ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" квітня 2015 р.Справа № 924/703/14
Господарський суд Хмельницької області у складі:
Суддя Магера В.В., розглянувши матеріали
За позовом Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, м. Хмельницький
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Хмельницької міської ради, м. Хмельницький;
до Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Хмельницький
про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України „Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції" від 28.03.14р. №21-р/к № 02-08/65-13
За участю представників сторін:
від позивача: Крамар А.В. - за довіреністю №02-15-1527 від 24.11.2014р.;
від відповідача: Степанова Т.Ю. - за довіреністю №12 від 25.06.2014р.
від третьої особи: не прибув.
В засіданні суду 06.04.2015р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Суть спору: Позивач звернувся з позовом до суду про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України „Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції" від 28.03.14р. №21-р/к №02-08/65-13, враховуючи таке.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 27.02.2005р. №104 визначено Хмельницьке комунальне підприємство „Спецкомунтранс" виконавцем житлово-комунальних послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів.
Вказане рішення було прийнято в межах повноважень виконавчого комітету, встановлених ст.30 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", а саме: вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, та ст.7 Закону України „Про житлово-комунальні послуги".
Отже, позивач вважає, що вказане рішення було прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Звертає увагу суду на ту обставину, що Закон України „Про відходи", а саме, ст.16 була доповнена пунктом, який встановлює право підприємств, установ, організацій на участь у конкурсах на набуття права виконання послуг у сфері поводження з побутовими відходами на певній території у 2010 році згідно із Законом України від 21.01.2010 р. №1825-VІ.
Стаття 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" була доповнена пунктом 55, яким у виключні повноваження міської ради було включено визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів, згідно Закону України від 21.01.2010р.
При цьому, Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів був затверджений постановою КМУ №1173 лише 16.11.2011р.
Тому, вважає твердження відповідача, що покладення Хмельницьким МВК обов'язків здійснення діяльності з вивезення побутових відходів у межах м. Хмельницького на КП „Спецкомунтранс" без проведення конкурсу після вступу в дію вищенаведених нормативно-правових актів таким, що не відповідають дійсності, оскільки рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 27.02.2005р. №104 було прийнято до набрання дії зазначеними нормативно-правовими актами і ніяк не могло їм „не відповідати".
Зауважує, що оскільки правовідносини у сфері вивезення та знешкодження твердих побутових відходів були врегульовані виконавчим комітетом до набрання чинності нормативно-правових актів, які встановили конкурентний спосіб визначення виконавця надання послуг у даній сфері, та жодним нормативно-правовим актом не було зобов'язано приводити у відповідність даних правовідносин із даними нормативно-правовими актами, то на сьогодні немає жодних підстав говорити про антиконкурентні дії виконавчого комітету. Про вищезазначене виконавчий комітет Хмельницької міської ради повідомляв відповідача листами від 21.06.2013р. №12-2535-02-08, 12-2143-02-08 та від 13.03.2014р. № 12-872-02-08, проте до уваги вони взяті не були.
Позивач просить суд звернути увагу на те, що спірним рішенням адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України визнано бездіяльність та зобов'язано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів в територіальних межах м. Хмельницького виконавчий комітет Хмельницької міської ради.
Проте, згідно ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відході, відноситься до виключної компетенції міської ради.
Згідно п.4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011р. №1173, підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим комітетом міської ради у разі делегування йому повноважень вади у порядку, встановленому законом. Жодних рішень міська рада з даного приводу не приймала.
Таким чином, позивач вважає, що в даному випадку застосовувати поняття „бездіяльність" до виконавчого комітету, є безпідставним, оскільки бездіяльність - це певна форма поведінки особи, що пов'язана із невчиненням дій, які вона повинна була і могла здійснити в силу закону або взятого на себе зобов'язання.
Посилаєте на те, що згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тому, позивач вважає, що оскільки виконавчий комітет не наділений на сьогодні повноваженнями щодо підготовки та проведення конкурсу, то й відсутня його бездіяльність з даного приводу, а відповідно і зобов'язання, визначені у спірному рішенні.
Відповідач у відзиві від 02.06.2013р. за вих.№01-20/06-2063 проти позовних вимог заперечує, посилаючись на таке.
У зв'язку із виконанням доручення Голови Антимонопольного комітету України від 02.04.2013 №13-01/142, Відділенням проведено дослідження щодо відповідності дій органів місцевого самоврядування під час визначення виконавців послуг у сфері поводження з побутовими відходами вимогам законодавства про захист економічної конкуренції.
Листом від 15.05.2013 №12-1499-02-08 Хмельницький МВК повідомив, що конкурси на визначення суб'єкта господарювання виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Хмельницький не проводились.
Відповідно до наданої інформації, діяльність на ринку збору, вивезення та захоронення побутових відходів в межах м. Хмельницький здійснює Хмельницьке комунальне підприємство „Спецкомунтранс".
Таким чином, Хмельницький МВК поклав обов'язки здійснення діяльності з вивезення побутових відходів на КП „Спецкомунтранс".
Відповідно до п.55 ч.1 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься, зокрема, визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Відповідач посилається на те, що згідно із п."є" ч.1 ст.16 Закону України „Про відходи" підприємства, установи та організації усіх форм власності у сфері поводження з відходами мають право, зокрема, на участь у конкурсах на набуття права виконання послуг у сфері поводження з побутовими відходами на певній території.
Відповідно до частини третьої статті 35-1 Закону України „Про відходи" збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюється юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Згідно із пунктом 4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 №1173, підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою державною адміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами у порядку, встановленому законом. Водночас, Порядком затверджений вичерпний перелік критерій відповідності конкурсних пропозицій кваліфікаційним вимогам, одним з яких є вартість надання послуг з вивезення побутових відходів.
Отже, вказує, що Хмельницький міський виконавчий комітет як виконавчий орган Хмельницької міської ради, є організатором конкурсу та на конкурсних засадах повинен визначати виконавця послуг у сфері поводження з побутовими відходами, який безпосередньо надає послуги збирання та перевезення побутових відходів у територіальних межах м. Хмельницький. Таким чином, вважають покладення Хмельницьким МВК обов'язків здійснення діяльності з вивезення побутових відходів у межах м. Хмельницький на КП „Спецкомунтранс" без проведення конкурсу після вступу в дію відповідних нормативно-правових актів не відповідає вимогам пункту „е" статті 16 та частині третій статті 35-1 Закону України „Про відходи", пункту 55 частини першої статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та пункту 4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів.
При цьому, дані дії Хмельницького міськвиконкому можуть призвести до недопущення конкуренції на ринку надання послуг із збирання та вивезення побутових відходів через визначення КП „Спецкомунтранс" виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у територіальних межах м. Хмельницький без проведення конкурсу.
Згідно листа від 21.06.2013 №12-2535-02-12 Хмельницький МВК повідомив, що КП „Спецкомунтранс" визначено виконавцем житлово-комунальних послуг з вивезення та знешкодження побутових відходів рішенням Хмельницького МВК від 24.02.2005 №104.
Вказане рішення приймалося на підставі статті 7 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" в редакції, яка діяла на час прийняття рішення.
Тому, вважає, що висновки адміністративної колегії відділення ґрунтуються не на діючих на час прийняття рішення Хмельницького МВК від 24.02.2005 №104 нормативно-правових актах, а на нормативно-правових актах, які були прийняті значно пізніше.
Зазначає, що відділенням доводиться не протиправність прийняття Хмельницьким МВК рішення від 24.02.2005 №104, а обов'язок Хмельницького МВК забезпечити визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, після вступу у дію відповідних нормативно-правових актів (пункт 55 частини першої статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", пункт „е" ч.1 ст.16 Закону України „Про відходи", ч.3 ст. 35-1 Закону України „Про відходи", Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 №1173).
Хмельницький МВК, у позовній заяві, повідомив, що за загальним правилом, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Згідно із статтею 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності, новий акт застосовується до прав і обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Зауважує на те, що ст.35-1 Закону України „Про відходи" чітко визначено, збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюється юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Відповідно до пункту 2 прикінцевих положень Закону України „Про відходи", до приведення законів України, інших нормативно правових актів у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Також, зазначає, що виконання постанов Кабінету Міністрів України (постанова Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 №1173) та Законів України (Закон України „Про відходи") є обов'язковими для виконання на території України.
Виходячи з викладеного вище, вважає бездіяльність Хмельницького МВК, яка полягає у непроведенні конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів в територіальних межах м. Хмельницький після вступу в дію пункту „е" статті 16 та частині третій статті 35-1 Закону України „Про відходи", пункту 55 частини першої статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в України" та пункту 4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 3 ст. 50 та ч.1 ст.15 Закону України „Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до недопущення конкуренції.
З огляду на зазначене, у позові просить відмовити.
Представник позивача в засідання суду 06.04.2015р. прибув, позовні вимоги підтримав та просить про задоволення позову.
Представник відповідача в засіданні суду 06.04.2015р. проти позовних вимог заперечив із підстав, викладених у відзиві, просить відмовити в позові.
Представник від третьої особи в засідання суду 06.04.2015р. не прибув, проте у письмовому відзиві від 06.04.2015р. №05-22/3956/15 погоджується із доводами, викладеними у позові, зважаючи на таке.
Відповідно до п.55 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішується питання визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними до цього транспортними засобами.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 27.02.2005р. № 104, яким було визначено ХКП „Спецкомунтранс" виконавцем житлово-комунальних послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів прийняте у відповідності з вимогами ст.30 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", та ст.7 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" в редакції, яка діяла на час його прийняття та до прийняття законодавчих актів, які встановили необхідність відбору виконавців у даній сфері на конкурсних засадах.
Вказує, що редакція Закону України „Про житлово-комунальні послуги", яка діяла на час прийняття виконавчим комітетом вищезазначеного рішення, та інші нормативно-правові акти не вимагали у. даному випадку будь-яких договірних відносин.
Згідно ст.5 ЦК України, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності, не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли пом`якшують або скасовують цивільну відповідальність.
Вважає, що на сьогодні немає жодних правових підстав говорити про антиконкурентні дії виконавчого комітету Хмельницької міської ради.
Третя особа звертає увагу суду на те, що Хмельницьке комунальне підприємство „Спецкомунтранс" створене Хмельницькою міською радою саме з метою забезпечення міста послугами збирання, транспортування, утилізації та знешкодження твердих та рідких побутових відходів, що є його основним видом діяльності. Щороку з місцевого бюджету ХКП „Спецкомунтранс" виділяються значні кошти на придбання спецтехніки для забезпечення вивезення побутових відходів, контейнерів тощо для забезпечення належного санітарного стану міста.
Третя особа посилається на те, що рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України стосується неналежного суб`єкта, оскільки ним визнано бездіяльність та зобов'язано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів в територіальних межах м. Хмельницького саме виконавчий комітет Хмельницької міської ради.
Вказує, що згідно ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відході відноситься до виключної компетенції міської ради.
Згідно п.4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011р. №1173, підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим комітетом міської ради.
Тому, вказує, що керуючись вищевказаними нормами чинного законодавства, підготовці та проведенню конкурсу має передувати відповідне рішення органу місцевого самоврядування. Оскільки жодних рішень міська рада з даного приводу не приймала, то на сьогодні немає підстав застосовувати поняття бездіяльність до виконавчого комітету, оскільки бездіяльність - це певна форма поведінки особи, що пов'язана з невчиненням дій, які вона повинна була і могла здійснити в силу закону або взятого на себе зобов'язання.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.59, 60 Закону України „Про захист економічної конкуренції", Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні" ст.5 Цивільного кодексу України, третя особа просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Рішенням адміністративної колегії Хмельницького обласного відділення Антимонопольного комітету України №21-р/к від 28.03.2014р. у справі №02-08/65-13 визнано бездіяльність виконавчого комітету Хмельницької міської ради, яка полягає у не проведенні конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів в територіальних межах м. Хмельницький після вступу в дію пункту „е" ст.16 та частині тертій статті 35-1 Закону України „Про відходи", пункту 55 частини першої статті 26 Закону України „Про відходи", пункту 4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України „Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до недопущення конкуренції.
У зв'язку із виконанням доручення Голови Антимонопольного комітету України від 02.04.13р. №13-01/142, відділенням проведено дослідження щодо відповідності дій органів місцевого самоврядування під час визначення виконавців послуг у сфері поводження з побутовими відходами вимогам законодавства про захист економічної конкуренції та надіслано позивачу вимогу про надання інформації.
Листом від 15.05.2013 №12-1499-02-08 виконавчий комітет Хмельницької міської ради повідомив, що конкурси на визначення суб'єкта господарювання виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Хмельницький не проводились.
Відповідно до наданої інформації, діяльність на ринку збору, вивезення та захоронення побутових відходів в межах м. Хмельницький здійснює Хмельницьке комунальне підприємство „Спецкомунтранс" (вул. Толстого, 1, м. Хмельницький, 29008). Таким чином, Хмельницький МВК поклав обов'язки здійснення діяльності з вивезення побутових відходів на КП „Спецкомунтранс".
В ході перевірки встановлено, що виконавчий комітет Хмельницької міської ради як виконавчий орган Хмельницької міської ради, є організатором конкурсу та на конкурсних засадах повинен визначати виконавця послуг у сфері поводження із побутовими відходами, який безпосередньо надає послуги збирання та перевезення побутових відходів у територіальних межа м. Хмельницький.
Перевіркою визначено, що покладення Хмельницьким МВК обов'язків здійснення діяльності з вивезення побутових відходів у межах м. Хмельницький КП „Спецкомунтранс" без проведення конкурсу після вступу в дію відповідних нормативно-правових актів не відповідає вимогам пункту „е" ст.16 та ч.3 ст.35-1 Закону України „Про відходи", п.55 ч.1 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та п.4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів.
Листом відділення АМК від 28.02.2014р. №01-19/07-923 на адресу позивача надіслано копію подання №07/31-п від 27.02.14р. з попередніми висновками у справі №02-08/65-13.
У відповідь на подання виконавчий комітет Хмельницької міської ради листом від 13.03.2014р. №12-872-02-08, повідомив, що за загальним правилом закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Посилається на те, що згідно зі статтею 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності, новий акт застосовується до прав і обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. При цьому зазначив, що постанова Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 №1173 не містить норму щодо зворотної дії в часі цієї постанови, а тому, на думку Хмельницького МВК, відносини, що виникли до набрання нею чинності продовжують діяти, а нове законодавство застосовується до прав і обов'язків з моменту набрання чинності. Укладені раніше договори не переглядаються.
Виходячи з викладеного вище, спірним рішенням №21-р/к від 28.03.2014р. визначено, що бездіяльність виконавчого комітету Хмельницької міської ради, яка полягає у не проведенні конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів в територіальних межах м. Хмельницький після вступу в дію пункту "е" статті 16 та частині третій статті 35-1 Закону України „Про відходи", пункту 55 частини першої статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та пункту 4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України „Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до недопущення конкуренції.
Також, рішенням №21-р/к від 28.03.2014р. зобов'язано виконавчий комітет Хмельницької міської ради припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції у двомісячний строк з дня отримання рішення шляхом проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів в територіальних межах м. Хмельницький.
Крім того, відповідачем в оскаржуваному рішенні доводиться обов'язок позивача забезпечити на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, після вступу у дію відповідних нормативно-правових актів (пункт 55 частини першої статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", пункт „е" частини першої статті 16 Закону України Про відходи", частина третя статті 35-1 Закону України „Про відходи", Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 №1173), тобто фактично виконати приписи закону.
Позивач вважаючи, що рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України „Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції" від 28.03.2014р. №21-р/к № 02-08/65-13 прийнято із порушенням норм чинного законодавства, звернувся із позовом до суду про визнання його недійсним та скасування.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 21.07.2014р. по справі №924/703/14 у позові Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, м. Хмельницький до Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України „Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції" від 28.03.14р. №21-р/к № 02-08/65-13, було відмовлено.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 10.09.2014р. по даній справі рішення місцевого суду було залишено в силі, а апеляційна скарга без задоволення.
Натомість, постановою Вищого господарського суду України від 13.01.2015р. по даній справі рішення місцевого суду від 21.07.2014р. та постанову апеляційної інстанції від 10.09.2014р. було скасовано, а матеріали справи №924/703/14 скеровані до господарського суду Хмельницької області на новий розгляд.
Зокрема, у постанові від 13.01.2015р. по даній справі суд касаційної інстанції вказав на те, що при новому розгляді справи судом повинні бути вичерпно з'ясовані обставини, пов'язані з наявністю або відсутністю у Виконкому, стосовно якого прийнято оспорюване рішення, обов'язку та повноважень щодо самостійного, без участі Хмельницької міської ради, виконання вказівок цього рішення.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується таке:
Положеннями статті 3 Закону України „Про Антимонопольний комітет України" №3659-XII від 26.11.1993р. (із змінами та доповненнями) визначено, що основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; контроль за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та регулюванням цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; сприяння розвитку добросовісної конкуренції; здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель.
Статтею 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено повноваження Антимонопольного комітету у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами (п.1); приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції (п.2); визначати наявність або відсутність контролю між суб'єктами господарювання або їх частинами та склад групи суб'єктів господарювання, що є єдиним суб'єктом господарювання (п.12).
Як вбачається із матеріалів справи, рішенням адміністративної колегії Хмельницького обласного відділення Антимонопольного комітету України № 21-р/к від 28.03.14р. у справі №02-08/65-13 визнано бездіяльність виконавчого комітету Хмельницької міської ради, яка полягає у непроведенні конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів в територіальних межах м. Хмельницький після вступу в дію пункту „е" статті 16 та частині тертій статті 35-1 Закону України „Про відходи", пункту 55 частини першої статті 26 Закону України „Про відходи", пункту 4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України „Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до недопущення конкуренції.
Матеріалами справи встановлено, що в ході виконання доручення Голови Антимонопольного комітету України від 02.04.13р. №13-01/142, відповідачем було проведено дослідження щодо відповідності дій органів місцевого самоврядування під час визначення виконавців послуг у сфері поводження з побутовими відходами вимогам законодавства про захист економічної конкуренції.
В ході вирішення даної справи судом встановлено, що виконавчий комітет Хмельницької міської ради як виконавчий орган останньої, є організатором конкурсу та на конкурсних засадах повинен визначати виконавця послуг у сфері поводження із побутовими відходами, який безпосередньо надає послуги збирання та перевезення побутових відходів у територіальних межа міста Хмельницького.
Враховуючи наявні у справі докази та на виконання постанови Вищого господарського суду України від 13.01.2015р., приписи якої мають обов'язковий характер для суду першої інстанції при новому розгляді справи, судом встановлено таке.
Виходячи із змісту спірного рішення „Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції" від 28.03.2014р. №21-р/к №02-08/65-13, відповідач кваліфікував бездіяльність виконавчого комітету Хмельницької міської ради за ознаками ч.1 ст.15 Закону України „Про захист економічної конкуренції", відповідно до якої антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.
Також, на виконавчий комітет Хмельницької міської ради покладено обов'язок припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом проведення конкурсу щодо надання послуг з вивезення побутових відходів у територіальних межах міста Хмельницького.
Згідно п.55 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. №280/97-ВР (в редакції Закону України від 21.01.2010р. №1825-VI) передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема: визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Відповідно до приписів Закону України „Про відходи" передбачено, що:
- підприємства, установи та організації усіх форм власності у сфері поводження з відходами мають право, зокрема, на участь у конкурсах на набуття права виконання послуг у сфері поводження з побутовими відходами на певній території (п.п.„е" ч.1 ст.16 в редакції Закону України від 21.01.2010р. №1825);
- збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюється юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально для цього обладнаними транспортними засобами (ч.3 ст.351 в редакції Закону України від 02.10.2012р. №5402-VI).
Згідно із п.4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (надалі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011р. №1173, передбачено, що підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою державною адміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами у порядку, встановленому законом.
Отже, керуючись вищевказаними нормами чинного законодавства, судом враховується, що питання визначення на конкурсних засадах підприємств, які повинні здійснювати збір та перевезення побутових відходів, віднесено до виключної компетенції міської ради шляхом прийняття відповідного рішення, і виключно на пленарних засіданнях ради.
Тому, підготовці та проведенню відповідного конкурсу повинно було передувати рішення Хмельницької міської ради про проведення конкурсу. Натомість, сама підготовка та проведення конкурсу повинна забезпечуватись виконавчим органом відповідної ради у випадку делегування таких повноважень самою радою, як це передбачено п.4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів.
Натомість, судом встановлено, що Хмельницька міська рада відповідного рішення про призначення конкурсу не приймала, відтак як і не було прийнято рішення про делегування таких повноважень своєму виконавчому органу, зокрема виконавчому комітету Хмельницької міської ради.
Із врахуванням вищенаведеного, обов'язок та повноваження виконавчого комітету ради щодо самостійного, без участі Хмельницької міської ради, прийняття рішень, чинним законодавством України не передбачено та матеріалами справи не підтверджується.
Судом також приймається до уваги, що за приписами Закону України „Про захист економічної конкуренції" передбачено, що:
- порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є антиконкурентні дії органів зокрема, місцевого самоврядування (п.3 ст.50 Закону);
- антиконкурентними діями органів, зокрема, місцевого самоврядування є бездіяльність цих органів, яка призвела або може призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції (ч.1 ст.15 Закону).
Аналізуючи обставини справи та наявні в матеріалах справи докази, суд не погоджується із висновком відповідача про те, що саме бездіяльність виконавчого комітету Хмельницької міської ради і є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.3 ст.50 та ч.1 ст.15 Закону України „Про захист економічної конкуренції".
Натомість, вимоги чинного законодавства та обставини даної справи дають підстави стверджувати, що обов'язок приймати рішення про забезпечення на конкурсних засадах діяльності підприємств в сфері збирання та перевезення побутових відходів, віднесено до виключеної компетенції Хмельницької міської ради.
Відтак, будь-які інші докази на підтвердження того, що такі повноваження були делеговані Хмельницькою міською радою своєму виконавчому органу, зокрема виконкому Хмельницької міської ради, в матеріалах справи відсутні.
Твердженні відповідача про те, що до органів місцевого самоврядування віднесено також і виконавчі комітети відповідних рад, що не позбавляє органи Антимонопольного комітету України приймати відповідні рішення також і до виконавчого органу відповідної ради, судом оцінюється критично, зважаючи на таке.
Згідно ч.1 ст.10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Натомість, стаття 11 вказаного Закону передбачає, що виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відтак, ототожнення виконавчого комітету ради та відповідної ради як органу місцевого самоврядування виходячи із наданих повноважень, суд вважає недоречним в силу вимог Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", інших нормативних актів.
Із врахуванням вищенаведеного, суд вважає, що рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України „Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції" від 28.03.14р. №21-р/к №02-08/65-13 суперечить матеріалам справи та вимогам чинного законодавства України.
Натомість, належних та допустимих доказів на спростування вищенаведеного, суду не подано, доводи позивача не спростовано.
За приписами статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд, у визначеному законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно із приписами статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Під належністю доказу розуміється наявність об'єктивного зв'язку між змістом судових доказів і фактами, що є об'єктом судового дослідження. Належними слід визнавати докази, які містять відомості про факти, що входять у предмет доказування у справі, та інші факти, що мають значення для правильного вирішення спору. Допустимість доказів означає, що у випадках, передбачених нормами матеріального права, певні обставини повинні підтверджуватися певними засобами доказування або певні обставини не можуть підтверджуватися певними засобами доказування.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості. Отже, обов'язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини.
Відповідно до статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Відтак, позовні вимоги про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.03.14р. №21-р/к № 02-08/65-13, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
В силу ст.ст.44, 49 ГПК України судові витрати по справі підлягають покладенню на відповідача у зв'язку із задоволенням позову.
Керуючись ст. ст.1, 12, 32, 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД -
В И Р І Ш И В:
Позов Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, м. Хмельницький за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Хмельницької міської ради, м.Хмельницький до Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Хмельницький про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України „Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції" від 28.03.14р. № 21-р/к № 02-08/65-13 задовольнити.
Визнати недійсним та скасувати рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України „Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції" від 28.03.2014р. №21-р/к № 02-08/65-13.
Стягнути з Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, 29000, м. Хмельницький, вул. Театральна, 54 (код ЄДРПОУ 21312821) на користь Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, 29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3 (код ЄДРПОУ 04060772) 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Повне рішення складено 06.04.2015р.
Суддя В.В. Магера
Віддруковано 4 примірники:
1 - до матеріалів справи;
2 - позивачу (вул. Гагаріна, 3, м. Хмельницький, 29000) - згідно заяви;
3 - відповідачу (вул. Театральна, 54, м. Хмельницький, 29000) - згідно заяви;
4- третій особі: Хмельницька міська рада (вул. Гагаріна, 3, м. Хмельницький, 29000) прост. кореспонд.