ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"08" квітня 2015 р. Справа № 806/1915/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Шидловського В.Б.,
при секретарі Трикиша Ю.О. ,
за участю представника позивача Хамідової Е.Ф.
представника відповідача Зіника В.І.
особи, права якої порушені ОСОБА_5 та її представника ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу особи, права якої порушені ОСОБА_5 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" травня 2014 р. у справі за позовом Прокурора Володарсько-Волинського району Житомирської області до Володарсько-Волинської селищної ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2014 року Прокурор Володарсько-Волинського району Житомирської області звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Володарсько-Волинської селищної ради, просив визнати незаконним та скасувати рішення 29 сесії 6 скликання Володарсько-Волинської селищної ради Житомирської області від 31.03.2014р. №615 та зобов'язати Володарсько-Волинську селищну раду Житомирської області виконати вимоги подання прокуратури Володарсько-Волинського району Житомирської області від 28.03.2014р. №96-672 вих-14, а саме: включити до житлового фонду соціального призначення квартиру АДРЕСА_1, надавши їй статус соціального житла та надати вказане житло поставленим у встановленому законом порядку на соціальний квартирний облік дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування та особам з їх числа; вирішити питання про притягнення винних посадових осіб Володарсько-Волинської селищної ради до дисциплінарної відповідальності.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15 травня 2015 року прийнято визнання позову представником Володарсько-Волинської селищної ради Житомирської області.
Позовні вимоги Прокурора Володарсько-Волинського району Житомирської області задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення 29 сесії 6 скликання Володарсько-Волинської селищної ради Житомирської області від 31.03.2014р. №615.
Зобов'язано Володарсько-Волинську селищну раду Житомирської області виконати вимоги подання прокуратури Володарсько-Волинського району Житомирської області від 28.03.2014р. №96-672 вих-14, а саме: включити до житлового фонду соціального призначення квартиру АДРЕСА_1, надавши їй статус соціального житла та надати вказане житло поставленим у встановленому законом порядку на соціальний квартирний облік дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування та особам з їх числа; вирішити питання про притягнення винних посадових осіб Володарсько-Волинської селищної ради до дисциплінарної відповідальності.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, ОСОБА_5, права якої порушено, подала апеляційну скаргу, просить скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 15 травня 2014 року та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. В своїй апеляційній скарзі посилається на те що скасованим рішенням Володарсько-Волинської селищної ради №615 від 31.03.2014р. їй була надана благоустроєна квартира АДРЕСА_1. На час розгляду справи вона була законним наймачем квартири, проживала в ній на законним підставах, однак оскаржуваною постановою її права на житло було грубо порушено без надання права на захист, не залучено до участі у справі в якості третьої особи. Зазначає, що вимога Прокурора є незаконною та не відповідає ч.1 ст. 5 Закону України "Про житловий фонд соціального призначення", в якій наведено виключний перелік підстав включення житла до фонду соціального призначення. Судом першої інстанції не з'ясовано, що на день прийняття рішення Володарськ-Волинською селищною радою про виділення їй квартири в даній раді заяв громадян селища про взяття їх на соціальний квартирний облік не було, такий облік не вівся. Виділення їй даної квартири згідно першочергової квартирної черги вважає законним. Крім того, вона, як особа із числа дітей позбавлених батьківського піклування, поселилась, проживає та була зареєстрована у вище названій квартирі на законних підставах разом з малолітньою дитиною. Вважає, що рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, ОСОБА_5 та її представника, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Встановлено, що прокуратурою Володарсько-Волинського району 21.03.2014 року винесена постанова про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів у сфері опіки та піклування.
В ході проведеної перевірки було встановлено порушення прав дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа щодо забезпечення їх соціальним житлом та придбання за рахунок коштів обласного бюджету квартири.
За наслідками проведеної перевірки та встановлених порушень 28.03.2014р. прокурор Володарсько-Волинського району звернувся до Володарсько-Волинського селищного голови з поданням щодо вжиття заходів для усунення виявлених порушень, а саме включити квартиру АДРЕСА_1 до житлового фонду соціального призначення, надавши їй статус соціального житла та вжити заходів щодо надання вказаного житла дітям-сиротам, дітям позбавлених батьківського піклування та особам з їх числа, поставленим у встановленому законом порядку на соціальний квартирний облік.
Рішенням двадцять дев'ятої сесії шостого скликання від 31.03.2014 року №615 Володарсько-Волинська селищна рада вважала недоцільним надання статусу соціального житла благоустроєній квартирі АДРЕСА_1 та притягнення винних осіб до дисциплінарної відповідальності.
Оскільки акт реагування суб'єктом владних повноважень не був задоволений, прокурор звернувся до суду з відповідним позовом.
Суд першої інстанції прийняв визнання відповідачем заявленого позову та задовольнив позовні вимоги в повному обсязі.
Приймаючи визнання відповідачем позову та задовольняючи позовні вимоги прокурора в повному обсязі, вважав, що підстав для неприйняття судом визнання позову не вбачається, оскільки таке визнання не суперечить вимогам закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Колегія суддів з таким висновком не погоджується, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Відповідно до ст.112 КАС України суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Встановлено, що рішенням двадцять дев'ятої сесії шостого скликання Володарсько-Волинської селищної ради від 31.03.2014 року №615 ОСОБА_5 надано житлове приміщення у вигляді благоустроєної квартири АДРЕСА_1, тобто квартира щодо якої заявлено спір.
Встановлено також, що на час звернення прокурора з позовом до суду, ОСОБА_5 була вселена в спірну квартиру, з нею укладено договір найму, тобто остання вже була наймачем даної квартири.
За таких обставин висновок суду, що права інших осіб, а саме ОСОБА_5 не порушуються, є безпідставним.
Суд першої інстанції не з'ясував зазначені обставини, не залучив ОСОБА_5 до участі в справу в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, прийняв визнання позову та задовольнив позов з порушенням вимог закону.
За таких обставин, постанова суду першої інстанції щодо прийняття визнання позову підлягає скасуванню.
Щодо заявленого прокурором позову, колегія суддів зазначає наступне.
На виконання Указу Президента України від 16.12.2011 року, рішенням Житомирської обласної ради №896 від 12.06.2013 року, рішенням виконавчого комітету Володарсько-Волинської селищної ради №193 від 16.10.2013р. були затверджені заходи на виконання районної цільової соціальної Програми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа на 2013-2017 роки.
Розпорядженням голови Володарсько-Волинської районної державної адміністрації №480 від 11.12.2013р. затверджено Порядок використання коштів районного бюджету на забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа на 2013-2017 роки.
Зазначений порядок визначає механізм фінансування придбання житла для дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, які перебувають на соціальному квартирному обліку у відповідних органах місцевого самоврядування і потребують надання позачергового соціального житла.
Рішенням дев'ятнадцятої сесії шостого скликання від 28.11.2013р. №330 були внесені зміни до районного бюджету на 2013 рік, яким зокрема пункт 6 доповнено підпунктом наступного змісту: - іншої субвенції спеціального фонду з обласного бюджету в сумі 75000 грн. для придбання житла дітям-сиротам і дітям позбавленим батьківського піклування та особам з їх числа.
Рішенням виконавчого комітету Володарсько-Волинської селищної ради від 04.12.2013 року №229 вирішено придбати квартиру у ОСОБА_7 для дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа за кошти субвенції спеціального фонду з обласного бюджету в сумі 75000 грн., що надійшли з районного бюджету.
Встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу укладеного між власником квартири ОСОБА_7 (продавець) та Володарсько-Волинською селищною радою (покупець), останнім було придбано однокімнатну квартиру АДРЕСА_1
Зазначена квартира за рішенням двадцять восьмої сесії шостого скликання від 29.01.2014 року №600 була передана у комунальну власність територіальної громади смт. Володарськ-Волинський, сіл Рудня Шляхова і П'ятирічка.
Рішенням двадцять дев'ятої сесії шостого скликання Володарсько-Волинської селищної ради від 31.03.2014 року №615 ОСОБА_5 надано житлове приміщення у вигляді благоустроєної квартири АДРЕСА_1 як особі з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, яка перебуває на першочерговій квартирній черзі та є першою в черзі з числа дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Так, судовою колегією встановлено, що рішення дев'ятнадцятої сесії шостого скликання від 28.11.2013р. №330 яким були внесені зміни до районного бюджету на 2013 рік, зокрема пункт 6 доповнено підпунктом наступного змісту: - іншої субвенції спеціального фонду з обласного бюджету в сумі 75000 грн. для придбання житла дітям-сиротам і дітям позбавленим батьківського піклування та особам з їх числа, є чинним, та в ньому не зазначено про придбання дітям-сиротам і дітям позбавленим батьківського піклування та особам з їх числа соціального житла.
Встановлено, що ОСОБА_5 є дитиною, яка позбавлена батьківського піклування, тобто є особою, яка підпадає під категорію осіб щодо яких були виділені кошти для придбання житла.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Володарсько-Волинської селищної ради №151 від 15.06.2011, ОСОБА_5 перебувала з червня 2011 року на квартирному обліку першочергової квартирної черги в селищній раді, як дитина позбавлена батьківського піклування, та була першою у зазначеній черзі.
Також достовірно встановлено, що на час виділення коштів для придбання житла, отримання квартири ОСОБА_5 та звернення прокурора з позовом, селищною радою в смт. Володарсько-Волинський відповідно до ст. 5 Закону України "Про житловий фонд соціального призначення" житловий фонд соціального призначення сформований не був та квартирний облік для отримання соціального житла у зв'язку з його відсутністю не вівся.
Спірна квартира за рішенням двадцять восьмої сесії шостого скликання від 29.01.2014 року №600 була передана у комунальну власність територіальної громади смт. Володарськ-Волинський, сіл Рудня Шляхова і П'ятирічка та не мала статусу соціального житла при наданні її ОСОБА_5 (є чинним).
Відповідно до рішення двадцять дев'ятої сесії шостого скликання Володарсько-Волинської селищної ради від 31.03.2014 року №615 у зв'язку з виділенням житлового приміщення - квартири, ОСОБА_5 знято з квартирної черги.
Встановлено, що ОСОБА_5 на час звернення до суду з позовом вселилась в квартиру, нею укладено договір найму житла, тобто рішення селищної ради про надання житла реалізовано.
За таких обставин правових підстав для зміни правового статусу вже наданого ОСОБА_5 житла, а саме благоустроєної квартири АДРЕСА_1 на статус соціального житла, немає.
Колегія суддів зазначає, що за наявності підстав для формування житлового фонду соціального житла та надання такого статусу окремій квартирі, остання має бути вільна. Надання такого статусу має також відбуватись до виділення її особам, які перебувають в черзі для отримання житла .
Крім того, судова колегія вважає, що зміна статусу та надання спірній квартирі статусу соціального житла будуть грубо порушені права ОСОБА_5 (її малолінтьої дитини) за правовими наслідками, які випливають з зазначеного статусу.
З урахуванням зазначених вище обставин колегія суддів вважає, що підстави для визнання незаконним та скасування рішення двадцять дев'ятої сесії шостого скликання Володарсько-Волинської селищної ради від 31.03.2014 року №615 та зобов'язання відповідача вчинити певні дії, відсутні. А тому позов задоволенню не підлягає.
Відтак, апеляційна скарга ОСОБА_5 підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції відповідно до ст. 202 КАС України - скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" травня 2014 р. скасувати та прийняти нову постанову про відмову прокурору Володарсько-Волинського району в задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "09" квітня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: Прокурор Володарсько-Волинського району Житомирської області вул.Г.Кантемирівців, 9,смт.Володарськ-Волинський,Володарсько - Волинський район, Житомирська облас,12100
3- відповідачу: Володарсько-Волинська селищна рада вул.Карла Маркса, 13,м.Володарськ-Волинський,Володарсько - Волинський район, Житомирська облас,12101
4-особі, права якої порушені: ОСОБА_5 - АДРЕСА_2,
5-представнику: - ОСОБА_6
АДРЕСА_3
6- Прокуратура Житомирської області, вул. 1 Травня, 11, м. Житомир, 10008 ,