Справа № 346/1316/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2015 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
у складі головуючого судді Калинюка О.П.
з участю: секретаря Томин О.А.
представника позивачки ОСОБА_1
представника відповідача Тропець М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м.Коломиї адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м.Коломиї та Коломийському районі Івано-Франківської області про визнання незаконною відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку та зобов'язання призначити та виплатити пенсію з урахуванням ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
В С Т А Н О В И В:
в обґрунтування своїх вимог позивачка зазначає, що вона під час роботи на посаді медсестри-анестезистки реанімаційного відділення Коломийської центральної районної лікарні наказом №216-а від 15.08.1986 року направлена у відрядження в Поліський район Київської області (села Вільшанка, Бобер) на період з 14.08. по 31.08.1986 року. Дана територія згідно з постановою Ради Міністрів Української РСР від 23.07.1991 року №106 «Про організацію виконання постанови Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію Законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» віднесена до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи та зони відчуження. Таким чином, позивачка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням. Позивачка вважає, що вона має право на призначення пенсії за віком із урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме зі зниженням пенсійного віку на 10 років, оскільки факт її роботи в зоні відчуження повністю підтверджується документами, доданими нею до заяви про призначення пенсії, а саме копією наказу про відрядження, довідкою про виплату заробітної плати за роботу в зоні відчуження, а статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується посвідченням, що видано на підставі первинних документів.
Однак, звернення позивачки до відповідача з вимогою про призначення такої пенсії залишене відповідачем без задоволення листом-відмовою №954/03.3 від 15.01.2015 року, оскільки позивачкою не представлено копію відомості №1794 за вересень 1986 року для підтвердження факту роботи в зоні відчуження. Тому позивачка просить визнати вказану відмову незаконною та зобов'язати відповідача призначити їй з 06.10.2014 року з урахуванням ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплатити пенсію зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Представник позивачки ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала з підстав, зазначених в позовній заяві. При цьому вона пояснила, що копію вищевказаної відомості за вересень 1986 року надати неможливо, так як ця відомість не збереглася в Коломийській ЦРЛ. Однак, підстави для задоволення позову підтверджуються іншими долученими до позову документами. Тому вказаний представник просить позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача Тропець М.А. в судовому засіданні позовні вимоги заперечила та пояснила, що позивачці відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст.55 вказаного Закону в зв'язку з відсутністю первинних документів, які підтверджують факт роботи в зоні відчуження. Зокрема позивачкою не надано копію зазначеної відомості № 1794 за вересень 1986 року, яку згідно із листом адміністрації Коломийської центральної районної лікарні №2683/01-07/2 від 30.12.2014 року надати немає можливості в зв'язку з її відсутністю.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши, та, оцінюючи досліджені докази, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивачка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. (категорія 2). Даний факт визнається відповідачем та підтверджується копією посвідчення позивачки серії НОМЕР_2, виданого 26.07.1994 року виконкомом Івано-Франківської обласної Ради народних депутатів (а.с. 6).
Згідно із копією наказу №216-а, виданого Коломийською центральною районною лікарнею 15.08.1986 року «Про відрядження медпрацівників в Поліський район Київської області» з метою часткової заміни лікарів і середніх медпрацівників медсестру-анестезистку реанімаційного відділення ОСОБА_3, тобто позивачку, направлено у відрядження в Поліський район Київської області з 14.08.1986 року по 31.08.1986 року (а.с.7).
Даними копії довідки №221, виданої Коломийською ЦРЛ 04.05.1994 року, стверджується та обставина, що позивачці ОСОБА_3 за роботу в зоні відчуження - населених пунктах Вільшанка, Бобер Поліського району Київської області в період з 14.08.1986 року по 31.08.1986 року по відомостях №1794 за вересень 1986 року виплачена заробітна плата в сумі 221 крб. 09 коп. з урахуванням коефіцієнта «3» відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року №208-7 (а.с.8).
Судом також встановлено, що 06.10.2014 року позивачка зверталася до відповідача з приводу призначення їй пенсії зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Однак, відповіддю №954/03.3 від 15.01.2015 року відповідач відмовив позивачці в цьому (а.с.9).
Відповідно до ч.4 ст.8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій. чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до положень ч.1 ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження.
П.2 ч.1 ст.14 вказаного Закону передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, серед яких вказано учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
В ст.15 зазначеного Закону вказано, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями, а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно з положеннями ч.1 ст. 55 даного Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.
Згідно із ч. 3 ст. 55 зазначеного Закону призначення та виплата пенсій особам, які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, проводиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються відповідно до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Відповідно до п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року №13-1, до заяви про призначення пенсії за віком із урахуванням положень ст.55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122. У разі неможливості надання довідки за формою №122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права та призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що посвідчують період роботи в зоні відчуження, а саме: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи у зоні, копії відомостей (особові рахунки) на виплату заробітної плати.
Судом встановлено, що надати вищевказану відомість №1794 за вересень 1986 року позивачка надати відповідачу не може не з її вини, а в зв'язку з незбереженням цього документа в Коломийській ЦРЛ. Тому з метою захисту законних прав позивачки на призначення вищевказаної пенсії позовні вимоги слід задовольнити.
На підставі викладеного, ст.46 Конституції України, ст. ст. 15, 49, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та, керуючись ст.ст.6-12,51, 71, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати незаконною відмову управління Пенсійного фонду України в м.Коломиї та Коломийському районі Івано-Франківської області від 15.01.2015 року №954/03.3 у призначенні ОСОБА_3 пенсії зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м.Коломиї та Коломийському районі Івано-Франківської області призначити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податку: НОМЕР_1, пенсію зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 06 жовтня 2014 року та провести відповідні виплати.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня отримання постанови, складеної в повному обсязі.
Постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова в повному обсязі виготовлена 10 квітня 2015 року .
Суддя Калинюк О. П.