Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Справа № 583/885/15-а
2-а/583/25/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" квітня 2015 р. Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Ярошенко Т.О.
при секретарі Горлач В. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Охтирка адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Охтирської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Охтирської міської ради про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою та приватизації земельних ділянок,
ВСТАНОВИВ:
25 березня 2015 року позивачка звернулась до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що рішенням Охтирської міської ради від 15 квітня 2014 року «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 на земельну ділянку для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_1.
У зв'язку з отриманням дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вона звернулась до фізичної особи підприємця ОСОБА_3 із заявою про розробку даного проекту.
При розробці проекту землеустрою встановлено, що це категорія земель житлової та громадської забудови, ділянка має площу 0, 0100 га, містобудівні та архітектурні обмеження відсутні, її можливо використовувати для будівництва індивідуального гаражу. Також нею було отримано витяг з Державного земельного кадастру та присвоєно кадастровий номер НОМЕР_2 та висновки з Управління Держземаганства в Охтирському районі Сумської області та Відділу архітектури та містобудування Охтирської міської ради про погодження даного проекту землеустрою.
На думку позивача, вимоги чинного законодавства передбачають, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
У грудні 2014 року листом її повідомили, що рішенням Охтирської міської ради від 02 грудня 2014 року №1301-МР «Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою та приватизації земельних ділянок, їй відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 та передачі у приватну власність в зв'язку з тим, що дана земельна ділянка межує із земельною ділянкою по АДРЕСА_1, яка використовується для здійснення комерційної діяльності. Тому зазначена земельна ділянка по АДРЕСА_1-в може бути надана тільки в тимчасове користування на правах оренди виключно за результатами проведення земельних торгів.
Однак, позивачка вважає, що така підстава відмови у затвердженні землевпорядної документації, як сусідство ділянки із земельною ділянкою комерційного значення не передбачена законодавством України.
Вважає, що посилання міського голови в листі щодо можливості передачі даної земельної ділянки в оренду за результатами проведення земельних торгів суперечить вимогам закону.
Просить визнати протиправним та скасувати пункт 6 рішення шістдесят першої сесії шостого скликання Охтирської міської ради від 02 грудня 2014 року №1301-МР «Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою та приватизації земельних ділянок» щодо відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в приватну власність ОСОБА_1, яка проживає в м. Суми, с/г технікум, 2, земельної ділянки площею 0, 0100 га для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_1-в (землі житлової та громадської забудови, кадастровий номер НОМЕР_2.
Позивачка в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву, в якій просить справу розглядати без її участі.
Представник відповідача Охтирської міської ради Сумської області в судове засідання не з'явилась, надала суду клопотання, в якому позов не визнала, справу просить розглядати без її участі.
Суд проаналізувавши матеріали справи, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що позовні вимоги позивачів підлягають задоволенню з наступних підстав.
Рішенням Охтирської міської ради Сумської області від 29 травня 2015 року № 1096-МР «Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою» (пункту 1.27.) надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 на земельну ділянку для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_1 (а.с.19).
26 листопада 2014 року відбулося засідання постійної комісії з питань містобудування, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища, на якому начальник земельних відносин ОСОБА_4 звернула увагу членів постійної комісії на пункт 24 даного проекту рішення, проінформував їх про те, що дана земельна ділянка межує із земельною ділянкою по АДРЕСА_1, яка використовується для здійснення комерційної діяльності. Тому зазначена земельна ділянка по АДРЕСА_1-в може бути надана тільки в тимчасове користування на правах оренди виключно за результатами проведення земельних торгів, за результатами засідання головуючим було запропоновано виключити п. 24 вказаного проекту рішення Охтирської міської ради, згідно якого передбачалося затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати ОСОБА_1 у приватну власність земельну ділянку площею 0, 0100 га. для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_1 (землі житлової та громадської забудови) кадастровий номер НОМЕР_2 та доручено відділу земельних відносин підготувати проект рішення «Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою та приватизації земельних ділянок» (а.с. 9).
Рішенням Охтирської міської ради Сумської області від 02.12.2014 року № 1301-МР (пункт 2) відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0, 0100 га. для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_1-в ( землі житлової та громадської забудови) кадастровий номер НОМЕР_2 (а.с.10).
Проаналізувавши встановлені судом обставини по справі та відповідні їм надані сторонами докази, суд виходив з положень ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, якою покладено обов'язок на сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 2 статті 19 Конституції України положення про те, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 140 Конституції України та ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
В ст. 28 розділу ІІІ Регламенту роботи Охтирської міської ради ІV скликання, зазначено, що текст проекту рішення ради, крім іншого, має містити мотивувальну частину з обґрунтуванням мети і доцільності прийняття рішення, посилання на нормативно - правові акти (повна назва документа, номер розділу, глави, статті, частини, пункту, підпункту, абзацу), законними підставами для прийняття рішення (з посиланням на конкретні норми права). В проектах рішень із соціально - економічних питань викладається аналіз стану і причин недоліків у розв'язанні відповідних проблем (а. с. 20-30).
Статтями 13, 14 Конституції України та стаття 1 ЗК України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Згідно ч. 2, 3 ст. 2 ЗК України суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Відповідно до 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Стаття 116 ЗК України передбачає, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
За приписами ст. 118 ч. 6, 7, 9, 10 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Згідно ст. 25 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок відноситься до документації із землеустрою.
Відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується, зокрема, у паперовій формі - підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою.
Стаття 26 цього ж Закону встановлює, що розробниками документації із землеустрою є, в тому числі, фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою. За приписами ст. 28 Закону розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією.
В свою чергу ч. 3 ст. 50 Закону України «Про землеустрій» визначає, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають поряд з іншими документами перелік обмежень у використанні земельних ділянок.
Статтею 186 ЗК України обумовлено, що розгляд і затвердження землевпорядної документації проводиться в такому порядку: в) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому цим Кодексом, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, встановлених цим Кодексом, розпоряджаються земельними ділянками або приймають рішення про зміну їх цільового призначення.
Відповідно до вимог ст. 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Статтею 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів територій, їх оновлення та внесення змін до них.
Висновок суду ґрунтується на приписах ст. 24 ч. 3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», яка передбачає заборону передачі (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону.
Суд дійшов висновку, що під час прийняття рішення Охтирської міської ради від 02.12.2014 року № 1301-МР «Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою та приватизацію земельних ділянок», пунктом 6 якого було відмовлено ОСОБА_1 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в приватну власність (а.с. 9), відповідач не дотримався вимог закону, що регулюють питання погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Всупереч приписам Конституції та законів України, положенням Регламенту роботи Охтирської міської ради VI скликання, прийняте Охтирською міською радою рішення від 02.12.2014 року № 1301-МР «Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою та приватизації земельних ділянок» не містить посилання на обґрунтування мети і доцільності прийняття вказаного рішення, законні підстави для відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки, з посиланням на конкретні норми права.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання незаконним і скасування пункту 6 рішення Охтирської міської ради від 02.12.2014 р. № 1301-МР «Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою та приватизації земельних ділянок» щодо відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0, 0100 га. для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_1 (землі житлової та громадської забудови), кадастровий номер НОМЕР_2.
Питання про судові витрати підлягає вирішенню відповідно до ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 71, 94 171 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати незаконним і скасувати пункт 6 рішення шістдесят першої сесії шостого скликання Охтирської міської ради від 02 грудня 2014 року №1301-МР «Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою та приватизації земельних ділянок» щодо відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в приватну власність ОСОБА_1, яка проживає в м. Суми, с/г технікум, 2, земельної ділянки площею 0, 0100 га для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_1-в (землі житлової та громадської забудови), кадастровий номер НОМЕР_2.
Стягнути з Охтирської міської ради ідентифікаційний код 04058002 на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 судові витрати в сумі 73, 08 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області. Апеляційна скарга на постанову Охтирського міськрайонного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої Ст. 160 КАС України скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду : Т.О. Ярошенко