ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
02.04.15р. Справа № 904/2465/14
За скаргою: Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ
на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України
у справі:
за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ
до Публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська Теплоелектроцентраль", м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області
про стягнення 56 175 373, 55 грн. заборгованості за природний газ, 3 087 798, 54 грн. пені, 644 347, 57 грн. інфляційних та 1 161 445, 37 грн. річних
Суддя Крижний О.М.
Представники:
від позивача: Букоємський Р.В., довіреність № 14-138 від 13.05.2014 року, представник
від відповідача: Кісілевич Є.Є., довіреність № 14/19 від 14.07.2014 року, представник
від ВДВС: Шпак О.М., посвідчення серії ДН № 2485, довіреність № 3-1413/1386 від 19.12.2014 року, провідний спеціаліст відділу організації та контролю за виконанням рішень управління державної виконавчої служби ГУЮ у Дніпропетровській області, представник
СУТЬ СПОРУ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 03.06.2014 року по справі № 904/2465/14, залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.07.2014 року, позов задоволено частково, стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська Теплоелектроцентраль" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 56 175 373, 54 грн. заборгованості за природний газ, 1 543 899, 27 грн. пені, 644 347, 57 грн. інфляційних, 1161445, 37 грн. річних та судовий збір у розмірі 73 080 грн. В решті позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення суду Дніпропетровської області 16.07.2014 року видано наказ.
19.01.2015 року Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до господарського суду із скаргою на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України № 14/2-13 від 16.01.2015 року та просить:
- визнати незаконними дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України щодо винесення 26.12.2014 року постанови про зупинення виконавчого провадження ВП № 44504497 з примусового виконання наказу № 904/2465/14, виданого 16.07.2014 року господарським судом Дніпропетровської області, про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська Теплоцентраль" на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 56 175 373, 54 грн. заборгованості за природний газ, 1 543 899, 27 грн. пені, 644 347, 57 грн. інфляційних, 1 161 445, 37 грн. річних та судовий збір у розмірі 73 080,00 грн.;
- визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Кеди М.В. від 26.12.2014 року про зупинення виконавчого провадження ВП № 44504497 з примусового виконання наказу № 904/2465/14, виданого 16.07.2014 року господарським судом Дніпропетровської області, про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська Теплоцентраль" на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 56 175 373, 54 грн. заборгованості за природний газ, 1 543 899, 27 грн. пені, 644 347, 57 грн. інфляційних, 1 161 445, 37 грн. річних та судовий збір у розмірі 73 080,00 грн.
За результатами автоматизованого розподілу скарги у справі №904/2465/14 у зв'язку із закінченням повноважень у судді Бондарєва Е.М., скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України передано на розгляд судді Крижному О.М.
Розгляд скарги був відкладений з 12.02.2015 року на 04.03.2015 року, з 04.03.2015 року на 26.03.2015 року та з 26.03.2015 року на 02.04.2015 року. Ухвалою господарського суду від 04.03.2015 року строк розгляду скарги продовжено на 15 днів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та державної виконавчої служби, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Скаржник обґрунтовує свої вимоги тими обставинами, що винесена Відділом примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України постанова про зупинення виконавчого провадження ВП № 44504497 з примусового виконання наказу господарського суду у справі № 904/2465/14 не відповідає вимогам законодавства, так як в даній постанові підставою зупинення виконавчого провадження слугує пункт 15 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження", за положеннями якого, виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Заявник скарги зазначає, що дія Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" поширюється на стягнення заборгованості, що виникла до 1 січня 2013 року, і не поширюється на примусове стягнення заборгованості, яка виникла після зазначеної дати, тобто не поширюється на заборгованість відповідача по справі, так як вимоги щодо стягнення такої заборгованості були заявлені позивачем по справі на підставі спірного договору у період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року, тобто заборгованість у відповідача виникла після 01.01.2013 року.
Відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України та відповідач по справі проти задоволення скарги заперечують, у відзивах на скаргу зазначають, що приписи Закону України "Про виконавче провадження" зобов'язують державного виконавця, незалежно від часу виникнення заборгованості підприємства паливно-енергетичного комплексу, обов'язково зупинити виконавче провадження у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості до закінчення строку дії процедури заборгованості.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд зазначає наступне.
01.08.2014 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення розрахунків у паливно-енергетичному комплексі", яким передбачено, що виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та умови їх виконання для підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості на умовах, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", застосовуються з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", до 01.01.2016 року.
ПАТ "Дніпродзержинська Теплоцентраль" внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", що підтверджується, зокрема, наданою відповідачем по справі випискою з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу від 26.11.2014 року.
Згідно вимог п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Стаття 37 Закону України "Про виконавче провадження" містить перелік підстав, за яких виконавче провадження підлягає зупиненню, зокрема, пп. 15 п. 1 цієї статті передбачено, що внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"є обов'язковою підставою зупинення виконавчого провадження.
У преамбулі Закону "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" зазначено, що він визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу. Метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
Частиною 2 ст. 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" передбачено, що його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
До учасників розрахунків пунктом 1.3 ст. 1 зазначеного Закону віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Для цілей названого Закону, в п. 1.4. ст. 1 поняття заборгованості визначено як сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; 6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію".
В свою чергу, згідно п. 1.8. ст. 1 Закону, розрахунковою датою, є дата фіксації учасниками розрахунків сум кредиторської та дебіторської заборгованостей, що належать до погашення з використанням передбачених цим Законом механізмів. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2013 року
Отже, положеннями Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при його застосуванні, до яких, зокрема, віднесено суми коштів зазначені в п. 1.4. ст. 1 Закону, які виникли станом на 01.01.2013 року, і на які в свою чергу поширюється положення п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження відносно підприємства, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до цього Закону.
Такі висновки суду, в тому числі підтверджуються змістом положень абз. 6 п. 3.7. ст. 3 названого Закону, яким закріплено, що на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Наведена вище норма має цілком логічний зв'язок з визначеною метою цього Закону, якою є погашення заборгованості, що виникла станом на 01.01.2013 року, за допомогою механізмів, запроваджених цим Законом, тобто поза межами порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", при цьому, заборгованість, яка виникла після 01.01.2013 року, на яку не розповсюджується визначені даним Законом механізми погашення, підлягає стягненню в загальному порядку, включаючи примусове стягнення в рамках виконавчого провадження.
Предметом позову у справі № 904/2465/14 було стягнення заборгованості за природний газ, який поставлений на підставі договору купівлі-продажу природного газу № 13/2327-ТЕ-3 від 28.12.2012 року протягом січня-квітня 2013 року та жовтня-грудня 2013 року.
Відповідно до п. 6.1. договору купівлі-продажу природного газу № 13/2327-ТЕ-3 від 28.12.2012 року, оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100 % поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа місяця наступного за місяцем поставки газу.
Відтак, відповідач повинен був здійснити оплату за поставлений позивачем природний газ, починаючи з 14.02.2013 року, та закінчуючи 14.01.2014 року, тобто після встановленої Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" розрахункової дати.
Отже, стягнута за рішенням суду у даній справі сума боргу, не є заборгованістю підприємства паливно-енергетичного комплексу в розумінні Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", вона знаходяться поза межами регулювання цього Закону.
Таким чином, за умов того, що стягувана за рішення суду сума боргу не є заборгованістю у розумінні Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", і здійснення її погашення в рамках названого Закону відповідно не відбуватиметься, сам лише факт включення відповідача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є достатньою підставою для зупиняє виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області у даній справі, а отже, дії державної виконавчої служби щодо зупинення виконавчого провадження, суперечать вимогам діючого законодавства, що є підставою для задоволення скарги в повному обсязі.
При цьому, суд вважає за необхідне зауважити, що відсутність у п. 15 ч. 1 ст. 37 Законі України "Про виконавче провадження" будь-яких умов щодо зупинення виконавчого провадження в залежності від моменту та підстав виникнення заборгованості, не виключає обов'язок державного виконавця дотримуватися приписів абз. 6 п. 3.7. ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", положення якого, в тому числі складають правову основу діяльності державної виконавчої служби (ст. 2 Закону України "Про державну виконавчу службу".
Аналогічна правова позиція міститься, зокрема, у постановах Вищого господарського суду України від 04.02.2014 року по справі № 904/2000/13, від 25.02.2015 року по справі №910/17078/13 та інших.
Отже, скарга Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України підлягає задоволенню.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до п. 9.13. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №9 від 17 жовтня 2012 року "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд при визнанні доводів заявника правомірними визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, а дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України - задовольнити.
Визнати незаконними дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України щодо винесення 26.12.2014 року постанови про зупинення виконавчого провадження ВП № 44504497 з примусового виконання наказу № 904/2465/14, виданого 16.07.2014 року господарським судом Дніпропетровської області.
Визнати недійсною постанову Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 26.12.2014 року про зупинення виконавчого провадження ВП № 44504497 з примусового виконання наказу № 904/2465/14, виданого 16.07.2014 року господарським судом Дніпропетровської області.
Суддя О.М. Крижний