Постанова № 43475398, 27.07.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2011
Номер справи
2а-0870/4079/11
Номер документу
43475398
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2011 року 12:35 Справа № 2а-0870/4079/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря Нецик А.С. та представників:

позивача: Дєєвої Л.Є., довіреність від 16 лютого 2011 року №5;

відповідача: Манастирного С.О., довіреність від 29 вересня 2010 року №31

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальність "Куйбишевська птахофабрика"

до Куйбишевської міжрайонної державної податкової інспекції у Запорізькій області

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 27 липня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

30 травня 2011 року Товариство з обмеженою відповідальність "Куйбишевська птахофабрика" (далі - позивач, ТОВ "Куйбишевська птахофабрика") звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Куйбишевської міжрайонної державної податкової інспекції у Запорізькій області (далі - відповідач, Куйбишевська МДПІ у Запорізькій області), в якій просить визнати недійсним рішення Куйбишевської МДПІ у Запорізькій області від 12 січня 2011 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000022300/3.

Ухвалою суду від 02 червня 2011 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Куйбишевська птахофабрика" залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків до 24 червня 2011 року.

Ухвалою суду від 29 червня 2011року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-0870/4079/11 та призначено попереднє судове засідання на 12 липня 2011 року.

Ухвалою суду від 12 липня 2011 закінчено підготовче провадження у справі №2а-0870/4079/11 та призначено справу до судового розгляду на 18 липня 2011 року.

18 липня 2011 року в судовому засіданні оголошувалась перерва до 27 липня 2011 року.

27 липня 2011 року в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов у повному обсязі. Представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Куйбишевської МДПІ у Запорізькій області від 12 січня 2011 року №0000022300/3 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ "Куйбишевська птахофабрика" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 17 878,70 грн. на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, згідно з абзацем 6 статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" та за порушення п. 7.39, п.7.41, п. 7.47 глави 7, Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637.

Зазначене рішення прийняте на підставі акта від 12 серпня 2010 року №741/23-015/00428494 "Про результати позапланової виїзної перевірки ТОВ "Куйбишевська птахофабрика" (код ЄДРПОУ 00428494) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) за період з 01.11.2007 року по 21.10.2010 року" (далі по тексту - Акт перевірки).

В Акті перевірки зазначено, що з первинних документів підприємства, а саме звітів про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт встановлено, що працівники підприємства під звіт брали кошти на закупівлю продуктів харчування на загальну суму 17 878,70 грн., які придбавались на території ринка смт. Комиш-Зоря. В підтвердження витрачених коштів до авансових звітів додані лише довідки від КП "Мрія". Відсутні будь-які платіжні документи (товарні або касові чеки, квитанції до прибуткового ордера, інші письмові документи), які б підтверджували сплату покупцем готівковими коштами.

На підставі викладеного зроблено висновок про порушення позивачем п. 7.39, п. 7.41, п. 7.47 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637 (далі - Положення), а саме, відображення в облікових документах каси підприємства витраченої підзвітними особами готівки без подання документів, що підтверджують здійснення покупцем витрати готівки на загальну суму 17 878,70 грн.

Позивач не погоджується зі спірним рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій, оскільки вважає, що довідки, видані Комунальним підприємством "Мрія" є письмовими документами, що підтверджують здійснені ТОВ "Куйбишевська птахофабрика" витрати готівки, наданої під звіт, під час придбання товарів та мають усі необхідні реквізити і оформленні у відповідності до положень п. 9.2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Відповідач надав письмові заперечення, в яких проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав, аналогічних акту перевірки.

Суд не погоджується з позовними вимогами ТОВ "Куйбишевська птахофабрика" та вважає їх необґрунтованими, виходячи з наступних мотивів.

Готівковий обіг в Україні регулюється нормами Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637.

Відповідно до п. 1, 2 глави 1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні розрахунковий документ - документ встановлених форм та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Пунктом 2.11 глави 2 Положення передбачено, що видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України. Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.

Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

Відповідно до п. 7.39 глави 7 Положення під час перевірки звітів про використання коштів для вирішення господарських питань особлива увага приділяється дотриманню підзвітними особами встановлених термінів складання та подання до бухгалтерії відповідних звітів, своєчасність повернення до каси підприємств залишку невикористаних коштів (одночасно з відповідним звітом), наявність оригіналів підтвердних документів, їх погашення тощо. Крім того, ураховується те, що подання звітів про використання коштів із порушенням установлених термінів може дозволятися лише у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю підзвітної особи або за інших обставин, що мають документальне підтвердження.

Пунктом 7.41 глави 7 Положення встановлено, що під час перевірки правильності оформлення видач готівки під звіт як на відрядження, так і на інші потреби встановлюється достовірність підтвердних документів, що додаються до звітів про використання коштів.

Пунктом 7.47 Положення передбачено, що для перевірки використовуються потрібні касові та розрахункові документи підприємства (підприємця) (касова книга, касові ордери, журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, звіти працівників щодо витрачання підзвітних сум), а також документи, що підтверджують здійснені покупцем (замовником) витрати готівки під час придбання товарів, оплати наданих послуг та виконаних робіт (касові та товарні чеки, розрахункові квитанції, квитанції до прибуткових касових ордерів, інші розрахункові документи, а також рахунки-фактури, податкові накладні, договори на поставку продукції, надання послуг, виконання робіт, товарно-транспортні накладні тощо).

Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Як передбачено ч. 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Як встановлено судом, працівнику ТОВ "Куйбишевська птахофабрика" ОСОБА_3 на підставі видаткових касових ордерів, копії яких містяться в матеріалах справи, надавалася готівка для здійснення закупки сільськогосподарської продукції з наступним звітом по факту закупки.

До звітів про використання коштів наданих під звіт ТОВ "Куйбишевська птахофабрика" як документ, що підтверджує здійснені покупцем витрати готівки під час придбання товарів, додано довідки, видані Комунальним Підприємством "Мрія". У вказаних довідках зазначається, що довідка видана Комунальним підприємством "Мрія" в тім, що на території ринку було закуплено сільськогосподарську продукцію (вид, кількість, ціна та загальна сума сплачених коштів). Довідки містять відбиток штемпеля Комунального підприємства "Мрія" з датою складання та підписи директора та головного бухгалтера підприємства.

На думку суду, вказані довідки не відповідають вимогам Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" оскільки, не містять данних, які б давали змогу ідентифікувати особу, що безпосередньо брала участь у здійсненні господарської операції. А оскільки продукція купувалася на території ринку у фізичної особи, а не у Комунального підприємства "Мрія", то і данні, що містяться у довідках, виданих Комунальним підприємством "Мрія" щодо обсягу господарської операції, одиниці виміру господарської операції, сплачених коштів тощо, не можна вважати достовірними.

Таким чином, суд вважає, що довідки, видані Комунальним підприємством "Мрія" не можуть бути належним підтвердженням витраченої підзвітною особою готівки.

Відповідно до ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки" у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами або особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, Куйбишевської міжрайонної державної податкової інспекції у Запорізькій області доведено правомірність та обґрунтованість прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12 січня 2011 року №0000022300/3 з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальність "Куйбишевська птахофабрика" задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю «Куйбишевська птахофабрика» відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя (підпис) Ю.П. Бойченко