Справа № 346/1492/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2015 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
у складі: головуючого - судді Веселова В.М.
секретаря Максим'юк М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Коломийського міськрайонного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Коломиї та Коломийському районі Івано-Франківської області про перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, мотивуючи тим, що їй призначено пенсію згідно з ЗУ «Про державну службу». Однак всупереч вимогам ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» при призначенні позивачці розміру пенсії не було включено до заробітку для обчислення пенсії таки види оплати праці, на які нараховано збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, суми виплат пов`язаних з індексацією заробітної плати працівників, та суми отриманої позивачем матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань. Позивачка зверталася до відповідача з пропозицією донарахувати їй пенсію, включаючи вищезгадані доплати та виплати, однак отримала відмову 24 лютого 2015 року. У зв'язку з вищенаведеним просить вимоги адміністративного позову задовольнити, визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Коломия та Коломийського району Івано-Франківської області у перерахунку їй пенсії з врахуванням сум виплат, пов`язаних з індексацією заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, та зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м.Коломия та Коломийського району Івано-Франківської області провести перерахунок призначеної їй пенсії ,починаючи з 28 березня 2014 року , з включенням до заробітку для обчислення пенсії таких видів оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, як суми виплат, пов`язаних з індексацією заробітної плати працівників та суми отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, на які нараховувався та сплачувався єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. В судове засідання від позивачки поступило письмове клопотання про слухання справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Вказує, що позивачу призначена пенсія у відповідності до ЗУ «Про державну службу» та згідно постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Відповідно до даної постанови, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії державного службовця, враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а середньомісячна сума виплат премій та надбавок визначається за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цих періодів на даній роботі. Інші виплати до таких відрахувань не відносяться. В судове засідання представник відповідача подав письмове клопотання про слухання справи у його відсутність, просить у позовних вимогах відмовити.
Розглянувши матеріали справи, та письмові клопотання позивачки та представника відповідача, дослідивши письмові докази, які є в матеріалах справи, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу відмови відповідача від проведення перерахунку пенсії.
Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Як вбачається з матеріалів справи позивач перебуває на обліку в Управлінні, як одержувач пенсії по інвалідності як державний службовець з 2014 року , однак, на її переконання, при призначенні пенсії не враховано до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги , а також індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове соціальне страхування.
В січні 2015р. позивачка зверталася до Управління з заявою про перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», із врахуванням складових заробітної плати, згідно поданих довідок.
Згідно довідки Управління ПФ України по м.Коломия та Коломийському району, де працювала позивачка, їй була нарахована матеріальна допомога на оздоровлення,матеріальна допомога на оздоровлення та сума індексації грошових доходів, з якої утримано збір на обов`язкове пенсійне страхування і яка складає за період з 1.03.2012- 31.03.2014 роки (а.с.15).
Управління ПФУ в м.Коломия та Коломийському районі листом №3067/03.3 від 24.02.2015р.(а.с.14) відмовило позивачці в перерахунку пенсії, що стало підставою її звернення до суду про захист порушених прав.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави прийти для висновку, що матеріальна допомога входить до системи оплати праці державного службовця.
Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати. Закон України від 09.07.2003р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески. Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України «Про оплату праці»). Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» враховуються при обчисленні пенсій.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, яка з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Даючи аналіз довідці від 18.02.2015р. (а.с.15), яку позивач подавав до Управління для перерахунку пенсії вбачається, що в «інші виплати» згідно цієї довідки включено матеріальну допомогу та індексацію.
Таким чином, суми матеріальної допомоги і індексація заробітної плати та інші фактично отримані суми, як складові заробітної плати є складовими заробітної плати та повинні бути враховані при перерахунку пенсії.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб"єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до положень , встановлених ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Згідно з ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Представником відповідача подано до суду клопотання про застосування строків позовної давності, яке підлягає до задоволення. Представник відповідача наполягає на тому , що позивач пропустив 6-ти місячний строк звернення до суду.
Як вбачається з матеріалів справи , позивач подав позовну заяву 25 березня 2015 року, просить здійснити перерахунок за період з 28 березня 2014 року , і хоча подав до суду клопотання про поновлення строку звернення до суду, однак не представив жодних документів чи даних, які б об`єктивно свідчили про поважність пропуску терміну звернення до суду.
За таких обставин суд приходить до висновку про підставність позовних вимог з врахуванням строків позовної давності.
На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 58, 126 Конституції України, Закону України «Про державну службу" , Закону України «Про пенсійне забезпечення» , Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» , Постанови Верховного Суду України від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, ст. ст. 17-19,104-106 КАС України, керуючись ст. ст. 99,100,158-163, 167,244-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Коломия та Коломийському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії з врахуванням сум виплат, пов`язаних з індексацією заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення - задовольнити частково.
Визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Коломия та Коломийського району, Івано-Франківської області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням сум виплат, пов`язаних з індексацією заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Коломия та Коломийського району Івано-Франківської області провести з 25 вересня 2014р. перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії, як державному службовцю, з урахуванням всіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати з урахуванням виплачених сум.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Веселов В. М.