ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.04.2015р. м. Київ К/800/34471/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Заїки М.М., Ліпського Д.В.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
В березні 2014 року ОСОБА_4 пред'явив позов до виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив стягнути грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів у сумі 25 750 грн.
Позов обґрунтував тим, що відповідач неправомірно відмовив йому у виплаті грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів з мотивів недостатності стажу на посадах в органах місцевого самоврядування та на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, оскільки він має 10 років відповідного стажу, до якого зараховується час військової служби та періоди роботи в партійних, комсомольських і профспілкових організаціях на виборних та відповідальних посадах.
Постановою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 24 березня 2014 року позов задоволено: стягнуто з виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області на користь ОСОБА_4 одноразову грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів у сумі 25 750 грн за виключенням отриманої ним вихідної допомоги.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2014 року скасовано постанову суду першої інстанції та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову.
У касаційній ОСОБА_4, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить скасувати ухвалене ним рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції. Зазначає, що час роботи в партійних органах зараховується до стажу, що дає право на виплату одноразової допомоги при звільненні, тому навіть без урахування часу військової служби його стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування становить 11 років.
Справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними матеріалами, оскільки особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 працював на посаді керуючого справами виконавчого комітету Шепетівської міської ради. Розпорядженням відповідача від 03.03.2014 р. № 09-04-34/2014 позивач звільнений із займаної посади 3 березня 2014 року за станом здоров'я на підставі пункту 2 статті 40 Кодексу законів про працю України з виплатою одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів.
Розпорядженням виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 03.03.2014 р. № 09-04-36/2014 скасовано розпорядження від 03.03.2014 р. № 09-04-34/2014 в частині виплати ОСОБА_4 грошової винагороди у розмірі 10 посадових окладів та на підставі статті 44 КЗпП України наказано виплатити позивачу вихідну допомогу в розмірі середнього місячного заробітку.
Листом від 05.03.2014 р. позивача повідомлено про відсутність підстав для виплати йому грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, оскільки його стаж роботи в органах місцевого самоврядування та на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, складає 6 років 2 місяці 28 днів, що є недостатнім для виплати вказаної допомоги. Зазначено, що час служби в Збройних Силах та період роботи у Шепетівському міському комітеті Компартії України не можуть бути зараховані до зазначеного стажу, зважаючи на те, що посади, які позивач обіймав у згаданих установах, не відносяться до категорій посад державних службовців та посадових осіб в органах місцевого самоврядування.
Згідно з частинами сьомою та одинадцятою статті 21 Закону України від 07.06.2001 р. № 2493-III "Про службу в органах місцевого самоврядування" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. У разі звільнення з роботи в органах місцевого самоврядування у зв'язку з виходом на пенсію посадовим особам місцевого самоврядування виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів за наявності не менше 10 років стажу на посадах в органах місцевого самоврядування чи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Статтею 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" до посад в органах місцевого самоврядування віднесено: виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Категорії посад в органах місцевого самоврядування встановлені у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а посад державних службовців - у статті 25 Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-XII "Про державну службу".
Таким чином, для отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів у разі звільнення з роботи в органах місцевого самоврядування у зв'язку з виходом на пенсію посадова особа місцевого самоврядування повинна мати не менше 10 років стажу на посадах в органах місцевого самоврядування, перелік яких встановлено статтями 3, 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", чи на посадах, про які йдеться у статті 25 Закону України "Про державну службу".
Оскільки робота у партійних, профспілкових і комсомольських організаціях на виборних і відповідальних посадах та посади військовослужбовців (строкова військова служба) не віднесені до категорій посад державних службовців і посад в органах місцевого самоврядування, то суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для зарахування відповідних періодів роботи і служби позивача до стажу роботи, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої частиною одинадцятою статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Відповідно до пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. № 283, абзацу четвертого пункту 3 Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів державної виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1993 р. № 1049, статті 118 КЗпП України та роз'яснення Міністерства юстиції України, узгодженого з Кабінетом Міністрів України (лист від 03.06.1994 р. № 4-5- 1156), до стажу державної служби включається час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях, а також час роботи у партійних, профспілкових та комсомольських організаціях на виборних і відповідальних посадах до припинення дії статті 6 та внесення змін до статті 7 Конституції УРСР, тобто до 24 жовтня 1990 року.
З урахуванням викладеного апеляційний суд правильно зазначив, що спірні періоди роботи (служби) позивача можуть зараховуватись до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії державного службовця, однак не зараховуються до стажу, що дає право на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 10 посадових окладів.
За наведених обставин та враховуючи, що позивач має менше 10 років стажу на посадах в органах місцевого самоврядування чи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, суд апеляційної інстанції ухвалив законне рішення про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді:Черпак Ю.К. Заїка М.М. Ліпський Д.В.