Постанова № 43478382, 06.04.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2015
Номер справи
820/1411/15
Номер документу
43478382
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

06 квітня 2015 р. № 820/1411/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - Судді Бездітка Д.В.,

при секретарі судового засідання - Ділбарян А.О.,

за участю: представника позивача - Дем'яненко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Водопровідно-каналізаційного комунального управління Люботинської міської Ради

до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області

про скасування рішень ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Водопровідно-каналізаційне комунальне управління Люботинської міської Ради, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд скасувати рішення Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області від 23.01.2015 року №0000742600, №0000752600, №0000762600, №0000772600, №0000782600, №0000792600, №0000802600, №0000812600, №0000822600, №0000832600, №0000842600.

Свій позов позивач обґрунтував тим, що оскаржувані рішення приймалися не окремо за кожний період, за який сплачувався єдиний внесок з огляду на періоди зазначені в рішеннях (24.07.2013 року по 27.03.2014 року, 26.07.2013 року по 27.03.2014 року, 27.07.2013 року по 27.03.2014 року, 03.08.2013 року по 27.03.14 року, 14.08.2013 року по 28.03.2014 року тощо), що є порушенням законодавства.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача, який у спірних правовідносинах виступає суб'єктом владних повноважень, в судове засідання не прибув, про місце, день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області. Згідно наданих до суду письмових заперечень пояснив, що оскаржувані в даній справі рішення Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області від 23.01.2015 року №0000742600, №0000752600, №0000762600, №0000772600, №0000782600, №0000792600, №0000802600, №0000812600, №0000822600, №0000832600, №0000842600 є цілком законними та обґрунтованими, винесеними відповідно до чинного законодавства, а позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області до Водопровідно-каналізаційного комунального управління Люботинської міської Ради застосовано штрафні санкції та пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску:

№0000742600 на загальну суму 595,22 грн. (пеня 595,22 грн. за період з 24.07.2013 р. по 27.03.2014 р.);

№0000752600 на загальну суму 112,7 грн. (пеня 112,7 грн. за період з 26.07.2013 р. по 27.03.2014 р.);

№0000762600 на загальну суму 46,36 грн. (пеня 46,36 грн. за період з 27.07.2013 р. 27.03.2014 р.);

№0000772600 на загальну суму 304,31 грн. (пеня 304,31 грн. за період з 03.08.2013 р. по 27.03.2014 р.);

№0000782600 на загальну суму 240,59 грн. (пеня 240,50 грн. за період з 14.08.2013 р. по 28.03.2014 р.);

№0000792600 на загальну суму 5877,67 грн. (пеня 5877,67 грн. за період з 15.08.2013 р. по 18.04.2014 р.);

№0000802600 на загальну суму 21322,42 грн. (штраф у розмірі 3182,97 грн. та пеня 18139,45 грн.. за період з 2108.2013 р. по 05.05.2014 р.);

№0000812600 на загальну суму 801,10 грн. (пеня 801,10 грн. за період з 03.09.2013 р. по 05.05.2014 р.);

№0000822600 на загальну суму 17899,56 грн. (штраф у розмірі 1473,72 грн. та пеня 16425,84 грн. за період з 21.09.2013 р. по 30.05.2014 р.);

№0000832600 на загальну суму 15563,02 грн. (штраф у розмірі 700,00 грн. та пеня 15563,02 грн. за період з 22.10.201З р. по 27.06.2014 р.);

№0000842600 на загальну суму 300,00 гри. (штраф у розмірі 300,00 грн.).

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулює Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платники єдиного внеску, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, визначаються виключно цим Законом.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 4 вищевказаного Закону України платниками єдиного внеску є: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

В силу приписів частини 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.

Зі змісту пункту 10 статті 25 вищевказаного Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;

За правилами частини 14 статті 25 вищевказаного Закону про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску.

Згідно до положень підпункту 7.2 пункту 7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року №455 відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Для платників, зазначених у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць.

В силу приписів підпункту 7.5 пункту 7 Інструкції від 09.09.2013 року № 455 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області 08.08.2014 року прийняті рішення про застосування штрафних санкцій та пені:

№ 0002082600 (загальний період, зазначений в рішенні 23.07.2013 р. - 28.03.2014 р. ),

№ 0002092600 (загальний період, зазначений в рішенні 15.08.2013 р. - 30.04.2014 р. ),

№ 0002102600 (загальний період, зазначений в рішенні 21.08.2013 р. - 30.05.2014 р. ),

№ 0002112600 (загальний період, зазначений в рішенні 22.10.2013 р. - 27.06.2014 р. ).

Вказані рішення Водопровідно-каналізаційним комунальним управлінням Люботинської міської Ради визнанні та не оспорювалися.

Періоди та суми, за які нараховується пеня та штрафні санкції, в рішеннях від 23 січня 2015 року вже охоплені рішеннями від 08 серпня 2014 року. У зв'язку з чим, Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області повторно нараховані пеня і штрафи, що не передбачено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

За правилами частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування свого рішення покладено на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень на може ґрунтуватися на припущеннях.

З огляду на це, суд дійшов висновку, що рішення прийняті Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області від 23.01.2015 року №0000742600, №0000752600, №0000762600, №0000772600, №0000782600, №0000792600, №0000802600, №0000812600, №0000822600, №0000832600, №0000842600 підлягають скасуванню, а позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160,161,162,163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Водопровідно-каналізаційного комунального управління Люботинської міської Ради до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішень - задовольнити.

Скасувати рішення Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області від 23.01.2015 року №0000742600, №0000752600, №0000762600, №0000772600, №0000782600, №0000792600, №0000802600, №0000812600, №0000822600, №0000832600, №0000842600.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Водопровідно-каналізаційного комунального управління Люботинської міської Ради (код ЄДРПОУ 21183364) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 182.70 грн. (сто вісімдесят дві гривні 70 копійок).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 07 квітня 2015 року.

Суддя Д.В. Бездітко