ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2015 року Справа № 876/11813/14
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
при секретарі судового засідання - Керод Х.І.,
за участю:
представника позивача - Чорнія О.Б.,
представника відповідача - Стасишин А.Р..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2014 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправними дій та стягнення коштів, -
ВСТАНОВИЛА:
ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" звернулася з позовом до управління ДВС ГУ юстиції у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області в якому просить визнати протиправними дії відповідача в частині не повернення коштів примусово стягнутих у межах виконавчого провадження ВП № 43619576 з рахунку у банку обслуговуючого позивача та стягнути з Державного бюджету України кошти в сумі 4 549 708 грн. 48 коп., примусово стягнутого виконавчого збору.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24 червня 2014 року у справі № 813/2923/14 задоволено адміністративний позов ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" про визнання протиправною та скасування постанови Відділу примусового виконання рішень ДВС України № 20566877 від 21 березня 2014 року про стягнення виконавчого збору. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року, постанова Львівського окружного адміністративного суду від 24 червня 2014 року у справі №813/2923/14 - залишена без змін. Однак, відповідач своєю постановою від 01.07.2014 року наклав арешт на всі рахунки Позивача та в примусовому порядку стягнув з нього виконавчий збір у відповідності до постанови ВДВС України від 21.03.2014 року. Як зазначив позивач, такі дії Відповідач мотивував тим, що згадана вище постанова суду першої інстанції станом на дату її пред'явлення органу ДВС не набрала законної сили. Відтак, 26 вересня 2014 року позивач звернувся до управління ДВС ГУ юстиції у Львівській області із заявою № 82/1982 про повернення стягнутих грошових коштів, які були зараховані до Державного бюджету України. В свою чергу, управління ДВС ГУ юстиції у Львівській області не вчинило жодних дій щодо повернення коштів, що спонукало ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" звернутися з даним позовом до суду.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2014 року, - позов задоволено.
Визнано протиправними дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівський області в частині не повернення коштів, примусово стягнутих у межах виконавчого провадження ВП № 43619576 з рахунку Публічного акціонерного товариства "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО".
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" (код ЄДРПОУ 23269555) 4 549 708 грн. 48 коп. (чотири мільйона п'ятсот сорок дев'ять тисяч сімсот вісім грн. 48 коп.) поспішно стягнутого виконавчого збору.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, управління ДВС ГУ юстиції у Львівській області подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідають фактичним обставинам справи, що і призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід частково задоволити, а постанову суду першої інстанції змінити з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно постанови Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 21.03.2014 року № 20566877 з ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" слід було стягнути виконавчий збір в сумі 4549708,48 грн..
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.06.2014 року по справі № 813/2923/14, яку залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.09.2014 року, повністю задоволено позовні вимоги ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" та скасовано постанову відділу примусового виконання рішень ДВС України № 20566877 від 21.03.2014 року про стягнення виконавчого збору.
Проте, 22.07.2014року платіжною вимогою № 118 Головне управління юстиції у Львівській області стягнуло з арештованого рахунку ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" грошові кошти в сумі 4549708,48 грн., які платіжним дорученням № 2270 від 01.08.2014 року було перераховано в дохід державного бюджету.
Згодом, 26.09.2014 року ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" звернулося до Державної виконавчої служби України з заявою №82/1982 про повернення цих коштів. На що, відділ ПВР УДВС Головного управління юстиції у Львівській області, листом за № 09.1-45/10785 від 20.10.2014 року повідомив, що кошти стягнені з ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" в сумі 4549708,48 грн. перераховано до Державного бюджету України, а тому такі регулятивно- техічно не можуть бути повернені позивачу відділом ПВР УДВС Львівської області, оскільки розпорядитися ними може лише держказначейство.
Частиною 1 статті 28 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 р. №606-XIV передбачено, що у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений ч. 2 ст. 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 45 Закону України "Про виконавче провадження", грошові суми стягнуті державним виконавцем до Державного бюджету України або місцевих бюджетів перераховуються в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Згідно ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Підпуктом 1 пункту 9 Розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України передбачено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету рішення суду про стягнення коштів державного бюджету виконується виключно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Зазначені рішення передаються до центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для виконання. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
Постановою КМ України від 3 серпня 2011року № 845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, за змістом п. 16 якого органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема тих, що надійшли в інший встановлений законодавством спосіб.
Оскільки постанова Відділу примусового виконання рішень ДВС України про стягнення виконавчого збору від 21.03.2014 року № 20566877, що слугувала підставою для стягнення з позивача на користь державного бюджету коштів на суму 4549708,48 грн. була скасована рішенням суду 24.06.2014року, яке набрало законної сили лише 16.09.2014року, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, однак відносно вимоги визнання протиправними дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівський області в частині не повернення коштів, примусово стягнутих у межах виконавчого провадження ВП №43619576 з рахунку ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" слід зазначити наступне.
Наказом міністерства юстиції України від 10.04.2012 № 549/5 затверджено Положення про управління державної виконавчої служби головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (надалі - Положення).
Відповідно до п. 1 Положення Управління державної виконавчої служби головних управлінь юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління) є структурним підрозділом головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в областях, містах Києві та Севастополі, що забезпечує реалізацію повноважень Державної виконавчої служби України. До складу обласного Управління входить відділ примусового виконання рішень.
Зазначеним Положенням не передбачено повноваження управлінь державної виконавчої служби головних управлінь юстиції в областях здійснювати контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів, інших надходжень бюджету.
Відтак, управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області не є органом, що контролює справляння надходжень до бюджету, а тому в управління ДВС ГУ юстиції у Львівській області відсутні повноваження на повернення зазначених коштів, адже управління не є розпорядником зазначених коштів.
При цьому слід вказати, що а ні Положенням чи будь-яким іншим нормативно-правовим актом управлінням державної виконавчої служби головних управлінь юстиції в областях не надано статусу юридичних осіб, відтак у них відсутні депозитні рахунки.
Крім цього, з врахуванням динаміки розвитку наслідків «Революції гідності» та беручи до уваги бажання негайно виконати делеговане ДВС України виконавче провадження про стягнення виконавчого збору в дохід держави, відділ виконавчої служби ГУ юстиції у Львівській області, не зволікаючи, провів списання коштів з банківського рахунку боржника, ще до набуття законної сили постановою окружного суду про скасування такого виконавчого документу.
Таким чином, судом першої інстанції не було надано належної правової оцінки наявності відповідних повноважень на вчинення дій, які були предметом позову, а відтак враховуючи зазначене у відповідності до ст.201 КАС України, оскаржувану постанову слід змінити, а саме з резолютивної частини судового рішення слід виключити абзац перший про визнання протиправними дії управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівський області в частині не можливості повернення коштів, примусово стягнутих у межах виконавчого провадження ВП №43619576 з рахунку у банку, обслуговуючого Публічного акціонерного товариства "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО".
Згідно п.1 ст.201 КАС України підставою для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи спірного питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198 п.2, 201 п.1, 205 ч.2, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області - задоволити частково.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2014 року у справі №813/7248/14 - змінити, виключивши з резолютивної частини абзац перший, стосовно визнання протиправними дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівський області в частині неможливості повернення коштів, примусово стягнутих у межах виконавчого провадження ВП № 43619576 з рахунку ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО".
В решті задоволених вимог, постанову окружного суду - залишити без зміни.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Р.М. Гулид
Судді: С.М. Кузьмич
В.З. Улицький
Повний текст постанови виготовлено 30.03.2015 року