Ухвала суду № 43479373, 01.04.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2015
Номер справи
813/3157/13-а
Номер документу
43479373
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2015 року Справа № 876/1996/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,

з участю секретаря Волошин М.М.,

представника позивача Кохан Н.В.,

представника відповідача Бегей Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 січня 2015 року у справі за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

У квітні 2013 року Державної екологічної інспекції у Львівській області (далі - позивач) звернулася з позовом до Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (далі - відповідач) про визнання дій щодо недопущення працівників Держекоінспекції до проведення перевірки незаконними, зобов'язання допустити працівників Держекоінспекції до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 29 січня 2015 року позов задоволено. Зобов'язано відповідача допустити працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, та не встановлення всіх обставин справи, просить оскаржувану постанову скасувати і прийняти нову про відмову у задоволенні позову.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що в порушення вимог чинного законодавства позивач в наказі та направленні на проведенні перевірки не визначив питання для перевірки та не зазначив інформації щодо попередньої перевірки, що є порушенням порядку проведення перевірки та безпідставність такої перевірки. Крім того, представники Держекоінспекції будь-яких записів про початок перевірки до журналу перевірок підприємства не вносили, що є підставою для недопущення до проведення перевірки.

В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав з мотивів, викладених в ній, просить скасувати оскаржувану постанову та постановити рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Представник позивача заперечив проти апеляційної скарги зазначивши, що рішення суду першої інстанції є законним і обґрунтованим, всі необхідні документи для проведення перевірки представники Держекоінспекції мали і діяли відповідно до чинного законодавства, підстави для не допуску відсутні. Просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2013 року провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням Львівського окружного адміністративного суду по справі № 813/4777/13-а за позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправними дій та скасування наказу.

12.01.2015 року від відповідача надійшов лист про результати розгляду справи № 813/4777/13-а, згідно якого Львівський окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду, відмовив в задоволенні позову ЛМКП «Львівводоканал» (а.с. 88). Тобто суд першої інстанції, з рішенням якого погодився і суд апеляційної інстанції визнали дії Держекоінспекції щодо проведення позапланової перевірки правомірними.

Згідно ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Державна екологічна інспекція у Львівській області діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 № 136, згідно із яким Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у її складі та їй підпорядковується.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877 (далі - Закон № 877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Статтею 6 Закону № 877 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підставами для здійснення позапланових заходів є: перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю);звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

15.01.2013 року Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людини» подала до Державної екологічної інспекції у Львівській області скаргу з проханням здійснити перевірку ЛМКП «Львівводоканал» та Державна екологічна інспекція України дала згоду на проведення такої перевірки.

Як вбачається з направлення на проведення позапланової перевірки № 582 підставами для проведення такої є згода Державної екологічної інспекції України від 12.02.2013 року № 2/2-4003г, перевірка припису № 121-04 від 12.11.2012 року (а.с. 7).

Крім того, судом у справі № 813/4777/13-а встановлено, що розпорядчі документи позивача для здійснення позапланового заходу відповідали вимогам чинного законодавства.

Обов'язки суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено статтею 11 Закону № 877, згідно якої останній зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник припису або акта органу державного нагляду (контролю) за результатами проведеного планового чи позапланового заходу.

Згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року № 464 «Про затвердження порядку організацій та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства» у разі, якщо державний інспектор не допускається до проведення перевірки, ним складається акт про відмову в проведені перевірки.

Таким чином, судом встановлено, що держінспектором здійснено дії в межах закону та підстави не допуску, його до перевірки відповідачем відсутні.

Щодо заперечень відповідача про дію мораторію на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами і необхідність окремого дозволу Кабінету Міністрів України, то колегія суддів зазначає, що постанова КМУ від 13.08.2014 року № 408 та ст. 31 Закону України «Про державний бюджет на 2014 рік» від 16.01.2014 № 719-VII запроваджували мораторій протягом серпня - грудня 2014 року, проте на час винесення судового рішення дія мораторію припинилась.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Приватного підприємства «Техкомплект» слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст.195,198,200,205,206,254 КАС України, суд, -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 січня 2015 року у справі № 813/3157/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий А.Р.Курилець

Судді М.П.Кушнерик

О.І.Мікула

Ухвала в повному обсязі складена 02 квітня 2015 року.