ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2015 року м. Київ К/9991/8706/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м.Харкова
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2010 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2011
у справі №2-а-7762/10/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційні Бізнес Системи"
до Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м.Харкова
про визнання дії незаконною, скасування направлення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2010, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2011, позов задоволено частково. Визнано незаконними дії Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м.Харкова щодо проведення з 15.06.2010 виїзної планової документальної перевірки фінансово - господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційні Бізнес Системи".
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про відмову в позові, з підстав невірного застосування норм матеріального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до направлення на перевірку від 27.11.2009 відповідачем з 27.11.2009 по 10.12.2009 проводилася перевірка позивача, за результатами якої складено акт №6964/23-212/34470806 від 22.12.2009.
На підставі акта перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення №22302/0 від 11.01.2010 про визначення податкового зобов'язання з ПДВ у сумі 34239 грн. та №22302/0 від 11.01.2010 про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 23445 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 16.06.2010 ТОВ "Інвестиційні Бізнес Системи" отримало направлення Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м.Харкова про проведення виїзної планової документальної перевірки з 15.06.2010.
Проте, перевіряючих не було допущено на територію підприємства, в результаті чого складено акт відмови від допуску до перевірки №385/23-310/34470806.
Підстави та порядок проведення планових виїзних перевірок визначають положення Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Державна податкова інспекція є органом державної влади і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватися вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Право податкової інспекції на проведення перевірки підлягає законодавчим обмеженням та реалізується з дотриманням порядку, встановленого законом. Тобто, судами попередніх інстанцій зроблено висновок про відсутність належних юридичних підстав та з порушенням правил, процедури перевірки, встановлених законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Згідно ч.4 ст.11-1 вищезазначеного Закону право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Згідно до ч.1 ст.11-2 даного Закону посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку визначеного цією нормою переліку документів.
Згідно з приписами ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» плановою виїзною вважається перевірка платника подаьтків щодо своєчасності , достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкту права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік. При цьому, право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
За твердженнями відповідача, згідно з планом - графіком проведення комплексних документальних перевірок у 2 кварталі 2010 року, а саме в червні 2010 року заплановано перевірку позивача з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 по 31.03.2010. Початок проведення перевірки визначено у направленні на перевірку №475 від 15.06.2010 з 15.06.2010 по 29.06.2010.
Колегія суддів, погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій, що працівниками податкового органу не було дотримано 10-ти денного терміну надсилання платнику податків (до дня початку проведення перевірки) письмового повідомлення із заліченням дати початку та закінчення її проведення. Таким чином, дії відповідача щодо проведення виїзної планової документальної перевірки фінансово-господарської діяльності позивача є неправомірними, оскільки у податкового органу не виникло право на проведення перевірки з 15.06.2010.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суд першої та апеляційної інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права та постановили обґрунтоване рішення, підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м.Харкова відхилити, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2010 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2011 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун