ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07 квітня 2015 р. Справа № 903/146/15
за позовом Володимир-Волинського міжрайонного прокурора в інтересах Державної екологічної інспекції у Волинській області
до відповідача: Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"
про стягнення 1 413,12грн.
Суддя Слупко В.Л.
Представники сторін:
від позивача: Матвійчук Т.М., довір. №26 від 04.08.2014р.
від відповідача: Лапковський О.В., довіреність № 74 від 15.10.2014р.
від прокуратури Волинської області: Савчук О.В. - прокурор
Суть спору: Володимир-Волинський міжрайонний прокурор в інтересах Державної екологічної інспекції у Волинській області звернувся до суду з позовом про стягнення з Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" 1 413,12грн. завданих державі збитків в результаті самовільного використання водних ресурсів (без спеціального дозволу) філією відповідача - "Володимир-Волинський автодор" в період з 01.01.2014р. по 20.05.2014р..
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що Державною екологічною інспекцією у Волинській області в результаті проведення в травні 2014р. перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства у Дочірньому підприємстві "Волинський облавтодор" та його філії - "Володимир-Волинський автодор" на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами було встановлено, що філія на земельній ділянці в с. Заріччя має артезіанську свердловину, із якої в період з 01.01.2014р. по 20.05.2014р. використано води з підземних джерел в обсязі 24 куб. м без отримання дозволу, при цьому, що термін дії попереднього дозволу від 12.09.2008р. №38 Вол закінчився 31.12.2013р.
Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнають, мотивуючи наступним:
- філія "Володимир-Волинський автодор" як землекористувач здійснювала видобуток підземних вод у рамках відведених їй меж земельної ділянки на підставі пункту "в" ч.1 ст. 96 Земельного кодексу України, згідно якого землекористувачі мають право використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширенні корисні копалини, торф, ліси, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі;
- частиною 1 ст. 23 Кодексу України про надра регламентовано, що землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельний ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб, зокрема, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови, що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 куб.м на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб;
- розрахунок збитків здійснено за формулою 3сб. = W x Tap x 100. Проте Методика №389 не містить такої формули. Крім того, в період, за який нараховано збитки, а саме з 01.04.2014р. по 20.05.2014р. було змінено (з 01.04.2014р.) розмір нормативу збору, однак позивачем та прокурором при нарахуванні збитків застосовано лише один норматив, що на думку представника відповідача є неправильним.
Також представник відповідача в судовому засіданні 16.03.2015р. наголошував на тому, що на момент перевірки філія "Володимир-Волинський автодор" припинила свою діяльність згідно наказу ВАТ"ДАК "Автомобільні дороги України" від 06.05.2014р.
Позивач та прокурор в судовому засіданні 07.04.2015р. підтримали повністю заявлені позовні вимоги, а заперечення відповідача вважають безпідставними.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Висновок суду ґрунтується на наступному.
Згідно плану роботи на 2 квартал 2014 року, затвердженого першим заступником Голови Державної екологічної інспекції України 21.03.2014р. та на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Волинській області від 15.04.2014 року №132 Державною екологічною інспекцією у Волинській області в травні проведено перевірку ДП" Волинський облавтодор" ВАТ " ДАК "Автомобільні дороги України" та всіх філій цього підприємства на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Як встановлено Державною екологічною інспекцією у Волинській області (акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 27.05.2014р. (а.с.20-34)) філія "Володимир-Волинський автодор" ДП " Волинський облавтодор" має виробничу базу, яка розташована в с. Заріччя Володимир-Волинського р-ну по вул. Радянській, 1А на земельній ділянці площею 0,8778 га, яка перебуває у постійному користуванні філії (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 152481207205, дата держреєстрації:19.09.2013р.). На території виробничої бази знаходиться артезіанська свердловина. Термін дії дозволу на спеціальне водокористування №38Вол. від 12.09.2008р. закінчився 31.12.2013р. На момент перевірки відповідний дозвіл відсутній.
За час експлуатації свердловини в період з 01.01.2014р. по 20.05.2014р. філією було використано для господарсько-побутових потреб 24 м.куб. води, що підтверджено довідкою філії від 20.05.2014р. №60 за підписом в.о. начальника філії Киричуком М.С., яким також без жодних застережень підписано акт перевірки.
В акті перевірки зазначено, що філія"Володимир-Волинський автодор ДП "Волинський облавтодор" припинила виробничо-господарську діяльність у зв'язку із реорганізацією шляхом приєднання її до філії "Володимир-Волинська ДЕД" ДП "Волинський облавтодор", на час проведення перевірки триває процес передачі на баланс філії "Володимир-Волинська ДЕД" майна, майнових прав та зобов'язань, що обліковуються на балансі філії "Володимир-Волинський автодор".
За результатами вказаної перевірки на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009р. та наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 30.06.2011р. №220) нараховано 1 413,12 грн. збитків.
Задовільняючи позовні вимоги прокурора судом враховано наступні норми чинного законодавства.
Стаття 44 Водного кодексу України містить імперативну норму , відповідно до якої водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
За змістом статті 48 вказаного кодексу спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Враховуючи, що філія "Володимир-Волинський автодор" здійснювала водозабір за допомогою технічних пристроїв для господарсько-побутових потреб (спеціальне водокористування) вона зобов'язана була отримати на це відповідний дозвіл.
З огляду на приписи ст. 55, 56 Водного кодексу України, закінчення строку дії дозволу на спеціальне водокористування за відсутності рішення органу, що його видав про припинення права відповідача на спеціальне водокористування не позбавляє останнього можливості продовжити строк спеціального водокористування у встановленому чинним законодавством порядку. В своєю чергу дії відповідача з використанням вод після закінчення строку дії дозволу на спеціальне водокористування , без його продовження та за відсутності рішення компетентного органу про припинення спеціального водокористування, вважаються самовільним водокористуванням.
Приписами ст. 111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Аналогічне положення міститься в ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, відшкодовується у розмірах, які визначаються на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, яка затверджена наказом Міністерства охорони-навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009р., відповідно до пункту 1.7 якої, самовільне використовування - це здійснення спеціального водокористування без наявності дозволу на нього.
Отже, заявлена до стягнення сума збитків підлягає задоволенню як обґрунтована.
Посилання відповідача на те, що в.о. начальника філії Киричук М.С. на мав права підписувати акт перевірки та довідку, так як на момент перевірки філія припинила свою діяльність на приймається судом до уваги, оскільки із наказу ДП"Волинський облавтодор" №74 від 12.05.2014р. "Про реорганізацію філії "Володимир-Волинський автодор" вбачається, що Киричуку М.С. як керівнику філії визначалися повноваження до 01.06.2014р.
Стосовно заявленого до стягнення розміру збитків, який відповідачем ставиться під сумнів, суд зазначає слідуюче.
В розділі IX "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів" наводиться наступна формула розрахунку збитків завданих самовільним водокористуванням:
3 сам = 100 x W x Tap.
де W - об'єм води, що використана самовільно без дозволу на спеціальне водокористування або з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, куб.м;
Tap - норматив збору за спеціальне водокористування, грн./куб.м, що діє в регіоні на момент виявлення порушення;
а "100" - це коефіцієнт, що застосовується згідно методики.
Як вбачається із розрахунку збитків позивачем як арифметично, так і відповідно до вказаної формули нараховувалась сума збитків.
Твердження відповідача про те, що в силу ч.1 ст.23 Кодексу України про надра, філія "Володимир-Волинський автодор" мала право використовувати підземні води без спеціального дозволу, так як використовувала її в об'ємі меншому ніж 300 куб.м на добу, є помилковим.
Дозвіл на спеціальне водокористування, отримання якого є необхідним для забору води з природного або створеного штучно елементу довкілля, в якому зосереджуються води (ст.ст.1, 48, 49 Водного кодексу України) та дозвіл на видобування прісних підземних вод (ст.21 Кодексу України про надра) визначаються законодавством самостійними дозвільними документами. З огляду на те, що виконання або невиконання відповідачем умови, передбаченої ст. 23 Кодексу України про надра, з якою закон пов'язує можливість видобування підземних прісних вод без дозволу на користування надрами, не звільняє відповідача від передбаченої законодавством відповідальності за забір води без дозволу на спеціальне водокористування.
У постанові Верховного Суду України від 03.09.2013р. у справі №13/333-38/463-2012 наведена позиція, відповідно до якої факт самовільного використання водних ресурсів без відповідного дозволу на спеціальне водокористування законодавством визначається самостійною підставою для відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 44, 48, 49, 50, 55, 56 ,111 Водного кодексу України, ст.ст. 38, 68 ,69 Закону України"Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
господарський суд,-
вирішив:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" збитки в сумі 1 413,12грн. на спеціальний рахунок фонду охорони навколишнього природного середовища Зарічанської сільської ради Володимир-Волинського району (рахунок №33110331700013, код платежу 24062100, і. к. 37950294, МФО 803014).
3. Стягнути з Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" в дохід Державного бюджету України судовий збір в сумі 1 827грн.
Повний текст рішення складено
09.04.2015
Суддя В. Л. Слупко