Ухвала суду № 43502604, 31.03.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2015
Номер справи
826/6735/14
Номер документу
43502604
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/6735/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кузменко В.А. Суддя-доповідач: Безименна Н.В.

У Х В А Л А

Іменем України

31 березня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Безименної Н.В.

суддів: Аліменка В.О. та Кучми А.Ю.

при секретарі: Авраменко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом Громадської організації "Всеукраїнська спілка працівників торгівлі та послуг "Трудова Співдружність" до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа: Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними та скасування розпорядження, -

В С Т А Н О В И Л А:

У травні 2014 року Громадська організація "Всеукраїнська спілка працівників торгівлі та послуг "Трудова співдружність" звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради, в якій просила: 1) визнати комплексну схему розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві, затверджену розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13 грудня 2013 року №2251, розроблену без врахування вимог пункту 1.6 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіону від 21 жовтня 2011 №244 протиправною; 2) визнати комплексну схему розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві, затверджену розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13 грудня 2013 року №2251, якою відображені не місця розміщення, а пропозиції щодо можливості розміщення тимчасових споруд на території міста Києва протиправними; 3) скасувати розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13 грудня 2013 року №2251 "Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві".

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 серпня 2014 року позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13 грудня 2013 року №2251 "Про затвердження Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в м. Києві", в іншій частині адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись із судовим рішенням, третя особа подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в повному обсязі та прийняти нову про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт зазначає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідач повторно в судове засідання не забезпечив явку представника, пояснень та заперечень не надіслав.

Заслухавши суддю-доповідача, думку представника позивача та третьої особи, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову - залишити без змін.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини та наданим доказам дав правильну правову оцінку і дійшов до обґрунтованого висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи пунктом 1 розпорядження КМДА від13 грудня 2013 року №2251 "Про затвердження Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в м. Києві" відповідно до законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про столицю України - місто-герой Київ", "Про благоустрій населених пунктів", статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року №244 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за №1330/20068, рішення Київської міської ради від 20 вересня 2012 року №70/8354 "Про затвердження Міської цільової програми створення та впровадження Містобудівного кадастру міста Києва на 2013 - 2015 роки", на виконання пункту 1 рішення Київської міської ради від 28 лютого 2013 року №97/9154 "Про деякі питання розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності у м. Києві", з метою вирішення питань розміщення та функціонування тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності на території м. Києва, в межах функцій органу місцевого самоврядування, затверджено Комплексну схему розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в м. Києві.

Позивач, вважаючи вказане розпорядження протиправним, звернувся з даним позовом до суду.

На думку колегії суддів, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 4 статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

На виконання вказаної норми наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року №244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі по тексту - Порядок).

Тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі по тексту - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту; комплексна схема розміщення ТС - схема розміщення ТС на території населеного пункту або його частині (п.п. 1.3, 1.4 Порядку).

Комплексна схема розміщення ТС в межах вулиці (скверу, бульвару, провулку, узвозу, проїзду, площі, майдану тощо), мікрорайону (кварталу), населеного пункту - являє собою текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування ТС, розроблені з урахуванням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також існуючих містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою (п.1.5 Порядку).

Відповідно до пункту 1.6 Порядку визначено, що Комплексна схема розміщення ТС та архітип розробляються за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та затверджуються рішенням (розпорядженням, наказом) виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Розроблення комплексної схеми розміщення ТС та архітипу здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.

Аналіз наведених норм чинного законодавства вказує, що Комплексна схема по-перше, повинна складатись із текстових та графічних матеріалів, якими визначаються місця розташування ТС; по-друге, повинна бути розроблена за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством; по-третє, повинна бути розроблена суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до пункту 1 рішення Київської міської ради від 28 лютого 2013 року №97/9154 "Про деякі питання розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності у м. Києві" доручено КМДА завершити розробку Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в м. Києві з урахуванням будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою до 01 грудня 2013 року.

Замовником робіт з розроблення Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в м. Києві визначено Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Доручено замовнику в термін до 01 жовтня 2013 року подати Комплексну схему розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в м. Києві на затвердження у встановленому порядку.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що відповідачем не надано до суду доказів, які б вказували, що Комплексна схема, затверджена розпорядженням КМДА від 13 грудня 2013 року №2251 "Про затвердження Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в м. Києві" складається із текстових та графічних матеріалів, якими визначаються місця розташування ТС, як того вимагає законодавство.

В свою чергу, з текстових матеріалів Комплексної схеми, наданої в електронному вигляді третьою особою, вбачається, що розроблена Комплексна схема визначає місця можливого розміщення ТС, що не відповідає пункту 1.5 Порядку;

Також, відповідачем не надано до суду доказів, які б підтверджували, що Комплексна схема розроблена суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, зокрема матеріали справи не місять відповідної ліцензії суб'єкта господарювання на виконання проектних робіт, або кваліфікаційного сертифіката архітектора, що суперечить приписам пункту 1.6 Порядку.

Крім того, на підставі відомостей офіційного загальнодержавного веб-порталу "Державні закупівлі" судом першої інстанції встановлено, що на виконання рішення Київської міської ради від 28 лютого 2013 року №97/9154 "Про деякі питання розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності у м. Києві" замовник робіт з розроблення Комплексної схеми - Департамент містобудування та архітектури, провів процедуру закупівлі шляхом відкритих торгів на закупівлю послуг щодо обробляння даних, розміщування інформації на веб-вузлах, щодо програмного застосування та інші послуги щодо забезпечення інформаційно-технологічною інфраструктурою (розробка комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності).

Переможцями торгів визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА ПРОДЖЕКТ", Комунальна організація виконавчого органу Київської міськради (Київської міськдержадміністрації) "Інститут Генерального плану міста Києва" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Бетоніндустріяпроект".

В суді апеляційної інстанції, представником особи, що подала апеляційну скаргу було надано ліцензії Комунальної організації виконавчого органу Київської міськради (Київської міськдержадміністрації) "Інститут Генерального плану міста Києва" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Бетоніндустріяпроект". Ліцензію Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА ПРОДЖЕКТ" ні до суду першої інстанції, ні до апеляційної надано не було (а.с. 189-193).

Відповідно до ч. 4 ст. 187 КАС України якщо в апеляційній скарзі наводяться нові докази, які не були надані суду першої інстанції, то у ній зазначається причина, з якої ці докази не були надані.

Посилання представника апелянта на те, що в суді першої інстанції був інший представник, який з невідомих причин не надав до матеріалів справи ліцензії та сертифікати переможців торгів суд не приймає до уваги, оскільки не вважає зазначені причини поважними.

Із документації конкурсних торгів щодо проведення процедури закупівлі відкритих торгів: код 63.11.1 за ДК 016-2010, яка розміщена на офіційного загальнодержавного веб-порталу "Державні закупівлі", вбачається, що в кваліфікаційних критеріях до учасників не передбачено наявності у них ліцензії суб'єкта господарювання на виконання проектних робіт, та не передбачається надання таких документів учасниками торгів. Тобто, Комплексна схема не відповідає вимогам пунктів 1.5 та 1.6 Порядку.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про правомірність рішення суду першої інстанції.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 серпня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 06 квітня 2015 року.

Головуючий суддя: Н.В. Безименна

Судді: В.О. Аліменко

А.Ю. Кучма

Головуючий суддя Безименна Н.В.

Судді: Аліменко В.О.

Кучма А.Ю.