ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.04.2015 р. Справа № 914/483/15
За позовом:Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів;до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю «Крамсервіс», м. Львів;за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Львівської міської ради, м. Львів;про:демонтаж самочинно встановлених елементів літнього майданчика Суддя - Крупник Р.В. Секретар - Айзенбарт А.І.Представники сторін:від позивача: від відповідача: від третьої особи:Матковська О.В. - представник (довіреність №34-вих-2263 від 31.12.2014р.); не з'явився; не з'явився.
Представнику позивача роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді та здійснення технічної фіксації судового процесу не надходило.
СУТЬ СПОРУ:
13.02.2015р. на розгляд господарського суду Львівської області поступила позовна заява Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради (надалі - Позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Крамсервіс» (надалі - Відповідач) про демонтаж самочинно встановлених елементів літнього майданчика.
Ухвалою суду від 16.02.2015р. порушено провадження у справі, її розгляд призначено на 12.03.2015р., залучено до участі у справі Львівську міську раду в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача. Ухвалою від 12.03.2015р. суд відклав розгляд справи на 06.04.2015р.
Представник позивача в судове засідання 06.04.2015р. з'явився, позовні вимоги підтримав, в засіданні зазначив, що незважаючи на те, що з 01.04.2015р. у відповідача виникло право на розміщення літнього майданчика згідно виданого йому паспорта, просив суд позов задоволити повністю.
Позовні вимоги мотивує тим, що 24.07.2012р. відповідачу було видано паспорт відкритого літнього майданчика №136, розташованого по вул. О. Довженка, 2 у м. Львові. У зв'язку з тим, що термін дії паспорту закінчився, а літній майданчик демонтовано відповідачем не було, розпорядженням Сихівської районної адміністрації №5 від 14.01.2015р. ТОВ «Крамсервіс» зобов'язано здійснити демонтаж літнього майданчика до 18.01.2015р. Оскільки у встановлений розпорядженням строк майданчик демонтований так і не був, позивач звернувся з позовною заявою до суду.
Представник відповідача в судове засідання 06.04.2015р. не з'явився, через канцелярію суду подав клопотання, яким просить суд відкласти розгляд справи у зв'язку з перебуванням представника відповідача у відрядженні в м. Києві. Крім цього, відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому ТОВ «Крамсервіс» зазначає, що 12.09.2014р. між ним та Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради укладено Договір на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення №С-136-14(П), відповідно до якого відповідачу в тимчасове користування передано конструктивний елемент благоустрою комунальної власності на розміщення відкритого літнього майданчика площею 69,00 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. О. Довженка, 2. Невід'ємною частиною цього Договору являється паспорт відкритого літнього майданчика №136 від 24.07.2014р. Відтак, відповідач користується літнім майданчиком на платних, договірних відносин з Управлінням комунальної власності, натомість позивач не є стороною договору і тому не має права пред'являти претензії до відповідача. Оскільки умовами вказаного договору здійснення контролю за санітарним і зовнішнім виглядом об'єкта оренди покладається на Управління, позивач не вправі звертатися з даним позовом до суду. Таким чином, просить суд в позові відмовити повністю.
Представник третьої особи явки повноважного представника в судове засідання 06.04.2015р. не з'явився.
Розглянувши клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, суд не знаходить підстав для його задоволення, оскільки за змістом ст. 77 ГПК України відкладення розгляду справи є правом суду, яке він реалізовує у випадку наявності обставин коли спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні. Так як відповідачем надано обґрунтований відзив на позовну заяву, відтак суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд
ВСТАНОВИВ:
24.07.2014р. Управлінням архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради Товариству з обмеженою відповідальністю «Крамсервіс» було видано паспорт відкритого літнього майданчика №136 (адреса розташування: м. Львів, вул. О. Довженка, 2), терміном з *(дати укладення договору оренди конструктивних елементів) до 31.10.2014р.; 01.04.2015р. до 31.10.2015р.; 01.04.2016р. до 31.10.2016р.; 01.04.2017р. до 31.10.2017р.; 01.04.2018р. до 31.10.2018р.
12.09.2014р. між відповідачем та Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради укладено Договір на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення №С-136-14(П), відповідно до якого відповідачу надано в тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності на розміщення відкритого літнього майданчика площею 69,00 кв.м. - ділянка №1 - 27,00 кв.м., ділянка №2 - 13,50 кв.м., ділянка №3 - 28,50 кв.м. (тротуар, газон, тощо) за адресою: м. Львів, вул. О. Довженка, 2. Згідно п. 8 цього Договору, додатком до нього являється паспорт відкритого літнього майданчика №136.
12.01.2015р. Сихівською районною адміністрацією винесено попередження №34-вих-17, яким відповідача зобов'язано демонтувати самовільні конструкції літнього майданчика.
13.01.2015р. комісією у складі начальника відділу соціально-економічного розвитку, головного спеціаліста відділу соціально-економічного розвитку Сихівської районної адміністрації, інженера КП «Адміністративно-технічне управління» здійснено обстеження відкритого літнього майданчика ТОВ «Крамсервіс», за результати якого встановлено, що після закінчення сезонного періоду елементи літнього майданчика не демонтовані. Вказане підтверджується наявним в матеріалах справи Актом комісійного обстеження літнього майданчика ТОВ «Крамсервіс» на вул. О. Довженка, 2 від 13.01.2015р.
14.01.2015р. Сихівською районною адміністрацією Львівської міської ради винесено розпорядження №5, яким ТОВ «Крамсервіс» зобов'язано до 18.01.2015р. здійснити демонтаж елементів літнього майданчика.
Однак, як вбачається з Акту обстеження літнього майданчика ТОВ «Крамсервіс» на вул. О. Довженка, 2 у м. Львові, датованого 30.01.2015р., станом на вказане число розпорядження Сихівської районної адміністрації відповідачем не виконане, що в свою чергу стало підставою для звернення позивача до господарського суду.
В судовому засіданні представник позивача зазначив, що незважаючи на те, що згідно виданого відповідачу паспорта відкритого літнього майданчика, 01.04.2015р. розпочався сезонний період встановлення майданчика, позивач надалі підтримує заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Встановивши наведені обставини справи, проаналізувавши наявні в матеріалах справи документи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1.2. «Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності», затв. Ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009р. (з наступними змінами та доповненнями) відкритий літній майданчик - стаціонарний або тимчасовий (щоденного демонтажу) пункт ресторанного господарства, який розташовується виключно біля стаціонарного закладу (ресторану, кафе, бару, їдальні) у теплий період року з 1 квітня по 1 листопада і не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей.
Пунктом 3.1., 3.2. вказаного Порядку визначено, що дозвіл надається терміном на 5 років з правом розміщення літніх майданчиків виключно у межах сезонного періоду, з 1 квітня до 1 листопада поточного року. Дія дозволу починається з 1 квітня поточного року (або з дати, вказаної у заяві) і закінчується 1 листопада.
Як вбачається з паспорта відкритого літнього майданчика відповідача, строк дії такого встановлений на п'ять років, зокрема, термін його дії у 2015 році - з 01.04.2015р. до 31.10.2015р.
Після закінчення сезонного періоду суб'єкт підприємницької діяльності зобов'язаний забезпечити демонтаж літнього майданчика власними силами та за власний рахунок (п. 3.4. Порядку).
Такий же обов'язок покладається на відповідача у виданому йому паспорті на літній майданчик №136 від 24.07.2015р.
Крім цього, п. 3.4. Порядку також встановлено, що за невиконання умови щодо демонтажу літнього майданчика суб'єкт підприємницької діяльності сплачує орендну плату за користування конструктивними елементами благоустрою впродовж року.
Разом з тим, положеннями п. 5 «Порядку надання в оренду конструктивних елементів благоустрою та визначення плати за право їх тимчасового використання для розміщення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності», затв. Ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009р. визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності не звільняються від плати за право тимчасового використання конструктивних елементів благоустрою для розміщення відкритих літніх майданчиків біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, якщо майданчики не встановлені.
Відтак, суд приходить до висновку, що факт укладення між відповідачем та Управлінням комунальної власності Договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення №С-136-14(П) від 12.09.2014р. та належне виконання відповідачем умов вказаного договору (в частині внесення орендної плати) фактично не звільняє його від обов'язку здійснити демонтаж літнього майданчика після закінчення терміну дії паспорта (закінчення сезону).
Оскільки, 31.10.2014р. сезонний період встановлення та функціонування літніх майданчиків закінчився, відповідач був зобов'язаний самостійно, без зволікань демонтувати належний йому майданчик, однак як свідчать матеріали справи цього не зробив.
Згідно п. 4.1., 6.2. Порядку, контроль за дотриманням цього Порядку здійснюють районні адміністрації за місцем знаходження літнього майданчика. У разі невиконання у зазначений термін вимог припису про усунення виявлених порушень цього Порядку районні адміністрації звертаються до суду з позовом про примусовий демонтаж літнього майданчика.
Так як вимоги розпорядження Сихівської районної адміністрації №5 від 14.01.2015р., відповідачем виконані не були, позивач на думку суду, правомірно, на підставі наданих йому Порядком повноважень звернувся з позовною заявою до суду.
Натомість твердження відповідача у відзиві на позовну заяву на те, що Сихівська районна адміністрація не уповноважена на право звернення з даним позовом до суду, адже таке право належить виключно Управлінню комунальної власності як орендодавцю на підставі п. 2.1.2. згаданого вище договору оренди не відповідає дійсності, оскільки даним пунктом договору Управління наділене правом здійснювати контроль за санітарним станом та зовнішнім виглядом об'єкта, тобто площею (тротуаром, газоном, тощо), яка надана відповідачу в оренду для встановлення відкритого літнього майданчика.
Як вже було встановлено судом, термін дії паспорта відкритого літнього майданчика №136 від 24.07.2014р. погоджено з 01.04.2015р. до 31.10.2015р.
В п. 4.4. Постанови від 26.12.2011р. №18 «Про деякі питання практики застосування Пленум ВГС України зазначив, що в господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (пункт 1-1 частини першої статті 80 ГПК), зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Припинення провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи.
Враховуючи те, що в судовому засіданні представник позивача наполягав на розгляді спору по суті, беручи до уваги викладені законодавчі положення, суд відмовляє в задоволенні позову повністю, оскільки станом на день розгляду справи, літній майданчик відповідача, розташований за адресою: м. Львів, вул. О. Довженка, 2 встановлений правомірно, на підставі виданого ТОВ «Крамсервіс» паспорта, а тому правових підстав для його демонтажу немає.
З приводу відшкодування судового збору, то суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4.7. Постанови Пленуму ВГС України «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» від 21.02.2013р. № 7 частиною другою статті 49 ГПК передбачено, що в разі коли спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Зазначена норма виступає процесуальною санкцією, яка застосовується господарським судом незалежно від того, чи заявлялося відповідне клопотання заінтересованою стороною. У такому застосуванні суду слід виходити з широкого розуміння даної норми, маючи на увазі, що передбачені нею наслідки можуть наставати і в разі неправомірної бездіяльності винної особи, яка не вжила заходів до поновлення порушених нею прав і законних інтересів іншої особи (зокрема, ухилялася від задоволення її заснованих на законі вимог), що змусило останню звернутися за судовим захистом.
Зважаючи на те, що відповідач у встановлені розпорядженням Сихівської районної адміністрації №5 від 14.01.2015р. строки не виконав вимоги щодо демонтажу елементів відкритого літнього майданчика, і позивач був змушений звернутися до суду, господарський суд вважає, що судовий збір у розмірі 1218,00 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача підставі ч. 2 ст. 49 ГПК України, як з особи, внаслідок неправильних дій якої виник спір.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 4-3, 12, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. В позові відмовити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Крамсервіс» (79066, м. Львів, вул. О. Довженка, 2; код ЄДРПОУ 19162936) на користь Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради (79049, м. Львів, пр. Червоної Калини, 66; код ЄДРПОУ 25258931) 1218,00 грн. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст. 116 ГПК України.
4. Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст. 91-93 ГПК України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення складено та підписано 09.04.2015 р.
Суддя Крупник Р.В.