Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
26 березня 2015 р. №820/2212/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,
при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.,
за участю: представника відповідача - Камінського В.В.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Комунального підприємства "Сєвєродонецьккомунсервіс" про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Старобільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Сєвєродонецьккомунсервіс", в якому просить суд стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих Комунальне підприємство "Сєвєродонецьккомунсервис" (код ЄДРПОУ 03327983 вул. Гагарина,89, м. Сєвєродонецьк, Луганська область) у розмірі 109 932,61 грн.
Ухвалою суду від 06.03.2015 року відкрито провадження у справі та визначено, що позов Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області підсудний Харківському окружному адміністративному суду.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" від 12.08.2014 № 1632-VII у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя окремими судами в районі проведення антитерористичної операції змінено територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим в районі проведення антитерористичної операції таким судам, та забезпечено розгляд адміністративних справ, підсудних адміністративним судам, розташованим в районі проведення антитерористичної операції, - адміністративними судами, що визначаються головою Вищого адміністративного суду України.
Відповідно до ч. 4 ст. 1 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" державна судова адміністрація України складає перелік місцевих та апеляційних судів, які знаходяться в районі проведення антитерористичної операції і в яких неможливо здійснювати правосуддя, та направляє відповідні подання до голів вищих спеціалізованих судів для прийняття рішень, передбачених частинами першою і другою статті 1 цього Закону.
Згідно п.1 розпорядження Вищого адміністративного суду України від 02.09.2014 №193 встановлено, що розгляд адміністративних справ, підсудних адміністративним судам, розташованим у районі проведення антитерористичної операції, здійснюється такими судами, а саме: Харківським окружним адміністративним судом - адміністративних справ, підсудних Луганському окружному адміністративному суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач перебуває на обліку у Новоайдарському відділенні Старобільської об'єднаної державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області як платник за неосновним місцем знаходження та є платником екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (на території Новоайдарського району знаходиться полігон для захоронення твердих побутових відходів, який належить КП «Сєвєродонецьккомунсервис»). Відповідно до п.1.5 Статуту КП «Сєвєродонецьккомунсервис» є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий і інші рахунки в установах банку, печатку і штамп за своїм найменуванням. Станом на 18.02.2015 року Станом на 18.02.2015 КП «Сєвєродонецьккомунсервис» має податкову заборгованість з екологічного податку у сумі 332 445, 04 грн., яка складається з основного боргу - 330435,79 гри. та пені - 2009,25 грн. За період з 02.10.2014 по 18.02.2015 року КП «Сєвєродонецьккомунсервис» допустило податковий борг у сумі 109 932,61 грн. з екологічного податку, який складається з основного боргу - 108641,41 грн. та пені - 1291,20 грн. нарахованої відповідачу, як процент за користування розстроченням згідно п. 100.1 ст.100 ПК України. Борг виник у зв'язку з несплатою грошових зобов'язань визначених у податковій декларації з екологічного податку від 14.10.2014 за III квартал 2014 року на суму нарахованого податкового зобов'язання - 108641,41 грн. по строку сплати до 19.11.2014 року. Згідно рішення Старобільської ОДПІ від 17.03.2014 року за №1 КП «Сєвєродонецьккомунсервис» було надано розстрочку податкового боргу з екологічного податку зі сплатою сум частинами по 5372,64 грн. кожного місяця згідно графіку. Відповідачу Старобільською ОДПІ сформовано податкову вимогу від 30.05.2014 №8, яку направлено поштою 03.06.2014 з повідомленням про вручення уповноваженій особі КП «Сєвєродонецьккомунсервис» 10.06.2014. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05.11.2014 року по справі №820/17477/14 задоволено адміністративний позов Старобільської ОДПІ до «Сєвєродонецьккомунсервис» про стягнення податкового боргу з рахунків у сумі 220 503,18 грн. з екологічного податку.
Від директора КП «Сєвєродонецьккомунсервис» Дмитрієвої А.Л. через канцелярію суду надійшла заява про розстрочення виконання судового рішення по справі 820/2212/15 строком на 3 роки.
Від начальника Старобільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області через канцелярію суду надійшло клопотання, в якому представник позивача просить справу розглядати без участі представника позивача, а також зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі . Крім того, представник позивача зазначив, що при вирішення питання щодо надання розстрочки на сплату суму податкового боргу, заявлену у адміністративному позові покладає на розсуд суду.
Представник відповідача Камінський В.В. в судовому засіданні фактично не заперечував проти наявності податкового боргу, а також підтримав заяву про розстрочення виконання судового рішення.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Комунальне підприємство "Сєвєродонецьккомунсервіс" зареєстроване як юридична особа 03.11.1992 року (а.с.26) та перебуває на обліку в Новоайдарському відділенні Старобільської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області як платник за неосновним місцем знаходження, є платником екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах.
Відповідач самостійно визначив податкові зобов'язання з екологічного податку, подавши податкові декларації від 14.10.2014 (а.с.11-12) до Старобільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області.
Як вбачається з довідки про податковий борг КП «Сєвєродонецьккомунсервис», за період з 02.10.2014 року по 18.02.2015 року позивачем нараховано пеню в розмірі 1291,20 грн.(а.с.6).
Також податковим органом винесено рішення про розстрочення грошового зобов'язання з надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях від 17.03.2014 року №1 (а.с.20).
Оскільки відповідач не сплатив податкові зобов'язання з екологічного податку, позивач направляв на адресу КП «Сєвєродонецьккомунсервис» податкову вимогу від 30.05.2014 року №8 в розмірі 188007,13 грн., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.18).
Згідно п.п.16.1.3 та п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України - платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п. 250.2.1 п. 250.2 ст. 250 ПК України - платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 та підпунктами 240.2 1.1 і 240.2 1.3 пункту 240.2 1 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів.
Згідно п.56.11 ст.56 ПК України - не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Пунктом 54.1 ст.54 ПК України встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п.57.1 ст.57 ПК України - платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.п.59.1 ст.59 ПК України - у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст. 129 ПК України передбачено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до п.20.1.34 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно п.95.1 ст.95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до абзацу першого пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до наявних в матеріалах справи доказів, КП «Сєвєродонецьккомунсервис» відкрито розрахункові рахунки в Філії ПАТ ПІБ м. Сєвєродонецьк , МФО 304535, р/р 2606630130469, відкритий 30.03.2004 року, валюта рахунків - українська гривня; Філії АТ "Ощад" м. Луганськ, МФО 304665, р/р 26002301010677, відкритий 12.08.2011 року, валюта рахунків - українська гривня; Філії ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» м. Луганськ, МФО 304795, р/р 26003060439628, 26044060081198, 26053060407923, відкриті 27.04.2011 року, валюта рахунку - українська гривня; ПАТ "КБ «Надра Банк», МФО 380764, рахунок 26005156376001, відкритий 13.02.2012 року, валюта рахунку - українська гривня; ГУ ДКС України у Луганській області, МФО 804013, р/р 37120033279835, відкритий 19.12.2001 року, валюта рахунку - українська гривня; ПАТ «Промінвестбанк», МФО 300012, р/р 26009620640568, 26041620640571, відкриті 27.05.2014 року, валюта рахунку - українська гривня; ГУ ДКС України у Луганській області, МФО 804013, р/р 35433002035984, 35434001035984, 35440103035984, 35441102035984, 35442101035984, відкриті 27.01.2014 року, валюта рахунку - українська гривня; ГУ ДКС України у Луганській області, МФО 804013, р/р 35447102835984, відкритий 24.02.2014 року, валюта рахунку - українська гривня; ПУАТ «ФІДОБАНК», МФО 300175, р/р 26001000219918, 26045000219918, відкриті 21.01.2014 року, валюта рахунку - українська гривня (а.с.19).
Таким чином, на теперішній час сума податкового боргу з екологічного податку відповідача складає 109932,61 грн. (а.с.8-10).
Згідно ст.61 ПК України, органи державної податкової служби здійснюють, зокрема, контроль щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
На підставі викладеного вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 109932,61 грн., суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Щодо клопотання відповідача про розстрочення виконання рішення, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 263 КАС України суд розглядає питання про відстрочення виконання судового рішення, та у виняткових випадках може відстрочити виконання судового рішення. Винятковими випадками, у відповідності до ч. 1 ст. 263 КАС України, є обставини особливого характеру, які ускладнюють виконання судового рішення, зокрема, відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо.
З аналізу положень ст.263 КАС України вбачається, що розстрочення виконання судового рішення є правом суду, що постановив судове рішення, у разі виключних обставин, що ускладнюють виконання прийнятого рішення.
Представником відповідача Камінським В.В. повідомлено, що КП «Сєвєродонецьккомунсервис» є комунальним спеціалізованим підприємством, заснованим на комунальній власності територіальної громади міста Сєвєродонецька. Основним і фактично єдиним видом діяльності підприємства є надання послуг фізичним та юридичним особам по вивезенню (перевезенню) автомобільним транспортом спеціального призначення (сміття візники) твердих побутових відходів на відповідний полігон твердих побутових відходів, через що основним джерелом доходу підприємства є плата, яка вноситься споживачами, за надані підприємством відповідача житлово-комунальні послуги. Станом на 01.03.2015 року дебіторська заборгованість перед підприємством за надані послуги складає 4648753, 50 грн., що фактично стало підставою виникнення заборгованості у відповідача, що підтверджується бухгалтерською довідкою (а.с.64-65)..
Суд зазначає, що наведені представником КП «Сєвєродонецьккомунсервис» підстави для розстрочення виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2015 р. по справі №820/2212/15, у розумінні ч. 1 ст. 263 КАС України можуть ускладнювати виконання судового рішення.
Оскільки розстрочення виконання судового рішення про стягнення податкового боргу спрямоване на врегулювання виконання постанови суду, враховуючи фінансове становище боржника, суд дійшов висновку про можливість задоволення клопотання про розстрочення виконання постанови суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186, 263 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Комунального підприємства "Сєвєродонецьккомунсервіс" про стягнення податкового боргу - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства "Сєвєродонецьккомунсервіс" рахунків у банках, обслуговуючих Приватне підприємство "Квант Універсал" код ЄДРПОУ 03327983 вул. Гагарина,89, м. Сєвєродонецьк, Луганська область) у розмірі 109 932,61 грн. на користь Державного бюджету України заборгованість у розмірі 109932,61 грн. (сто дев'ять тисячі дев'ятсот тридцять дві гривні 61 копійка).
Розстрочити виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 26.03.2015 року по справі №820/2212/15 на 36 (тридцять шість) місяців, визначивши наступний порядок виконання судового рішення:
заборгованість у розмірі 109 932,61 грн. належить стягувати рівними частинами по 3053 грн. щомісячно, починаючи з квітня 2015 року по березень 2018 року включно,
за квітень 2018 р. - 3077,61 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 02.04.2015 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.