Постанова № 43475406, 20.09.2011, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2011
Номер справи
2а-2263/11/0970
Номер документу
43475406
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" вересня 2011 р. Справа № 2а-2263/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі

судді Могили А.Б.

з участю секретаря Кобринської Л.М.

представників позивача Вінтоняк Є.Д., Біжик М.А.

представника відповідача Кудли О.Й.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Болехівського комбінату комунальних підприємств до Долинської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень від 09.12.2010 року за №0000452310/0 та №0000462310/0,-

ВСТАНОВИВ:

Болехівський комбінат комунальних підприємств звернувся в суд із адміністративним позовом до Долинської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень від 09.12.2010 року за №0000452310/0 та №0000462310/0.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Долинська об'єднана державна податкова інспекція протиправно, на підставі хибних висновків перевірки прийняла оскаржувані податкові повідомлення-рішення за №0000452310/0 від 09.12.2010 року, яким донараховано податкове зобов'язання зі сплати податку на додану вартість в розмірі 506 277 грн., в тому числі за основним платежем 337 518 грн. та 168 759 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями; податкове повідомлення-рішення за №0000462310/0 від 09.12.2010 року, яким Болехівському комбінату комунальних підприємств нараховано штрафні (фінансові) санкції за неподання розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті в бюджет в розмірі 1870 грн.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з мотивів зазначених в позовній заяві. Вказали, що згідно пп.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України «Про податок на додану вартість» об'єктом оподаткування податку на додану вартість є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України. Оскільки на вказані суми підприємством не оформлялися акти виконаних робіт, не було замовника на виконання робіт, тому і немає об'єкта для нарахування податку на додану вартість, при цьому сума дотацій включена до доходу як безоплатно отримані кошти. Щодо нарахування штрафних санкцій за неподання розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті в бюджет, вказали, що Болехівський комбінат комунальних підприємств працює збитково, а донарахування частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до бюджету проводиться від прибутку за рішенням засновника, в даному випадку міською радою м.Болехова, який його не приймав. Отже даний розрахунок не підпадає визначенню «декларація», тому штрафні санкції визначені безпідставно. Вважають, що відповідачем неправомірно прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення, просили їх скасувати.

Представник відповідача проти заявленого позову заперечила з мотивів викладених в письмовому запереченні відповідача, крім того суду пояснила, що під час перевірки позивача встановлено, що Болехівський комбінат комунальних підприємств отримував від Болехівської міської ради грошові кошти (як компенсацію) у вигляді фінансування за виконані роботи, послуги по благоустрою міста, які не врахував при визначенні податкових зобов'язань з податку на додану вартість у відповідні періоди. Згідно Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228, до одержувачів бюджетних коштів належать підприємства і госпрозрахункові організації, громадські та інші організації, що не мають статусу бюджетної установи, які одержують безпосередньо через розпорядників кошти з бюджету як на фінансову підтримку або уповноважені органами державної влади на виконання державних цільових програм і надання послуг. Програма благоустрою є замовленням на виконання певного обсягу робіт, які Болехівська міська рада відповідно до визначених нею потреб планує отримати від їх виконавця, в даному випадку від Болехівського комбінату комунальних підприємств, з відповідним розрахунком вартості таких робіт, а фінансування таких робіт є оплатою за рахунок коштів місцевого бюджету. Отже, об'єктом оподаткування податку на додану вартість є виконані позивачем заходи з благоустрою міста в межах затвердженої програми, при цьому базою оподаткування є вартість надання послуг. Крім того, перевіркою встановлено, що підприємство не подавало до Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за період 3 квартал 2007 року - півріччя 2010 року. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» державні унітарні підприємства та їх об'єднання сплачують до Державного бюджету України частину чистого прибутку (доходу) та подають розрахунок чистого прибутку (доходу) разом із фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, до органів Державної податкової служби у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток підприємств. Оскільки платник податків - Болехівський комбінат комунальних підприємств не подав декларації у строки, визначені законодавством, податковим органом було застосовано штраф у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання. Вважає, що податковою інспекцією оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті законно, просила в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.

Болехівський комбінат комунальних підприємств 22.04.2005 року виконавчим комітетом Болехівської міської ради зареєстрований юридичною особою і включений в ЄДРПОУ, що підтверджується копіями свідоцтва про Державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №358860 та довідкою з ЄДРПОУ виданою Відділом статистики у місті Болехові №366001 (т.1 а.с.8-9).

Долинською об'єднаною державною податковою інспекцією проведено перевірку Болехівського комбінату комунальних підприємств з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період 01.07.2007 року по 30.06.2010 року.

За наслідками проведеної перевірки відповідачем 30.11.2010 року складено акт за №3662/231/33064265 (т.1 а.с.36-48).

В ході перевірки встановлено порушення позивачем пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, пп.7.3.5 п.7.3 ст.7, пп. 7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», в зв'язку з чим відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення за №0000452310/0 від 09.12.2010 року, яким донараховано позивачу податкове зобов'язання зі сплати податку на додану вартість в розмірі 506 277 грн., в тому числі 337 518 грн. за основним платежем та 168 759 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.49). Перевіркою також встановлено порушення пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» та винесено податкове повідомлення-рішенням за №0000462310/0 від 09.12.2010 року, яким позивачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1870 грн. (а.с.50).

Болехівським комбінатом комунальних підприємств року було порушено апеляційне провадження щодо даних податкових повідомлень-рішень, за результатами якого 19.04.2011 року ДПА в Івано-Франківській області прийнято рішення, яким оскаржені податкові повідомлення-рішення залишені без змін, а скарга позивача, в зазначеній частині, без задоволення. Крім того ДПА в Івано-Франківській області збільшила на 170 грн. суму податкового зобов'язання за штрафною (фінансовою) санкцією застосованою згідно п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України за неподання податкової декларації (розрахунку), визначеного податковим повідомленням-рішення Долинської об'єднаної державної податкової інспекції від 09.12.2010 року за №0000462310/0 (т.1 а.с.52-54). Позивачем повторно подано скаргу на ім'я голови ДПС України, за результатами якої 25.06.2011 року податкові повідомлення-рішення Долинської об'єднаної державної податкової інспекції залишено без змін, з врахуванням рішення ДПА в Івано-Франківській області від 19.04.2011 року №1023/10/25-019/105/278, а скаргу позивача без задоволення (т.1 а.с.55-57).

Такі висновки відповідача за результатами проведеної перевірки мотивовано тим, що Болехівським комбінатом комунальних підприємств отримано від Болехівської міської ради грошові кошти (як компенсацію) у вигляді фінансування за виконані роботи, послуги по благоустрою міста в сумі 3221357 грн. (за період з 01.11.2007 року по 30.06.2010 року - 2926202 грн.), котрі він не врахував при визначенні податкових зобов'язань податку на додану вартість за відповідні періоди. Податковим органом зроблено висновок, що в порушення вимог пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, пп.7.3.5 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» комбінатом занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01.07.2007 року по 30.06.2010 року на загальну суму 536893 грн. Крім цього, Болехівським комбінатом комунальних підприємств не включено до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість, підтверджені податковими накладними за період з 01.07.2007 року по 30.06.2010 року на загальну суму 183870 грн., чим порушено положення пп.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість». Також, на думку податкового органу, позивачем в порушення вимог пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» не подано до Долинської об'єднаної державної податкової інспекції розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за 3 квартали 2007 року, за 2007 рік, за 1-й квартал 2008 року, за півріччя 2008 року, за 3 квартали 2008 року, за 2008 рік, за 1-й квартал 2009 року, за півріччя 2009 року, за 3 квартали 2009 року, за 2009 рік, за 1-й квартал 2010 року та за півріччя 2010 року. За результатами перевірки Долинською об'єднаною державною податковою інспекцією винесено податкові повідомлення-рішення від 09.12.2010 року за №0000452310/0 яким донараховано позивачу податкове зобов'язання зі сплати податку на додану вартість в розмірі 337 518 грн. за основним платежем та 168 759 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями та податкове повідомлення-рішення за №0000462310/0 від 09.12.2010 року, яким позивачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1870 грн. ДПА в Івано-Франківській області рішенням від 19.04.2011 року №1025/10/25-019/105/278, прийнятим за розглядом скарги, залишила без змін податкові повідомлення-рішення та збільшила на 170 грн. штрафну санкцію з частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності.

Щодо винесення податковим органом податкового повідомлення-рішення за №0000452310/0 від 09.12.2010 року, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що Болехівський комбінат комунальних підприємств заснований на базі комунальної власності територіальної громади м.Болехова відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підпорядкований, підзвітний і підконтрольний Болехівській міській раді, створений з метою надання територіальній громаді якісних послуг по благоустрою міста, що підтверджується копією Статуту Болехівського комбінату комунальних підприємств (т.2 а.с.1-11).

Згідно листа Фінансового управління Болехівської міської ради від 15.12.2010 року за №232 вбачається, що кошти Болехівському комбінату комунальних підприємств на благоустрій міста за 2007-2010 роки виділялися на підставі рішення сесії Болехівської міської ради як дотація з міського бюджету. Головним розпорядником даних коштів є виконавчий комітет Болехівської міської ради, а одержувачем коштів - Болехівський комбінат комунальних підприємств (т.1 а.с.51).

У зв'язку з цим комбінату доручалося відповідно до кошторису програм і планів використання бюджетних коштів здійснювати видатки бюджетних коштів, що пов'язані з виконанням програми. Комбінату, як одержувачу (розпоряднику) бюджетних коштів виділялися відповідні бюджетні асигнування, які надходили на рахунок, відкритий в територіальному відділенні Державного казначейства у м.Болехові.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що кошти, які надійшли на рахунок Болехівського комбінату комунальних підприємств були спрямовані на виконання бюджетних програм по благоустрою м.Болехова на 2007-2010 роки, і мали цільове фінансування, а також були невідплатні, безповоротні та не являли собою придбання товарів чи послуг Болехівською міською радою, не були спрямовані на відшкодування збитків підприємств, а також не були компенсацією за товари, роботи, послуги.

Як порушення позивачем, відповідач вказує, що комбінатом отримано від Болехівської міської ради грошові кошти (як компенсацію) у вигляді фінансування за виконані роботи, послуги по благоустрою міста, котрі не враховано при визначенні податкових зобов'язань податку на додану вартість за відповідні періоди. Податковим органом зроблено висновок, що в порушення вимог пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, пп.7.3.5 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» комбінатом занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01.07.2007 року по 30.06.2010 року на загальну суму 536893 грн.

Відповідно до пп.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів і послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України, в тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення заборгованості заставодавця, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у користування лізингоотримувачу (орендарю).

В судовому засіданні представником відповідача зазначено, що на думку податкового органу, об'єктом оподаткування податку на додану вартість є виконані позивачем заходи з благоустрою міста в межах затвердженої програми, при цьому базою оподаткування є вартість надання послуг.

Суд не погоджується із даним твердження, враховуючи наступне.

Відповідно до п.7.3.5 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» датою виникнення податкових зобов'язань у разі поставки товарів (робіт,послуг) з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата надходження таких коштів на поточний рахунок платника податку або отримання відповідної компенсації у будь-якому іншому виді, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед таким бюджетом.

Згідно із п.7.5.1 п.7.5 ст.7 цього Закону датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається: дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Враховуючи положення п.1.4 ст.1 цього Закону, а саме поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу. Не належать до поставки операції з передачі товарів в межах договорів схову (відповідального зберігання), довірчого управління, оперативної оренди (лізингу), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу права власності (користування або розпорядження) на такі товари іншій особі.

Поставка послуг - будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг. Поставка послуг, зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), поставки, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, в тому числі промислової, власності.

Cуд зазначає що, комбінату, як одержувачу (розпоряднику) бюджетних коштів виділялися відповідні бюджетні асигнування, які надходили на рахунок, відкритий в територіальному відділенні Державного казначейства у м.Болехові. На отримані позивачем поточні трансферні платежі із бюджету на цільовій основі, не оформлялися акти виконаних робіт, тобто не було замовника на виконання робіт, а отже відсутнє надання послуг, як наслідок відсутній об'єкт для нарахування зобов'язань по податку на додану вартість.

Таким чином, суд вважає, що податковим органом протиправно прийнято податкове повідомлення-рішення за №0000452310/0 від 09.12.2010 року, яким Болехівському комбінату комунальних підприємств, яким донараховано податкове зобов'язання зі сплати податку на додану вартість в розмірі 506 277 грн., в тому числі за основним платежем 337 518 грн. та 168 759 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Вирішуючи правомірність прийняття податкового повідомлення-рішення за №0000462310/0 від 09.12.2010 року, яким Болехівському комбінату комунальних підприємств нараховано штрафні (фінансові) санкції за неподання розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті в бюджет в розмірі 1870 грн., суд зазначає наступне.

Статтею 14 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) належить, зокрема, податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.

Згідно з пунктом 1.9 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" під дивідендами розуміється платіж, який здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів) у зв'язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку. До дивідендів прирівнюється також платіж, який здійснюється державним некорпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства.

Враховуючи наведене, платіж у вигляді відрахувань частини чистого прибутку (доходу), що здійснюється державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами, прирівняно до податку на прибуток підприємств.

Пунктом 1.11 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Як встановлено у ході судового розгляду, Болехівський комбінат комунальних підприємств є юридичною особою комунальної форми власності. Підприємство засноване на базі комунальної власності територіальної громади м.Болехова і відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підпорядковане, підзвітне і підконтрольне Болехівській міській раді.

Статтею 7 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що ставки податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до законів України про оподаткування і не змінюються протягом бюджетного року, за винятком випадків, пов'язаних із застосуванням антидемпінгових, компенсаційних і спеціальних заходів відповідно до законів України.

Законами України про Державні бюджети на 2007-2010 роки установлено, що господарські організації, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, сплачують до загального фонду місцевих бюджетів частину прибутку (доходу) відповідно до розміру комунальної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.

Порядок і норматив відрахування частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, встановлюється відповідними радами.

Відповідно до п.п. 24, 29 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як встановлення місцевих податків і зборів та розмірів їх ставок у межах, визначених законом; встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету.

Як вбачається з матеріалів справи орган управління позивача є Болехівська міська рада, яка не приймала рішень та не здійснювала заходів по виконанню Законів України про Державні бюджети на 2007-2010 роки щодо встановлення Болехівському комбінату комунальних підприємств, як господарській організації, яка належать до спільної власності територіальної громади м.Болехова оплати до загального фонду місцевого бюджету частину прибутку (доходу).

В судовому засіданні встановлено, що позивач для здійснення своїх функцій - надання територіальній громаді м.Болехова послуг по благоустрою міста, отримував з бюджету трансферти (дотації, субсидії). З поданих копій фінансово-бухгалтерських документів вбачається, що позивач працює збитково. Відрахування ж частини чистого прибутку (доходу) підприємством здійснюється за умови наявності такого прибутку.

Таким чином, суд приходить до переконання, що податковим органом протиправно прийнято податкове повідомлення-рішення за №0000462310/0 від 09.12.2010 року, яким нараховано штрафні (фінансові) санкції за неподання розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті в бюджет в розмірі 1870 грн. з врахуванням рішення ДПА в Івано-Франківській області від 19.04.2011 року №1025/10/25-019/105/278, прийнятим за розглядом скарги, яким збільшено на 170 грн. штрафну санкцію з частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що Долинською об'єднаною державною податковою інспекцією протиправно прийняті податкові повідомлення-рішення за №0000452310/0 та №0000462310/0 від 09.12.2010 року.

У зв'язку з наведеним, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Болехівського комбінату комунальних підприємств є підставними і такими, що підлягають до задоволення.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Долинської об"єднаної державної податкової інспекції від 09.12.2010 року за №0000452310/0, яким Болехівському комбінату комунальних підприємств донараховано податкове зобов"язання по податку на додану вартість.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Долинської об"єднаної державної податкової інспекції від 09.12.2010 року за №0000462310/0, яким Болехівському комбінату комунальних підприємств нараховано штрафні санкції за неподання розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті в бюджет.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя (підпис) Могила А.Б.

Постанова складена в повному обсязі 26.09.2011 року.