Постанова № 43524815, 06.04.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2015
Номер справи
806/5710/14
Номер документу
43524815
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2015 року Житомир справа № 806/5710/14

час прийняття: 11 год. 10 хв. категорія 8.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сичової О.П.,

за участі секретаря Шевчук Т.А.,

за участі представника позивача Наумової А.М.,

за участі представника відповідача Мезенцева О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "САНСАРА ПЛЮС" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "САНСАРА ПЛЮС" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом в якому просить:

- визнати протиправними дії Житомирської об'єднаної державної податкова інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області щодо коригування показників податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ в інформаційній базі даних "Податковий блок" в особовій картці платника податків товариства з обмеженою відповідальністю "САНСАРА ПЛЮС" за липень 2014 року;

- зобов'язати Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області відновити показники податкового кредиту у інформаційній базі даних "Податковий блок", які були відкориговані за наслідком складання акту від 21.10.2014 №6660/06-25-22-03/38329964 "Про результати позапланової документальної невиїзної перевірки ТОВ "САНСАРА ПЛЮС" з питання фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ "Антарес" за період діяльності з 01.07.2014 по 31.07.2014" за липень 2014 року на суму ПДВ 1346334,26 грн.;

- зобов'язати Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області відновити показники податкових зобов'язань у інформаційній базі даних "Податковий блок", які були відкориговані за наслідком складання акту від 21.10.2014 №6660/06-25-22-03/38329964 "Про результати позапланової документальної невиїзної перевірки ТОВ "САНСАРА ПЛЮС" з питання фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ "Антарес" за період діяльності з 01.07.2014 по 31.07.2014" за липень 2014 року на суму ПДВ 1346334,26 грн.;

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що Житомирською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області проведено позапланову документальну невиїзну перевірку ТОВ "САНСАРА ПЛЮС" з питання фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ "Антарес" за період діяльності з 01.07.2014 по 31.07.2014, за результатом якої складено акт від 21.10.2014 №6660/06-25-22-03/38329964. На підставі висновків акту податковим органом було відкориговано показники податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ в інформаційній базі даних "Податковий блок" в особовій картці товариства з обмеженою відповідальністю "САНСАРА ПЛЮС" за липень 2014 року. Зазначені дії податкового органу на думку позивача є протиправними.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову з мотивів, викладених в письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з огляду на наступне.

Встановлено, що посадовою особою Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області з 10.10.2014 року по 14.10.2014 року було проведено позапланову документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "САНСАРА ПЛЮС" з питання фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ "Антарес" за період з 01.07.2014 року по 31.07.2014 року.

В свою чергу перевіркою встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "САНСАРА ПЛЮС":

- п.198.1 ст.198, п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України в результаті чого товариством завищено податковий кредит в липні 2014 року на загальну суму податку на додану вартість 1346334,26 грн.;

- ст.180, ст.186, п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України в результаті чого підлягає зменшенню задеклароване податкове зобов'язання за липень 2014 року в сумі податку на додану вартість 1346334,26 грн.

За результатами вказаної перевірки контролюючим органом складено акт від 21.10.2014 року №6660/06-25-22-03/38329964.

На підставі виявлених порушень Житомирською ОДПІ було відкориговано суми податкового зобов'язання та податкового кредиту платника податків відповідно до акту перевірки № 6660/06-25-22-03/38329964 від 21.10.2014 року.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача звернувся до суду про зобов'язання вчинити дії по відновленню показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Вирішуючи даний спір по суті, суд виходить з наступного.

За приписами норми п.185.1 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування з податку на додану вартість є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України;

г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

З метою оподаткування цим податком до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України.

Згідно п.187.1 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

З листа Житомирської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 03.04.2015 року № 11712/9/06-25-22-03 видно, що контролюючим органом було відкориговано суми податкового зобов'язання та податкового кредиту відповідно до акту перевірки №6660/06-25-22-03/38329964 від 21.10.2014 року по контрагенту ТОВ "Антарес" в сумі 1346334,26 грн.

В той же час, податкові повідомлення-рішення з приводу порушень вказаних в акті перевірки №6660/06-25-22-03/38329964 від 21.10.2014 року не виносились.

Судом встановлено, що мотивами, на підставі яких суб'єкт владних повноважень дійшов висновків про порушення позивачем вимоги Податкового кодексу України, зазначених в акті перевірки №6660/06-25-22-03/38329964 від 21.10.2014 року, слугувало те, що Товариством з обмеженою відповідальністю "САНСАРА ПЛЮС" були здійсненні господарські операції з придбання нафтопродуктів (бензину) в липні 2014 року у ТОВ "Антарес" на загальну суму ПДВ 1346334,26 грн. та господарські операції з продажу цих нафтопродуктів (бензину) у липні 2014 року в сумі ПДВ 1132296,85 грн. наступним контрагентам: ТОВ ВТФ "Авіас" на загальну суму 1054362,30 грн., в т. ч. ПДВ 210872,45 грн., ТОВ "ТПК Промснаб" на загальну суму 104925,15 грн., в т. ч. ПДВ 20985,03 грн., ТОВ "Голд Сервіс Плюс" на загальну суму 1907137,01 грн., в т. ч. ПДВ 381427,40 грн., ТОВ "Прайм Бізнес ЛТД" на загальну суму 1792072,58 грн., в т. ч. ПДВ 358414,52 грн., ТОВ "Страпоніс" на загальну суму 1873174,32 грн., в т. ч. ПДВ 374634,86 грн.

Контролюючий орган зазначає, що податкове зобов'язання з ПДВ ТОВ "Антарес" за липень 2014 року не підтверджено, оскільки від ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська отримано акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Антарес" з питань документального підтвердження господарських відносин за липень 2014 року. Також вказаним актом встановлено відсутність у ТОВ "Антарес" необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності трудових ресурсів, оборотних коштів, виробничих активів, складських приміщень, власного чи орендованого майна. У липні 2014 року не можливо дослідити придбання бензину, який був реалізований підприємствам-покупцям.

Крім того, перевіркою Житомирської ОДПІ не встановлено наявність розумних економічних або інших причин (ділової мети) систематичного придбання товарів без його фактичної поставки; до перевірки не надано журнали реєстрації проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою №7-НП, реєстри обліку нафтопродуктів та документи які б підтверджували якість нафтопродуктів. Все це, на думку податкового органу, також свідчить про нереальність господарських операцій, здійснених з ТОВ "Антарес".

Однак суд зазначає, що висновок про наявність господарських операцій встановлюється за рахунок дослідження сукупності первинних документів, в тому числі податкових накладних, які підтверджують рух активів підприємства та наявність об'єкта оподаткування, правомірності формування податкового кредиту та з урахуванням принципа індивідуальної відповідальності кожного платника податків.

Позивачем на підтвердження господарських операцій з контрагентом ТОВ "Антарес" за липень 2014 року надано:

- договори № ДГ-0107-41 від 01.07.2014 року, №ДГ-2107-16 від 21.07.2014 поставки нафтопродуктів та додаткові угоди до них, укладені між ТОВ "Антарес" (Постачальник) та ТОВ "САНСАРА ПЛЮС" (а.с.71-74, 78, 79-82, 86), відповідно до умов якого, постачальник зобов'язується передати у власність покупця нафтопродукти (товар). Згідно умов договорів передбачено, що товар поставляється на умовах: EXW - резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів (ІНКОТЕРМС-2010);

- повідомлення щодо зберігання нафтопродуктів в ПАТ "Дніпронафтопродукт" від 01.07.2014 року та від 21.07.2014 року (а.с.75, 83);

- акти приймання-передачі нафтопродуктів згідно договорів № ДГ-0107-41 від 01.07.2014 року, №ДГ-2107-16 від 21.07.2014р. (а.с.76, 84) на загальну вартість поставлених товарів в розмірі ПДВ 1346334,29 грн.;

- податкові накладні № № 89, 90 від 31.07.2014 року на суму ПДВ - 1346334,29 грн. та реєстром отриманих та виданих податкових накладних (а.с.77, 90).

В свою чергу на підтвердження отримання нафтопродуктів надано договір зберігання №4203 від 01.07.2014 року, який укладений між ПАТ "Дніпронафтопродукт" (зберігач) та ТОВ "САНСАРА ПЛЮС" (поклажодавець), протокол узгодження ціни до договору №4203 від 01.07.2014 року та акт прийому передачі наданих послуг згідно договору №4203 від 01.07.2014 року (а.с.57-60).

На підтвердження передачі позивачем нафтопродуктів ТОВ ВТФ "Авіас", ТОВ "ТПК Промснаб", ТОВ "Голд Сервіс Плюс", ТОВ "Прайм Бізнес ЛТД", ТОВ "Страпоніс" долучено до матеріалів справи договір №57 від 01.06.2014 року про перевезення вантажів автомобільним транспортом, укладеного між позивачем та ТОВ "Торговий дім "Кременчукнафтопродуктсервіс", акт здачі-прийомки виконаних робіт, реєстр до акту виконаних робіт (а.с.61-66); договір перевезення вантажів №Е04/14 від 01.07.2014 року, укладений між позивачем та ТОВ "ЕКО-ВЕЙ", акт прийому передачі виконаних робіт, картку обліку роботи автомобілів (а.с.67-70).

Таким чином, висновки акту про відсутність господарських операцій з контрагентом ТОВ "Антарес" за липень 2014 року на суму ПДВ 1346334,26 грн. не підтверджений.

Суд зазначає, що згідно із п.54.1 ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання і а/або пені вважається узгодженою.

У відповідності до п.49.8 ст.49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Відповідно до п.4.9 Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом ДПС України від 14.06.2012 року № 516, за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється і вважається прийнятою.

Наведене свідчить про те, що обов'язок платника податків подати декларацію з податку на додану вартість узгоджується з обов'язком податкового органу прийняти таку декларацію та, при відсутності зауважень до її оформлення, відобразити показники цієї декларації у відповідних базах податкової звітності.

Отже, показники податкового кредиту та податкових зобов'язань конкретного платника податків, які відображаються в Деталізованій базі співставлення, формуються на підставі показників поданих таким платником податків податкових декларацій з ПДВ з додатком №5, і повинні їм відповідати.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що самостійна зміна відповідачем у базі співставлення показників податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача на підставі акту перевірки, без прийняття податкового повідомлення-рішення та без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання уточнюючих декларацій (розрахунків), є незаконною та порушує права та інтереси позивача, для захисту яких необхідно відновити в цій базі такі показники податкового кредиту та податкових зобов'язань, які були в ній до внесення змін на підставі акту перевірки №6660/06-25-22-03/38329964 від 21.10.2014 року.

В силу вимог ч.2 ст.71 КАС України відповідачем не доведено правомірність вчинених дій.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову Товариства з обмеженою відповідальністю "САНСАРА ПЛЮС".

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України

Керуючись статтями 86, 94, 158-162, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позовні вимоги задоволити.

Визнати протиправними дії Житомирської об'єднаної державної податкова інспекції щодо коригування показників податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ в інформаційній базі даних "Податковий блок" в особовій картці платника податків товариства з обмеженою відповідальністю "САНСАРА ПЛЮС" за липень 2014 року;

Зобов'язати Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію відновити показники податкових зобов'язань та податкового кредиту у інформаційній базі даних "Податковий блок", які були відкориговані за наслідком складання акту від 21.10.2014 №6660/06-25-22-03/38329964 "Про результати позапланової документальної невиїзної перевірки ТОВ "САНСАРА ПЛЮС" з питання фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ "Антарес" за період діяльності з 01.07.2014 по 31.07.2014" за липень 2014 року на суму ПДВ 1346334,26 грн.

Стягнути з державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "САНСАРА ПЛЮС" витрати на оплату судового збору в розмірі 73,08 грн.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Сичова

Повний текст постанови виготовлено: 09 квітня 2015 р.