Постанова № 43538394, 10.04.2015, Апеляційний суд Сумської області

Дата ухвалення
10.04.2015
Номер справи
592/893/15-п
Номер документу
43538394
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №592/893/15-п Головуючий у суді 1-ї інстанції - Чернобай О. І.Номер провадження 33/788/60/15 Суддя-доповідач Крамаренко В. І. Категорія 483 КУпАП

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2015 року суддя Апеляційного суду Сумської області Крамаренко В. І. , з участю представника Сумської митниці Бикова Д.О., розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на постанову судді Ковпаківського районного суду м. Суми від 4 лютого 2015 року, якою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який є громадянином України, мешкає в АДРЕСА_1, притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ч.1 ст.483 МК України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 19003,80 грн. з конфіскацією товару «огірки свіжі», вагою 19000 кг. вартістю 19003,80 грн., постановлено стягнути з ОСОБА_4 судовий збір на користь держави в розмірі 36 грн.45 коп., -

В С Т А Н О В И В:

Постановою судді Ковпаківського районного суду м. Суми від 4 лютого 2015 року ОСОБА_4 притягнутий до адміністративної відповідальності за те, що вчинив дії, направлені на переміщення вантажу «огірки свіжі», вагою 19000 кг. вартістю 19003,80 грн. загальною вартістю згідно рахунка фактури 57 000 рублів РФ (19003,80 грн.), через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання Сумській митниці Міндоходів від імені ТОВ «МД-ІМПОРТ» як підстави для переміщення товарів документу - сертифікату про походження товарів СТ-1 RU46300F21347 від 26.09.2014р., отриманого незаконним шляхом, та документів, що містять неправдиві відомості про походження товарів, а саме митну декларацію № 805080600/2014/000434, рахунок - фактуру № 99-ММ від 26.09.2014р.

Так, 29 вересня 2014 року в зону митного контролю митного поста "Велика Писарівка" Сумської митниці Міндоходів заїхав транспортний засіб, р.н. НОМЕР_1, з вантажем «огірки свіжі», вагою 19000 кг. загальною вартістю згідно рахунка фактури 57 000 рублів РФ (19003,80 грн.).

З метою здійснення митного контролю зазначеного товару, що вивозився з території України митному органу були надані документи, необхідні для митного контрою, зокрема: міжнародна транспортна накладна СМR №99-МД від 29.09.2014р., рахунок - фактура № 99-ММ від 26.09.2014р., сертифікат про походження товарів RU46300F21347 від 26.09.2014р.

Країною походження товару у вказаних документах зазначено «Україна». Згідно з наданими документами відправником товарів є ТОВ «МД-ІМПОРТ», а отримувачем ТОВ

«МЕДЕСАН ПЛЮС» (РФ, м. Бєлгородська обл., Грайворонський р-н, с. Козинка вул. Республіканська, 54/3). Експорт товарів здійснювався на підставі митної декларації № № 805080600/2014/000434.

В графі «Код країни походження» митної декларації № 805080600/2014/000434 в графі 34 директор ТОВ «МД-ІМПОРТ» ОСОБА_4 країною походження товарів вказав Україну.

В результаті перевірки Сумською митницею Міндоходів достовірності заявлених відомостей у митній декларації № 805080600/2014/000434 та інших документах, поданих до митного контролю, було встановлено, що директор ТОВ «МД-ІМПОРТ» ОСОБА_4 з метою отримання сертифікату про походження товарів форми RU46300F21347 від 26.09.2014р. надав в Харківську торгово-промислову палату заявку - декларацію з документами, які містять недостовірні дані, а саме - видаткову накладну №59 від 26.09.2014р. про отримання продукції від СФГ «Лещенко І.Т.» та договір постачання № 1/12.06 сільгосппродукції від СФГ «Лещенко І.Т.», оскільки було встановлено, що земельна ділянка, яка перебуває у власності СФГ «Лещенко І.Т.», у 2014 році була засіяна зерновими культурами, інші види культур, в тому числі огірки та томати, не вирощувались.

Згідно з Договором про зону вільної торгівлі від 18 жовтня 2012 року, учасником якого є Україна та Росія, встановлено, що сторони не застосовують мита та інших платежів, еквівалентних миту, стосовно імпорту товару, що походить з митної території іншої сторони. Відповідно до Угоди про Правила визначення країни походження товарів у Співдружності Незалежних держав від 06 липня 2011 року, для підтвердження країни походження товару в конкретній державі - учасниці Угоди для цілей надання режиму вільної торгівлі необхідне надання митним органом країни ввезення оригіналу сертифікату форми СТ-1.

Не погоджуючись з даною постановою суду, ОСОБА_4 просить поновити строк апеляційного оскарження та скасувати постанову суду з закриттям провадження по справі, мотивуючи свої вимоги тим, що не був обізнаний про складений відносно нього протокол, про час і місце розгляду справи про порушення митних правил судом повідомлений не був, копію постанови отримав 25 лютого 2015 року. Вказує, що в його діях відсутній склад інкримінованого порушення митних правил, оскільки він жодним чином не здійснював приховування товару від митного кордону, сертифікат про походження товару був отриманий ним у встановленому чинним законодавству порядку від уповноважених на те органів, а відомості, зазначені у митній декларації та рахунку-фактурі щодо країни походження товару є правдивими та такими, що відповідають дійсності. Контролюючими органами не надані докази про наявність в його діях прямого умислу на приховування, надання недостовірних відомостей щодо країни походження товару. Вважає, що показання особи щодо зібраного СФГ «Лещенко І.Т.» врожаю не можуть визнаватися належним доказом походження товару не в Україні, оскільки є підтвердження використання наявної земельної ділянки у СФГ «Лещенко І.Т.» за для вирощування помідорів та інших овочів, а отриманий ним сертифікат щодо спірного товару є й досі дійсним. Крім того, ОСОБА_4 вказує на неповноту та необ'єктивність судового розгляду, а також на допущене судом першої інстанції порушення норм процесуального права України, зокрема, щодо розгляду справи про порушення митних правил за його відсутності, без належного повідомлення про час і місце розгляду справи.

30.03.2015р. від ОСОБА_4 надійшло клопотання про об'єднання в одне провадження справ про порушення митних правил за його апеляційними скаргами, які знаходяться на розгляді в апеляційному суді Сумської області. Дане клопотання не грунтується на нормах закону, а тому задоволенню не підлягає.

Не підлягає також, задоволенню клопотання апелянта про зупинення провадження в справі до набрання законної сили вироком суду у кримінальному провадженні, по якому був допитаний в якості свідка ОСОБА_6, оскільки КУпАП та Митним кодексом України не передбачено зупинення провадження у справах про порушення митних правил.

Вивчивши матеріали справи, пояснення представника Сумської митниці, який вважає постанову суду законною та обґрунтованою, перевіривши доводи апеляційної скарги, приходжу до висновку щодо наявності підстав у поновленні строку на апеляційне оскарження та часткового задоволення поданої апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, розгляд справи суддею був здійснений без участі ОСОБА_4, відомості про належне повідомлення останнього про час і місце розгляду справи про порушення митних правил в матеріалах також відсутні. При цьому копія постанови ОСОБА_4 у передбачений законом триденний строк з моменту її винесення, направлена (вручена) не була.

Внаслідок цих обставин, про винесення оскаржуваної постанови ОСОБА_4 стало відомо вже після спливу десятиденного строку на її апеляційне оскарження, постанова була отримана останнім 25 лютого 2015 року, а тому вважаю за можливе поновити строк на апеляційне оскарження, оскільки він був пропущений з поважних причин.

Згідно ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Частиною 3 статті 526 МК України передбачено, що у разі розгляді справи про порушення митних правил у суді про час та місце розгляду справи суд (суддя) повідомляє особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення.

Виходячи з частини 4 наведеної статті, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

3 квітня 2015 року ОСОБА_4 в судове засідання Апеляційного суду Сумської області не з`явився і в цей же день на адресу його проживання в АДРЕСА_1 була повторно надіслана судова повістка в якій було зазначено про розгляд адміністративної справи відносно нього о 10 годині 10 квітня 2015 року.

За даними ідентифікатора внутрішнього поштового відправлення офіційного сайту українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта», ОСОБА_4 6 квітня 2015 року отримав судову повістку, що свідчить про те, що йому було відомо про день і час розгляду адміністративної справи відносно нього, але він в судове засідання не з`явився і від нього до Апеляційного суду не надходило клопотання про перенесення розгляду справи.

За таких обставин вважаю, що ОСОБА_4 був належним чином сповіщений про день і час розгляду адміністративної справи відносно нього.

Як вбачається з матеріалів справи, приймаючи рішення про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, суд першої інстанції заходів щодо сповіщення останнього про час та місце розгляду справи не вжив, внаслідок чого порушив його процесуальні права, передбачені ст.498 МК України, а також порядок розгляду справи, передбачений вимогами ч.1, ч.3, ч.4 ст.526 МК України.

А тому, враховуючи допущене судом порушення норм процесуального права, постанову не можна визнати законною та обґрунтованою, а тому вона підлягає скасуванню з постановленням у справі нової постанови.

Дослідивши в судовому засіданні суду апеляційної інстанції наявні в матеріалах справи докази, а саме:

-протокол про порушення митних правил №0026/80500/15 від 10 січня 2015 року,

митна декларація № 805080600/2014/000434, де відправником товару зазначене ТОВ «МД-ІМПОРТ».

-інвойс № 99-МД від 26 вересня 2014 р., де продавцем товару вказано ТОВ «МД-ІМПОРТ».

-сертифікат про походження товарів RU46300F21347 від 26.09.2014р. (в гр. 13 вказано "декларация заявителя" ТОВ «МД-ІМПОРТ» ОСОБА_4.)

-фітосанітарний сертифікат №75/20-010/ВХ-287342 від 29 вересня 2014 р, де місцем походження товару зазначено Україна, експортером - ТОВ «МД-ІМПОРТ»

- видаткову накладну видаткову накладну №59 від 26.09.2014р. про отримання продукції від СФГ «Лещенко І.Т.»

- договір постачання № 1/12.06 сільгосппродукції від СФГ «Лещенко І.Т.»,

приходжу до висновку, що зазначені докази безперечно доводять винуватість ОСОБА_4 у порушенні митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 МК України, і не викликають сумнівів щодо їх допустимості та належності.

Крім того, наведені докази спростовують доводи ОСОБА_4 про відсутність в його діях складу інкримінованого порушення, а надані останнім до суду апеляційної інстанції форми статистичної звітності, подані СФГ «Лещенко І.Т.» за 2014 рік, та довідку про наявність земель та розподіл їх за власниками, на підтвердження того, що вказане господарство використовувало наявну земельну ділянку для вирощування помідорів, огірків та інших овочів, за відсутності офіційних документів про фінансові розрахунки за помідори, однозначно не доводять того, що помідори та огірки, які є предметом порушення митних правил в даному випадку, ТОВ «МД-ІМПОРТ» придбало саме у СФГ «Лещенко І.Т.

Більш того, ОСОБА_4 використовував документи щодо походження товару «огірки свіжі», які містять неправдиві відомості. Ці документи містять особисті підписи ОСОБА_4 та печатку очолюваного ним ТОВ, отже останньому було відомі про неправдивість відомостей, що містяться у даних документах, і які були подані ним до Харківської торгово-промислової палати для отримання сертифікату RU46300F21347 від 26.09.2014р. року незаконним шляхом.

Разом з тим, враховуючи, що порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України мало місце 29 вересня 2014 року, то на час розгляду справи в суді апеляційної інстанції сплинув передбачений ч.2 ст.467 МК України шестимісячний строк накладення адміністративного стягнення.

За таких обставин вважаю за необхідне закрити провадження у справі у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 293, 294 КУпАП, ст.ст.467, 486, 489, 527, 529, 531 МК Кодексу України.

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 поновити строк на апеляційне оскарження постанови судді Ковпаківського районного суду м. Суми від 4 лютого 2015 року.

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову судді Ковпаківського районного суду м. Суми від 4 лютого 2015 року, якою ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 19003,80 грн. з конфіскацією товару «огірки свіжі», вагою 19000 кг. вартістю 19003,80 грн. - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою визнати ОСОБА_4 винуватим у порушенні митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, та закрити провадження у справі у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Апеляційного суду Сумської областіКрамаренко В. І.