П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.11.2014 Справа №607/13544/14-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючої Черніцької І.М.
при секретарі Круцько О.Б.
з участю представника позивача Дяченка Т.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Тернопільської обласної громадської організації «Правда» до Буцнівської сільської ради Тернопільського району, сільського голови Буцнівської сільської ради -ОСОБА_2 про визнання протиправною відмову у наданні публічної інформації та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Тернопільська обласна громадська організація «Правда» звернулася в суд з адміністративним позовом до Буцнівської сільської ради Тернопільського району, сільського голови Буцнівської сільської ради -ОСОБА_2 про визнання протиправною відмову в наданні публічної інформації та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування вимог позивач вказує, що 09 липня 2014 року Тернопільська обласна громадська організація «Правда» звернулася до Буцнівської сільської ради Тернопільського району із запитом про доступ до публічної інформації, а саме, просила надати копію рішення Буцнівської сільської ради «Правила (Положення ) благоустрою території села Буцнів, копію рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та вивезення побутових відходів; копію протоколу та рішення засідання виконавчого комітету сільської ради щодо вирішення питань збирання та вивезення побутових відходів, копію рішення виконавчого комітету про призначення депутата ОСОБА_3 уповноваженою особою по вивозу сміття з села Буцнів, копію клопотання ПП Альфатер -Тернопіль №143 від 30.04.2013 року до Буцнівської сільської ради, копію рішення виконавчого комітету про затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів; копію рішення про встановлення тарифу на вивіз сміття; копію розрахунку тарифу на вивіз побутових відходів; копію висновку щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат пов'язаних з наданням послуг з вивезення побутових відходів, наданих Сектором у Тернопільській області Державної інспекції України з контролю за цінами копій. На даний інформаційний запит позивач відповіді не отримав.
Посилаючись на наведене, просить позов задовольнити та визнати дії сільської ради щодо ненадання відповіді на запит протиправними та зобов'язати Буцнівську сільську раду надати відповідь на запит Тернопільської обласної громадської організації «Правда» за №177 від 09 липня 2014 року .
У судовому засіданні представник ТОГО «Правда» - голова правління Дяченко Т.Б. позовні вимоги підтримав повністю, зіславшись на доводи викладені у позові.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча про час та місце його був повідомлений належним чином. Попередньо не повідомив суд про причини своєї неявки.
Однак, представник сільської ради був присутній у попередньому судовому засідання та пояснив, що позов не визнає. Вказав, що сільська рада фінансується з Державного бюджету, є розпорядником інформації лише у частині використання бюджетних коштів. Також зазначив, що при наданні відповіді на запит, сільська рада повідомила, що відповідно до вимог ст. 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації» при виготовленні копій документів обсягом більше як 10 сторінок запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Загальна кількість аркушів запитуваних документів становить більше 10 сторін, а тому позивач повинен був оплати копіювання та друк, чого не зробив. У задоволенні позову просив відмовити.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію об'єднання громадян від 13.08.2012 року за 3582, виданого головним управлінням юстиції в Тернопільській області, Тернопільська обласна громадська організація «Правда» зареєстрована як місцева громадська організація, основною метою діяльності якої є задоволення та захист соціальних, економічних, творчих, вікових, екологічних, національно-культурних, спортивних та інших інтересів членів організації, їх прав і свобод.
09 липня 2014 року ТОГО «Правда» в особі її голови Дяченка Т.Б. звернулася до Буцнівської сільської ради із запитом за №177 про надання публічної інформації, а саме: просила надати копію рішення Буцнівської сільської ради «Правила (Положення ) благоустрою території села Буцнів, копію рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та вивезення побутових відходів; копію протоколу та рішення засідання виконавчого комітету сільської ради щодо вирішення питань збирання та вивезення побутових відходів, копію рішення виконавчого комітету про призначення депутата ОСОБА_3 уповноваженою особою по вивозу сміття з села Буцнів, копію клопотання ПП Альфатер -Тернопіль №143 від 30.04.2013 року до Буцнівської сільської ради, копію рішення виконавчого комітету про затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів; копію рішення про встановлення тарифу на вивіз сміття; копію розрахунку тарифу на вивіз побутових відходів; копію висновку щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат пов'язаних з наданням послуг з вивезення побутових відходів, наданих Сектором у Тернопільській області Державної інспекції України з контролю за цінами копій.
Вказаний інформаційний запит отримано уповноваженим представником Буцнівської сільської ради того ж дня 09 липня 2014 року.
14 липня 2014 року Буцнівська сільська рада надала Дяченку Т.Б. на запит за №177 письмову відповідь за вих. №155, у якому повідомила, що запит стосується великого обсягу формації, тому відповідь буде надано у строк відповідно до п. 4 ст. 20 ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
05 серпня 2014 року відповідачем надано другу письмову відповідь за вих. № 179 на запит за №177, у якому повідомлено голову ТОГО «Правда» Дяченка Т.Б. про те, що інформація згідно запиту підготовлена, але враховуючи її об'єм та затратність змушені просити надати додаткові документи. Буцнівська сільська рада є бюджетною організацією і списання будь-яких коштів можливо виключно у відповідності до статей її бюджету та вимог законодавства. У відповідно до вимог п. 4 ст. 13,21 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» просить терміново надати Буцнівській сільській раді - Статут ТОГО «Правда» та її реквізити завірені відповідним чином.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду справи, дослідивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи із наступних підстав.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В свою чергу, систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, значено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до вимог ст. 4 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», основними принципами місцевого самоврядування є народовладдя та гласність. Пункотом 11 ст. 59 Закону передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відому населення.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації".
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Положення п. 1 ч. 1 ст.3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» закріплює право запитувача на доступ до публічної інформації, яке гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати інформацію.
Згідно з вимогами п. 2 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема:
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
Відповідно до положення п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Згідно з вимогами ч. 3 ст.10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до вимог ч.1 ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно з вимогами ч.2 ст.21 вказаного Закону у разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.
Відповідно до вимог ч.3 ст.21 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно.
Суд вважає безпідставними твердження відповідача про те, що позивач не оплатив запитувану інформацію як на підставу відмови у надані відповіді на запит, з огляду на наступне.
Встановлено, що у листі - відповіді від 05.08.2014 року за №179 не міститься інформації про кількість аркушів запитуваної інформації, вартість копіювання та про суму фактичних витрат на копіювання та друк запитуваної інформації і порядку її оплати.
Враховуючи те, що відповідачем у листі - відповіді від 05.08.2014 року за №179 не зазначено загальних фактичних витрат на копіювання та друк запитуваної інформації і порядку її оплати, суд вважає, що лист є відповіддю не по суті запиту, а відтак дія відповідача, вважається неправомірною відмовою в наданні інформації згідно вимог ч. 2 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
При цьому, ні в листі від 05.08.2014 року за №179 , ні в судовому засіданні представник відповідача не повідомив загальну суму фактичних витрат на копіювання та друк вказаної запитуваної інформації.
Оскільки Буцнівська сільська рада не дотрималась вимог ч.3 ст.21 Закону України «Про доступ до публічної інформації», не вказала позивачу про кількість аркушів на яких буде міститись запитувана інформація та суми коштів, які позивач повинен був перерахувати на рахунок розпорядника інформації, тому інформація повинна була бути надана безкоштовно.
Згідно з вимогами ч.1 ст.22 даного Закону розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Відповідно до вимог ч.ч.2,3 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
З матеріалів справи встановлено, що відповідачем не надано доказів, що запитувана інформація належить до інформації з обмеженим доступом, а отже відмовляти в задоволенні запиту з вказаних підстав у відповідача не було.
Більше того, судом не встановлено обставин передбачених ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», які могли бути підставою для відмови в задоволенні запиту позивача.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене та те, що відповідачем не доведено правомірності його дій щодо розгляду запиту, не надано належну інформацію по суті запиту, суд вважає, що надана Буцнівською сільською радою відповідь по своїй суті не є відповіддю на інформаційний запит, оскільки не містить ознак відповіді розпорядника інформації у розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації" та є відповіддю не по суті запиту.
Враховуючи вищенаведенні вимоги закону та встановленні обставини справи,, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення шляхом визнання дії відповідача протиправними та зобов'язання сільську раду надати відповідь на запит Тернопільської обласної громадської організації «Правда» за №177 від 09 липня 2014 року .
Керуючись ст. 11, 71, 86, 158, 162, 163, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов Тернопільської обласної громадської організації «Правда» до Буцнівської сільської ради Тернопільського району, сільського голови Буцнівської сільської ради -ОСОБА_2 про визнання протиправною відмову у наданні публічної інформації та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Буцнівської сільської ради Тернопільського району щодо ненадання відповіді на запит Тернопільської обласної громадської організації «Правда» за №177 від 09 липня 2014 року
Зобов'язати Буцнівську сільську раду надати відповідь на запит Тернопільської обласної громадської організації «Правда» за №177 від 09 липня 2014 року .
Постанова набирає законної сили через десять днів з дня її проголошення, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги, через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня отримання постанови.
Головуючий суддяІ. М. Черніцька