ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" квітня 2015 р. Справа № 809/966/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Черепія П.М.
при секретарі судового засідання Волочій Л.І.
за участю: представників сторін:
позивача: Малиневич О.І.,
відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області
до Публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування"
про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 179527,25 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,-
ВСТАНОВИВ:
03.03.2015 року Калуська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування" (надалі - відповідач) про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 179527,25 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не сплачено податковий борг в розмірі 179527,25 грн., здійснені позивачем заходи щодо стягнення податкового боргу не призвели до його погашення, що у відповідності до статті 95 Податкового кодексу України є підставою для звернення до суду про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна Публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування" , що перебуває у податковій заставі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав, наведених у позовній заяві. Просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув повторно. На адресу суду голова правління ПАТ "Калуський завод комунального устаткування" Ільчишин А.М. направив клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки він терміново вибуває у відрядження. Повторну неявку в судове засідання представника відповідача та клопотання керівника про відкладення розгляду справи у зв'язку з його відрядженням, суд розцінює як зловживання відповідача процесуальними правами з метою затягування розгляду справи. Відповідач (голова правління ПАТ "Калуський завод комунального устаткування") наділений правом уповноважити відповідального працівника приймати участь в розгляді даної справи, що забезпечило би дотримання розумного строку розгляду і вирішення адміністративної справи.
Враховуючи вищевикладене, а також наявність у матеріалах справи достатніх доказів, необхідних для вирішення справи по суті, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів за відсутності представника відповідача.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 03.06.1997 року відповідач зареєстрований Калуською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області як юридична особа та перебуває на податковому обліку в Калуській об'єднаній Державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області. (а.с. 7 - 11).
Відповідачем не сплачено податковий борг в розмірі 179527,25 грн., на суму якого позивач просить отримати дозвіл на його погашення за рахунок майна Публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування", що знаходиться в податковій заставі відповідно до акта опису майна 9-4495/10/09-06-250 від 30.07.2014 року.
Податковий борг виник за наслідками несплати узгоджених податкових зобов'язань.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.08.2012 року у справі № 2а-2295/12/0970 стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування з його розрахункових рахунків, що є наявними у банківських установах та за рахунок готівки, що належить Публічному акціонерному товариству "Калуський завод комунального устаткування" в дохід бюджету податковий борг в сумі 185 189,23 грн. (а.с. 17 - 20).
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.08.2012 року у справі № 809/2667/13-а стягнуто з рахунків в обслуговуючих банках та за рахунок готівки Публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування" в дохід бюджету кошти на погашення податкового боргу в розмірі 44 439,47 грн. (а.с. 21 - 23).
На виконання постанов Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.08.2012 року у справі № 2а-2295/12/0970 та від 28.08.2012 року у справі № 809/2667/13-а контролюючим органом направлено в банківські установи інкасовані доручення (розпорядження): № 311 від 17.10.2014 року для стягнення податкового боргу в сумі 13318,17 грн., № 313 від 17.10.2014 року для стягнення податкового боргу в розмірі 13318,17 грн., № 316 від 17.10.2014 року для стягнення податкового боргу в сумі 3043,82 грн., № 318 від 17.10.2014 року для стягнення податкового боргу в розмірі 3043,82 грн., які повернуті без виконання у зв'язку з відсутністю грошових коштів на рахунках відповідача. (а.с. 24 - 26).
30.07.2014 року податковим керуючим Калуської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області проведено опис майна відповідача на суму 28650,84 грн., про що складено акт опису майна № 9/4495/10/09-06-250 від 30.07.2014 року. (а.с. 27).
Як вбачається з матеріалів справи, 15.03.2010 року в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу майна платника податків (Публічному акціонерному товариству "Калуський завод комунального устаткування") згідно акту опису майна від 12.03.2010 року. (а.с. 30, 47).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (надалі - Кодекс), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 Кодексу, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання утворює податковий борг.
Згідно положень пункту 87.1 статті 87 Кодексу, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами (пункт 87.2 Кодексу).
Пунктами 88.1, 88.2 статті 88 Кодексу встановлено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Згідно пункту 89.1 статті 89 цього Кодексу, право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Відповідно пункту 89.2 статті 89 Кодексу, з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Згідно пункту 89.3 даної статті Кодексу, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
У відповідності до пункту 89.8 статті 89 цього Кодексу, контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Відповідно пункту 95.3 статті 95 Кодексу, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно положень пункту 95.1 статті 95 Кодексу, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Таким чином, основними умовами для звернення до суду з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків є наявність податкового боргу, відсутність коштів у платника податків, що перебувають у його власності та перебування майна платника податків у податковій заставі.
Згідно пункту 95.3 статті 95 Кодексу, контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Як встановлено судом, вжиті позивачем заходи щодо стягнення податкового боргу не призвели до його погашення відповідачем. Калуською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Івано-Франківській області з метою реалізації права, наданого пунктом 95.1 статті 9 Податкового кодексу України, заявлено вимогу про надання дозволу на погашення податкового боргу відповідача на суму 179527,25 грн. за рахунок майна Публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування", що знаходиться в податковій заставі відповідно до акту опису майна № 9/4495/10/09-06-250 від 30.07.2014 року.
Враховуючи, що податковий борг в розмірі 179527,25 грн. відповідачем не погашено, його стягнення з рахунків підприємства та за рахунок готівки не відбулося, тому суд приходить висновку про наявність підстав для надання дозволу на погашення податкового боргу в розмірі 179527,25 грн. за рахунок майна відповідача, що знаходиться в податковій заставі відповідно до акту опису майна № 9/4495/10/09-06-250 від 30.07.2014 року.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Надати Калуській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 179527,25 грн. (сто сімдесят дев'ять тисяч п'ятсот двадцять сім гривень двадцять п'ять копійок) за рахунок майна Публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування" (код ЄДРПОУ 03327730), що знаходиться в податковій заставі відповідно до акту опису майна № 9/4495/10/09-06-250 від 30.07.2014 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Черепій П.М.
Постанова складена в повному обсязі 08.04.2015 року.