Ухвала суду № 43502453, 07.04.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2015
Номер справи
826/878/15
Номер документу
43502453
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/878/15 Головуючий у 1-й інстанції: Санін Б.В. Суддя-доповідач: Межевич М.В.

У Х В А Л А

Іменем України

07 квітня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Межевича М.В., суддів Земляної Г.В. та Сорочка Є.О., розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС Державної митної служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "Акрілат-Хімконтракт" до Київської міської митниці ДФС Державної митної служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві про забов"язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

У січні 2015 року до суду звернулося Приватне підприємство "Акрілат-Хімконтракт" з вимогами до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві зобов'язання Київської міської митниці ДФС Державної митної служби України підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів відповідно до Додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державної казначейської служби; про зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві перерахувати на користь ПП "Акрілат-Хімконтракт" (04212, м. Київ, вул.. Богатирська, 3-Г, ідентифікаційний код 24744461, р/р 26000210323809 в АТ "Прокредит Банк", МФО 320984) надмірно зарахованих при митному оформлені товару суми мита на 2 436,30 грн. та суми ПДВ на 7 983,58 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2015 року позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо підготовки висновку про повернення сум надмірно сплачених митних платежів Приватному підприємству "Акрілат-Хімконтракт" сплачених на підставі скасованого судом рішення про коригування митної вартості №100250000/2013/600151/2 від 17.06.2013 р. з Державного бюджету України та неподання такого висновку для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів; зобов'язано Київську міжрегіональну митницю Міндоходів повторно розглянути Заяву Приватного підприємства "Акрілат-Хімконтракт" про повернення платнику податків митних платежів надмірно сплачених до бюджету №6 від 12.11.2014 р. та вчинити всі необхідні дії для повернення Приватному підприємству "Акрілат-Хімконтракт" надмірно сплачених коштів, передбачені Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом Державної митної служби України №618 від 20.07.2007 р.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати постанову, оскільки вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва №826/15074/13-а від 21.11.2013 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2014 р. та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07.08.2014 р. визнано протиправним та скасовано рішення Митниці про коригування митної вартості товарів №100250000/2013/600151/2 від 17.06.2013 р.

З огляду на такий факт, 14.11.2014 р. ПП "Акрілат-Хімконтракт" направило поштою до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів заяву про повернення платнику податків митних платежів надмірно сплачених до бюджету №6 від 12.11.2014 р., на підставі скасованого судом вищезазначеного рішення про коригування митної вартості товарів, в якій, зокрема, просило підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів відповідно до Додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державної казначейської служби.

Листом №342/6/26-70-25-04 від 15.12.2014 року Київської міської митниці ДФС Державної митної служби України позивача повідомлено про відсутність у останнього правових підстав для повернення надмірно сплачених коштів позивачу.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду.

Суд першої інстанції дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Порядок повернення визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264 МК.

Постановою Кабінету Міністрів №1093 від 16.11.2005 р. "Про переведення митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, на розрахунково-касове обслуговування через органи Державного казначейства" встановлено, що митні та інші платежі, які вносяться до/або під час митного оформлення, переводяться на розрахунково-касове обслуговування через органи Державного казначейства.

Відповідно до п. 3.4 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Державної митної служби України №25/44 від 24.01.2006 р., повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, здійснюється відповідно до Порядку №618. ГУДК України у м. Києві на підставі платіжних доручень митних органів забезпечує перерахування коштів на: банківські рахунки платників, відкриті в банках; банківські рахунки 2603, відкриті митним органам у відповідних відокремлених підрозділах уповноваженого банку за місцезнаходженням митного органу для виплати коштів платникам готівкою, якщо такі кошти вносилися готівкою.

Підзаконним нормативно-правовим актом, який визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у ст.264, ч.4 ст.284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України є Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений ДМС №618 від 20.07.2007.

Пунктом 1 розділу 3 Порядку №618 передбачено, що ля повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів:

а) для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку;

б) для подальших розрахунків як передоплата або грошова застава:

на депозитний рахунок 3734;

на банківський рахунок 2603;

в) для повернення фізичній особі в готівковій формі, якщо такі кошти вносилися готівкою, - на банківський рахунок 2603;

г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, незалежно від виду бюджету.

До заяви додаються:

аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі;

документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів;

документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.

При цьому, п.2 та п.3 р.3 Порядку №618 визначено, що заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

В п.4 р.3 Порядку №618 зафіксовано, що для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

В п.6 р.3 Порядку №618 передбачено, що керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).

Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.

Копія Висновку про повернення, оригінал заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України та документ, у якому відображаються результати перевірки заяви платника, залишаються у Відділі для контролю.

В той же час, в п.11 р.3 Порядку № 618 передбачено, що за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.

Натомість зауважень щодо строку, переліку документів та заявленої суми до повернення, митним органом у листі №342/6/26-70-25-04 від 15.12.2014 р. не зазначено, в той же час митним органом за результатами розгляду письмової заяви позивача не було вжито дій, визначених Порядком №618, зокрема: проведення перевірки, встановлення факту відсутності надмірної сплати податку, встановлення факту оформлення заяви не за встановленими порядком і формою.

Водночас суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що посилання митного органу на те, що повернення коштів позивачу не було предметом справи №826/15074/13-а, є безпідставним, оскільки визнання протиправним та скасування судом рішення про корегування митної вартості товарів є автоматичною підставою для повернення надмірно сплачених коштів за таким протиправним рішенням.

А отже, відмова митного органу повернути надмірно сплачені позивачем кошти є протиправною.

Відповідно п.3 роз.1 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (надалі - Порядок №787) повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення готівковими коштами за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).

Відповідно до п.5 роз.1 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

З огляду на наведене, орган Казначейства має можливість повернути надмірно сплачені суми лише у разі звернення Митниці з відповідним поданням, в порядку передбаченому законом.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки митний орган до органу Казначейства з поданням не звертався, то підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення з Державного бюджету через орган Казначейства надміру сплачених коштів, немає.

При цьому, дійсно, вимога позивача щодо зобов'язання ГУ ДКС України у м. Києві перерахувати на користь ПП "Акрілат-Хімконтракт" надмірно зарахованих при митному оформлені товару суми мита на 2 436,30 грн. та суми ПДВ на 7 983,58 грн., при відсутності вчинення позивачем встановлених законом процедур для такого отримання, є формою втручання в дискреційні повноваження відповідачів.

Водночас незрозумілим є посилання апелянта в апеляційній скарзі на те, що надмірно сплачені позивачем кошти при митному оформленні є передоплатою відповідно до положень Податкового кодеку України, оскільки випуск у вільний обіг товарів під гарантійні зобов'язання є гарантією, що встановлена законодавцем для надання можливості платнику податків здійснювати господарську діяльність відповідно до економічно обґрунтованих принципів. При цьому, підтверджена надмірно сплачена сума мита та податку на додану вартість, відповідно до закону підлягає поверненню і у позивача є правові підстави для отримання таких коштів.

Що стосується посилання апелянта на невиконання позивачем вимог Порядку № 618, то слід зауважити, що митний орган не позбавлений права запропонувати позивачу подати належні документи для виконання свого обов'язку повернути платнику податків надмірно сплачені ним кошти до бюджету.

Щодо посилання апелянта на втручання в дискреційні повноваження суб'єктів повноважень, то суд апеляційної інстанції зазначає, що при наявності необґрунтованої відмови суб'єкта владних повноважень, для відновлення прав платника податків суд має право зобов'язати суб'єкт владних повноважень вчинити певні дії, спрямовані на таке відновлення.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ч. 1 ст. 41, ст.ст. 160, п. 2 ч. 1 ст. 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС Державної митної служби України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2015 року - без змін.

Ухвала апеляційної інстанції за наслідками її перегляду, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя М.В. Межевич

Суддя Г.В. Земляна

Суддя Є.О. Сорочко

.

Головуючий суддя Межевич М.В.

Судді: Сорочко Є.О.

Земляна Г.В.