоги гр. ОСОБА_1 задоволені, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, по 2 гр. інвалідності, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячної додаткової пенсії у відповідності до ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та провести відповідні виплати з 17.09.2007 р. по 15.09.2010 р.
Враховуючи, що управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми припинило свою діяльність з 28.10.2011р. через реорганізацію шляхом злиття з управлінням Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми, правонаступником управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2011р. № 803 «Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України», постанови правління Пенсійного фонду України від 01.08.2011р. №21-2 «Про заходи щодо припинення діяльності деяких управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах» утворене управління Пенсійного фонду України в м.Сумах (код ЄДРПОУ 37429970, м. Суми, вул. Харківська, буд. 35).
03.02.2015р. старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області винесена постанова ВП №36920640 про накладення штрафу на управління Пенсійного фонду України в м. Сумах за невиконання рішення суду у встановлений державним виконавцем термін без поважних причин. На адресу управління дана постанова надійшла 11.02.2015р.
Не погоджуються з вказаною постановою про накладення штрафу, оскільки вважає її такою, що винесена з порушенням норм Закону України «Про виконавче провадження», і без урахування фактичних обставин справи, які свідчать про здійснення управлінням у межах наданої компетенції всіх можливих дій, спрямованих на виконання постанови Ковпаківського районного суду м.Суми від 15.09.2010 р. у справі за позовом ОСОБА_1
25.03.2013 р. на адресу управління надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №36920640 від 07.03.2013 року. На виконання вимог ч. 5 ст. 12 Закону №606 про обов'язок протягом трьох робочих днів письмово повідомляти державного виконавця про повне чи часткове самостійне виконання рішення, листом від 25.03.2013р. №6391/07-06, управління повідомило державного виконавця про здійснення перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 відповідно до рішення суду.
15.04.2013р. на адресу управління Пенсійного фонду України в м. Сумах на адресу управління надійшла постанова про зупинення виконавчого провадження ВП №36920640 від 05.04.2013 р.
10.06.2013 р. на адресу управління надійшла постанова про закінчення виконавчого провадження ВП №36920640 від 30.05.2013р.
10.06.2013 р. на адресу управління надійшла постанова про поновлення виконавчого провадження ВП №36920640 від 30.05.2013р. На виконання вимог ч. 5 ст. 12 Закону №606 про обов'язок протягом трьох робочих днів письмово повідомляти державного виконавця про повне чи часткове самостійне виконання рішення, листом від 10.06.2013р. №14974 /07-06 управління повідомило про виконання рішення суду.
17.02.2014р. на адресу управління надійшла постанова про відновлення виконавчого провадження ВП №36920640 від 29.01.2014р. Листом від 17.02.2014р. №3107/07-06 управління повідомило про виконання рішення суду.
10.06.2014р. на адресу управління надійшла постанова ВП №36920640 від 15.05.2014р. про накладення штрафу на управління в розмірі 680.00 грн., яка постановою Сумського окружного адміністративного суду скасована 26.06.2014р.
10.06.2014р. на адресу управління надійшла постанова ВП №36920640 від 22.05.2014р. про накладення штрафу на управління в розмірі 1360.00 грн., яка постановою Сумського окружного адміністративного суду скасована 10.07.2014р.
10.06.2014р. на адресу управління надійшла постанова ВП №36920640 про закінчення виконавчого провадження ВП №36920640 від 22.05.2014р.
28.01.2015р. на адресу управління надійшла постанова державного виконавця про відновлення виконавчого провадження ВП №36920640 від 23.01.2015р. На виконання вимог ч. 5 ст. 12 Закону №606 про обов'язок протягом трьох робочих днів письмово повідомляти державного виконавця про повне чи часткове самостійне виконання рішення, листом від 28.01.2015 р. №2035/05-07 управління повідомило про виконання рішення суду.
05.02.2015р. на адресу управління повторно надійшла постанова ВП №36920640 від 03.02.2015р. про накладення штрафу в сумі 680,00 грн.
17.02.2015р. на адресу управління повторно надійшла постанова ВП №36920640 від 11.02.2015р. про накладення штрафу в сумі 1360,00 грн.
Вина управління Пенсійного фонду України в м.Сумах у невиконанні судового рішення за позовом гр. ОСОБА_1 може бути лише в тому випадку, коли існувала об'єктивна можливість щодо здійснення виплат.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, управління як орган виконавчої влади в частині забезпечення виплати сум, нарахованих згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахування статті 19 Конституції України повинно діяти в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюються виключно законами (пункт 1 частини 2 статті 92). Такими законами є закони України про Державний бюджет України на кожний рік, Бюджетний кодекс України.
Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно з частиною другою статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України. Відповідно до статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Органи Пенсійного фонду України, фінансуючи вказаний вид пенсійних виплат, за рахунок коштів Державного бюджету, реалізовує бюджетну програму КПКВК 2506020 «Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами» у межах виділених асигнувань.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Обсяги асигнувань на фінансування підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» на 2012 та 2013 роки визначені в Законах України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та «Про Державний бюджет України на 2013 рік», постановах Кабінету Міністрів України від 08.02.2012 №69 «Про бюджет Пенсійного фонду України на 2012 рік» та від 11.02.2013 № 101 «Про бюджет Пенсійного фонду України на 2013 рік».
Відповідно до Прикінцевих положень законів України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та «Про Державний бюджет України на 2013 рік», Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України.
При цьому слід зазначити, що видатки для виплати нарахованих за рішеннями суду як учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АБС в бюджеті Пенсійного фонду України, затвердженому Кабінетом Міністрів України не передбачені.
Отже, покладені судом зобов'язання здійснити перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 по 2 гр. інвалідності, повязаної з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячної додаткової пенсії у відповідності до ст. 50, 54, Закону Україи «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» за визначені у рішенні суду періоди виконані управлінням у порядку, встановленому постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 15.09.2010р., та в межах повноважень, покладених на управління Фонду.
Виплата донарахованої суми, яка перевищує бюджетні призначення на поточний рік, буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Викладене на думку Позивача підтверджує вжиття управлінням всіх можливих і передбачених законодавством заходів з метою виплати стягувачу нарахованих за рішенням суду сум коштів, що у свою чергу є поважними причинами не здійснення нарахованих за рішенням суду сум коштів і як наслідок виключає склад правопорушення, передбаченого статтею 89 Закону України «Про виконавче провадження».
Враховуючи викладене, просить суд скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Сумській області про накладення штрафу від 11.02.2015р. ВП №36920640.
Представник позивача надав суду письмову заяву, згідно якої просить справу розглядати у їх відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача будучи належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, до суду не прибув, заяв та клопотань не надавав.
Суд вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази по справі, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Встановлено, що постановою Ковпаківського районного суду м. Суми 15.09.2010р. позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, по 2 гр. інвалідності, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячної додаткової пенсії у відповідності до ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та провести відповідні виплати з 17.09.2007 р. по 15.09.2010 р.
03.02.2015р. старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області винесена постанова ВП №36920640 про накладення штрафу на управління Пенсійного фонду України в м. Сумах за невиконання рішення суду у встановлений державним виконавцем термін без поважних причин. На адресу управління дана постанова надійшла 11.02.2015р. /а.с.5/.
Як на правове обґрунтування накладення штрафу державний виконавець послався на ст.89 Закону України «Про виконавче провадження».
Згідно вимог ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
Для прийняття рішення щодо застосування санкцій, передбачених вимогами ч. 1 ст. 89 Закону, державний виконавець повинен встановити дві обставини: по-перше, що судове рішення не виконано, по-друге, що рішення суду не виконано без поважних на те причин.
В оскаржуваній постанові не наведені доводи, на підставі яких державний виконавець дійшов висновку про відсутність у боржника поважних причин, які б унеможливлювали виконання боржником судового рішення. Жодних дій щодо перевірки цього факту державним виконавцем не здійснено.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Всупереч вимогам зазначеної статті відповідач, не надав суду жодного належного та допустимого доказу того, що боржник в силу своїх повноважень мав можливість виконати рішення суду, але не виконав його без поважних причин, а також що дії, які підлягали виконанню, могли бути виконанні лише боржником.
Оскільки постанова старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області прийняті з порушенням вимог чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення вимог позивача.
Керуючись ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження», ст. ст. 71, 159, 160, 163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Сумській області Сіробаби К.С. про накладення штрафу від 03.02.2015р. ВП №36920640.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.В. Кондратенко