копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2015 р. Справа № 818/815/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника позивача - Розуменка І.Ю.,
представника відповідача - Сумцової С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/815/15 за позовом публічного акціонерного товариства "Конотопський арматурний завод" до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, публічне акціонерне товариство "Конотопський арматурний завод" (далі - ПАТ "Конотопський арматурний завод"), звернувся до суду з адміністративним позовом до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач, Конотопська ОДПІ), в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.12.2014 року № 0002181703 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, в розмірі 345405,20 грн., в тому числі 345405,20 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної перевірки посадовими особами Конотопської ОДПІ встановлено порушення ПАТ "Конотопський арматурний завод" вимог податкового законодавства, а саме п.п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України (далі - ПК України). При нарахуванні заробітної плати працівникам підприємства та її невиплаті, позивачем не було сплачено до бюджету утриманий податок з доходів фізичних осіб у строки, визначені ПК України для місячного податкового періоду. Позивач не погоджується із таким висновком, оскільки подання податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб чинним ПК України не передбачено, то неможливо встановити і граничний строк подання такої декларації та сплати податку. Відтак, штрафна санкція, на думку позивача, відповідно до ст. 127 ПК України, застосована неправомірно.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнала з підстав, викладених в письмовому запереченні (а.с.85-86) та зазначила, що в ході проведеної перевірки ПАТ "Конотопський арматурний завод" встановлено порушення п.п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 ПК України, а саме при нарахуванні заробітної плати працівникам підприємства та її невиплаті, в терміни, передбачені законодавством, податок, утриманий з нарахованих доходів, у строки, встановлені для місячного податкового періоду, сплачений не був. Поняттям строку оплати податковим агентом податку до бюджету, встановленого ПК України для місячного податкового періоду, можна визначити як 10 календарних днів для оплати податкового зобов'язання, що починають розраховуватись після закінчення граничного строку для подання місячної податкової декларації за відповідний період, в якому було нараховано відповідний податок (п. 33.1, п. 33.3 ст. 33, ст. 34, п. 57.1 ст. 57 ПК України).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що з 15.10.2014 по 25.11.2014 Конотопською ОДПІ проведено планову документальну перевірку ПАТ "Конотопський арматурний завод" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2013, валютного та іншого законодавства з 01.01.2012 по 31.12.2013, за результатами якої складено акт від 01.12.2014 року № 366/22-01/00218331 (а.с.15-66).
В ході перевірки, серед іншого, Конотопською ОДПІ встановлено порушення позивачем вимог п.п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 ПК України в частині несплати до бюджету нарахованого податку на доходи фізичних осіб у строки, передбачені для місячного податкового періоду.
На підставі акту перевірки Конотопською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.12.2014 року № 0002181703, яким ПАТ "Конотопський арматурний завод" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, в розмірі 345405,20 грн., в тому числі 345405,20 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с.9).
На переконання суду оскаржене податкове повідомлення-рішення є законним з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що в ході перевірки встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2012 по 31.12.2013 встановлено, що у вересні 2012 року була проведена позапланова виїзна перевірка ПАТ «Конотопський арматурний завод» з питань своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2012 по 31.08.2012, за результатами якої складено акт № 41/17-1/00218331 від 18.09.2012. При проведенні перевірки було встановлено, що загальна сума несвоєчасно сплаченого податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2012 по 31.08.2012 становила 401044,90 грн., в т.ч.: за березень 2012 року - 121400,00 грн., за квітень 2012 року - 118680,00 грн., за травень 2012 року - 124104,00 грн., за червень 2012 року - 36860,90 грн. Крім факту несвоєчасної сплати податку за вказаний період було встановлено факт несплати податку на доходи фізичних осіб. Сума заборгованості по податку на доходи фізичних осіб станом на 06.09.2012 (період написання акту перевірки) складає 109940,10 грн., в т.ч.: за червень 2012 року - 2691,30 грн., за липень 2012 року - 107248,80 грн. За результатами перевірки на підприємство були накладені штрафні санкції. Застосовані штрафні (фінансові) санкції сплачені до бюджету.
В ході проведення перевірки встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб за період з 06.09.2012 по 31.12.2013 встановлено, що ПАТ «Конотопський арматурний завод» в порушення вимог пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 ПК України при нараховуванні працівникам товариства заробітної плати та її не виплаті в терміни, передбачені законодавством, податок, утриманий з нарахованих доходів, у строки, встановлені Кодексом для місячного податкового періоду, до бюджету сплачений не був.
Сума боргу нарахованого та несплаченого в місячний термін податку на доходи фізичних осіб складає:
станом на 01.12.2012 в сумі 44717,19 грн., борг виник за жовтень 2012 р.;
станом на 01.01.2013 в сумі 35792,76 грн., борг виник за листопад 2012 р.;
станом на 01.05.2013 в сумі 55777,69 грн., борг виник за березень 2013 р.;
станом на 01.06.2013 в сумі 62397,69 грн., борг виник за квітень 2013 р.;
станом на 01.07.2013 в сумі 143372,57 грн. борг виник в наступних періодах: за квітень 2013 р. в сумі 59877,69 грн., за травень 2013 р. в сумі 83534,88 грн.;
станом на 01.08.2013 борг в сумі 173937,27 грн., виник в наступних періодах: за квітень 2013 р. в сумі 3766,43 грн., за травень 2013 р. в сумі 83534,88 грн., за червень 2013 р. в сумі 86635,96 грн.;
станом на 01.09.2013 борг в сумі 225048,27 грн., виник в наступних періодах: за травень 2013 р. в сумі 31442,48 грн., за червень 2013 р. в сумі 86635,96 грн., за липень в сумі 106969,83 грн.
Отже, в ході перевірки встановлено, що загальна сума не сплаченого до бюджету нарахованого податку на доходи фізичних осіб у строки, передбачені Податковим кодексом для місячного податкового періоду складає 475826,00 грн., в т.ч.: за жовтень 2012 р. - 44717,19 грн., за листопад 2012 р. - 35792,76 грн., за березень 2013 р. - 55777,69 грн., за квітень 2013 р. - 62397,69 грн., за травень 2013 р. - 83534,88 грн., за червень 2013 р. - 86635,96 грн., за липень 2013 р. - 106969,83 грн.
Проти даних обставин позивач в судовому засіданні не заперечував.
Несплата до бюджету нарахованого податку на доходи фізичних осіб у строки передбачені для місячного податкового періоду виникала в зв'язку з тим, що на ПАТ «Конотопський арматурний завод» заробітна плата виплачувалась з порушенням строків, встановлених законодавством.
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 18.1 ст. 18 Податкового кодексу України, податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Згідно п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, податковий агент зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати у строки, передбачені цим Кодексом.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб регламентується статтею 168 Податкового кодексу України.
Відповідно до пп. 168.1.5 п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України у разі коли оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду. Зазначена норма набула чинності з 06.08.2011.
Строки сплати податкового зобов'язання встановлені п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, згідно з яким: «Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Податковий агент зобов'язаний сплатити суму, податкового зобов'язання (нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується, на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом».
Відповідно до п. 31.1 ст. 31 Податкового кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Згідно п. 33.1 ст. 33 Податкового кодексу України, податковим періодом визнається встановлений цим Кодексом період часу, з урахуванням якого відбувається, обчислення та сплата окремих видів податків та зборів.
В п. 33.3 ст. 33 Податкового кодексу України визначено, що базовий податковий (звітний) період - період, за який платник податків зобов'язаний здійснювати розрахунки податків, подавати податкові декларації (звіти, розрахунки) та сплачувати бюджету суми податків та зборів, - крім випадків, передбачених цим Кодексом, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податку.
В ст. 34 Податкового кодексу України визначені види податкового періоду: календарний рік; календарне півріччя; календарний квартал; календарний місяць; календарний день.
Визначення часових меж місячного податкового періоду міститься в пп. 49.18.1. п.49.18. ст.49 Податкового кодексу України, згідно якого податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює - календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Таким чином, поняття строку оплати податковим агентом податку до бюджету, встановленого Податковим кодексом України для «місячного податкового періоду» можна визначити як 10 календарних днів для оплати податкового зобов'язання, що починають розраховуватись після закінчення граничного строку для подання місячної податкової декларації, за відповідний період в якому було (або необхідно було) нарахувати відповідний податок.
Враховуючи, що при нараховуванні оподатковуваних доходів та не виплаті їх платникам податку, податок, який підлягав утриманню з таких нарахованих доходів, сплачувався (перерахувався) до бюджету з порушенням строків сплати, встановлених законом для місячного податкового періоду, ПАТ «Конотопський арматурний завод» було порушено вимоги пп. 168.1.5. п. 168.1 ст. 168 Податкового Кодексу України.
Згідно пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Такими чином, порушення, передбачені ст. 127 Податкового кодексу України є вчиненими (закінченим) саме з моменту виплати (нарахування) доходу на користь іншого платника без нарахування (утримання або сплати) податку .
У зв'язку з зазначеним вище, податковий агент, у даному випадку - ПАТ «Конотопський арматурний завод», який був зобов'язаний нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб та який не виконав свого обов'язку, згідно пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 ПК України, правомірно був притягнутий до відповідальності у вигляді штрафних (фінансових) санкцій передбачених пунктом 127.1. статті 127 Податкового кодексу України.
Також згідно п. 129. 4 ст. 129 Податкового Кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1. пункту 129.1 нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожен календарний день прострочення у його сплаті.
Враховуючи викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що винесене податкове повідомлення-рішення №0002181703 від 29.12.2014 та нарахування пені в сумі 6534,49 грн. відповідає вимога податкового законодавства, а позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI за подання до адміністративного суду позову майнового характеру позивач має сплатити 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Так, у відповідності до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" позивачем було сплачено судовий збір в загальному розмірі 487 грн. 00 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 7591 від 03.03.2015 (а.с.3).
З огляду на викладені вище обставини суд вважає за необхідне стягнути з позивача - ПАТ "Конотопський арматурний завод" судовий збір в сумі 4384,80 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства "Конотопський арматурний завод" до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення №0002181703 від 29.12.2014 та пені в сумі 6534,49 грн. - відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Конотопський арматурний завод" (41612, Сумська область, м. Конотоп, вул. Вирівська, 60, код ЄДРПОУ 00218331) на користь Державного бюджету України (рахунок № 31217206784002, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37970593, банк отримувача ГУ ДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ Сумського окружного адміністративного суду 35907252) судовий збір у сумі 4384 грн. 80 коп. (чотири тисячі триста вісімдесят чотири грн. 80 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) В.М. Соколов
Повний текст постанови складено 03.04.2015 року.
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Соколов