Справа № 505/948/15-а року
Провадження по справі № 2-а/505/10/2015 року
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" квітня 2015 р. суддя Котовського міськрайонного суду Одеської області Фабіжевський С.А. вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області про визнання неправомірною відмову щодо перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку і зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з дійсним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області, наполягала на прийнятті її позову до розгляду та задовольнити його, розгляді справи в скороченому провадженні, зобов'язанні відповідача здійснити перерахунок та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на момент виплати, за період з 20 квітня 2014 року по 20 серпня 2014 року, з урахуванням виплачених сум, а також на стягненні з останнього на її користь судових витрат в сумі 73,08 грн.
Свої позовні вимоги обґрунтувала тим, що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на сьогоднішній день перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та має право на отримання допомоги у розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом. Вона як застрахована особа у сфері соціального страхування на випадок безробіття, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до трьох років, має право отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй призначалась та виплачувалась в менших ніж передбачено законом розмірах. Вона зверталася до відповідача про перерахунок та належну виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, але відповідач відмовив їй в перерахунку і така відмова є протиправною.
Ухвалою суду від 06 березня 2015 року відкрито скорочене провадження у справі.
Дослідивши письмові матеріали справи вважаю, що позов підлягає задоволенню.
Позивачка ОСОБА_1 є матір'ю, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області як одержувач допомоги по догляду за дитиною при народженні дитини.
06 лютого 2014 року позивачка звернулася управління праці та соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області з заявою здійснити перерахунок та доплату належної їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до рівня прожиткового мінімуму з моменту призначення такої допомоги до теперішнього часу. На звернення позивачки до відповідача з питанням про перерахунок допомоги по догляду за дитиною, позивачка отримала відмову.
Позивачці призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як працюючій особі.
Порушене право застрахованої особи в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо не отриманої в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку регулюється положеннями ст. 43 Закону України від 18 січня 2001 року №2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (далі - Закон № 2240-III).
Згідно ч.2 ст.42, ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки і є не менше, ніж прожитковий мінімум.
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 року, державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри соціальної допомоги, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
Ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» встановлює, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
У відповідності до ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст.45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлено ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», якою зазначається, що він має бути не меншим ніж прожитковий мінімум, встановлений законом для дітей до 6-ти років.
Відповідач, при розрахунку та виплаті державної допомоги, повинен керуватися спеціальним законом, що регулює розмір виплат державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яким, в даному випадку, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Разом з тим, з матеріалів справи суд вбачає, що відповідач, при обчисленні та виплаті такої допомоги, застосував дію постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, нараховуючи та виплачуючи позивачці 130 грн. щомісячно, що порушує вимоги Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», яким вже встановлено розмір такої допомоги, і яким він повинен був керуватися.
Зазначена постанова Кабінету Міністрів України не повинна застосовуватися в цьому випадку, оскільки вона не визначає розмір допомоги по догляду за дітьми для застрахованих осіб, тобто діє Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-III в редакції: «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом». Отже, дії відповідача є протиправними.
Отже, враховуючи наведене, суд вважає, що поновлення порушених прав має відбутись шляхом зобов'язання відповідача здійснити нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ст. 43 Закону № 2240-ІІІ, а саме - у розмірі прожиткового мінімуму за відповідні періоди, та зобов'язанням відповідача провести їх виплату зазначеної допомоги за мінусом отриманих сум.
На підставі п.1 ст. 183-2 КАС України, постанова суду підлягає негайному виконанню.
Згідно з ч.1 ст.94 КАС України на користь позивачки підлягає стягненню судовий збір в розмірі 73,08 грн. з Управління праці та соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області.
Керуючись ст.ст.158-163, 182-2 п.1, 194 ч.1 КАС України, ст. 43 Закону України від 18 січня 2001 року №2240-III, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. ст. 1 ч.2, 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області про визнання неправомірною відмову щодо перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області щодо невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області здійснити перерахунок та виплатити допомогу ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, трирічного віку відповідно до розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на момент виплати, за період з 20 квітня 2014 року по 20 серпня 2014 року, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 73,08 грн.
Звернути постанову суду до негайного виконання.
Постанова, прийнята в порядку скороченого провадження, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Котовський міськрайонний суд Одеської області протягом 10 днів з дня її проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час її проголошення, - протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя -