Провадження № 2/641/663/2015 Справа № 641/13938/14-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2015 року
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Ященко С.О.,
при секретарі судового засідання Ємельяненко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Комінтернівського районного суду м. Харкова цивільну справу
за позовом Харківської міської ради
до ОСОБА_1
про внесення змін до договору оренди землі,
ВСТАНОВИВ:
Харківська міська рада звернулась до Комінтернівського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_1, в якому просить внести зміни до договору оренди землі від 18.07.2003 року за реєстраційним номером НОМЕР_2 шляхом визнання договору про зміну до вказаного договору оренди землі укладеним у редакції позивача, викладеній у позовній заяві. Крім того, просить покласти на відповідача судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Закон України "Про оренду землі", Закон України "Про оцінку земель", ст.ст. 651, 653, 654ЦК України, Податковий кодекс України та зазначає, що 18.07.2003 року між позивачем та відповідачем укладено договір оренди землі, у відповідності до умов якого Харківською міською радою передано, а ОСОБА_1 прийнято в оренду земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2, строком до 25.06.2022 року. Згідно п. 2.1 договору розмір орендної плати становить 1151,21 грн. на місяць.
Рішенням Харківської міської ради від 03 липня 2013 року № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року. Згідно даного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у розмірі 291,18 гривень. Дане рішення вводиться в дію з 01 січня 2014 року (п.2).
Відповідно до Рішення Харківської міської Ради від 25.09.2013 року № 1269/13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на01.01.2013 року», встановлено, що плата за землю на підставі даних «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року» вводиться в дію з01.01.2014 року. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Департаментом земельних відносин Харківської міської ради підготовлено проект додаткової угоди до договору оренди землі, який разом з листом-пропозицією від 13.12.2013 року направлено на адресу відповідача.
Відповідач у добровільному порядку додаткову угоду до договору оренди землі не укладає, ухилення відповідача від підписання додаткової угоди до договору оренди землі завдає значних збитків територіальній громаді міста Харкова, з огляду на що позивач звернувся до суду з даним позовом.
У судовому засіданні представник позивача Щолокова Н.О. позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просить їх задовольнити. Додатково пояснила, що, крім зміни орендної плати, просить внести зміни і до інших пунктів договору оренди землі з метою їх приведення у відповідність до вимог чинного законодавства.
ОСОБА_1 подано заперечення на позовну заяву, в яких відповідач просить в задоволенні позову відмовити.
Доводи своїх заперечень обґрунтовує тим, що п. 5 Порядку впровадженні нормативної грошової оцінки земель міста Харкова щодо приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства стосується виключно орендарів земельних ділянок, реєстрація яких у ДЗК не здійснена, а згідно витягу з ДЗК про земельну ділянку від 11.06.2014 року, реєстрація земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2, здійснена ще 08.08.2003 року.
Крім того, укладений між сторонами договір оренди не передбачає можливості зміни розміру орендної плати в інших випадках, передбачених законом, згідно п. 2.2 розмір орендної плати збільшується виключно у випадку зміни розміру земельного податку. Позивач взагалі не обґрунтовує необхідність внесення змін до пунктів договору, які не стосуються зміни орендної плати. Застосування управлінням Держкомзему у м. Харкові при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки, переданої в оренду відповідачеві, коефіцієнта функціонального використання 2,5, який встановлений для земельних ділянок комерційного призначення, є неправомірним і не відповідає положенням чинного законодавства. Позивач безпідставно просить встановити оренду плату у розмірі 6,4% від нормативної грошової оцінки. Дія Порядку оформлення договорів землі у місті Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 19.12.2012 року № 960/12, не поширюється на договір оренди землі від 15.07.2003 року, та не може бути застосований до вказаних правовідносин оренди.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 вимоги заперечень підтримав, просить в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що 15.07.2003 р. між Харківською міською радою (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) укладений договір оренди землі, зареєстрований 18.07.2003 р. за НОМЕР_2 у Харківському регіональному центрі державного земельного кадастру.
Відповідно до п.1 договору Орендодавець на підставі рішення ХІІІ сесії Харківської міської ради ХХІV скликання від 30.04.2003 р. за № 107/03 "Про припинення та надання в користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам" надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 0, 1982га, в тому числі: під забудовою 0,1458га, інших угідь 0,0524га.
Пунктом 2 Договору визначено, що плата за землю вноситься орендарем щомісячно у вигляді орендної плати у грошовій формі у розмірі 1151,21грн. на рахунок відділення Державного казначейства у м. Харкові, не пізніше п'ятнадцятого числа наступного місяця. Орендна плата за землю збільшується при зміні розміру земельного податку відповідно до Законів України, при цьому сторони укладають додаткову угоду, яка є невід'ємною частиною цього договору оренди.
Відповідно до п.1.1 рішення Харківської міської ради від 03.07.2013р. № 1209/13 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 р.», базова вартість одного квадратного метра земель міста Харкова складає 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 р. та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 2 Рішення № 1209/13 встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. застосовується з 01.01.2014 року.
В пунктах 2,3 рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" зазначено, що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014 р.
Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Рішенням Харківської міської ради від 29.12.2012р. № 960/12 затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові. Відповідно до пункту 16.4 вказаного Порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, також зміни нормативної грошової оцінки землі. Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.
Згідно витягу № 105 від 17.10.2013 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2, складає 2712506 грн.
Пунктом 5 рішення Харківської міської ради від 25.09.2013 р. №1269/13 Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Харківська міська рада рішенням №960/12 від 29.12.2012 р. затвердила Порядок оформлення договорів оренди землі у м. Харкові.
Відповідно до п. 4.1 спірного договору оренди землі зміна умов договору землі можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір розв'язується у судовому порядку.
Департамент земельних відносин Харківської міської ради рекомендованим поштовим відправленням 17.04.2014 року направив на адресу відповідача проект Додаткової угоди до Договору оренди разом із листом - пропозицією за вих. № 1198/0/30-13 від 13.12.2013 р.
На вказану пропозицію листом від 15.05.2014 року ОСОБА_1 повідомив міській раді, що згідно додаткової угоди розмір орендної плати збільшено у 12,57рази, що є неприпустимим. Просить переглянути розмір орендної плати.
У відповідь Департаментом земельних відносин 20.06.2014 року відповідачеві направлено лист № С-5-747/0/223-14.02-06, в якому наведено підстави визначення орендної плати та її розрахунок, запропоновано погодити розмір плати за землю.
Згідно статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За приписами статей 126, 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним, оренда землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно статті 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або оренду плату (стаття 96 Земельного кодексу України).
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
В статті 13 Закону України "Про оцінку земель" зазначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно зі статтею 15 цього Закону підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території (стаття 144 Конституції України).
За змістом статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно п. 2.1., п. 2.2. Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р., затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. за №1269/13, Департамент земельних відносин на підставі п. 4 статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 р. за №1209/13, здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.
Відповідно до п. 3.1., п. 3.2. зазначеного Порядку зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою.
З приписів частин 1, 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" вбачається, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
За умовами п. 2.2 договору оренди земельної ділянки від 15.07.2003 року розмір орендної плати переглядається у разі зміни розміру земельного податку.
Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Отже, встановлення статтею 288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року у справі щодо офіційного тлумачення положення частини 2 статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини 2 статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у цих правовідносинах, що розглядаються.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду України від 20.11.2012 р. у справі №28/5005/640/2012, від 20.08.2013 р. у справі №5009/3430/12.
До позовної заяви Харківською міською радою додатні витяг з технічної документації №105 від 17.10.2013 року, розрахунок розміру орендної плати № 554/14, лист - пропозиція щодо змін умов договору.
З урахуванням системного аналізу зазначених вище норм та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у цих правовідносинах, що розглядаються; відповідач ухиляється від укладання додаткової угоди до договору оренди землі стосовно зміни розміру орендної плати, а тому позовні вимоги в зазначеній частині підлягають задоволенню.
При цьому позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом внесення зміни до пунктів 1, 2 договору оренди земельної ділянки, укладеного між Харківською міською радою та ОСОБА_1 15.07.2003 року, зареєстрованого 18.07.2003 року за НОМЕР_2, а саме: доповнення пункту 1 підпунктом 1.3 наступного змісту "Кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_3"; доповнення пункту 1 підпунктом 1.4 наступного змісту: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації № 105 від 17.10.2013 р. становить 2712506 грн. (два мільйони сімсот дванадцять тисяч п'ятсот шість)"; викладення підпункту 2.1 пункту 2 в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 554/14 від 12.11.2013 р. на рік становить 6,4 % від її нормативної грошової оцінки і складає 173600,38 грн. (сто сімдесят три тисячі шістсот гривень 38 копійок) або в місяць 14466,70 грн. (чотирнадцять тисяч чотириста шістдесят шість гривень 70 копійок)".
Відносно доводів відповідача про безпідставне застосування Управлінням Держкомзему в місті Харкові коефіцієнта функціонального використання 2,5, який встановлений для земельних ділянок комерційного використання, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; є) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
В зазначеному переліку не передбачено такої категорії земель за основним цільовим призначенням, як землі комерційного використання.
Однак, землі комерційного використання є категорією земель за функцією використання. Таку класифікацію земель передбачено виключно додатком 1 "коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів".
У вказаному додатку здійснено класифікацію земель саме за функцією використання з метою визначення коефіцієнту функціонального використання (Кф), який застосовується при наданні даних та оформленні витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Земельна ділянка, надана у користування відповідачеві, відноситься за основним цільовим використанням до категорії земель житлової та громадської забудови, а за функціональним використанням - до земель комерційного використання.
Таким чином, Управлінням Держземагентства у м. Харкові Харківської області правомірно використано коефіцієнт цільового використання - 2,5 для земель комерційного використання у витязі № 105 з технічної документації про нормативну грошову оцінки земельної ділянки.
При цьому, наведена у позові додаткова угода містить положення щодо зміни інших пунктів договору оренди землі, які не стосуються розміру орендної плати.
Такі інші вимоги позивача не підлягають задоволенню, оскільки вони частково дублюються з укладеними умовами договору та частково зводяться до покладення на відповідача додаткових обов'язків, не передбачених умовами спірного договору.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Згідно п.3 ч.1 ст. 3 ЦК України однією із загальних засад цивільного законодавства є свобода договору.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Свобода договору означає право громадян або юридичних осіб вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості наданій сторонам за взаємною згодою визначати умови такого договору, змінювати ці умови також за взаємною згодою або утримуватись від пропозицій про їх зміну.
Позивачем не надано доказів того, що необхідність внесення запропонованих змін в інші пункти договору визначена законодавством.
Крім того, у позовній заяві взагалі не обґрунтовано необхідність внесення змін до пунктів договору, які не стосуються зміни нормативної грошової оцінки землі, позовні вимоги у цій частині не містять посилання на будь-які умови договору чи положення статей 651, 652 Цивільного кодексу України, що зумовлювали б виникнення підстав для внесення змін до укладеного договору оренди землі в судовому порядку за ініціативою однієї із сторін.
З огляду на викладене, позовні вимоги в частині внесення змін до інших пунктів договору не обґрунтовані, не відповідають чинному законодавству, а тому не підлягають задоволенню.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до приписів ст. 88 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214, 215, 217, 218 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Харківської міської ради задовольнити частково.
Внести зміни до пунктів 1, 2 договору оренди земельної ділянки, укладеного між Харківською міською радою та ОСОБА_1 15.07.2003 року, зареєстрованого 18.07.2003 року за НОМЕР_2, а саме:
пункт 1 доповнити підпунктом 1.3 наступного змісту "Кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_3";
пункт 1 доповнити підпунктом 1.4 наступного змісту: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації № 105 від 17.10.2013 р. становить 2712506 грн. (два мільйони сімсот дванадцять тисяч п'ятсот шість)";
підпункт 2.1 пункту 2 викласти в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 554/14 від 12.11.2013 р. на рік становить 6,4 % від її нормативної грошової оцінки і складає 173600,38 грн. (сто сімдесят три тисячі шістсот гривень 38 копійок) або в місяць 14466,70 грн. (чотирнадцять тисяч чотириста шістдесят шість гривень 70 копійок)".
Стягнути з ОСОБА_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1, на користь Харківської міської ради, м. Харків, м-н Конституції, 7, код 04059243, витрати зі сплати судового збору в розмірі 121,8 грн.
В решті позову відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Комінтернівський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя С. О. Ященко